Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1153
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
am înțeles. vrei să zici că s-a scămoșat. :)

o soluție bună să nu dai 900 lei pe un rucsac e să îl iei SH de pe grupuri de gen https://www.facebook...ent.sportiv.sv/

#1154
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.mountain...ckpacking-gear/
https://imgur.com/a/gxj80
https://imgur.com/a/P6w9W
https://imgur.com/a/USwXg

#1155
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Dupa ce am testat o gramada de rucsaci prin mai multe magazine, am sfarsit prin a-l cumpara pe asta.
https://www.nootkasp...-new--24713.htm
Mi-au facut 25% reducere. Reducerea nu e afisata nici in magazin, nici pe sait. Probabil ca este doar "pentru cei interesati".
:D

Criteriul de baza a fost confortul in zona de prindere lombara(sau cum se cheama, - la burta) pentru greutati mari. Le-am testat cu greutatile pe care le aveau aia prin magazine(corzi de alpinism).
Si rucsacul se pare ca nu se cumpara de pe net, trebuie probat.
Din pacate pentru mine, cel mai confortabil s-a dovedit a fi si cel mai scump. Nush cum mama naibii se face.Dar cand cari echipamentul pentru 2 adulti si 2 copii, tre sa te mai uiti si la confort, nu numai la bani.
:D
Oricum... testul va fi peste 2-3-4 saptamani, probabil pe Retezat, revin cu impresii.

#1156
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

Quote

cel mai confortabil s-a dovedit a fi si cel mai scump. Nush cum mama naibii se face.
chiar ai nevoie de răspuns la nedumerirea asta? :D

Retezatul e foarte mișto, l-am făcut de două ori, o dată civil (1996), a doua oară ca să vopsim marcajele (1997). din 36 de poziții pe film, mi-au ieșit 10 poze.

#1157
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Am luat si eu un Osprey, pe probate si sta in pivnita. L-am luat o data si mi s-a parut total aiurea. si cand ma gandesc ca in magazin statea cel mai bine pe spate. Poate nu l-am reglat cum trebuie. Insa de mult timp nu am mai facut ture lungi de 3-4 zile.

#1158
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
chestia asta de la lidl
https://www.lidl.ro/...htweight/p25413
Saltea camping lightweight
Crivit by Discovery Adventures™

e buna de ceva? nu e din aia autogonflabila, nu?

Edited by slai, 12 August 2019 - 18:39.


#1159
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
depinde de la om la om. eu am probat și 6 și 4 și dorm mai bine pe 4cm, 6 mi se pare prea moale.

#1160
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Caut si eu un deuter speed lite 30, generatia anterioara.
https://www.wildsnow...-30-850-review/

Mai gasesc pe undeva? Multumesc

#1161
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.ebay.co....LUAAOSwybZdSqEV

#1162
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postvali, on 17 august 2019 - 17:52, said:


Multumesc, dar il vreau nou. Am gasit varianta de 20, ultima bucata din serie, la un magazin de profil, si credeam ca o mai fi pe undeva vreun rest. Seria noua mi se pare inferioara ca si functionalitate, desi probabil superioara ca si design futurist, nu ma pricep. Pe forumul monomarca, si alti posesori cred acelasi lucru.

#1163
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Au la Decathon un rucsac care s-a dovedit a fi foarte practic.
Din pacate nu gasesc exact produsul pe sait sa pun link.
Rucsacul e albastru, are 2(sau poate 3) variante, de 20l 30l. Are spatele rigidizat si subtire, sta bine pe umeri si e practic, usor. Are si buzunar in care se poate baga un leptop maricel, 16inch poate mai mut.
Nu are prea multe zorzoane pe el, ceea ce il face foarte practic de mers in oras, piscina, therme, fotbal, parc, drumetii usoare.
Si costa sub 100 lei.
:)
Adica e cel mai ieftin rucsac al meu care s-a dovedit a fi si cel mai practic. Cand ma duc in Decathlon, o sa mai iau unul.

#1164
Kostelcotykos

Kostelcotykos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.09.2019
Interesante opinii ,chiar caut si eu un rucsac ieftin,marisor si rezistent,daca mai aveti sugestii sunt binevenite

#1165
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostKostelcotykos, on 08 octombrie 2019 - 13:15, said:

Interesante opinii ,chiar caut si eu un rucsac ieftin,marisor si rezistent,daca mai aveti sugestii sunt binevenite
Fa cont pe carpati punct org, intri la bursa/oferte si cauti rucsaci, gasesti ceva sigur.

#1166
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Are în acest moment la Lidl borsete cu materiale de prim ajutor ca asta
http://www.militare....rim-ajutor.html
Dar e doar 17 lei. E foarte practica și compacta.

#1167
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Cat am carat la ele si nu mi le-a trebuit, dar tot o sa le mai car ca nu se stie niciodata.

#1168
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Salut,

As avea nevoie de un sfat. Vreau sa cumpar o pereche de ghete pentru 2-3 iesiri pe an, vara.
Intentionez sa le folosesc pt drumetii scurte de 1 - 2 zile (maxim), pe trasee din tara ce includ si varfuri pe la 2400-2500m (anul acesta Vanatarea lui Buteanu si Peleaga).

M-am zgarcit anul trecut si am luat ceva no-name ieftin care aluneca ca naiba, asa ca macar din a doua incercare vreau sa fac lucrurile cum trebuie, cu sfaturi de la persoane pricepute Posted Image.

Bugetul e pana in 400 lei si pt ca as vrea sa le pot incerca inainte sa le cumpar, sunt limitat la Hervis, Intersport sau Decathlon.

Mi-am facut urmatoarea lista (aranjate crescator in functie de pret), cu ceva reticente pentru modelele de la Decathlon. Cateva modele au pretul pe site mai mare decat bugetul meu, dar le pot cumpara la 400 lei, de aia le-am pus.

Forclaz TREK100
Quechua MH500
Columbia Newton Ridge Plus II
Salomon ONIS Mid 5 GTX
Salomon Quest Prime GTX
Salomon X Radiant Mid GTX

Am mai citit pe ici-colo despre ele, dar nu sunt convins ce sa iau. Si sa dau 6-7-800 lei pentru ceva superior, la regimul de utilizare scris mai sus, nu stiu daca merita ...
Eu ma gandeam la modelul de la Columbia sau Salomon Quest Prime.
Ce parere aveti?
Multumesc!

#1169
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Forclazu ala la 259 lei e aur, eu mi-am luat si fac un traseu dur la 45 grade cca 1 ora jumate, folositi de vreo 2 ani, traseu cu de toate, pietre, stanci, frunze uscate, crengi, fara aia alunec rau de tot. Tot fac traseul ala intr-una, e plimbarea mea de digestie dupa masa. M-as mira sa nu te satisfaca.

Attached Files


Edited by overseas, 12 July 2020 - 15:39.


#1170
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View PostCorupt, on 11 iulie 2020 - 10:02, said:

Salut,

As avea nevoie de un sfat. Vreau sa cumpar o pereche de ghete pentru 2-3 iesiri pe an, vara.
Intentionez sa le folosesc pt drumetii scurte de 1 - 2 zile (maxim), pe trasee din tara ce includ si varfuri pe la 2400-2500m (anul acesta Vanatarea lui Buteanu si Peleaga).

M-am zgarcit anul trecut si am luat ceva no-name ieftin care aluneca ca naiba, asa ca macar din a doua incercare vreau sa fac lucrurile cum trebuie, cu sfaturi de la persoane pricepute Posted Image.

Bugetul e pana in 400 lei si pt ca as vrea sa le pot incerca inainte sa le cumpar, sunt limitat la Hervis, Intersport sau Decathlon.

Mi-am facut urmatoarea lista (aranjate crescator in functie de pret), cu ceva reticente pentru modelele de la Decathlon. Cateva modele au pretul pe site mai mare decat bugetul meu, dar le pot cumpara la 400 lei, de aia le-am pus.

Forclaz TREK100
Quechua MH500
Columbia Newton Ridge Plus II
Salomon ONIS Mid 5 GTX
Salomon Quest Prime GTX
Salomon X Radiant Mid GTX

Am mai citit pe ici-colo despre ele, dar nu sunt convins ce sa iau. Si sa dau 6-7-800 lei pentru ceva superior, la regimul de utilizare scris mai sus, nu stiu daca merita ...
Eu ma gandeam la modelul de la Columbia sau Salomon Quest Prime.
Ce parere aveti?
Multumesc!
Nu am folosit exact modelele alea, dar am folosit altele de la Decathlon si Salomon, si in general sunt mai confortabili si mai rezistenti cei de la Salomon. Eu as zice sa iei Salomon daca prinzi o reducere ok Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate