Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Investitie de 40.000.e

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

tomycta

tomycta

Member

• Grup: Members
Sal.
Ma gandesc la o suma aproximativa de 40.000. euro... in ce as putea sa investesc?? Nu prea imi place sa risc, as vrea sa fie o afacere cat mai serioasa si care sa imi aduca profit...

PS: M-am gandit asa: la un restaurant/barulet??? ce conditii? ce sa fac sa atrag cat mai multi clienti?
O spalatorie auto (stiu ca nu este 40.000.e investitia) si inca ceva????

Veniti voi cu niste idei stralucite :P

TheNutz

TheNutz

Member

• Grup: Validating
io zic ca la bursa e cel mai bine

ISseby

ISseby

Junior Member

Un barulet nu e o idee rea. Ca sa aduni clientii trebuie insa sa-l amplasezi bine, intr-o zona cat mai profitabila. Nu neaparat central, pt ca acolo spatiile sunt scumpe, insa nici chiar retras de lume. De asemenea, cred ca ar trebui sa vii cu cva nou, care sa te deosebeasca de vesnicile barulete ce impanzesc orasele. Axeaza-te pe decenta si servicii cat mai bune. Uite, acum, cand sunt atatea meciuri de fotbal, poti sa-i atragi pe cei care nu vor sa stea intr-un bar zgomotos, ci intr-o atmosfera mai placuta, mai decenta.
Ah, si fa-ti publicitate! Poti sa incepi on-line, sau stradala prin flyers, afise, etc. sau chiar radio.

Alta investitie: ...pompe funebre :) Nu glumesc, se castiga f. bine. Trebuie insa sa inveti toate obceiurile astea ce tin de o inmormantare (si sunt destule) si sa ai stapanire de sine (morti, morti si iar morti+ familii indurerate, etc.).

Daca imi mai vine vreo idee, te anunt :)

Crysper

Crysper

Member

club/discoteca, se castiga suuper, sau catering, fabrica de uleiri parfumate..dracii din astea ...

kosovaru11

kosovaru11

Junior Member

View Posttomycta, on Sep 23 2006, 14:19, said:

Sal.
Ma gandesc la o suma aproximativa de 40.000. euro... in ce as putea sa investesc?? Nu prea imi place sa risc, as vrea sa fie o afacere cat mai serioasa si care sa imi aduca profit...

PS: M-am gandit asa: la un restaurant/barulet??? ce conditii? ce sa fac sa atrag cat mai multi clienti?

Cam cat crezi tu ca e investitia intr-o spalatorie auto?Ai fi surprins sa afli.

Cel mai bine ar fi sa investesti in tine,in meseria pe care o ai,in ceva la care sa te pricepi.

floraur

floraur

pitic insignifiant

• Grup: Senior Members
La bursa poti gasi diferite tipuri de investitii, ce iti pot aduce diferite marje de profit. Daca doresti un risc foarte redus, trebuie sa accepti si un profit mai scazut. Lucrul asta trebuie sa il intelegem odata pentru totdeauna. Daca bursa nu te convinge, atunci fa ceea ce face toata lumea desteapta, in ziua de astazi: profita de banii UE.
Cauta un plan de afaceri si incearca sa obtii finantare de la fondurile gen Sapard. (ATENTIE! gen Sapard nu exact acel program, deja incheiat.)
Iti pot spune ca bancile au inceput sa finanteze aportul de 50%, pe care un investitor trebuie sa il detina, pentru implementarea unui proiect.
ex.: Sa presupunem ca ai hotarat sa aplici pentru un proiect al carei valoare maxima este estimata la cifra de 200.000e. Afacerea se ocupa de reciclarea maselor plastice. Mergi la banca evoluezi perfect si obtii o finantare de 60.000e. Cu banii tai si ai bancii, o sa strangi 100.000e. UE te va sprijini si iti va oferi cealalta suta de mii, de care ai tu nevoie. Ce e foarte misto, este ca nu mai trebuie sa dai banii europenilor inapoi... si asta inseamna ca ai facut o super afacere, dublandu-ti banii intr-o perioda foarte scurta de timp. Banca iti va cere banii inapoi, asta cu siguranta... iti va percepe si o gramada de comisioane si o dobanda consistenta, vei avea o perioada de gratie, in care te vei pune pe picioare.
Nu vei avea voie sa vinzi afacerea, decat dupa cinci ani de activitate. In fiecare an vei fi controlat de cei ce ti-au donat banii. va trebui sa respecti contractul in totalitate.
Uite de unde ai plecat... ai pus la bataie 40.000e si deja ai o afacere in care se regasesc investiti 200.000e. Cu totii stim ca o afacere, are o valoare mult mai ridicata decat banii care s-au investit in ea. Poate chiar si de zece ori mai mult in unele cazuri.

mai vorbim...

kosovaru11

kosovaru11

Junior Member

Vad ca unii au inceput sa se abereze.

A,daca esti nepotul lui Nascase sau Berceanu te cred cu fanteziile dar pentru un simplu amarastean fii serios.

Ninja

Ninja

Senior Member

View Posttomycta, on Sep 23 2006, 21:19, said:

Nu prea imi place sa risc, as vrea sa fie o afacere cat mai serioasa si care sa imi aduca profit...
E chiar tare faza :death:

ddumyy

ddumyy

Active Member

Incearca sa`i investesti in ce te pricepi tu, nu sa`i investesti dupa ureche.

dark2peu

dark2peu

Junior Member

cumpara un teren, construiete o vila(casa) si vinde-o.Macar la rosu daca nu total.

Aici in Constanta asa se face. In 6 luni vinzi casa+terenul cu 55.000euro(cu o investitie de 40.000).Minim!
;)

kosovaru11

kosovaru11

Junior Member

View Postdark2peu, on Sep 23 2006, 22:47, said:

cumpara un teren, construiete o vila(casa) si vinde-o.Macar la rosu daca nu total.

Aici in Constanta asa se face. In 6 luni vinzi casa+terenul cu 55.000euro(cu o investitie de 40.000).Minim!
;)

Mai bine va asociati tupeu cu pamantul tu cu banii.

O dati lovitura. :death:

floraur

floraur

pitic insignifiant

Vad ca unii au inceput sa se abereze.

A,daca esti nepotul lui Nascase sau Berceanu te cred cu fanteziile dar pentru un simplu amarastean fii serios.

Cine abereaza, eu? fii mai clar. Ce treaba are statul cu fondurile europene, alocate sectorului privat? Ai vazut pe undeva, interventia statului, in ceea ce am scris eu? Cred ca esti total pe dinafara. Am descris o foaie de parcurs, pentru cei ce vor sa faca o afacere agreata de UE. O sa vedeti ca vor fi bani destui, pentru cei care au ceva bani de plecare.
Intamplator cunosc mai multe persoane, care beneficiaza de programul Sapard. Un astfel de proiect, se deruleaza deja la o fabrica de procesare a laptelui din Moldova (nu dau numele, deoarece nu am consimtamantul managerilor, pentru a o face. Daca doriti voi insista, pntru ca acestia, sa povesteasca prin ce au trecut, pana la finalizarea proiectului), valoarea totala a investitiei este de 2.000.000. euro. Partea cea mai dificila a fost convingearea Raiffeisen,  pentru a proba 50% din bani (1.000.000.euro), cu Sapardul a fost mai usor, odata ce banii erau in cont. Acesta este un exemplu, dar nu e cazul sa ne facem iluzii cu asemenea sume, asta pentru ca, firma in cauza, avea un trecut destul de bun si un istoric la banca. Ce mi se pare relevant, este faptul ca nu a fost nevoie de banii din firma, pentru dezvoltare.

Daca nu terminam cu prostiile si ideile preconcepute, nu o sa vina nimeni sa ne bage in traista. Banii Europei vor "balti", in urmatorii ani. Pentru a contura o idee sa ne uitam la Polonia, care are o rata de absorptie de 32%, a fondurilor UE. Si ei sunt campionii tarilor excomuniste. In Ungaria procentul scade pana la vreo 27%. Cei care vor avea proiecte bune, vor reusi sa profite de oportunitate.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Ar mai fi si varianta asta

Edited by floraur, 24 September 2006 - 16:34.

Tomaso

Tomaso

Superior Member

View Posttomycta, on Sep 23 2006, 15:19, said:

Sal.

Cauta un produs care nu se gaseste pe piata.
Gaseste un furnizor din China.
Importa un container si vinde totul cu 50 ~ 100% adaos, direct la magazine, sau prin intermediul unor distribuitori ( ei au piata, tu ai produsul ).

Iti ajung 40.000 Euro.

Ai grija in ce te bagi.
Nu te apuca sa importi marfuri de contrabanda, produse perisabile sau gioarse.
In nici un caz electronice ( sunt prea multi granguri care aduc si cate 10 containere intr-o luna ).
Produsul trebuie sa fie cautat de catre profesionisti, sa nu existe pe piata romaneasca, sau sa se vanda in regim de monopol.
Nu te baga la concurenta cu chinezii care importa din China.

Sfatul meu:
Urca in avion si pleaca in China. Stai  acolo, vezi cateva targuri mari si ideile iti vor veni imediat.
Nu te grabi, negociaza cu chinezii pana la ultimul dolar. Daca accepti din prima, nu o sa fii respectat si o sa te treaca la capitolul fraieri. O sa te trezesti in primul container cu rebuturile lor de fabricatie, bagate dupa un fel de dop cu produse in regula.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Cauta un produs care nu se gaseste pe piata.
Gaseste un furnizor din China.
Importa un container si vinde totul cu 50 ~ 100% adaos, direct la magazine, sau prin intermediul unor distribuitori ( ei au piata, tu ai produsul ).

Tu iti dai seama ce spui? Pai daca face lucrul asta, fara a avea un minim de cunostinte economice si fara a avea legaturi cu piata din China, este victima sigura... Asta e cea mai riscanta afacere pe care o poate face omul nostru, la momentul actual.

savulescucostin

savulescucostin

Junior Member

View PostTheNutz, on Sep 23 2006, 15:21, said:

io zic ca la bursa e cel mai bine

Trebuie sa ai grija la bursa. Se trag o gramada de tzepe. Dak nu esti in domeniu sau n-ai o pers de incredere (broker) nu te baga.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Trebuie sa ai grija la bursa. Se trag o gramada de tzepe. Dak nu esti in domeniu sau n-ai o pers de incredere (broker) nu te baga.

Bai, nu mai vorbiti prostii si nu mai duceti lumea in eroare. Ce cunostinte sa iti trebuiasca? Nu spune nimeni sa mearga la bursa si sa faca specula, sa vanda si sa cumpere in fiecare zi tot felul de actiuni... Pur si simplu mergi acolo si platesti pe cineva sa faca o tranzactie pentru tine, atata tot. Ceri un "Blue chip", cum ar fi BRD, BT un SIF etc si cu asta basta. Nu e nimeni care sa te forteze, sa faci ceva ce nu vrei.

Eu zic sa nu ne mai gandim la bursa, ca la un FNI. Sa fim seriosi, nu are nici o legatura una cu alta, nici macar asemanator nu e. Societatea listata la bursa, are niste obligatii de transparenta, ceea ce nu cred ca lasa prea mult loc de mizerii financiare.

Delwind

Delwind

Junior Member

View Posttomycta, on Sep 23 2006, 14:19, said:

Sal.

Gandeste-te intai foarte bine ce stii sa faci. O investitie intr-un domeniu la care nu te pricepi este extrem de dificila. In afara cazului in care gasesti un produs/serviciu care nu exista pe piata si pe care multa lume l-ar vrea (ce n-as da sa stiu si eu unul) nu poti sa obtii profit serios decat din ceva la care esti mai performant decat competitia. Ceea ce inseamna ca trebuie sa stii foarte bine ce faci.

Exceptie - daca reusesti sa faci afaceri cu statul. Dar asta inseamna as ai pile multe nu idei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate