Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Virtual Dub si MP3

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tit

tit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.07.2003
Am si eu nevoie de o mana de ajutor...

Am o groaza de videoclipuri, si ca majoritatea lor, au capturile facute ca vai de lume... Ceea ce ma intereseaza e sa-l fac pe Virtual Dub sa accepte mp3. Uite ce am facut deja:
1. presupunem o captura de la Atomic ( sunet mono )
2. cu Virtual Dub : "save wav..."
3. cu sound forge 6 se face pseudo stereo, apoi EQ, reducere zgomot de fond, etc.
4. cu Virtual Dub refac fisierul avi, cu codare video Divx5, dar la audio nu ma lasa sa-l fac mp3 la o calitate buna. ( imi da un mesaj de eroare). La o setare mai slaba de mp3 ma lasa, dar sunetul e groaznic.
In schimb, daca e sa las partea audio pe wav, merge totul super, dar rezultatul e ca la final fisierul avi e mult mai mare decat originalul.

Are cineva idee cam cum se poate rezolva astacu mp3 la calitate buna?

Folosesc Virtual Dub 1.5.4

#2
bAd

bAd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.07.2003
Salut .. uite cum as face eu :

- dupa ce ai facut captura , scoti wav il prelucrezi cu ce vrei tu si il faci mp3 cu lame ( de preferat lame -h *.wav *.mp3), deci nu il mai faci cu vdub-ul.
- acum cauti vdub mp3 freeze sau nandub care permit si incarcarea de fisiere mp3 ( de preferat ar fi sa lucrezi cu mp3-uri CRB nu VBR) ,  pui video pe direct stream copy iar la audio pui mp3-ul encodat cu lame.

c ya

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
foloseste virtualdubmod, se descurca cel mai bine cu mp3-urile, atat vbr cat si cbr (ai grija ce faci si pe care il selectezi corect)

avi-urile au probleme cu vbr, iti recomand prima varianta

la video direct stream copy dar si la frame rate "change so video and audio durations match"

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
O varianta:

VirtualDubMod are la Streams > stream list posibilitatea de a adauga partea audio in format mp3.
download: http://www.softnews....11-2-2-29.shtml
alte info: http://forum.softnew...&threadid=10708

Partea audio o faci in mp3 cu BeSweet dupa ce ai aranjat-o tu cu ce program doresti si care ar fi bine sa o introduci in BeSweet in format wav (nu e obligatoriu).
download si info: http://forum.softnew...&threadid=16432

Suplimentar: pentru cei ce vor sa codeze audio cu Lame:
download din atasament.
In folderul ACM se gaseste LameACM.inf. Click dreapta si install. Dupa aceea va apare si Lame in VirtualDub.

enjoy,

Mtz

PS Intrebare: de ce recodezi partea de video?

Attached Files



#5
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Probabil ca ai un sunet mono cu rata de esantionare mica. Va trebui sa faci urmatoarele:
1. La capitolul audio selecteaza "Full processing mode".
2. Acum ai activa optiunea de Conversion tot de la audio. Mareste sample rate-ul si precizia (daca e cazul).
3. Verifica sa ai la compresie PCM (adica fara compresie)
4. acum da-i save wav...
5. prelucreaza-l cu Sound Forge (sau ce vrei tu)
6. Acum incearca sa-l faci MP3 cu VirtualDub.

Nota: Nu am verificat daca merge asa cum am scris mai sus. Eu fac operatii asemanatoare (1., 2., 3., 4.) folosind optiunea: "File-->Output to File-->Wave File" din TMPG Encoder.

#6
tit

tit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.07.2003
OK, Multumesc, s-a rezolvat. Aspectul e ca nu aveam instalat encoder Fraunhoffer. L-am luat din Nimo Codec Pack si acum merge beton.
Vina e a mea, ca nu am verificat asta.

Multumiri

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Lumea zice ca e mai bun Lame. Nu stiu daca pentru ce iti trebuie tie ai nevoie de Lame dar oricum nu strica sa il ai instalat.

enjoy,

Mtz

#8
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
eu am o alta problema:atunci cind vreau sa compresez ceva,dupa ce dau full processing si la vidoe si la audio(audio selectezm ce codec si bitrate imi convine) imi face un avi dar......fara sonor.in calculator am instalat doar k-lite codec ultima versiune(2.05)

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In virtualdub la audio > compression sa nu ai bifat "show all formats".
Sa incerci sa faci cu ultima valoare care iti apare in fereastra din dreapta dupa ce ai dat click pe codecul cu care vrei sa lucrezi. Dupa cum am zis, cu scroll, te duci pana jos si alegi ultima valoare.

Daca nu reusesti, incearca sa salvezi la audio PCM si dupa ce ai salvat si ai vazut ca iti functioneaza, incarci din nou in VDub si la video dai direct stream copy iar la audio full processing mode si alegi codecul cu care sa faci compresia. Incearca sa comprimi audio cu Lame sau Fraunhoffer. Lame il gasesti mai sus si e foarte bun. Are si un readme cum se instaleaza.

enjoy,
Mtz

#10
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
era de vina virtual dubul....versiunea avea un bug.acu merge....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate