Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Blackadder

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ce parere aveti despre excelentul serial care a rulat in anii 80', Blackadder ?

Rowan Atkinson a facut un rol excelent in opinia mea, iar cele 4 serii sunt excelente. (Mai ales primele 3, cu referintele la Shakespeare si unele glume "subtile"). Oricum, fata de ce a facut Atkinson dupa...

Imi amintesc ca am completat si quiz-ul de pe site-ul oficial si am obtinut maxim la toate probele...ceea ce demonstreaza faptul ca l-am vazut de vreo 3 ori.

Filmuletele auxiliare pierdusera din sarmul initial.

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am o parere foarte buna! Nu stiu unde l-ai vazut tu in anii 80, eu am vazut un filmulet (Blackadder Back and Forth), cel cu calatoria in timp, din pura intimplare, la Londra, in 2000, in Millenium Dome. Ca urmare am cautat prin librarii casetele cu toate episoadele, si mi-au placut cel putin la fel de mult. N-am mai intilnit pina acum persoane care sa cunoasca serialul. Faza memorabila: procesul de vrajitorie, calul martor. Ca sa amintesc numai una. Au un umor sanatos, savuros, hohotitor.

Nu cred ca ar prinde la foarte multi romani, sincer. Am dat casetele la 5 prieteni, unuia i-a placut la fel de mult ca mie, celorlalti 4 nu le-a placut deloc, nu ca putin, absolut deloc!

Foarte tare decizia de a muta discutia despre un serial la Literatura!  :D Oricum, se poate spune ca are valoare literara.

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Eu am toata colectia.

Seria originala a rulat intre anii 80'-90'. Filmul "Blackadder Back and Forth" a fost facut in 1999, cu ocazia trecerii in noul mileniu ;)

Primele serii au o groaza de referinte la Shakespeare si la operele sale. De multe ori ramai surprins vazandu-l pe Atkinson - "Hei...eu credeam ca asta numai se stramba".

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Macar asa se mai imbogateste subiectul, la fiecare mutare scriem ca de ce l-a mutat!

Tu unde ai vazut serialul? Asta eram eu curios. Stiu de cind sunt episoadele, am toate casetele scoase de BBC, scrie pe ele. Numai ca eu am vazut mai intii filmul din 1999, care m-a incitat sa cumpar si episoadele.

#5
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

 abancor, on Sep 27 2006, 12:31, said:

Macar asa se mai imbogateste subiectul, la fiecare mutare scriem ca de ce l-a mutat!

Tu unde ai vazut serialul? Asta eram eu curios. Stiu de cind sunt episoadele, am toate casetele scoase de BBC, scrie pe ele. Numai ca eu am vazut mai intii filmul din 1999, care m-a incitat sa cumpar si episoadele.

Pai a fost difuzat pe National TV - de vreo doua ori..toata seria + le am pe CD (don't ask !)

Edited by krossfire, 27 September 2006 - 12:16.


#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Ramin prost! Habar n-aveam! Si nici nu m-as fi asteptat! Ar trebui sa urmaresc mai des postul ala. Cred ca n-am vazut pina acum nicio emisiune la National.

Io le am pe VHS, mersi de oferta :D Presupun ca se pot lua si de pe net.

#7
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

 abancor, on Sep 27 2006, 13:20, said:

Cred ca n-am vazut pina acum nicio emisiune la National.

Crezi ca eu am vazut ?

Initial incepusera sa le dea in vacanta de iarna (anul asta), iar apoi in primavara dadeau cate doua episoade duminica. (In ambele cazur taica-meu a descoperit "minunea", surfand pe posturi)

#8
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Am vazut si eu cateva episoade pe National Tv. Chiar m-au amuzat. :D

#9
bukem

bukem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.09.2006
e genial serialul! numai ca nu gasesc toate subtitrarile...am doar citeva si alea decalate... daca are careva subtitrarile in romana, sa-mi zica :)

#10
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Am vazut sezoanele 1 si 2. E foarte bun serialul.

#11
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Trebuie in special vizionat fara subtitrari ;)

#12
cata_ichim

cata_ichim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2009
am inceput eu sa pun pe blog intreg serialul  http://theblackadderlord.blogspot.com   subtitrare in limba engleza ptr cuvintele cam pocite ...as aprecia daca ati da mai departe.daca nu nu-i problema..... Incepusem sa imi fac griji ca imi pierd timpul din moment ce majoritatea celor care vor sa vada un serial aleg ceva de actualitate gen Supernatural,Heroes,Prison Break...sa ne mai auzim...salut

#13
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
una dintre cele mai tari comedii din toate timpurile ! Am vazut toate seriile de vreo 2,3 ori(cred ca 3 si 4 chiar de mai multe ori),e genial ! Rowan Atkinson ca Rowan Atkinson dar mie cel mai tare tot de Hugh Laurie imi place si e bestial in Blackadder 3 ca Prince Regent si in 4 ca Lt.George ,face o fata de prost si idiot nemaipomenita(la fel ca Atkinson cand il joaca pe Mr.Bean).Ah si mai e si Stephen Fry care e un om nemaipomenit (el,Hugh Laurie,Emma Thompson,Robbie Coltrane si altii ,au fost in aceasi generatie la Cambridge si in acelasi club de comedie ,Footlights Revue) .Baldrick e cel mai tare mai ales cand are "a cunning plan".
E o comedie foarte inteligenta,trebuie sa ai totusi niste cultura generala ca sa te bucuri de ea la maxim . Ce sa mai,umorul britanic at its best.

Quote

Incepusem sa imi fac griji ca imi pierd timpul din moment ce majoritatea celor care vor sa vada un serial aleg ceva de actualitate gen Supernatural,Heroes,Prison Break...sa ne mai auzim...salut

Eu ma uit si la serialele alea pe care le-ai mentionat dar imi plac si astea britanice mai vechi . Incearca Jeeves and Wooster,e bestial si ala .

#14
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Super tare :) Mi-a placut la nebunie cand l-am vazut. Si uitasem de el

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate