Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Overclock Procesoare Intel

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#901
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View Posteiffel, on 23rd August 2011, 14:23, said:

Daca ajungea la 73 de grade ar fi fost scrum. Vezi specificatiile pe site-ul Intel ptr fiecare procesor produs de ei. La Core 2 temperatura maxima suportata e in jur de 72-73 grade. Iar BIOS-ul de obicei reseteaza cam pe la 65. Alarma e cea care o poti seta sa sune in BIOS, nu temperatura critica.

Daca tu zici ca iti mergea la 100 sigur ceva senzor era defect, sau softul de citire.



Sa stii ca nu sunt un geniu in domeniu, dar iti garantez ca nu se arde instant la 70 grade...te-ai uitat la proc tau in timp ce il forjai...ori cu un program de test ori cu un joc care sa il solicite maxim?...cred ca te-ai minuna sa vezi ce temp are proc tau in astfel de conditii(daca nu are cooler aftermarket)..
Ca i se scurteaza viata e adevarat ,dar ca sa se arda instant trebuie sa ajunga la minim 120 grade...
Senzorii functioneaza perfect...si restart(sau shut down) isi da un calc din cauza temperaturii ori pentru un varf instantaneu de 90 100 grade ori pentru cateva zeci de secunde peste 75 grade in nici un caz la 70 grade nu se inchide...decat daca asa il setezi tu...

Mai documenteaza-te!

View Posteiffel, on 23rd August 2011, 16:52, said:

Un exemplu gresit. Sunt chipuri de placi video care functioneaza normal la temperaturi de 100 de grade si peste.


Ai fi mirat cate materiale semiconductoare exista si se folosesc in electronica pe langa siliciu.
De fapt primul tranzistor folose germaniu si nu siliciu.

Si s-a trecut la siliciu pentru ca e mai prost...
E adevarat ca sunt mai multe materiale semiconductoare...cel mai folosit este insa siliciu...iar un circuit integrat este un sandwich de straturi micrometrice pe un suport de siliciu...acele straturi sa stii ca sutn atat de subtiri incat se pot dilata nu se rup asa instant, mai ales incalzite...aluminiu e destul de malabil din cate stiu eu...

#902
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dar iti garantez ca nu se arde instant la 70 grade...
Am zis doar ca se facea scrum. Nu ca se ardea instant. Asta e imposibil, ptr ca intrau in functiune sistemele de protectie ale procesorului - cum ar fi scaderea freventei de functionare pana la zero. Pe vremea cand nu existau aceste protectii in procesoare, da, se facea scrum in cateva secunde. Si nu doar procesorul ci si placa de baza, procesorul devenind un mare scurt.

Cred ca nu citesti cum trebuie ce se scrie pe-aici. Putin mai jos te referi la rupere, iar eu unul nu am zis asa ceva, ci altcineva.

Deteriorarea nu se face prin ruperea layerelor ci prin degradarea portilor tranzistoarelor. Ale caror dimenisuni sunt extrem de mici, deja se apropie de dimensiunile unui atom.
Cat despre siliciu se foloseste deoarece este mai ieftin decat celelalte si prin simpla oxidare a sa se poate crea un strat izolator - deci si tehnologia este mai ieftina.

Quote

te-ai uitat la proc tau in timp ce il forjai...ori cu un program de test ori cu un joc care sa il solicite maxim?...cred ca te-ai minuna sa vezi ce temp are proc tau in astfel de conditii(daca nu are cooler aftermarke

Pe Quadul meu din seria Core 2 cu coolerul stoc am atins 57 de grade iar cu cooler third-party 35 - temperatura pastila in conditii de stres maxim rulate timp de cateva ore. Nici macar nu s-a apropiat de limita setata ptr alarma in BIOS la 60 de grade. Pe core-uri temperatura a fost cam cu 5-7 grade mai mare.
Core 2 sunt printre cele mai reci procesoare. Deci clar nu pot atinge vreodata 100 de grade !!!
Sub nicio forma, fie macar ca la 70 de grade intra protectia termica in functiune. Sigur ai un soft care indica aiurea. Probabil SpeedFan.

#903
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View Posteiffel, on 24th August 2011, 10:40, said:

Am zis doar ca se facea scrum. Nu ca se ardea instant. Asta e imposibil, ptr ca intrau in functiune sistemele de protectie ale procesorului - cum ar fi scaderea freventei de functionare pana la zero. Pe vremea cand nu existau aceste protectii in procesoare, da, se facea scrum in cateva secunde. Si nu doar procesorul ci si placa de baza, procesorul devenind un mare scurt.

Cred ca nu citesti cum trebuie ce se scrie pe-aici. Putin mai jos te referi la rupere, iar eu unul nu am zis asa ceva, ci altcineva...greseala mea

Deteriorarea nu se face prin ruperea layerelor ci prin degradarea portilor tranzistoarelor. Ale caror dimenisuni sunt extrem de mici, deja se apropie de dimensiunile unui atom.
Cat despre siliciu se foloseste deoarece este mai ieftin decat celelalte si prin simpla oxidare a sa se poate crea un strat izolator - deci si tehnologia este mai ieftina....oxidarea se realizeaza la 1000grade in prezenta oxigenului...bla,bla...stiu cum se fac aceste depuneri...am avut licenta cu asa ceva dar nu intru in detalii...sunt neimportante....



Pe Quadul meu din seria Core 2 cu coolerul stoc am atins 57 de grade iar cu cooler third-party 35 - temperatura pastila in conditii de stres maxim rulate timp de cateva ore. Nici macar nu s-a apropiat de limita setata ptr alarma in BIOS la 60 de grade. Pe core-uri temperatura a fost cam cu 5-7 grade mai mare.
Core 2 sunt printre cele mai reci procesoare. Deci clar nu pot atinge vreodata 100 de grade !!! daca ai un virus, radiatorul nu face contact bine cu proc si mai si rulezi ceva care cere resurse garantat ajunge la 100 grade...eu cand am vazut temp aia am inchis imediat compu si am formatat calc...
Sub nicio forma, fie macar ca la 70 de grade intra protectia termica in functiune. Sigur ai un soft care indica aiurea. Probabil SpeedFan.


Da recunosc ca m-am uitat cu speedfan...si stiu k are +-5...10grade...dar am verificat si in bios...dupa ce si-a dat restart si avea in jur de 70 grade...acolo nu cred ca mai sunt erori la fel de mari...e adevarat ca proc core 2 duo sunt printre cele mai reci dar totusi pentru jocurile de la sfarsitul anului 2012 nu mai ramana tat de reci cu un cooelr stock, si rezista linistite pana la 90 grade...nu l-am tinut la asa temp...dar cand in camera sunt 30 35 grade procesorul nu poate sa aiba tot 30 35 ...e clar ca ajunge la 40 45 idle...

#904
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Da recunosc ca m-am uitat cu SpeedFan...si stiu k are +-5...10grade...
In functie de implementarea senzorilor placii de baaz, este posibil ca speedfan nu numai sa arate aiurea temperatura, dar sa si indice 100 de grade pe senzori care nici macar nu sunt conectati. Foloseste HWMonitor -e cel mai sigur, plus ca arata si valorile minime si maxime.

Un virus nu-ti poate ridica temperatura la procesor. Nu se mai fac virusi care distrug hardware-ul. mai ales ca in ziua de azi si hardware-ul are protectii contra lor.

Daca nu ai contact intre cooler si proceor e complet alta mancare de peste si nu depre asta discutam.. Normal ca poate creste temperatura foarte mult. Doar ca teoretic trebuie sa intre in protectie.

Dar in conditii normale nu am vazut niciodata procesor care sa-si depaseasca valorile normale de functionare oricat ar fi de stresat.

#905
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View Posteiffel, on 24th August 2011, 14:13, said:

In functie de implementarea senzorilor placii de baaz, este posibil ca SpeedFan nu numai sa arate aiurea temperatura, dar sa si indice 100 de grade pe senzori care nici macar nu sunt conectati. Foloseste HWMonitor -e cel mai sigur, plus ca arata si valorile minime si maxime.

Un virus nu-ti poate ridica temperatura la procesor. Nu se mai fac virusi care distrug hardware-ul. mai ales ca in ziua de azi si hardware-ul are protectii contra lor.

Daca nu ai contact intre cooler si proceor e complet alta mancare de peste si nu depre asta discutam.. Normal ca poate creste temperatura foarte mult. Doar ca teoretic trebuie sa intre in protectie.

Dar in conditii normale nu am vazut niciodata procesor care sa-si depaseasca valorile normale de functionare oricat ar fi de stresat.


Daca nu era virus ceva era...imi urca temp in idle pana de restarta adik ce am citit eu era 98 grade cu speedfan...si apoi 75 in bios imediat dupa restart...dupa format fara sa curat nimic sau sa schimb pasta termoconductoare imi statea in idle la 50 si in load urca pana la 80..85...
dupa schimbarea pastei idle 40 ful load maxim 70...in conditii de temperatura 30...35 grade temp camerei si cu coolerul stock...

daca nu era virus spune-mi tu c era...procesorul nu era incarcat ma uitam in task manager si era la maxim 50% cand crestea temp iar ramul era la 95%...fara procese...dupa format ramul nu mi-a urcat mai mult de 50% am 4 gb ddr2 la 1066...


App de atunci totul merge perfect in limita capacitatilor calculatorului meu...

#906
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai de unde sa stiu ce ai avut instalat initial ? Pot fi destule procese care sa agate.
Dar chiar si asa tot n-ar fi trebuit sa fie asa incins, chiar rulat la 100% ore intregi.

Edited by eiffel, 24 August 2011 - 15:36.


#907
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Superb :) procesor la 98 grade :) ... cu procesoru ala poti sa treci la doborit recordul mondial la frecventa daca iti mai merge dupa temperatura aia... bineinteles cu racire pe azot :)) . Acum serios ... fa si un update de bios ... mai erau unele placi care aveau probleme cu citirea temperaturii de catre bios , si se rezolvau dupa update...
Limita termica la un Core2Duo e de 72,4grade celsius dupa care intra protectia in functiune... deci opreste calculatorul sau il reseteaza ... asta la limita superioara... pe undeva pe la 65-70 grade procesorul intra in throtheling ... adica isi scade frecventa ca sa scada temperatura ... indiferent de cit de solicitat e  ...
Toata treaba asta NU se intampla atunci placa de baza nu functioneaza corect (defect hardware sau software) sau cind tensiunile de alimentare nu sunt bune (defect sursa)
deci ... poate te ajuta sa depistezi problema...

#908
body_soull

body_soull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 03.03.2008
salut.
As vrea sa fac si eu un mic OC la sistemul meu si as avea nevoie de ajutorul vostru,as vrea sa duc procul daca se poate uneva la 3.3Ghz - 3.5Ghz
Procesor Intel Core 2 Duo E7400 2.8Ghz
Placa baza Gigabyte P31-ES3G,update bios de la F2 la F3 deoarece asa scrie pe site producatorului ca trebuie pt procesorul e7400
Memorie Kingmax doua placute DDR2 1Gb 800Mhz si una DDR2 2Gb 800Mhz
Sursa 450W scrie pe ea dar eu zic ca scoate undeva la 400 reali
Placa video Gainward Nvidia Gefoce GTs 220 512mb ddr3 128biti
HDD Wesstern Digital Caviar Blue 250Gb  16mb Buffer S-ATA2

#909
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
De ce vrei sa faci OC? Placa video e slaba, sursa e posibil sa nu reziste OC-ului. Performanta vei obtine din partea procesorului, dar depinde in ce vrei sa lucrezi. Stii ca OC-ing-ul presupune multa rabdare, atentie si cateva cunostinte in domeniu? Pentru moment, intri in BIOS(cu tasta "DEL"), te duci in meniul "MB Intelligent Tweaker(M.I.T)" si faci o fotografie(daca ai cu ce; daca nu, iti notezi pe hartie datele: "CPU Clock Ratio, CPU Host Frequency, Memory Frequency, Normal Cpu Vcore"). Incearca sa specifici exact sursa(modelul). Ce cooler ai la procesor, cel stock sau unul "Aftermarket"?

Edited by 10nut, 28 August 2011 - 13:49.


#910
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
La mine: Celeron 430 1,34V este un voltaj cam mare ca si default? De asemenea 1,14V prin scadere cu C1E cred ca e mare. In alte cazuri cu C1E ar trebui sa scada la 0,9.

Nu merge OC peste 2Ghz, adica nici 200MHz in plus pe nici o placa (2 placi am incercat), pe una din ele am incercat un proc netburst cu multiplicator 14X si merge OC de aproximativ 600MHz in plus.
Probabil ca atunci cand se creste FSB f mult si multiplicatorul e mic nu se creste f mult in frecventa efectiva. Dar cresc memoriile si alte busuri prin PC odata cu FSB si de aceea e instabil, se blocheaza sau nu booteaza.

Stie cineva ceva. Sau cum se poate debloca un nucleu la celeron 430?

#911
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View PostGabaGN, on 26th August 2011, 10:46, said:

Superb :) procesor la 98 grade :) ... cu procesoru ala poti sa treci la doborit recordul mondial la frecventa daca iti mai merge dupa temperatura aia... bineinteles cu racire pe azot :)) . Acum serios ... fa si un update de bios ... mai erau unele placi care aveau probleme cu citirea temperaturii de catre bios , si se rezolvau dupa update...
Limita termica la un Core2Duo e de 72,4grade celsius dupa care intra protectia in functiune... deci opreste calculatorul sau il reseteaza ... asta la limita superioara... pe undeva pe la 65-70 grade procesorul intra in throtheling ... adica isi scade frecventa ca sa scada temperatura ... indiferent de cit de solicitat e  ...
Toata treaba asta NU se intampla atunci placa de baza nu functioneaza corect (defect hardware sau software) sau cind tensiunile de alimentare nu sunt bune (defect sursa)
deci ... poate te ajuta sa depistezi problema...


Nu cred ca a avut chiar 96grade...poate 90max...in conditiile in care se bloca si apoi restarta...de vina era si coolerul...
Dupa format si schimbat pasta imi statea in idle la 45 si in full load (in jocuri solicitante) urca pana pe la 75....la mine protectia din bios e pe la 80 (asa e setata standard la placa mea de baza care cica ar suporta OC)...
De curand mi-am achizitionat un cooler aftermarket si surpriza...in idle sta la 30-33grade in full load...(procesorul 1005 timp de 5 min) aproape se blocase din cauza mai multor procese deschise...a urcat maxim pana la 52grade...in rest chiar si stresat sta pe la 45...


Concluzia: coolerul stoc nu mai facea fata asa cum banuisem...si desi sugerasem asta un participant de pe forum mi-a sugerat ca nu ar fi coolerul de vina...in fine...

#912
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Bun . Daca ai asa temperaturi bune fa un mic overclock pe el ... procesoru duce fara probleme ... oricum sa incerci sa nu depasesti 60 grade cu el ...
Sfatul meu ar fi sa incerci la inceput fara sa maresti voltajul ... si daca nu te multumeste rezultatul , umbla si la voltaj , dar cu multa rabdare altfel se lasa cu urmari grave :) . Bafta si sunt curios ce iese :)

#913
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View PostGabaGN, on 6th September 2011, 08:13, said:

Bun . Daca ai asa temperaturi bune fa un mic overclock pe el ... procesoru duce fara probleme ... oricum sa incerci sa nu depasesti 60 grade cu el ...
Sfatul meu ar fi sa incerci la inceput fara sa maresti voltajul ... si daca nu te multumeste rezultatul , umbla si la voltaj , dar cu multa rabdare altfel se lasa cu urmari grave :) . Bafta si sunt curios ce iese :)


Ms pentru sfat..as vrea sa fac overclock putin dar nu cred k ma ajuta sursa noname...poate dupa c imi iau alta sursa...vroiam sa fac un pic d oc la placa video ca ar fi cam cea mai slaba

La procesor nu stiu cum sa fac overcloc...nu gasesc in bios decat acel multiplicator care e deblocat maxim pana la 11.5...mai mult nu imi da voie...11.5--->3.066...

Daca imi poti lasa un id ceva  ar fi ok...

#914
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Messenger nu prea folosesc (scarbici nu i voie si acasa nu mai deschid calculator ) .. dar facem in felul urmator ... da-mi exact modelul de placa de baza , de procesor si sursa (sun curios ce no name ai) , si vedem ce iese :)

#915
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View PostGabaGN, on 6th September 2011, 09:43, said:

Messenger nu prea folosesc (scarbici nu i voie si acasa nu mai deschid calculator ) .. dar facem in felul urmator ... da-mi exact modelul de placa de baza , de procesor si sursa (sun curios ce no name ai) , si vedem ce iese :)


Procesorul e Intel Pentium Core 2 Duo E7600 3.06...http://www.pcgarage....600-306ghz-box/
Placa de baza e Gigabyte...iti dau modelul exact cand ajung acasa
Placa video e Sparkle Nvidia GeForce GT9800 1GB DDR3, 256 biti.
Sursa e Deluxe de 500W venita la pachet cu carcasa Deluxe...

Datele exacte ti le dau cand ajung acasa.

Multumesc pentru ajutor.

#916
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Dap ai dreptate ... te trage rau in jos sursa ...
Legat de procesor ... fara over voltage ar trebui sa duca cam 3,4 ghz (3,6 daca ai noroc) dupa care va trebui sa umbli la voltaj  ... dar configuratia care o ai acum e destul de echilibrata... nu prea ai nevoie de putere mai mare la proc ...
Ce iti recomand , in functie de cum se prezinta sursa (printre primele modele de delux mai erau si surse bune ... acum daca ai noroc.... ) rdica doar procesorul din fsb fara sa umbli la voltaj din 5 in 5 mhz la inceput , apoi cite 1 mhz ca sa i gasesti maximul ... si vezi cum se comporta , sa nu dea erori ... apoi , ca sa nu stai pe limita da-l inapoi cam cu 5 mhz fsb-ul .
iarasi incearca sa stai pe valori rotunde ... adica... fsb-ul tau are 266 mhz acum ... incearca sa il ti la 300 , 333 , 366 mhz  (nu modifica frecventele la celelalte periferice cum ar fi pci , usb... etc)
O alta chestie , inainte sa te apuci de overclock , sa dai memoriile pe o frecventa mai joasa , (ex : am memorii ddr2 800 mhz , le pui din bios pe 667 ca sa fi sigur ca nu ele iti afecteaza stabilitatea , in nici un caz nu le lasi pe default sau auto ) si treaba asta cu memoriile va trebuii sa o faci la fiecare 66 mhz mariti la procesor ...
in rest ... desfa sursa si curat-o de praf si verifica sa nu aiba condensatori puscatii ... si totul va fi ok .
bafta si tinem legatura

Edited by GabaGN, 06 September 2011 - 13:18.


#917
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbobby12e2007, on 6th September 2011, 13:11, said:

Procesorul e Intel Pentium Core 2 Duo E7600 3.06...
Asta nu mananca cu tot cu video mai mult de 300w pe masurate in full load. O sursa de 420w e faina dar sa fie de marca. Eu am thermaltake tr2 de 420w pe e8400 si 9800GT, merge fain de 2 ani si ceva.

Edited by andreic, 06 September 2011 - 13:08.


#918
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View PostGabaGN, on 6th September 2011, 14:03, said:

Dap ai dreptate ... te trage rau in jos sursa ...
Legat de procesor ... fara over voltage ar trebui sa duca cam 3,4 ghz (3,6 daca ai noroc) dupa care va trebui sa umbli la voltaj  ... dar configuratia care o ai acum e destul de echilibrata... nu prea ai nevoie de putere mai mare la proc ...
Ce iti recomand , in functie de cum se prezinta sursa (printre primele modele de delux mai erau si surse bune ... acum daca ai noroc.... ) rdica doar procesorul din fsb fara sa umbli la voltaj din 5 in 5 mhz la inceput , apoi cite 1 mhz ca sa i gasesti maximul ... si vezi cum se comporta , sa nu dea erori ... apoi , ca sa nu stai pe limita da-l inapoi cam cu 5 mhz fsb-ul .
iarasi incearca sa stai pe valori rotunde ... adica... fsb-ul tau are 266 mhz acum ... incearca sa il ti la 300 , 333 , 366 mhz  (nu modifica frecventele la celelalte periferice cum ar fi pci , usb... etc)
O alta chestie , inainte sa te apuci de overclock , sa dai memoriile pe o frecventa mai joasa , (ex : am memorii ddr2 800 mhz , le pui din bios pe 667 ca sa fi sigur ca nu ele iti afecteaza stabilitatea , in nici un caz nu le lasi pe default sau auto ) si treaba asta cu memoriile va trebuii sa o faci la fiecare 66 mhz mariti la procesor ...
in rest ... desfa sursa si curat-o de praf si verifica sa nu aiba condensatori puscatii ... si totul va fi ok .
bafta si tinem legatura


Am 4 Gb ram DDR2 1066mhz
Sursa e curatata de curand cand am schimbat ventilatorul...nu am vazut nimic anormal cum ar fi condensatori umflati sau eu stiu ce in neregula...
Nu am de gand sa umblu la voltaje dar nu ar strica putin mai multa performanta...inainte sa incep sa fac overcloc o sa ma documentez mai bine...oricum mai mult de 3.3 nu am de gand sa il duc...nu vreau sa ii scurtez viata prea mult...oricum sper ca intr-un an doi sa imi achizitionez ceva mai performant...deocamdata e bun si asta si nu merita sa investesc in ceva mai performant avand in vedere utilizarea acestuia.

@andreic : stiu dar pentru moment nu mai am bani si pentru o sursa...vreau sa imi achizitionez ceva mai potent in viitorul aproiat...ma gandeam la un intertech la 650W(din review-uri pare ok) desi nu e un brand renumit...totusi daca mai adaug vreo 50 ron peste intertech imi pot lua recom, sirtec sau ceva asemanator la 500W. ma mai gandesc pana atunci...totusi consider ca nu imi trebuie o sursa hi performance...nu tin compu la 100% si nici nu am de gand sa fac OC masiv...un 20% ar fi cam maximul...dak vreau mai mult imi schimb configuratia...

Edited by bobby12e2007, 06 September 2011 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate