Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

volum .avi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ozitorida

ozitorida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 14.06.2003
cum pot mari volumul pentru niste filme divx? acum vad ca din windows media player pot da SRS WOW Effects si se aude putin mai tare.. dar nu destul .. partea enervanta e ca daca dau boxele mai tare (nu am amplificator extern) si imi da XPu' vreo eroare mi se sparg timpanele.. filmele: terminator 3 - 2 parti si Xmen 2- 2 parti

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu am mai facut chestia asta, dar iata cum as face:

Bag filmul in Gspot si vad bitrate-ul de la audio. De exemplu 128kb/s.
Deschid VirtualDub si apoi filmul respectiv.
La Video: Direct stream copy.
La Audio: Full processing mode > Volume > Adjust volume of audio channels > si apoi miscat de cursor la valoarea dorita (sa zicem 400%). Compression > mpeg Layer3 si se alege valoarea citita in GSpot (de exemplu: 128kBit/s, 44.100 Hz, Stereo, 16 kb/s)

Verific cum se aude din al treilea buton de jos (acel play Output) si fac o comparatie si cu al diolea buton (play Input) dupa ce se apasa pe Stop binenteles.

Apoi File > Save as avi si... gata.

Pentru sunet AC3 e mai complicat, dar se poate si acolo.
Programele le gasesti pe softnews.

enjoy,

Mtz

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
asa se face insa e clar ca nu ai cum sa nu pierzi o generatie de re-codare la sunet

#4
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Iertati-ma, si incepator pe forum si cu nick-ul meu, pentru ca ma bag si eu! Dar pentru ca deschizatorul threadului nu precizeaza, e setat in player (de pilda BS) ”Use Dedynamic Filter”. Poate nu e necesara recodarea de care se vorbeste mai sus. Filtrul Dedynamic duce la o crestere semnificativa a volumului. In plus, eu folosesc pe un laptop un filtru al unei echipe romanesti - TFM audio filter (se gaseste si pe Chip 12/2002, dar mai bine cu Google pentru ultima versiune - care mi-a adus o crestere a volumului foarte mare. El asigura o preamplificare pana la 10X si ma ajuta mult.

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, Ageamiu, asa este, dar daca de exemplu vrei sa faci un film sa "mearga tare" la toata lumea sau oricine (sal mai bine zis sa-l repari, nu doar sa te uiti la el), e mai greu sa le explici ce au de facut si cum, ca sa compenseze problema asta....

#6
ozitorida

ozitorida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 14.06.2003
TFM audio filter e exact ce cautam ... merci mult Ageamiu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate