Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Centuri orase Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#127
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Ca scenariu este interesant ce zici cu un sens giratoriu desfiintat dupa o saptamana,
dar in practica nu se prea poate asa usor.
Eu nu am auzit de chestia asta si locuiesc in Pitesti. E adevarat ca nu am trecut prin Bascov de circa 2 - 3 saptamani,
dar s-ar fi auzit in presa locala de isprava asta. Si sigur ar fi fost deviata circulatia pentru a construi sensul giratoriu
(un rond acolo, dar tot era ceva), iar apoi ar fi deviat-o din nou ca sa stearga rondul facut initial.
Ar fi vuit toate ziarele de asa isprava.

In rest, bariera aia ar fi o problema de luat in seama pentru cei ce vin din Rm. Valcea, de aceea cica pasajul subteran de la anul va trece pe sub bariera.
Bariera se pune rar de tot, caci nu circula trenuri decat spre Curtea de Arges foarte rar si nu sta mult timp coborata
(cele 2 statii CFR din aval si amonte de bariera aia sunt la mica distanta si cred ca comunica repede ca trece trenul).

Azi scria in presa pitesteana ( http://www.curier.ro/temp/c4044.pdf   la pagina 3)
ca ieri seara s-a produs blocaj in intersectia Bascov si cei ce veneau de pe centura noua stateau 20 minute
la coada.

Edited by siru, 20 November 2007 - 16:39.


#128
crane

crane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2005
20 de minute inseamna egzact economia pe care o faci pe centura noua probabil.
Oare de semafoare au auzit baetii astia? Sau e scumpe?

#129
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cum a afectat centura asta traficul spre Campulung Muscel?
sunt indicatoare puse pe acolo, sau se asteapta sa stim noi pe unde merge centura si unde trebuie sa iesim de pe ea?

#130
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Despre faza cu giratoriul am auzit, nu bag mina-n foc! Da si azi am citit in zioar ca a fost haos pe noua autostrada. Si cred ca si daca schimba prioritatea (ce le-o lua asa mult?) tot o sa fie haos, ceea ce ma face sa fiu sigur ca cel putin pina e gata pasajul o sa fie mai bine prin oras! Io cel putin asa cred ca voi merge, probabil pe la Podul Viilor o sa ma sui/cobor de pe ea. Smiley, e indicator de Brasov si Cimpulung. Cred ca e singura iesire de pe centura momentan. Sa explice cine a fost daca mai sunt si alte iesiri.

#131
crane

crane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2005
Parcurs centura Pitesti integral, ba chiar both ways.
E ok insa se gatuieste tare la iesire pt ca inca sunt lucrari si dupa ce treci calea ferata n-au reabilitat inca drumul si e varza. Au schimbat prioritatea la Bascov dar nu va fi ok pana nu vor inaugura si pasajul.

#132
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Stire neverificata in practica:
am auzit de la niste colegi de servici ca de curand au schimbat prioritatile in intersectia Bascov:
cei ce ies din centura si merg spre Rm Valcea au prioritate.
Asta dupa ce timp de 2 - 3 zile au trimis politisti in zona sa fluidizeze traficul.

Iesiri existente in centura noua:
- la racordarea cu autostrada A1 (zona Metro) - se poate merge pe DN 65 B spre Craiova
- la mijloc, intersectia Podul Viilor, de unde se poate intra pe drumul spre Brasov.
Sunt indicatoare, dar va sfatuiesc sa mergeti incet pe acolo caci sunt multe curbe si te cam pierzi.
Deja am vazut urme de roti de TIR pe niste spatii verzi - au gresit drumul si au luat-o pe aratura.
- la capatul din Bascov al centurii, un sens giratoriu pe strada Serelor care duce spre intersectia Bascov si apoi spre Rm. Valcea
sau spre Curtea de Arges.

Au lasat loc pentru viitor de o iesire din centura in zona Prundu pe strada Lanariei
(cea cu bariera peste c.f. din Prundu). E indicator de iesire, dar drumul e neterminat si blocat.

Alte iesiri nu se prevad in viitorul apropiat.

De la deschiderea centurii si pana ieri am observat ca au mai montat niste indicatoare necesare:
la intersectia Podul Viilor exista initial in indicator cu 3 km inainte de intersectie si unul exact pe banda de refugiu, putin vizibil.
Ieri au mai pus unul la 700 m de intersectie (stiu ceva colegi care au rata intersectia din cauza asta).
Sa speram ca o sa fie mai multe in viitor.

Inca nu au dat drumul la iluminarea intersectiei respective, desi stalpii cu becuri sunt montati.

Edited by siru, 26 November 2007 - 12:25.


#133
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Am venit aseara pe noua centura (ma rog....de fapt e A1 prelungita, pentru ca la intrarea pe ea e marcat Km 120. Intr-adevar, la Bascov s-a schimbat prioritatea. Deh...era duminica seara, nu era mare vanzoleala prin zona, dar oricum, este altceva. E foarte frumos sa vezi orasul din lateral :D...si sa traversezi toata zona in 4-5 minute. Este o treaba....buna.

#134
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
are cineva imagini cu Centura pitestiului? ar prinde bine pentru cei care sunt mai departe si curiosi
:D  ...asa...ca mine

#135
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
O sa fac si eu niste poze cu centura Pitesti in timpul liber si o sa le postez.

Pana atunci, rog pe cei interesati sa urmareasca interventiile mele din acest topic
unde se gasesc link-uri catre articolele din presa argeseana (in special www.curier.ro).
Acolo sunt si poze (foarte interesante) luate din avion, pe care, evident, nu le poate face un simplu muritor ca mine.

In alta ordine de idei,
ieri am vorbit cu fiul unui inginer proiectant al centurii Pitesti (de la o firma subcontractoare a italienilor de la Astaldi)
si mi-a spus amanunte ale viitorului pasaj din Bascov:
Iata etapele viitoarei lucrari:

intai se va largi strada Serelor (unde iese centura noua) de la bariera si pana in intersectia Bascov.
Deja am vazut ca au sapat pana la marginea blocurilor din zona.
Vor extinde strada respectiva pana la o largime de 3 benzi pe sens.

Apoi, in zona extinsa (in apropierea blocurilor) vor injecta beton in subteran
si acel beton va forma peretii laterali ai pasajului subteran -
pe directia de mers centura - DN 7 spre Rm. Valcea.

Pasajul subteran nu va fi un tunel,
ci un simplu drum denivelat peste care se vor pune grinzi de beton transversale, in mijlocul intersectiei,
pentru cei ce circula din directia Curtea de Arges spre Pitesti.
Benzile de circulatie extinse acum vor fi folosite pentru cei ce vin din Rm Valcea sau de pe centura si vor sa mearga spre Curtea de Arges
sau Pitesti.

Nu stiu cate benzi pe sens va avea pasajul; pe de o parte centura se termina cu 2 benzi pe sens,
pe de alta parte DN 7 spre Rm. Valcea are 1 banda pe sens.

In intersectia Bascov, iesirea spre Rm Valcea, locul este ingust si se vor face expropieri pentru largirea drumului.

Edited by siru, 03 December 2007 - 11:53.


#136
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Revin cu stiri din presa, nu cu poze (din pacate):
articol despre pasajul subteran din Bascov, ale carui lucrari au inceput deja cu supralargirea strazii Serelor
de la bariera Bascov, spre intersectie:

http://www.curier.ro/temp/c4056.pdf

Cica va fi un tunel, pana la urma, cu 4 benzi (2 pe sens) si bretele la suprafata pentru cei ce vor sa intre / iasa din tunel
din alte directii.

#137
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006
Tocmai m-am intors dintr-un drum Bucuresti Sibiu facut la dus in 7 ore si la intoarcere in 3.5. Diferenta s-a datorat tocmai mirificelor centuri de care s-a discutat indelung pe acest topic.
Centura Bucurestiului pe care merg zilnic pe o anumita bucata e superba cu conditia sa nu faca vreunul pana (si de obicei se intimpla in cea mai ingusta zona sau chiar pe vreunul din poduri) sau chiar un accident ca aici s-a rupt filmul vreo ora sau chiar o ora jumate.
Am incercat evitarea orasului prin centura si in cele din urma a trebuit sa o iau prin oras.
Ajungem apoi la centura/autostrada de la pitesti care intr-adevar este misto dar se termina tipic rominesc intr-o sina de tren pe care cumea trece si trenul. O alta intirziere de aproape 3 sferturi de ora si reluarea traficului s-a facut doar cu interventia politistilor de la rutiera ca altfel era haos generalizat pentru ca mai erau si niste lucrari la carosabil in jurul caii ferate.
si oftopic intrarea in sibiu la fel de dezastruasa datorita magazinelor/malluri  construite in stinga si dreapta dar fara a adapta si infrastructura la noile conditii de aglomeratie. exista un nenorocit de sens giratoriu dar are prioritate cine reuseste sa se miste mai repede decit ceilalti.
asa ca distractie garantata pe centurile rominiei.

Edited by blu26, 07 December 2007 - 13:26.


#138
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Unele din cele mai bune centuri pe care am condus este bineinteles cea din Craiova care este noua...apoi cea de la Tecuci care este foarte buna.
De multe ori prefer sa o iau prin Centrul orasului decat pe centura majoritatea fiind intr-o stare foarte proasta.

#139
size

size

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.09.2004
Imagini din zona Bascov -centru - intersectie

http://bascov.home.ro/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RvG-NAhbZqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum au inceput lucrarile pentru constructia pasajului ...

#140
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Am fost de revelion in Valea Jiului si am mers prima data pe un soi de centura a Tg Jiu, dinspre Petrosani spre VL. Nu ocoleste intreg orasul, doar centrul, dar merita. E buna, era libera, nu trece prin zone construite si am economisit vreo 10 minute (stiu pentru ca la dus fusesem prin centru si am dat piept cu semafoarele care tin 90 de secunde pe rosu). E chiar misto, in directia aia nu tre sa treci nici prin Pitesti, nici prin Rimnic, nici prin Tg Jiu. Singurele orase de tranzitat sunt megalopolisurile Horezu si Bumbesti.

Tot cu aceasta ocazie am vazut prima data Pitestiul de la distanta. Si acolo am economisit vreo 15 - 20 minute.

Dar am stat, la dus, 2 ore pe loc in defileul Jiului ca scoteau un camion din Jiu. La orele 14:00. Angajatii AND si politistii au scapat de linsaj ca prin urechile acului.

#141
Smiley4

Smiley4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2007

View PostNebhotep, on Nov 27 2007, 18:57, said:

are cineva imagini cu Centura pitestiului? ar prinde bine pentru cei care sunt mai departe si curiosi
:D  ...asa...ca mine

da, uitati-va aici este un film foarte bine realizat :camera: :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l7cu5PVpfew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumiri realizatorilor, va multumesc si dvs pt ca l-ati urmarit, conducem in romania si asta ne ocupa tot timpul

Edited by Smiley4, 10 January 2008 - 23:48.


#142
size

size

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.09.2004
constructia Pasajului Bascov , Arges avanseaza rapid:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1EdhaVIyW1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jhaEp2AZ6NI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#143
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postnoghtyclick, on Jan 25 2007, 11:13, said:

Nu stiu la care centura C. Turzii - Oradea te referi, exista varianta de ocolire Cluj si Feleacul, de la Turda spre Petrestii de Jos si se iasa dupa Cluj spre Oradea, drum destul de bun deoarece in paralel pe la vreo 100 m se construieste autostrada si e facut drumul tot timpul, si nu intalniti nici camioane, de fapt nu intalniti nici o masina, astfel se evita tot orasul Cluj, daca e centura care ocoleste doar clujul din feleac, se circula destul de ok, dar de fapt esti cam in oras cu semafoare, tramvaie etc.
La ora actuala nu exista practic nici un fel de sosea de centura in jurul Clujului (decat in stadiu de proiect la care au inceput sa lucreze putin pe la Valcele) - varianta prin Petresti e doar o varianta de ocolire destul de intortocheata ce trece prin mai multe sate, la distanta destul de mare de oras..
Daca cineva vrea musai sa nu treaca decat foarte putin prin oras si vine pe directia Turda-->Oradea, se poate ocoli pe soseaua ce trece prin Colonia Faget, pe langa cabana Faget si coboara apoi pe valea Ploscos (zona "Sf. Ioan") spre capatul cartierului Manstur, dar drumul e destul de prost si ingust - merita doar cand sunt ambuteiaje in cartierul Manastur..

Cine e curios pe unde va trece intr-un viitor luminos centura de sud, poate arunca o privre la
http://www.primariac...z... si III.pdf

#144
cristiempty

cristiempty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2008
Merita sa o iei pe centura, in orice oras mai putin Bucuresti, parerea mea! La bucuresti doar prin aer, si ajungi mai repede, pe masina fie centura, fie centru ..acelasi rezultat:) In rest, mersul pe centura te scuteste de semafoare..si aglomeratie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate