Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Centuri orase Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#55
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Daca e duminica e bine, daca nu, faci cam 2 ore, poate si mai mult.

#56
lucky luciano

lucky luciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2007

 abancor, on Jul 27 2007, 13:32, said:

Daca e duminica e bine, daca nu, faci cam 2 ore, poate si mai mult.


E vorba de ziua de luni. Eu plec din TM in jurul orei 23 si cred ca voi ajunge la Buc pe la 7. Sa plec mai repede sau ce ma sfatuiesti ca sa pot scapa de aglomeratie?

#57
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu recomad altfel:

vii de la pitesti si faci dreapta pe centura pana la bragadiru (pe sensul acesta nu ar trebui sa fie aglomeratie deloc si scapi de nenorocirea din militari, sunt transee prin sosea dar merge, macr nu cratere); ajungi la pod, apoi iesi de pe centura si mergi spre bucuresti pe soseaua alexandriei; pana la autogara rahova sunt 2km, 2 benzi pe sens, ajungi in 3 minute
de la rahova incepe aglomeratie, dar la ora 7 ar trebui sa fie inca bine;  mergi pana la intersectia trafic greu (e un mcdonalds acolo) si faci dreapta (de aici ar trebui sa fie lejer traficul);
tii inainte strada (linia de tramvai), faci stanga, tot inainte pe langa filaret, parcul carol, inainte-stanga pe linia de tramvai (pe langa niste blocuri in constructie), ajungi la intersectia budapesta (fost, acum e un domo :)), inainte pe linia de tamvai, la intesectie cu dambovita (nu intri in pasajul marasesti care e chiar in fata) o iei dreapta pe splai.... si de aici urmaresti dambovita (timpuri noi, targ vitan) pana la iesire din bucuresti cand faci stanga putin si apoi dreapta pe pod si autostrada (e ceva de mers, dar sensul acesta sigur e liber, pe celalat e omor)

daca vrei sa mergi numai pe centura, poti sa ajungi sa-ti blestemi zilele, sunt cozi de camioane cateodata de 10km, cratere si transee prin asfalt

si o poza cam tampita :)

Attached Files


Edited by aeon, 27 July 2007 - 13:03.


#58
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
E bun traseul. Asa stai numai la o coada, intersectia cu Ghencea.

La Bragadiru parca nu e indicator; vezi ca e intersectie denivelata, tre sa faci dreapta inaintea pasajului si cind ajungi sus, la DN 6, sa faci stinga.

#59
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
A dat drumu domne la centura aia?Sau e acelasi drum din totdeauna? Ca ma de mers spre Valcea, peste 2 saptamani.
Pai nu ar fi rau un pickup...

#60
lucky luciano

lucky luciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2007
Multumesc pt. ajutor, o sa postez la intoarcere cum a fost, tinand cont ca nu stiu Bucurestiul deloc.

#61
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004

 sanddy1964, on Jul 28 2007, 08:25, said:

A dat drumu domne la centura aia?Sau e acelasi drum din totdeauna? Ca ma de mers spre Valcea, peste 2 saptamani.
Pai nu ar fi rau un pickup...


Nu a dat drumul. Peste 2luni.

Dar cand va da veti ramane muti de placere. CEA MAI TARE CENTURA= BY-PASS din Romania!!!Asa ar trebui sa fie si la Arad si Timisoara sa vada straini cand intra ce tari suntem. PRIMA IMPRESIE CONTEAZA.

Edited by MAK, 28 July 2007 - 21:58.


#62
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 sanddy1964, on Jul 28 2007, 08:25, said:

A dat drumu domne la centura aia?Sau e acelasi drum din totdeauna? Ca am de mers spre Valcea, peste 2 saptamani.
Pai nu ar fi rau un pickup...
Nu a dat drumul, dar se poate merge pe cea veche care s-a asfaltat, mai este o bucatica, dar de nebagat in seama.
De pe A1 intri direct pe centura si direct RmVilcea.

#63
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Zici de centura de camioane, pe linga Arges? Cistigi fata de mersul prin centru?

#64
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Normal. Ca da, vreau sa zic :)
Eu folosesc numai centura cand ma duc la pretena, care sta pe langa Fabrica de bere, adica aproape de iesirea dinspre Bascov. La mersul prin centru ai o gramada de treceri de pietoni, semafoare, masini care fac stanga si blocheaza banda a doua pentru vin si aia din fata suvoi, etc.
Pe centura singura problema e la Podul Viilor pana apuci sa treci de aia de vin dinspre soseaua veche, pentru ca intersectia nu e semaforizata si e nebunie cu TIR-urile. Dar stai si tu in partea "umbrita" a unuia din asta mare si daca se baga el cu tupeu, ai fi fraier sa nu profiti :).

#65
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Centrul il stiu foarte bine, dar n-am facut niciodata mai mult de 20 de minute. Centura o data am incercat-o si era plina de camioane, plus o trecere la nivel cu CF, si am tras concluzia ca e SF sa crezi ca mergi mai repede pe acolo. Data viitoare cred ca o incerc, daca zici ca e asa bine.

#66
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Cand e varf de sarcina prin centru iti blestemi zilele, pe centura macar mergi. Incet, dar mergi. Iar cu calea aia ferata nu ai de-a face decat in Prundu, adica partea dinspre autostrada. Intr-adevar, acolo ai sanse sa prinzi coada de camioane de la bariera pana in intersectie si e intr-adevar SF. Eu nu folosesc niciodata bariera aia, decat daca vad ca e libera. In general merg pe drumul normal pana trec de autogara, apoi fac dreapta pana sa ajung in centru (in Targu din Vale), trec pe sub pod (unde am prioritate) si o tin tot asa pe centura. Si deoarece n-am treaba cu Rm.Valcea, la Subansamble Auto fac stanga si traversez iarasi calea ferata sa revin in drumul normal.
Iar cu barierele treaba sta asa: daca trece Sageata, stai cel mult 5 minute. In schimb daca trece vagonul ala din fimele cu nemti ale lui Sergiu Nicolaescu, atunci stai si 20 de minute. Niciodata n-am inteles asta. Poate ca pe unde merg ele e vreun contactor automat care-i spun lu' tanti aia cand sa lase bariera. In rest e problema de viteza, care ajunge mai repede :)

#67
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Unde e autogara?

#68
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Daca din Prundu (primul cartier de la autostrada) faci dreapta pe la bariera, imediat dupa strand vezi autogara pe stanga (e un zid-gard de ciment inalt care o delimiteaza). Daca mergi inainte, treci de gara (Gara de Sud) si peste vreo cateva sute de metri lasi in dreapta un drum ce coboara spre ea si trece pe sub un pod.

#69
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Am inteles.

#70
valix22

valix22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2007
Readucere la zi (partiala Bucuresti - Suceava pe E85)

1. Bucuresti - carosabil bun (o banda pe sens), insa se poate folosi normal doar noaptea intre 21:00 si 05:00 sau de sarbatori. In rest aglomeratie imensa cozi pe zeci de km (am prins personal coada de la Otopeni la Glina - si nu glumesc, vorbeam cu colegi de la firma prin telefon mobil se statea de la Glina pana la Otopeni). Motivul: barierele CFR-ului sunt din alea manuale care le lasa cu jumatate de ora inainte sa vina trenul (doamne fereste sa treaca mai multe) si le ridica cand il trezesc tiristii din claxoane pe impegati - e deci suficient ca o masina sa faca stanga (respectiv dreapta) si voila! coada pana se ridica bariera.

2.Buzau - centura buna mare parte pe 4 benzi se merita 100% fata de  centru. Ca fapt divers singura centura din tara pe care n-am vazut vreodata pus radar.

3.Focsani - centura trece practic prin oras (zona industriala) - totusi drum express si carosabil bun, prin centru e mai scurt dar drumul e ingust si sunt semafoare mult mai multe.

4.Bacau - culmea are 2 centuri una mare prin Letea (ocoleste 90 % din oras stare acceptabila) si una mica intre podul peste Bistrita si pasarela peste calea ferata din sudul Bacaului (asfalt proaspat super-recomandabila insa atentie la prioritati - de vreo doua ori se ajunge sa aiba prioritate stradutele dintre blocuri in fata drumului cu 4 benzi si indicatoarele sunt montate strategic in copaci).

5. Roman - centura execrabila gropi ca dupa bombardament - oricum nu merita orasul fiind mic.

6. Falticeni - buna dar fara rost ocoleste 5 blocuri dupa care stai la stop.

7. Suceava - centura in constructie , partile deja facute au probleme.

#71
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Alba Iulia - acum 2 saptamani, centura era intr-o stare f buna (recent reparata)
Sibiu - in costructie de ani buni
Sebes Alba - nu are centura, ultima data a durat cam o ora sa intru in oras (dar se poate si mai rau  :naughty:  )

#72
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

 valix22, on Sep 16 2007, 15:33, said:

7. Suceava - centura in constructie , partile deja facute au probleme.
Pe unde e centura asta? se construieste una noua sau se repara ce era? Am trecut de 2 ori in ultimele 2 saptamini si am prins coloana de mi-a luat 1 ora sa traversez orasul - in mod normal 20 minute fiind suficiente...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate