Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mac Spoofing !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Buna seara.
Folosesc Sygate ca si firewall de multa vreme, am vrut sa schimb dar nu prea ma incantat variantele, in fine nu asta e problema, de cateva zile imi apare il log la interval de cateva minute aproape o avertizare referitoare la "Mac Spoofing", stiu ce inseamna nu de asta am deschis topicul. Intreabarea mea este, cine sau ce interes ar avea pt asa ceva, am internet de la RDS, daca eram intr-o retea de cartier intelegeam dar asa  :w00t:. Acel "Unsolicited incoming ARP reply" vine de la acelasi IP de ~ 3 zile se intampla acest lucru indiferent de ora la care e deschis calculatorul. Ma poate lamuri si pe mine cineva de unde aceasta situatie?  :o .

Va atasez un screenshot al logului:

#2
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Un anumit calculator din rețea ține cu tot dinadinsul să-ți spună că IP-ul 81.196.90.178 este pe MAC-ul 00:06:25:F0:65:CC, deși tu n-ai întrebat asta. Pachetul respectiv înseamnă (de la byte-ul 14 încolo):

Hardware type: Ethernet (0x0001)
Protocol type: IP (0x0800)
Hardware size: 6
Protocol size: 4
Opcode: reply (0x0002)
Sender MAC address: 00:06:25:F0:65:CC
Sender IP address: 81.196.90.178
Target MAC address: 00:02:44:8B:F2:E7
Target IP address: 81.196.88.147

E ciudat într-adevăr, dar firewall-ul tău pare să-l blocheze. Foarte suspect ar fi fost dacă acel calculator încerca să te convingă că 81.196.88.1 (sau care e gateway-ul tău) este pe MAC-ul ăla.

#3
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Am facut o regula sa blochez acel ip dar se pare ca tot apar acele avertizari, e chiar enervant :cursing: acum daca deschid logul are mai mult de 2 pagini cu acelasi IP :deadtongue: nu inteleg de unde ma "gasit" tocmai pe mine. Are cineva o idee de ce trimite acele pachete ARP fara sa am vreo legatura cu ip-ul respectiv si mai ales de ce le trimite in prostie.

#4
Ametis

Ametis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2006

View PostBobby_ro, on Sep 22 2006, 22:55, said:

Buna seara.
Folosesc Sygate ca si firewall de multa vreme, am vrut sa schimb dar nu prea ma incantat variantele, in fine nu asta e problema, de cateva zile imi apare il log la interval de cateva minute aproape o avertizare referitoare la "Mac Spoofing", stiu ce inseamna nu de asta am deschis topicul. Intreabarea mea este, cine sau ce interes ar avea pt asa ceva, am internet de la RDS, daca eram intr-o retea de cartier intelegeam dar asa  :w00t:. Acel "Unsolicited incoming ARP reply" vine de la acelasi IP de ~ 3 zile se intampla acest lucru indiferent de ora la care e deschis calculatorul. Ma poate lamuri si pe mine cineva de unde aceasta situatie?  :o .

Va atasez un screenshot al logului:

Ceea ce primesti tu nu este MAC spoofing, ci pachete ARP "nesolicitate\gratuite" (gratuitous ARP). User-ul de la care le primesti habar n-are ca ti le trimite, in schimb are probleme mari cu reteaua.
Daca vrei sa intelegi ce-i cu gratuitous ARP, citeste aici http://wiki.ethereal.../Gratuitous_ARP sau cauta pe Google.
Si poate ar trebui sa vorbesti cu ISP-ul tau sa ajute si acel IP sa-si rezolve problemele cu reteaua.
Navigare placuta !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate