Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Centuri orase Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#145
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Stiri din Pitesti:
Pasajul Bascov (unde se termina centura cea noua) va fi gata in 18 octombrie.
Poze din tunel in ziarul local Curierul Zilei de sambata, 13 septembrie: http://www.curier.ro...arhpdf/2-13.pdf

Adevarul complet despre pasaj iese la iveala:
in articol se spune ca pasajul va avea 4 benzi, DAR: 2 benzi vor fi pentru circulatie, 2 benzi de refugiu pentru urgente.
SI: intrarea in pasaj se face pe 2 benzi (1 banda pe sens) pentru ca nu permite locul respectiv.

Asadar pasajul promis de 4 benzi este in fapt de 2.

#146
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
INtersectia s-a largit foarte mult la Bascov. In curand se va face o bretea de la autostrada direct in drumul C de arges pe langa blocuri!

#147
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postsiru, on Sep 13 2008, 22:09, said:

Stiri din Pitesti:
Asadar pasajul promis de 4 benzi este in fapt de 2.

Pai e chiar logic sa fie asa deoarece dupa pasaj se circula pe o banda pe sens. Ce-ar fi sa mergi in tunel pe 4 benzi si apoi sa dai  nas in nas cu traficul pe 2 benzi. Ar ramane in tunel unii si nu e bine sa stea acolo. Ii trage cutrentul.
E buna breteaua aia de care zice Basarab, e super marfa daca o s-o faca!
Eu am tot intrebat daca in PITESTI se cunoaste ca nu mai tranziteaza mii si mii de masini orasul ?!

#148
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
ia-o prin oras cu prima ocazie si apoi raspunzi aici ca sa stim si noi :D

#149
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
sanddy1964,
Da, confirm ca un pitestean ce sunt, ca traficul din oras s-a redus simtitor de 1 an de zile incoace, de cand cu centura.
Primaria promisese in 2007 (inainte de alegerile locale) ca va construi un pasaj pe vechea centura (interioara) a orasului (Str. Depozitelor) la intersectia Podul Viilor. Traficul a scazut asa de mult (nu mai vezi decat cateva camioane pe vechea centura) incat primarul nu a mai pomenit nimic de asa ceva dupa ce a castigat alegerile.

Cat despre strangularea care se va produce la pasajul cu 1 banda de circulat pe sens, exista un nou proiect (peste 2 - 3 ani) de largire la 4 benzi a DN7 spre R. Valcea, pe o portiune de 5 km dupa intersectia Bascov. Dar astea sunt promisiuni gen Ludovic Orban care deseneaza autostrazi pe hartie planificate a se executa dupa ce isi incheie el mandatul de ministru.

Pasajul Bascov a fost inaugurat azi (cu o intarziere de 4 zile datorata ministrului Transporturilor care nu a putut veni la inaugurarea promisa in 18 octombrie): http://www.amosnews....n_Bascov-259003

Edited by siru, 22 October 2008 - 11:23.


#150
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
GoogleEarth ofera acum imagini mai detaliate deasupra Pitestiului pe care se poate distinge noua centura in faza de constructie (2003).

#151
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
PRIMUL ORAS DIN ROMANIA cu centura adevarata.

#152
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
am auzit la radio ca au dat drumul si la pasajul de la iesire spre RmVilcea; sa speram ca nu se mai fac cozile alea infernale :)

#153
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Asa este.
In seara asta am trecut cu masina prin pasaj de curiozitate.
Bineinteles ca se trece fara nici un ambuteiaj.

Surpriza:
- s-a promis initial (acum 1 an) ca pasajul va avea 4 benzi
- s-a revenit cu explicatii cum ca DA, sunt 4 benzi in interior, dar doar 2 pentru circulatie - alte 2 pentru refugiu
- am traversat pasajul si am gasit in interior 2 benzi de circulatie (cate una pe sens) si
         2 JUMATATI de benzi de refugiu (de circa 1 m latime fiecare).

Daca un TIR face pana in pasaj, masinile care vin pe sensul lui de mers sunt fortate sa treaca peste axul central al drumului!

Edited by siru, 23 October 2008 - 02:22.


#154
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Dovada:
[ http://www.jurnalul.ro/librarie_fisiere/imagini/2008-10-22/thumb500_4020b35de86fc7b04acba49bf78e1b26.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#155
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postsiru, on Oct 23 2008, 03:21, said:

Daca un TIR face pana in pasaj, masinile care vin pe sensul lui de mers sunt fortate sa treaca peste axul central al drumului!
E o solutie temporara, pana ce o sa racordeze Centura Pitestiului cu o  autostrada pana la Valcea, ocolind zona aia cu case care au incurcat toata constructia. Ca rezolvare imediata , solutia e super ok. Pe termen lung, cred ca se gandesc sa ocoleasca nitel si sa continue spre VALCEA. Eu asa as proceda. Plus ca as incepe de maine o autostrada care sa ocoleasca Sibiul si sa iasa dincolo de aeroportul Sibiu...simultan cu largirea Vaii Oltului la 4 benzi.In 4 ani s-ar face Buc -Sibiu in maxim 2 ore.Probabil ca e in plan si asa ceva...
Dar ei fac autostrazi imaginare si care nu folosesc nimanui inTransilvania...hmmm, ma rog...Dreaq se duce de la CLuj La Oradea PE AUTOSTRADA...FACEA PE 4 BENZI CEVA FRUMOS SI ERA SUFICIENT.

Acuma vor sa faca o centura suspendata la Bucuresti..pai de ce nu se gandesc sa suspende / bage in subteran doar trenul in pana mea-si asa trece unul pe zi...ca o sa-i coste mai putin sau sa bage in subteran un sens de circulatie si trenul deasupra, sau sa mute linia aia de tren (e mult mai simplu) 5 km mai in exterior si sa darame din porcariile alea de case sau magazinele lu Peste de pe marginea Centurii.

Edited by sanddy1964, 23 October 2008 - 08:56.


#156
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Tot ce am scris mai sus este despre seriozatatea guvernantilor care au un stil anume de a promite mult cand incepe lucrarea si presa da informatii multe,
iar apoi se realizeaza mai putin sau cu intarzieri (ca pasajul Baneasa 2)...

Pe de alta parte tin sa spun ca ma bucur ca stau intr-un oras apropiat de Bucuresti si guvernantii incep modernizarea tarii dinspre capitala spre provincie.

NU este corect sistemul nostru de guvernare centralizat unde centrul colecteaza banii de la toti si distribuie la centru mai mult decat provinciei.

Ce sa zica locuitorii regiunii celei mai sarace, Moldova, unde autostrada este doar pe hartie?

Edited by siru, 23 October 2008 - 10:10.


#157
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
uite un film prin pasaj
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5BvhDHv-P34?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#158
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Primele probleme cu noul pasaj au aparut deja:
http://www.curier.ro..._...7&Itemid=40

Niste capace de canal au sarit dupa ce au trecut ceva masini grele peste ele si
in pasaj s-a infiltrat apa, desi nu a plouat de vreo 3 saptamani!

Probleme minore, rezolvabile, dar se pun semne de intrebare asupra executantului.

#159
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005

Quote

... simultan cu largirea Vaii Oltului la 4 benzi.
O corectie - nu se va largi DN7 la 4 benzi pe Valea Oltului - autostrada Sibiu - Pitesti va avea alt traseu.
Si nu va trece prin Rm. Valcea ci prin Curtea de Arges.

Asta cand o fi ....

Edited by marr, 24 October 2008 - 14:05.


#160
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Web cam cu pasajul din Bascov: http://www.jurnalul....ideo/32/pitesti

#161
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007

View Postabancor, on Oct 12 2006, 12:38, said:

As adauga Tecuci - merita, are abia vreo 2 ani centura, dar treci de oras de nu-ti dai seama - numai intre drumul de Focsani si drumul de Birlad.

E super centura Tecuci.Se circula bine..masini foarte putine. :thumbup:
Mereu imi face mare placere sa merg pe centura si in special pe drumurile din partile moldovei.

#162
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
CENTURA PITESTI= autostrada!!!

E aur curat. 0 camioane in Pitesti!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate