Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare soft video editare/encodare/conversie

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#37
n5l80

n5l80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.11.2008

 xeleron, on 12 noiembrie 2012 - 21:42, said:

Atunci ai cautat CUDA in locurile gresite.handbrake mi se pare ca foloseste cuda.

E bun handbrake. Mi-a facut dintr-un fisier de 3,5 GB unul de 700 MB cu h264 si mkv

#38
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Handbrake foloseste default H264.
MP4 implica h264, iar MKV e un container, care in cazul Handbrake foloseste H264.
Codecul folosit il stabilesti in tab-ul video (vezi ce profil -preset- alegi)


Handbrake NU folsoeste CUDA, iar tocmai dezvoltatorii softului au spus clar ca nu are rost suportul.

http://feedreader.co...Brake/126930159

Un rezumat aici

#39
n5l80

n5l80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.11.2008
Nu cred ca foloseste CUDA pentru ca in timpul conversiei imi foloseste CPU(Core i7) in proportie de 70%

Edited by _DelSte_, 16 November 2012 - 10:43.
-scos citat inutil-


#40
bejan2000

bejan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2012
Salutari....As avea neoie de ceva pentru a realiza un video in care sa pot atasa de 4 poze,cate una in fiecare colt.....si as vrea ca atunci cand da cineva click pe una din poze sa se deschida un alt video reprezentat de poza

Edited by _DelSte_, 22 November 2012 - 21:21.
-comentariu mutat in topicul aferent-


#41
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
Pe youtube asta?

#42
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
PowerPoint.

#43
bejan2000

bejan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2012

 yonutz2032, on 22 noiembrie 2012 - 21:10, said:

Pe youtube asta?
Nu ...e un proiect pentru scoala....pe youtube se foloseau annotations da aici nu merge.....daca stie cineva la fel s-a folosit si la filmuletul de prezentare al Need For Speed Most Wanted (1)...erau 4 poze si cand se dadea click pe una se deschidea unul din cele 4 video-uri...

 YOUR_GOD, on 22 noiembrie 2012 - 21:17, said:

PowerPoint.
Si cum mai exact s-ar face asta?

#44
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Buna ziua.
Ma numesc Cristi,sunt din Iasi si apelez la bunavointa voastra pt. a ma ajuta in urmatoarea problema :
am un film (avi) ,legat de presopunctura,dar localizarea anumitor puncte de acupunctura le am mai clar si mai detaliat descrise pe niste imagini (jpg). As dori,daca se poate,sa stiu cum pot insera aceste imagini in anumite momente ale filmului,acestea sa apara ca imagine statica timp de cateva secunde si apoi filmul sa continue normal.
Imi cer scuze anticipat daca am pus problema prosteste,sau daca am facut overtoping.
Va multumesc si va doresc numai bine tuturor.

Edited by _DelSte_, 23 November 2012 - 16:59.
-comentariu mutat in topicul aferent-


#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
>bejan2000, ai facut ceva? Daca nu, trimite MP si te rezolv. Scuze de intarziere.
>rumburak, ai nevoie de un spliter cu care sa tai filmele in cate bucati vrei tu, a.i. dupa fiecare bucata sa vina poza si apoi poti lega totul la loc cu Movie Maker (sau oricare altul), program de editare video ce vine preinstalat in XP si poate fi descarcat gratuit si instalat in W7.

Edited by YOUR_GOD, 23 November 2012 - 17:33.


#46
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Salut.
Ma ajuta cineva cu un sfat ,va rog, cum pot crea ceva de genul filmuletului din atasament ,respectiv un text care sa se deruleze vertical pe tot ecranul,pe un fond negru.
Multumesc

Edited by rumburak, 24 November 2012 - 11:03.


#47
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Nu am gasit niciun atasamanet. Daca ai XP, gasesti p[tiune sa pui screen saver un astfel de text. Altfel, poti folosi un editor video sau daca te pricepi sa lucrezi in Flash.
Poti face asta, daca ma gandesc mai bine, si in PowerPoint.

#48
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Nu stiu de ce nu apare atasamentul !
Eu vreau sa imi apara un text,pe mai multe randuri,care sa se deruleze de jos in sus pe tot ecranul,ca la distributia ce apare la sfarsitul filmelor artistice.
Am facut asta cu Movie Maker,din XP,dar singura optiune de animatie satisfacatoare pt. mine e "Scroll/Perspective".Daca ar fi numai Scroll Up,fara perspectiva si fara sa-mi afiseze randurile perechi de cate doua, ar fi perfect.

#49
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Flash (de la Macromedia)?

#50
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

 rumburak, on 24 noiembrie 2012 - 11:00, said:

Salut.
Ma ajuta cineva cu un sfat ,va rog, cum pot crea ceva de genul filmuletului din atasament ,respectiv un text care sa se deruleze vertical pe tot ecranul,pe un fond negru.
Multumesc
Download ProShow Gold 5.0.3297 Free Trial - Make slide shows for ...

#51
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
va rog mult cu ce soft as putea face un filmulet din mai multe filmari facute cu telefonul in mp4 full hd 1080 ?
am pinacle dar nu ma lasa sa salvez la fel ca originalul adiq mp4. cu ce altceva as putea face ? multumesc !

#52
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Dar te lasa sa-l exporti ca H264, ceea ce este acelasi lucru. mp4 este doar un container, exact cum este si avi.
O sa intalnesti des H264/mpeg-4/xvid... intr-un container general numit mp4. Foloseste Pinnacle in continuare, alege H264 la export si nimic mai mult.
Recomandat ar fi sa alegi un bitrate asemanator cu originalul, de asemenea rezolutia si numarul fotogramelor pe secunda (fps).

#53
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Salut , sper sa postez unde trebuie . am si eu un videoclip filmat un galaxy s3 , cred ca e 720 P ...ideea este ca vreau sa tai o parte din el..mai exact , partea de la sfarsit ..dar nu vreau sa pierd vreun pic de claritate...cum pot face si eu asta..si cu ce program ..daca se poate step by step...sunt mai jos decat un novice...ms mult !

#54
andr87

andr87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 15.08.2007
Am aflat deja că VirtualDub nu suportă mp4. Maximum poți importa mp4 cu manevre în plus, dar salvarea se face doar în avi, deci cu encoding.

Am aflat de alternativa Avidemux (Free), care importă mp4 și și salvează, dar eu orice aș face am observat că se pierde din calitate, nu la imagine, ci, cred eu, parcă salvează mai puține frame-uri, deoarece rezultatul e sacadat (nu foarte tare, dar îndeajuns să fie nesatisfăcător). Să fie ceva detaliu care îmi scapă?

Yet Another Mp4Box (YAMB) - Free, îmi dă același rezultat ca la Avidemux. Plus interfață care lasă de dorit.

Am mai încercat Boilsoft Video Splitter (Shareware), care până acum pare soluția cea mai bună, calitatea e aceeași, dar timpul de Direct Stream Cut e mai lung decât la oricare altul, însă nu foarte foarte, deci e fezabil. Are și o interfață super simplă, preview-ul nu e așa de confortabil (asta la categoria mofturi).

Dacă aveți soluții mai bune ca cea din urmă, vă rog să le prezentați și mersi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate