Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Radio Bucuresti 3 - muzica pirat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
din reclame zic unii.dar ca sa faci bani din reclame pe un post de radio intr-o tara subdezvoltata ca a noastra postul respectiv ar trebui sa difuzeze non stop doar reclame.fara muzica stiri si alte alea.

#20
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
[QUOTE]Originally posted by arty
MegaBlast: FM'urile mai platesc asha zisa "taxa locala" catre primarie?

Pai prin alte orase se platesc (vezi Constantza)

Ai dreptate partial cu averile proprietarilor de radiouri... de ce partial? or fi avand ei milioane de dollars, dar aia nu i'au facut din radio... :)

Corect. Sunt insa unii care le-au inceput cu radioul.

Sti ce imi place la romani, atat de mult se feresc sa dea nume :) lol ...
e greu sa zici, Sârbu... Cancescu .. Voiculescu... Catarama sau fie oricare alt nume? :)


Voiculescu e ala cu 250, restul sunt mai saracutzi. E adevarat, cu Voiculescu am exagerat caci banutzul l-a facut din altele. Dar raportat la PIB, toti sunt rotunjori la buzunar.
Fii ai ploii mai sunt doar Activ FM care nu stiu din ce traiesc, cred ca vin cu bani de acasa.

Kiss FM da din Los Angeles pana la Tijuana... adica peste 180 mile.. 250+ Km.

Da dar releul e probabil undeva mai la deal avand in vedere relieful din zona. Sa nu uitam ca 100kW la frecventza asta, nu au ce sa caute in oras. Merg cu un releu in microunde si daca au emitatorul la 1000m, cu 5kW fac prapad pana in zare.

#21
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

Originally posted by JustX
Ai zis-o nene.
Proprietari de FM nu sunt numai proprietari de FM
ci au si alte hobby-uri lucrative, asa ca cifrele sunt irelevante
intrucit sumele nu au fost facute din radio.
Ma si intreb cum ar putea cineva sa faca avere numai
din FM in Romania in actualele conditii.
Probabil ca nu.

Pai am zis-o pentru caci nu era sugerat acest raspuns, se vorbea despre oameni cu radiouri si cu bani. Nu e nimic neadevarat sau inexact in afirmatia mea dar multumesc pentru detalii, esti dragut...iar eu nu stiam lucrand intr-un astfel de grup media.
"Avere" cam unde incepe la tine? Dupa aia iti povestesc de ce se bat asa crancen radiourile pe piata din Bucuresti.

#22
JustX

JustX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 29.11.2003

Quote

"Avere" cam unde incepe la tine? Dupa aia iti povestesc de ce se bat asa crancen radiourile pe piata din Bucuresti.
Nevermaind  ;) ce cred eu este nerelevant in clipa de fata.
Mai bine spune-ne de ce se bat radiourile pentru piata
Bucuresti, suna interesant .

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cat mai e spotul standard / difuzare la 30s sa zicem o luna la 4 / zi ?

In bucuresti... si in alte parti...

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Megablast
Andrei:

Despre iesit in eter, cam greu acolo, nu ma duce echipamentul.



E, pai, pui si tu un transmatch, ca FT1000 merge sigur acolo... bagi o sirma in loc de antena si merge... si 3APJ are sau au avut FT1000 si aparea si la noi fara greata  ;)

#25
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
3APJ are sau au avut FT1000 si aparea si la noi fara greata  ;)


Nu, un FT920 avea/are
Daca incep treaba luni, sanatate, la vara sau de sarbatori la iarna din nou....

#26
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

Originally posted by JustX
Mai bine spune-ne de ce se bat radiourile pentru piata
Bucuresti, suna interesant .


Pai pentru ca piata asta din Bucuresti aduce intre 70 si 100mil EUR pe an, asa saraca cum e. E si motivul pentru care in toamna a fost asa iuresh cu sondajele de audienta si toate radiourile au iesit pe primul loc  :confused: .
Mai e si motivul pentru care se cheltuieste in draci cu tot soiul de evenimente si se platesc vedete (ma rog, pseudovedete) cu sacul.
Chiar daca este in plin declin, radioul este inca puternic si baga bani la pungutza. Nu face audienta suplimentara dar lupta (prost) sa o pastreze pe cea actuala.
Evident ca fiecare radio in parte lupta sa ia toti acesti bani dar cum nu reusesc, impart functie de dibacie, audienta si prietenii cu agentiile. Crema merge la vreo 4 dintre ele, restul sunt la "si altele". Care sunt cele 4, se poate vedea usor.
Trist este ca din radioul anilor 80 care era plin de muzica buna, multa si noua, radiourile actuale (cam peste tot, nu numai in Romania) difuzeaza 10 piese pe zi mari si late cu scuza ca sunt "hit radio" - marele format de succes, radioul de sfert de ora. Cine vrea sa asculte toata ziua (vezi fidelii ascultatori) se da cu capul de pereti, asculta radiouri de web sau nu mai asculta radio - asa se explica masiva scadere de audienta generala de la finele acestui an.

#27
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

Quote

Originally posted by arty
cat mai e spotul standard / difuzare la 30s sa zicem o luna la 4 / zi ?

In bucuresti... si in alte parti...


In Bucuresti, merge intre 20 (weekend) si 250 (weektime) EUR/ difuzare, functie si de perioada din zi la care este programata difuzarea.
In orasele din tara, intre 5 si 100EUR.
Mai departe faci tu o socoteala si pui si un discount dar nu stiu cat ca intram in ale breslei si nu e frumos...

#28
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
250 euro / difuzare???? wow ! s'au mai miscat lucrurile... dar asta e doar bucu sau include si reteaua natioanal.. cand exista?

#29
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
pe retea limita este cam 270 e/difuzare si pe Bucuresti cam 170 eu / difuzare. disconturi: 15 - 40%, dar ptr bugete mari e alta discutie.
Si sa fie klar:
70-100 mil eur / an in Bucuresti pe radio este mai SF ca Star Wars.
Daca am fi mai realisti am numara bulioanele pe degete.

Tot SF sunt si 100 euro / 30 sec pe local (exceptand Buc).

#30
FPS2000

FPS2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 28.11.2001
Ca tot veni vorba de Optimod(orban) vreau sa va spun ca sunt sau mai bine spus eram absolut indragostit de sunetul care iesea din el.Din pacate,ProFM pentru ca astia sunt singurii care au asa o scula l-au impins cu totul in extrem un ultimul timp.A fost o perioada acum vreo 6 luni cand de la ora 22.00 (22.07 mai precis) intra un fel de medium slow CHR ca preset.Pentru cine nu stie un Orban 8200 de poate fi setat ca de la o anumita ora sa-si schimbe nivelul de compresie plus o gramada de alte setari.Chestia asta se numeste day-parting.
Ei bine suna atat de natural incat nici nu simteam AGC-ul.Intr-adevar un astfel de preset nu face un post de radio sa se auda tare,consistent.Intr-un fel ii inteleg si pe ei de ce-au bagat preset-ul asta de tot rahatul care este acum.Cred ca au dus la maxim si AGC drive si MB drive,absolut tot ca sa sune cat mai tare.
Megablast poate-mi spui si mie exact ce model au si cam ce setari folosesc acum.Te pomenesti ca or avea un 8400.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
---
ProFM pentru ca astia sunt singurii care au asa o scula l-au impins cu totul in extrem un ultimul timp
---

Da, Optimod e o scula tare. Stiu de ea de la Niki Stanciu... bun amic, aka Ben, dj de pe vremea cand Uniplus lucra experimental, dj la ProFM de cativa ani... de aia numai ProFM pot avea scula, eu credeam ca e mai veche, de aia am zis de Uniplus dar, asa e mai realist.

Poate mai stie cineva de Radio Pinguin ?  ;)

#32
raduionescu

raduionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2004
:)

#33
raduionescu

raduionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2004
O setare corecta a unui procesor audio ( agc + compresor ) la o statie FM se poate face utilizand o interfata +soft analizor de deviatie a frecventei - pretul unui astfel de analizor este de app 2600 Euro.Graficul amplitudine/deviatie frecventa trebuie sa cada brusc in dreptul celor 75Khz impusi de directivele CE.Se poate obtine o densitate convenabila a sunetului chiar si la 75Khz.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Yep, de fapt, exista si o  tehnologie e mai buna de marire a densitatii spectrale in aceeasi deviatie totala, si anume hard limiting, nu compresie simpla... la hard limiting poti introduce modulatie puternica pe deviatie standard, varfurile sunt retezate elegant. Am vazut ca multi pun asa si pe CD-uri originale, astea romanesti nasoale de vin la reviste... te uiti in cooledit si vezi bloc compact de modulatie, si totusi nu distorsioneaza caci e limitat activ dar se aude tare, la max. Nu e frumos dar, daca asa fac ei...

Bine, eu am doar 2 kHz deviatie FM la statia mea dar si aici observ efecte placuta cand maresc modulatia fara sa distorsioneze cu hard limiting... e o intreaga tehnologie aici. Si la SSB e bun, incarca finalul la maxim...

Iar apropo, un spectroscop rusesc analog e 5-10% din cat ai spus tu, totul e sa gasesti. Cu ala vezi deviatia.

#35
raduionescu

raduionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2004
x

#36
raduionescu

raduionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2004
Mesajul din 26.0304 l-am ratat.Desole.
Vroiam sa spun ca limitarea ,,hard ,,dupa ridicarea spectrului audio in radiofrecventa da rezultate foarte bune - cel putin asa se spune prin revistele RADIOAMATORISM.A incercat cineva asa ceva pe intreg spectru audio ? Care este cel mai bun compromis pentru a evita acea senzatie de sunet ,,ascutit- probabil plin de armonici,, dupa limitare?
Merci,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate