Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Electricitate gratis - home made

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#289
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Eu ii cred doar cand vad primul generator vandut/inchiriat pe 5 ani cum zic ei, si functional. Atunci nu mai exista dubii si trebuie sa le dam dreptate. Dar pana atunci ...

#290
yuly33

yuly33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.04.2006
Dupa ce m-am documentat ani de zile, despre, generatoare electrice, cu hidrogen, eoliene, solare etc. mi-am dat seama ca nu stiu prea multe despre ele. Informatiile sunt fragmentate, incomplete, ba chiar si mai rau, sunt gresit prezentate intentionat.
De ceva vreme am vazut pe you tube filmul cu inventia lui Mark Steven ,,generator cu energie rezonanta". Se spune ca este un excroc, dar nu ca a facut generatorul, care afost brevetat si patentat de catre o firma, avand toate drepturile acea firma asupra inventiei, cica ar fi cerut bani in schimbul planurilor care erau incomplete, spune chiar fostul asociat la aceasta inventie. Am studiat si replica facuta de un altul, care a dat cu lux de amanunte masuratorile, modul de executie si punerea in functiune.
OK. Unde vreau sa ajung.
Cand am vazut filmul lui Mark Steven, mi-a venit o idee, nu stiu cat e de viabila dar vreau sa intreb daca se poate si daca cineva are mai multe informatii sa si le expuna, poate iese ceva.

Ideea.
Exemplu: Un alternator auto (cam toti cunoastem principiul de functionare) se stie ca genereaza o tensiune daca rotorul este alimentat din exterior cu o tensiune cuprinsa intre 6-12V penru a crea campul magnetic, iar rotorul este rotit din exterior, pentu a alterna campul mgneric invartitor pe langa infasurarile statorului.
Anularea micarii mecanice rotative si crearea unui camp magnetic rotativ prin comutarea unor bobine dispuse pe rotor in cruce sau mai multi poli cu numar par, comanda bobinelor realizandu-se in inel cu o frecventa determinata. Cand o bobina va fi alimentata cu +, cea opusa va fi alimentata - (se va inversa bornele bobinei pentru a crea campul magnetic negativ). Rotorul va fi fixat rigid pentru anu se invarti, dar nu cu bride metalice si in niciun caz de stator. Distanta dintre stator si rotor sa ramana fara a se atinge unul de altul. (prin atingerea rotorului de stator sau folosirea de bride metalice intre ele va inchide campul magnetic si devine transformator, (fara interes)
Comutatoarele sunt ca la controlul motoarelor pas cu pas, dar in alt mod.
Daca bobinele excitatoare sunt pe rotor atunci secundarul este pe stator, daca bobinele de excitatie sunt pe stator atunci secundarul este pe rotor.
Nu ma intereseaza forma de unda la iesire.
Deocamdata cam atat.
Intrebare: Poate sa functioneze?

#291
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce descrii tu acolo se cheama transformator electric. Doar ca de obicei este facut fara intrefier in miez si tensiunea de alimentare este "comutata" de altii - se foloseste cea alternativa.

Edited by SuperDuper, 31 January 2009 - 14:15.


#292
yuly33

yuly33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.04.2006
Merci. am inteles.

#293
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009
Salut
Toata lumea vorbeste de inmagazinarea energiei solare, eoliene etc, sub forma de energie electrica....de regula transformarile se fac cu pierderi...nu putem inmagazina energia asa cum este ?...dece sa o mai transformam ?.....asadar ....cum se poate inmagazina energie calorica din timpul verii pentru a fi folosita in timpul iernii?...cum putem inmagazina energia mecanica a vantului pentru a putea fi folosita la nevoie la actionarea unei pompe de apa (de ex. )...energia nu poate fi stocata decat in acumulatori ? ( ma refer aici la energia electrica ca sa nu par stupid )...nu ne putem incalzi iarna pe baza unor procese chimice care degaja caldura (precum transformarea calcarului in var de ex. ) ?...putem gasi alte solutii ?...hmmm....creierul uman e folosit doar in proportie de 10%....foarte putin. :(
Parere personala.
Solutia viitorului e gasirea unei "retete" de descompunere a hidrogenului din apa si folosirea lui in centrale-generatoare SIGURE in exploatare eventual de mici dimensiuni si care ar putea fi folosite acasa, in locul motorului de la masina etc.

Edited by centralistul, 07 February 2009 - 01:38.


#294
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nimic nou sub soare.
Este interesant ca ai plecat de la o idee noua si ai ajuns acolo unde se duce toata lumea: hidrogen...  De ce nu se poate sa descompunem de exemplu clorura de sodiu si sa o recombinam iarna?  :rolleyes:

PS: si eu care credeam ca ai descoperit o alta modalitate neconventionala de a stoca energia.

#295
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Interventiile tale de aici nu contin informatii utile. Esti cam OFF TOPIC si ultimele discutii se vor sterge.
Multumesc.

#296
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 14.02.2006
Lucrez cu un prieten la productia de generatoare eoliene de mica putere (<900W). Exista deja un model pus in productie, inca unul terminat, dar ma gandeam la o schema de alimentare imbunatatita. In mod curent se incarca direct o baterie si exista un circuit de histereza - deschide dump load la 14.4V pe baterie si inchide cand tensiunea pe baterie coboara la 12V, prin niste comparatoare, porti NOR si un releu mecanic (e schema peste tot pe net).
Ma gandeam sa imbunatatesc circuitul, am reusit sa fac o schema cu un singur comparator si histereza data de feedback, fara porti NOR, dar tot nu e suficient. Asta e circuitul minimal pe schema clasica.

As dori ca acea comutare pe dump load sa se faca printr-un tiristor, ma intreb oare asta nu va afecta puterea vazuta (W) vs puterea disipata prin generator (VA) ? As dori de asemenea ca voltajul pe baterie sa mearga constant la 14.4V, nu la voltajul generatorului cum merge acum, pentru a evita emisia de hidrogen din celule. Asadar ar trebui sa fie un fel de chopper care comuta de pe dump load pe incarcare, mentinand constant 14.4V pe bornele bateriei. Desigur cu releu mecanic s-ar putea face destul de usor (cel putin teoretic) dar ma indoiesc ca va avea o viata mai lunga de o luna. Costul componentelor este destul de important, fara a se depasi 50 RON in mica serie.

In schema atasata dump load este reprezentat de un bec, generatorul este cel cu 12V rms, bateria este generatorul alternativ de sus, ceva de genul 0.1Hz, pentru a simula ciclurile de incarcare/descarcare. Pinii de intrare ai comparatorului trebuie inversati pentru o functionare corecta.

Attached Files



#297
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009

View Postcentralistul, on Feb 7 2009, 01:34, said:

Salut
Toata lumea vorbeste de inmagazinarea energiei solare, eoliene etc, sub forma de energie electrica....de regula transformarile se fac cu pierderi...nu putem inmagazina energia asa cum este ?...dece sa o mai transformam ?.....asadar ....cum se poate inmagazina energie calorica din timpul verii pentru a fi folosita in timpul iernii?...cum putem inmagazina energia mecanica a vantului pentru a putea fi folosita la nevoie la actionarea unei pompe de apa (de ex. )...energia nu poate fi stocata decat in acumulatori ? ( ma refer aici la energia electrica ca sa nu par stupid )...nu ne putem incalzi iarna pe baza unor procese chimice care degaja caldura (precum transformarea calcarului in var de ex. ) ?...putem gasi alte solutii ?...hmmm....creierul uman e folosit doar in proportie de 10%....foarte putin. :(
Parere personala.


    Ceea ce doresti se poate realiza foarte simplu . Se ia un hectar de pamant arabil si se seamana cu porumb primavara . In timpul anului ai grija ca operatiunea de stocare a energiei sa se faca cat mai eficient . eventual sapi porumbul , altfel operatiunea se compromite . Toamna culegi stiuletii si ii stochezi , acesta fiind un fel de bonus . Nu face sa te apuci sa-i vinzi pentru ca nu o sa iei mare lucru pe ei . Apoi tai cocenii de pe camp si ii transporti la domiciliu . Daca ii stochezi corespunzator te vei putea incalzi printr-un proces chimic generator de energie termica , adica prin arderea cocenilor . Voila !

#298
cipicas

cipicas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.05.2006
Stiu ca postez dupa fff mult timp dar daca stiu bine puterea calorica a porumbului in sine, este mult mai mare decat a cocenilor (probat)


Regards si Sarbatori fericite

Edited by mister_rf, 23 December 2010 - 23:47.
Evita citarea inutila a textelor anterioare !!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate