Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#37
eeandreea

eeandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2006
intre timp am ajuns si eu la drept si m-am convins ca cei mai buni profesori nu sunt repartizati la seria I.in ceea ce priveste intrebarea lui k_ty:la drept nu conteaza media la bac.nu se ia in considerare decat ca si criteriu de departajare pt cei cu medii egale.si din punctul meu de vedere e inutil sa inveti dex-ul.

#38
Andrei-Radu Dincă

Andrei-Radu Dincă

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.08.2006
Salutare celor de pe forum!

Va recomand cu căldură Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti. Este o facultate care merită toate eforturile... Mă rog, veţi vedea că nici nu e aşa de greu...
Poate vi se pare că ,,Dreptul înseamnă tocit''. Nici gând!

#39
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Sunt la drept la UB, la buget, si sunt si la colegiu. Cateva impresii asadar...

Prima sesiune a trecut cu bine, chiar daca nu am pus mana pe nimic altceva decat Dr. civil in timpul semestrului. Bottom line, desi am invatat exclusiv in sesiune, chiar imi pun sperante mari ca voi reusi sa iau bursa.

Dreptul roman este o sperietoare, dar, dat fiind faptul ca am trecut prin asa ceva, va spun ca nu aveti de ce sa va temeti. Aveam 2 de 3 la seminar si o caruta de absente, am invatat in sesiune 5 zile, si am reusit sa iau 10. Molcut este foarte corect in privinta notelor, si Jean Andrei nu este chiar de temut.  Chiar punea vorbe bune pentru anumiti studenti care aveau note decente la seminar si o prezenta acceptabila.

TGD-ul a fost groaznic, cartea e plina de baliverne, trebuie sa ai o capacitate fantastica de sinteza si o rabdare de fier. Pentru cei de la colegiu este o dubla provocare, pentru ca nota de la TGD se echivaleaza la colegiu, si daca iei 10, te poate scapa din rahat la colegiu.

Cate ceva despre colegiu acum. Programul este haotic: ore puse tarziu (6-8), mai ca nu-ti cer sa neglijezi dreptul romanesc pentru a merge la colegiu, cursuri plictisitoare, seminarii la fel. Foarte drastici in privinta absentelor. Examenele nu sunt usoare deloc. In primul semestru avem examenul de franceza juridica (disertatie, foarte dificil), apoi strategii de relatii internationale (banal) si institutii si organizatii europene (oral).

Ce nu mi-a convenit este ca mi-au programat oralul la ioe joia, in vacanta...deci daca esti la colegiu, nu te astepta la vacante intre semestre, si nici nu-ti face planuri in aceste vacante!

Bottom line, deocamdata nu vad avantajele colegiului. Pana sa ajung in sesiune, am fost hotarata sa pun accent pe el, dar vazand ca si dreptul apreciaza ceva mai mult decat tocilarii, am schimbat macazul.
Voi continua cu colegiul, dar sunt sigura de o chestie: daca o sa am vreo ocazie sa ma angajez, daca vad vreo varianta de a face ceva mai util cu timpul alocat colegiului, fara remuscari voi renunta. Si nu cred ca sunt singura...


Sper sa va fie de folos! Pentru orice alte informatii despre cum e in primul an la drept, aveti id-ul meu de messenger :D

 Andrei-Radu Dincă, on Jan 19 2008, 19:28, said:

Salutare celor de pe forum!

Va recomand cu căldură Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti. Este o facultate care merită toate eforturile... Mă rog, veţi vedea că nici nu e aşa de greu...
Poate vi se pare că ,,Dreptul înseamnă tocit''. Nici gând!


Subscriu! E adevarat, daca esti un tocilar inrait nu trebuie sa-ti faci griji in privinta examenelor. Vei lua 10 daca scrii cuvant cu cuvant din curs. Dar, din fericire, si daca sintetizezi si esti un copil destept iei 10, iar profii batran recunosc cand vad asa ceva. Asa ca...either way, nu este o misiune imposibila, orice cale ai alege. Succese!

EDIT:FOLOSESTE FUNCTIA EDIT POST PE CAT POSIBIL

Edited by aiptek, 10 February 2008 - 20:16.


#40
creatzaa

creatzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2008
as avea si io cateva intrebari legate de bursele d studiu/ bursele d merit, d la facultatea de drept, universitatea bucuresti...
1.care este media minima pt a intra in posesia unei astfel d burse?
2.cand se acorda aceste burse:dupa primul semestru' sau la terminarea anului universitar?
3.cei d la taxa pot primi burse de studiu,in cazul in care bineinteles au note bune de-a lungul anului universitar?
astept raspunsuri...thx a lot!

#41
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006

 creatzaa, on Feb 28 2008, 18:35, said:

as avea si io cateva intrebari legate de bursele d studiu/ bursele d merit, d la facultatea de drept, universitatea bucuresti...
1.care este media minima pt a intra in posesia unei astfel d burse?
2.cand se acorda aceste burse:dupa primul semestru' sau la terminarea anului universitar?
3.cei d la taxa pot primi burse de studiu,in cazul in care bineinteles au note bune de-a lungul anului universitar?
astept raspunsuri...thx a lot!


1. aproximativ 50 de studenti iau burse de studiu (pentru merit trebuie sa publici lucrari/articole de specialitate), in ordinea descrescatoare a mediilor. Pragul e cam 9,50.
2. Dupa ce se dau toate examenele, inclusiv restantele si maririle se alcatuieste ierarhia. Asadar, daca ai avut note mari in primul an, vei lua bursa incepand cu anul 2, din luna octombrie, pana in iunie. Dintre cei din anul 1, doar primii 5 in ordinea notelor de la admitere iau bursa de studiu.
3. Din cate stiu, orice student la zi poate primi bursa.

Edited by _kali_, 10 March 2008 - 20:37.


#42
creatzaa

creatzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2008
multumesc pt rasp kali!
daca mergi la marire de nota, in toamna, si iei o nota mai mica decat cea obtinuta la examen, ce nota se va lua in calcul: cea de la examen sau cea din toamna?

#43
creatzaa

creatzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2008
aa..si inca un lucru legat de  perioada de practica de doua sapt din vara ! trebuie sa ne cautam noi singuri un loc pt a realiza practica respectiva sau vom fi repartizati de facultate?
cat de greu se obtine in timpul facultatii un post la un cabinet de avocatura/notariat ? a incerfcat cineva? a si reusit cineva sa se angajeze in domeniu fara a avea "pile"?
stie cineva cat de greu se obtine atestatul d ecdl sau atestatul de lb straina?

#44
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Nota care ramane dupa mariri, e nota cea mai mare. E posibil totusi daca iei 4 la marire, sa se retina nota asta. Depinde de profesor! Pentru anul I, nu va faceti griji, la marire se dau niste subiecte foarte simple, ca si la restanta de altfel.
Cat despre practica, trebuie sa iti cauti tu... Nu trebuie neaparat sa si faci, e de ajuns o adeverinta. Colocviul consta in predarea adeverintelor. :)
Atestatele astea, banuiesc ca se obtin usor. Certificatu de limba consta in ceva de genu': Uite, iti dam niste referate, tu le faci, le aduci la noi, si te ascultam dintr-unu, sa vorbesti 10 min despre tema referatului.
Despre burse... bursa de merit se da pentru cine are 10 pe linie. Bursa de performanta se da cu conditia publicarii unor articole etc. Bursa de studiu se da peste 9.50.

Edited by Padr_com, 26 March 2008 - 22:28.


#45
_kali_

_kali_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 10.07.2006
Poti face practica si daca aplici pentru unul dintre locurile gasite de ELSA, prin programul postuniversitaria. Eu asa am facut practica anul asta. Avantajul e ca o poti face in timpul anului si nu trebuie sa-ti gasesti tu un loc de practica, ci esti repartizat.

Atestatul de engleza acceptat este Europass-ul, care se da langa teatrul Bulandra. E foarte simplu, si te scapa de orele de engleza si examen.

#46
alex_boroda

alex_boroda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.05.2008
Am si eu o intrebare pentru studentii sau absolventii Fac de Drept (UniBuc). Stiti cumva cine preda disciplina optionala Medicina Legala? Multumesc

#47
ch3

ch3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2008
Meditatii la economie face cineva sau a facut cineva? Caut profesor, vreau sa dau examen anul viitor. Eventual si pentru franceza. Multumesc

#48
Andrei-Radu Dincă

Andrei-Radu Dincă

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.08.2006
Daca sunteti curiosi cum e la drept, intrati pe grupurile de yahoo! ale seriilor de acolo.  Pentru bobocii de acum grupul se numeste drept08 iar al cel mai populat grup al celor care trec acum anul II se numeste drept07.
Daca din intamplare pe forum sunt boboci care sunt curiosi ce materii vor face in anul I, ei bine:

Sem I
Roman
TGD
Constitutional
Civil
Metodologie/Politologie

Sem II
ISDR
Civil
Administrativ
Institutii politice
Doctrine
Organizarea magistraturii
Filosofie/Sociologie

plus limba straina.


P.S.: Sper sa nu mai aud de acum in colo cliseul ,,La drept trebuie sa tocesti si sa ai pile''. E o tampenie. Chiar ieri l-am intalnit pe forum.

 ch3, on Aug 6 2008, 15:00, said:

Meditatii la economie face cineva sau a facut cineva? Caut profesor, vreau sa dau examen anul viitor. Eventual si pentru franceza. Multumesc

Depinde din ce oras esti... Daca din intamplare esti din Tr. Magurele (putin probabil), stiu pe cine sa iti recomand. Oricum, nu ai de ce sa apelezi la cine stie ce profesori universitari, pentru ca grilele de la economie sunt usoare. Gramatica este marea problema.

Edited by Andrei-Radu Dincă, 06 August 2008 - 15:06.


#49
Claudia75

Claudia75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.12.2006
Salut tuturor!

Vad ca threadul este destul de actual, de aceea cred ca pot primi raspunsul la intrebarea mea aici.
As dori sa stiu cine este profesor asistent la materia 'Teoria Generala a Dreptului', materie de anul I,
avand in vedere ca d-ul profesor Mihai Eremia, Dumnezeu sa-l odihneasca, nu mai este printre noi.
Ma refer la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti.
Multumesc.

Edited by Claudia75, 22 September 2008 - 10:58.


#50
eeandreea

eeandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2006

 Claudia75, on Sep 22 2008, 11:57, said:

Salut tuturor!

Vad ca threadul este destul de actual, de aceea cred ca pot primi raspunsul la intrebarea mea aici.
As dori sa stiu cine este profesor asistent la materia 'Teoria Generala a Dreptului', materie de anul I,
avand in vedere ca d-ul profesor Mihai Eremia, Dumnezeu sa-l odihneasca, nu mai este printre noi.
Ma refer la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti.
Multumesc.
Asistenti sunt dl. prof. Cercel si dna prof. Simona Cristea

#51
Claudia75

Claudia75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.12.2006

 eeandreea, on Sep 22 2008, 13:35, said:

Asistenti sunt dl. prof. Cercel si dna prof. Simona Cristea

Multumesc frumos, Andreea.

#52
Amenti

Amenti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.01.2007
Eu sunt anul I, seria 3 si fac IDR si ISDR cu dl prof Oancea. Cum sunt examenele cu dumnealui? Ce fel de note da? etc....

#53
1000

1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2008
Stie cineva cum se sustine ex.de adm. ca pe site ul lor nu am gasit nimic Multam'

#54
Andreeeei

Andreeeei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2008
salut ! sunt andrei si am 15 ani , clasa a 9a la filologie . Am postat aici datorita faptului ca singurul lucru care ma tine pe profil de filologie  este facultatea de drept . Chestie este ca am citit pe alte forumuri cum ca  " daca nai pile " nu reusesti sa faci nimik . Ca ramai somer si ca nuti foloseste la nimik .

cea ce doresc sa stiu este : - cum este universitatea profi / colectiv /  program / materie
                                        - si daca chiar asa de greu e sa treci , si dupa ce treci sa " devii cienva"

multumesc mult si scuzatima , dar acu am vbit cu maicamea intens despre mutarea la alt profil , deci tre neaparat sa stiu ca sa stiu ce decizie iau .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate