Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Recomandare soft video editare/encodare/conversie

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#19
leonarddd

leonarddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.12.2010
  • Vreau un program care să taie clipuri video fără să facă vreun fel de conversie,doar taiere și atât. Ceva de genul MPEG Streamclip.


#20
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006

 cerreal, on 06 iulie 2011 - 18:51, said:

macar sa scoata linku de la copilot

"nu scoate linku" deoarece a urmat un tutorial produs de copilot si a afisat fisierele originale la final.
"nu le scoate" deoarece nu e hot, si nici imbecil sa faca asemenea remarci.

am dat intamplator peste prostia asta si am raspuns tarziu, din acest motiv. scuze, dar mi-e greata de auto-suficienta si prostie agresiva.

#21
Ducu25

Ducu25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2004
Salut

dintre cei care folosesc diverse programe de editare video, montaje, etc, imi dati vreo idee despre ce soft folositi si cat de multumiti sunteti de el?

caut sa pot edita filme full HD, sa pot adauga diverse coloane sonore eventual peste sunetul original al videoclipului, sa pot adauga eventuale texte in timpul filmului sau generic de sfarsti - si bineinteles comprimat apoi pt a putea fi inclusiv urcat pe diverse site-uri

pt filmuletul de mai jos, imi puteti da o sugestie cum pot sa am diverse clipuri, insa coloana sonora sa fie a unui clip care la un moment dat va rula si trebuie sa se potriveasca cu propria lui coloana sonora?
trebuie cumva separat sunetul de video si apoi sincronizate in asa fel incat sunetul si imaginea sa se potriveasca la fix in montajul final?
sau exista vreun alt truc? Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2JjkoUbZbTw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mersi de sfaturi
Ducu

a, si inca o intrebare probabil ce e legata tot de softul folosit
intr-un film full HD, va trebui sa includ cateva filmulete dintr-o arhiva veche si personala, iar acele filmulete vor fi in cel mai bun caz 640x480. Cum sugerati sa fac astfel incat filmuletul sa ramana la dimensiunea originala pt a evita distorsiuni si pierderi de calitate (ca si cum i-ar face de ex un "resize")?

mersi

Edited by _DelSte_, 04 November 2012 - 10:26.
-comentariu mutat in topicul aferent-


#22
Daeso

Daeso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 01.02.2012
Boilsoft Video Spliter

Edited by Daeso, 06 November 2012 - 21:42.


#23
georgege

georgege

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.11.2012
1.cum pot să editez un video?
2.Cu ce programe? "să introduc text muzică imagini etc...

3. Cum să fac un video. Un video animat. Gen roboţi. Cu grafică mişcător...
4. Cu ce programe e greu?

Edited by _DelSte_, 08 November 2012 - 16:06.
-comentariu mutat in topicul aferent-


#24
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Salut.Am postat un clip pe youtube filmat cu telefonul la 720p si am observat un lucru interesant...yt are o optiune de stabilizare a imaginii(filmarea  era tremurata) care a facut o treaba f buna,nici nu zici ca e filmat cu telefonul.As vrea sa stiu cu ce software de editare video pot face asa ceva.Ms.

Edited by _DelSte_, 11 November 2012 - 14:12.
-comentariu mutat in topicul aferent-


#25
n5l80

n5l80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.11.2008
Am filmat cu doua camere video hd, una face format .mov alta .mpg. Fisierele sunt de dimensiuni foarte mari (de ordinul gigabyte). Exista programe de conversie si/sau comprimare video care sa reduca substantial dimensiunea fisierelor (de la marimea unui DVD la cateva sute de MB) dar sa pastreze aceeasi calitate a imaginii? M-ar interesa ceva free. In ce formate ar trebui sa convertesc fisierele?

Edited by n5l80, 12 November 2012 - 18:37.


#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Comprimarea inseamna scaderea calitatii imaginii. Poti folosi un convertor, care sa transforme fisierele video intr-un format mai putin pretentios. Tu ai acolo format de DVD. Poti transforma filmele de exemplu intr-un .avi cu cat mai putine cadre pe secunda.

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Fa-le h264 mkv.

#28
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
ripbot264

#29
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Iti trebuie un program care converteste (comprima cu pierdere de calitate) fisierele tale.

Eu recomand Handbrake

Poti folosi preseturi.
Pentru cea mai mica dimensiune si calitatea maxima, recomand H264

[ http://i1-win.softpedia-static.com/screenshots/HandBrake_1.png?1342616085 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este de mentionat totusi ca,compresia video este foarte solicitanta pentru un sistem,ce pc ai ,poate poti folosi placa video caz in care timpul necesar conversiei scade semnificativ.

#31
n5l80

n5l80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.11.2008
da, am Core i7 la procesor dar am si CUDA la placa video.ce program as putea folosi?

Edited by _DelSte_, 16 November 2012 - 10:40.
-scos citat inutil-


#32
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
CUDA e o chestie "superba" in teorie, dar practic nu a fost implementata in prea multe softuri.
Cele care folsoesc, din pacate nu prea sunt stralucite.

Stiu ca am cautat candva si am preferat sa cumpar un i7, care face in 20 de minute un back-up la un DVD.

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Atunci ai cautat CUDA in locurile gresite.handbrake mi se pare ca foloseste cuda.

#34
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
Powerdirector 11 are optiunea de stabilizare, mai sunt si altele (parca Deshaker). Eu unul nu m-as baza prea mult pe minuni de la softuri, daca filmarea e proasta nu are cum sa o faca mai buna automat si realist.

#35
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Ms.Nu este problema ca filmarea era proasta,era 720p si ok ca si calitate dar inevitabil cad filmezi cu telefonul sau cu aparatul foto iti tremura imaginea putin,oricat te-ai stradui sa-l tii nemiscat.Iar softul acela inclus in Youtube m-a impresionat cu ce a reusit sa faca.

#36
n5l80

n5l80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.11.2008

 Horsie, on 12 noiembrie 2012 - 19:41, said:

Eu recomand Handbrake. Pentru cea mai mica dimensiune si calitatea maxima, recomand H264
Vad ca la salvare are doar optiunile mp4 si mkv. Nu vad h264. Poate la video codec h264 si la formatul fisierului mkv. Sau sa las mp4?

Edited by _DelSte_, 16 November 2012 - 10:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate