Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ATENTIE! Aici criticati sectiunea si comportamentul moderatorilor si al userilor

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#289
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostCătălin, on Sep 3 2004, 00:17, said:

REGULAMENT SI GHID DE UTILIZARE A FORUMULUI SOFTPEDIA
...
2. Interdictii

Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:

i.... Este interzisa postarea oricarui link din afara domeniului Softpedia....
plus chestia cu reclama: blogurile "traiesc" din numarul de vizitatori. link spre blog=>creste numarul de vizitatori. stiu ca intentia ta nu a fost sa faci reclama, si de-aia nu ai primit nici o sanctiune.

#290
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadadoi, on Jan 27 2009, 13:47, said:

plus chestia cu reclama: blogurile "traiesc" din numarul de vizitatori. link spre blog=>creste numarul de vizitatori. stiu ca intentia ta nu a fost sa faci reclama, si de-aia nu ai primit nici o sanctiune.
Dar atunci ce fac, dau copy paste sau ma apuc si traduc ? Sunt tare curios ce o sa-mi raspunzi.

Iar punctul din regulament era:

"
i. postarea de reclame sub orice forma (inclusiv imaginile/link-urile din avataruri, semnatura, posturi ce nu au legatura cu subiectul...etc). Este interzisa postarea oricarui link din afara domeniului Softpedia in semnatura. In plus, este interzisa postarea de informatii ce pot fi considerate reclama, in cadrul rubricii "Locatie" (gen adrese web, etc)
"

Edited by Kdefthog, 27 January 2009 - 19:27.


#291
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostKdefthog, on Jan 27 2009, 19:23, said:

Dar atunci ce fac, dau copy paste sau ma apuc si traduc ? Sunt tare curios ce o sa-mi raspunzi.

Iar punctul din regulament era:

"
. postarea de reclame sub orice forma (inclusiv imaginile/link-urile din avataruri, semnatura, posturi ce nu au legatura cu subiectul...etc). Este interzisa postarea oricarui link din afara domeniului Softpedia in semnatura. In plus, este interzisa postarea de informatii ce pot fi considerate reclama, in cadrul rubricii "Locatie" (gen adrese web, etc)
"

View PostAdministrator, on Jan 27 2009, 17:01, said:

S-a mai spus de 10000000 de ori: nu este permisa reclama sub nicio forma. Deci, nu poti sa pui link catre un link care duce catre alt link, nu poti sa pui dealtfel nicio reclama in semnatura ta. Nu conteaza forma. Nu suntem bazar ci forum de discutii.

Rubrica personala e pentru cei ce sunt interesati si iti viziteaza profilul. Acolo e treaba ta ce pui. Nu are legatura una cu alta si stiai si tu bine asta. :rolleyes:

Edited by spare-me, 27 January 2009 - 19:27.


#292
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Nu este pic de reclama pe site-ul respectiv. Si ce daca este un blog. Nu inventa reguli adadoi, in regulament scrie clar ca nu ai voie sa faci reclama si eu nu am facut reclama prin link-ul respectiv. Lasa-ma tu pe mine ca blog-urile "traiesc" din vizitatori, cele cu reclama da, cele care pur si simplu prezinta niste opinii nu.

#293
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Pagina care tine blogul traieste din reclame, chiar daca blogul in sine nu e reclama. Nu e inventata regula, de cand sunt pe softpedia stiu ca nu e voie cu linkuri externe, ca si pe oricare alt forum.

#294
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postmaltese, on Jan 28 2009, 08:32, said:

Pagina care tine blogul traieste din reclame, chiar daca blogul in sine nu e reclama. Nu e inventata regula, de cand sunt pe softpedia stiu ca nu e voie cu linkuri externe, ca si pe oricare alt forum.

De ce te bagi daca habar n-ai despre ce este vorba? Pagina nu contine reclame, e facut pe blogspot. Desigur ca probabil are in text link-uri catre alte link-uri catre site-uri care fac reclama, dar nu e nici un nume de firma sau produs scris colorat ca sa-ti sara in ochi. Pe principiul asta nu ar trebuie sa dai absolut nici un link nici la BNR, ca doar ce dracu, face reclama.

#295
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Hmmmm, cineva urmeaza sa faca alergie la capsuni... :P Deschidem preventiv un topic despre tratamentul alergiilor alimentare?

Edited by ionutz78, 28 January 2009 - 17:32.


#296
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu fi rau Ionut  :blush: Nu scriu (decat rareori) mesaje cu atac direct la persoana, ci atac anumite idei, iar daca unii useri baga mereu aceeasi poezie sar si eu, au rol trigger  :blink:

#297
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Vad ca s-a facut topic nou pe tema dispute stomatologice, doar ca nu inteleg ce legatura au priemele 4 posturi din topic cu disputele ulterioare :huh:  Mie primele 4 posturi ale lui Dan mi se pareau ok acolo unde erau, doar de la postul cu nr 5-6 incepe disputa cu Bucuresti vs Focsani alveolite & Co. Gresesc? :huh:

Edited by Ivanna, 01 February 2009 - 20:31.


#298
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostIvanna, on Feb 1 2009, 20:21, said:


Primele 4-5 posturi sunt de introducere, nu puteam incepe acest topic "tehnic"cu discutii Bucuresti vs alt oras, deoarece nu asta e scopul topicului nou infiintat.  Sper ca iti dai seama ca si noi suntem oameni, nu suntem perfecti si nu putem multumi pe oricine, nemultumiti de cum "arbitram" vor fi mereu.

#299
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mi se pare mie sau aici adadoi a dat la mica înțelegere cu mianna (ca între prietene  :) )
Bre, ridici tu migea la fileu cu nițel offtopic, iar io dup-aia vin și-o troznesc în colțu opus, să n-o mai scoată nimeni  B)

Io înțeleg că adadoi refuză prin orice mijloace subminarea fundamentului comercial al profesiei de farmacist-tarabagiu, dar chiar trebuie să fi atît de penibil  :rolleyes:

Edited by Mirovaia_Scorb, 02 February 2009 - 06:49.


#300
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postdanghetau, on Feb 2 2009, 01:05, said:

Pur si simplu bagati pumnul in gura in mod gratuit,scoateti din context,stabiliti calificative...voi vedeti ce scrieti?Ce atitudine e asta,una de forta?
Pai daca e asa,stati linistiti ca nu va mai deranjez.
Dra Ana ori nu citeste ori uita de la mina pina la gura.
Nu mai vreau sa am de a face cu asemenea oameni,sinteti periculosi,cine stie ce mai inventati.
De ce a trebuit sa se deschida topicul cu acel post de-al meu,perfect pertinent si civilizat?Am inceput sa deranjez?Miine-poimiine ma trezesc cu vreun warn desi daca ati citi posturile succesiv,integral ati vedea ca am adus probe.(aberatii dupa unii).
Ma scuzati dar inca nu am vazut doctordin spital "spagar" ca doar vila si masina nu apare din salariu de bugetar.Asta e juramint?Ce anume din cuvintele folosite de mine te-au facut ionut sa nu-mi acorzi respectul?Care sint criteriile?Asa-zisa contra cu Ana?Stai linistit,roara se invirte,azi dusmani,miine prieteni...
Mie nu-mi convine ca-mi sint puse in gura cuvinte nerostite sau interpretate gresit din cauza ca vreau ca textele sa fie cit mai scurte.Pentru asta folosesc un PDA si nu vad tot textul.


  Nu tin partea la nimeni dar cred ca ai dreptate . Din cand in cand mai intru pe aici chiar daca nu sunt medic , dar imi place zona medicala .

          Si problema nu e din partea ta sau a Anei , este din partea noului moderator al acestei seciuni acest Ionut . Din pacate sectiunea medicala a forumului Softpedia este privata de oameni corecti si care sa isi faca treaba cum trebuie ; la fel cum a fost si inainte Mianna acuma este acest Ionut in loc sa tempereze discutia dintre Anna si Dan el pune pumnul in gura lui Dan si Annei cand ii da apa la moara .
      Mai mult ultimele 2  commenturi de aici al lui Dan din acesta dimineata pe care l-am citit au fost sterse dupa .
  Cred in calitatea de medic a Anei dar nu cred in atitudinea acestui pseudomoderator .
   Sper ca cei care administreaza acest forum sa ia masuri si sa puna moderatori de calitatea lui Adadoi .

#301
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postchaosss, on Feb 2 2009, 18:58, said:

Si problema nu e din partea ta sau a Anei , este din partea noului moderator al acestei seciuni acest Ionut . Din pacate sectiunea medicala a forumului Softpedia este privata de oameni corecti si care sa isi faca treaba cum trebuie ; la fel cum a fost si inainte Mianna acuma este acest Ionut in loc sa tempereze discutia dintre Anna si Dan el pune pumnul in gura lui Dan si Annei cand ii da apa la moara .
      Mai mult ultimele 2  commenturi de aici al lui Dan din acesta dimineata pe care l-am citit au fost sterse dupa .
  Cred in calitatea de medic a Anei dar nu cred in atitudinea acestui pseudomoderator .
   Sper ca cei care administreaza acest forum sa ia masuri si sa puna moderatori de calitatea lui Adadoi .

Pe principiul cand 2 (danghetau si Ana_Karr) se cearta al 3-lea (subsemnatul) si-o ia in freza, din respect pentru cei care citesc randurile acestea ma vad "invitat" si onorat sa clarific unele detalii pe care este posibil sa le fi scapat din vedere dl. chaosss cand a redactat postul anterior.

1. De ce consideri/considerati ca i-am pus lui danghetau pumnul in gura?

Da, ai dreptate cand spui ca au disparut ultimele 2 mesaje ale lui danghetau (si singurele de altfel pe care i le-am sters). De ce: pentru ca mi s-a parut total deplasata atitudinea medicului danghetau ("suferi de tulburari obsesiv compulsive...trateaza-te;....Poate-ti faci si tu un prieten, iti intemeiezi o familie si te mai reglezi hormonal ca ai niste iesiri...") la adresa altui coleg medic Ana_Karr (am primit mai multe reporturi din partea userilor simpli/altor moderatori privind jignirile care i se aduc Anei + flameul de rigoare pe un topic de altfel foarte linistit si placut).

Atasez integral mai jos posturile "invisibile" pentru ca fiecare cititor in parte sa decida valoarea acelor mesaje si pe care eu le-am cenzurat pe motiv de "offtopic+flame+jigniri+atac la persoana" si pentru care poate alti moderatori ar fi dat chiar warn.

  

View Postdanghetau, on Feb 2 2009, 07:53, said:

Mi se pare ca suferi de tulburari obsesiv compulsive...trateaza-te.
Ti-am spus sa nu mai scoti din context dar daca tii mortis s-o faci,da tot postul si arata ce ai scos.
Daca  intradevar tu vrei sa gasesti in carti frazele incriminate exact asa  cum mi le imputi,in ordinea asta,ei bine iar gresesti.Nu poti nega  anumite lucruri dar daaca le aranjezi dintr-un citat in ordinea aleasa  de tine normal ca suna ca naiba.
Esti foarte abila in a face din  tintar armasar,poate asa te-a invata viata insa eu tin minte un  lucru:ai spus ca nu stiai de existenta unui factor etiologic...una  peste alta cred ca ti se pare normal ca tot timpul sa ai ultimul cuvint  dar asta e un semn de rau augur.
Iti place sa rastalmacesti cuvinte  desi stii foarte bine ca asta e tara in care traim...auzi,jignesc  breasla...dar tu cind imi spui mie,personal,sa-mi vad de treaba in  cabinetul de cartier din Focsani (si peste asta mai spui "apropo,unde e  Focsaniul?),unde folosesc doar xilina sa fac economie,unde ma ocup de  protezele babelor si unde nu tai chitante...ce faci tu cum se numeste?
Nu stiu cine esti de fapt dar mult as vrea sa te cunosc personal.
Poate-ti faci si tu un prieten,iti intemeiezi o familie si te mai reglezi hormonal ca ai niste iesiri...
Ca  sa vezi ce a deranjat-o cel mai mult:faptul ca arunc cu noroi in  colegi:dar primele tale cuvinte la adresa mea,cind am intervenit ti le  mai amintesti?Dar pe cele de anul trecut?Am crezut ca te-ai schimbat  dar nu,spre ghinionul tau.Partea proasta e ca nu-ti dai seama.

Informatie: Ana are familie si chiar copii/copil. (asa am citit pe undeva pe Forum)

View Postdanghetau, on Feb 2 2009, 08:27, said:

Si inca ceva:n-am mai apucat butonul edit:
Ca sa nu mai continuam in halul asta ca eu mai am si altceva mai bun de facut,AI DREPTATE,ESTI GENIALA.
Eu nu am de gind sa mai urmaresc acest topic.
Pe asta trebuia sa-l las, am facut exces de zel pentru ca l-am considerat parte din mesajul anterior. :blush:

Mai departe...
2. Sa nu uitam ca toti cei ce am absolvit medicina am depus juramantul lui Hipocrat  in care eu cred si vreau sa cred ca si alti medici il respecta, chiar daca e posibil sa avem specialitati medicale diferite:

Formularea moderna a juramantului lui Hipocrat, adoptat de  Asociatia Medicala Mondiala in cadrul Declaratiei de la Geneva din anul  1975.

"Odata admis printre membrii profesiunii de medic:

.....
Colegii mei vor fi fratii mei
;
....
Fac acest juramant in mod solemn, liber, pe onoare!")

View Postdanghetau, on Feb 2 2009, 00:05, said:

Ma  scuzati dar inca nu am vazut doctor din spital "spagar" ca doar vila si  masina nu apare din salariu de bugetar.Asta e juramint?Ce anume din  cuvintele folosite de mine te-au facut ionut sa nu-mi acorzi  respectul?Care sint criteriile?
:nonobad:

View Postdanghetau, on Feb 1 2009, 23:16, said:

Chestia  cu juramintul lui Hipocrate e la fel ca juramintul din sala de tribunal  cu mina pe Biblie sau cu juramintul politistilor:to serve and to  protect...ce bune sint glumele astea...
:nonobad:
Dane, (ca sa-ti raspund la intrebarea de ce nu-ti acord respectul) prin atitudinea ta defaimatoare la adresa medicilor (insinuezi ca toti medicii (fratii tai) ar fi spagari), prin desconsiderarea juramantului depus, printr-o  atitudine necuviincioasa fata de un coleg (frate) al tau, pentru ca arunci cu noroi in medici fara sa-i cunosti indeaproape, tu medic fiind :nonobad: ...lucrurile astea nu se rezolva pe un forum public, unele lucruri trebuiau spuse pe Pm "rufele este bine sa se spele in familie". Aceasta atitudine m-a iritat cel mai tare.

Asa cum ii spuneam si Ivanei este greu sa-i multumesti pe toti si daca am facut greseli de "arbritaj" (te asigur neintentionate) eu imi cer scuze anticipat :worthy: celor ce s-au simtit nedreptatiti de deciziile pe care am considerat ca trebuiesc luate.

Va salut respectuos, domnule chaosss.



#302
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Imi pare foarte rau de toata situatia asta, si de faptul ca tocmai ionutz78 isi ia palme.
Imi cer scuze ! Poate ar fi trebuit sa o las moarta ... dar ma deranja prea rau folclorul pe care-l propaga un medic.
Parca nu ajunge ca pacientii cred ca le trec durerile cu spirt in dinte, sau ca-i dor dintii de la curent. Mai era nevoie sa vina un medic care sa lege problemele dentare de seringi metalice si de anestezice (fara sa cunoasca rolul substantelor care le compun). Si sa o si faca pe victima - cand spunea prostii - ca noi ii rastalmacim cuvintele .
Nu mai conteaza. Imi pare rau ca ionut a fost bagat in "tigania" asta fara sa aiba nici o vina.

Edited by Ana_Karr, 02 February 2009 - 21:28.


#303
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Va salut respectuos, domnule chaosss.


[/quote]

Trebuie sa respecti user-ii si sa aplici regulile forumului in egala masura pentru fiecare . Ana poate nu a zis cuvinte grele , dar atitudinea din cuvinte si dispretul fata de partenerul de discutie e evidenta . Eu nu vrea sa o incriminez si nu pun la indoiala caracterul si pregatirea profesionala , numai ca atitudinea ta de a stopa discutia care  devenise mult prea incinsa , a plipsit . Si aici cred ca moderatorul are rolul de a rezolva astfel de situatii .

  Sper sa ai o viata de moderator mai lunga decat a Miannei ,. :D

Edited by chaosss, 02 February 2009 - 22:53.


#304
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
daca nu va suparati, domnilor, eu spun ca ionutz a fost dragut. Cred ca in locul lui imparteam si niste suspendari, dar s-a intamplat ca el sa fie "pe faza" si pe cand am apucat eu sa citesc ... Dan a mai fost avertizat de cateva ori sa nu se mai bage in asemenea "consideratiuni" decat pe H2H, pentru ca nu ajuta pe nimeni, si in fond scopul forumului este de a ajuta userii, in timp ce vina Anei este ca pune prea mult suflet si nu da niciodatata report. Evident, ideal ar fi ca oamenii sa se contrazica civilizat, si e adevarat ca Dan a incercat asta intr-o prima faza, dar n-as putea spune care dintre ei are o atitudine "mai superioara". Zau, hai sa ne intelegem, ca nu ajutam pe nimeni impunandu-ne parerile cu forta.

Edited by adadoi, 03 February 2009 - 09:54.


#305
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Deci imi raspunzi adadoi la intrebare? Ori dau link-uri ori copy paste.

#306
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostMirovaia_Scorb, on Feb 2 2009, 06:47, said:

Bre...

Bre nea Mirovaia, pe cuvantul meu ca daca iti puneai in avatar o sticla de bere nu ma luam de viata matale.
Dar cum mie imi pare ca exagerezi putin cu uleiul de canepa consider avatarul prezent o reclama, atata timp cat produsul din imagine se gaseste de cumparat prin Ro si usor de aflat de pe google.

Deci, imi faci si mie pe plac si schimbi avatarul cu unul mai potrivit? Cu cat mai repede cu atat mai bine ;) .

Multumesc :rolleyes:

Iti trimit si linkul postului meu pe Pm ca sa poti citi acest mesaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate