Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

La Multi Ani Aether(Nicu)!

Contractele de inchiriere - de de...

Motorola Edge 30 Pro
 Asociație de Proprietari car...

La multi ani de Sfantul Nicolae&#...

Problema grupe bms

Windows 8.1 Error Code: 0x800
 Recomandare router wifi

Clapeta soc L200 ?

Caut o aplicatie android / windows

Solutie functionare Ridesharing U...
 Adobe Acrobat Reader RdrCEF consu...

chimie ex

Problema soft htc u ultra

Unde pot gasii un pinion rizzato ?

Sirena auto 30W

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

MegaADY

MegaADY

New Member

• Grup: Members
Va salut !
As dori sa construiesc o sirena auto de tipul celor de politie.
Desfacand o sirena de la o alarma auto am observat ca se compune din 3 parti. Generatorul de ton, amplificatorul ( cu transformator ) si dif-ul piezo.
Ei, eu am generator de ton, am gasit si o 'goarna' de 30W, dar nu gasesc pe nicaieri o schema de amplificator pt. difuzor piezo.
As dori, daca se poate sa ma ajute cineva in sensul asta cu o schema sau un link.
Va multumesc important !

AIWAMAN

AIWAMAN

Moderator

Nu e chiar asa greu...un amplif oarecare!

MegaADY

MegaADY

New Member

Eu am vazut ca la dif-urile piezo se folosesc 4 tranzistori conectati in punte H si, un traf micut ... NU CRED CA VA MERGE CU UN AMPLIF. DE 30W OBISNUIT. (presupun )

DrFan

DrFan

Active Member

• Grup: Senior Members
merge...insa nu o sa ai rezultate bune...adik o sa se auda mai incet...

AIWAMAN

AIWAMAN

Moderator

loool
traful ala e pentru adaptare de impedantza!

M-am jucat eu cu una de asta...

inginerum

inginerum

Member

dupa cum zice si AIWAMAN , cauta un amplificator oarecare , dar avand in vedere aplicatia , nu este necesar cine stie ce minune , deoarece distorsiunile nu prea conteaza , dar avand in vedere ca poate este o solutie portabila , cauta un amplif in clasa D , sau unul simplu pushpull in clasa B pur
vezi ca google este super bun , numai ca fa cautarea in engleza
iar cu impedanta , practic la un dif piezo este capacitiva si ar cam trebui facuta o adaptare .

zexe

zexe

Banned

• Grup: Banned
pt low voltage 12-15v si putere mare se folosesc amplificatoare in clasa D cu randament 90-95%

Gurban_Dan

Gurban_Dan

Active Member

Salut, incerc sa te ajut. Nu stiu daca reusec.

Chestiile astea piezzo se ataca cu tensiune mare, tocmai d-asta ai nevoie de transformator de iesire spre piezzo.
O soluti simpla e sa iei sirena care o vrei si sa o aplici printr-un transf. ridicatoe pe piezzo.
Dar nu vei avea randament. Pentru ca cristalul piezzo are o frecventa proprie de rezonanta si se afla intr-o 'cutie' care-i amplifica vibratiile pe o anumita frecventa.

Sfatul pe care ti-l dau eu: sa cumperi o sirena de alarma auta, nu e foarte scumpa, care iti place cum face, nu toate fac la fel, si daca face in mai multe feluri, sa folosesti doar primul mod de bazait:
Deci o alimentezi 3 sec (ex.) cat face in acel fel, dupa care o scuta pauza si iar alimentare.
Se rezolva cu un banal licurici la care in loc de un led pui un releu si schimbi din condensastori timpii de comutatie.
Succes !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate