Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Francofonia si Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
357 replies to this topic

#343
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Mă rezum numai la o plătică din conserva de căcat a maestrului I.B. Lefter: ...In consecinta, in mediile politice de pe toate meridianele, evenimentul de la Bucuresti a fost tratat ca foarte important, presa consacrandu-i comentarii consistente...

Un Google search cu „sommet de la francophonie“ m-a aruncat pe un site .bf (pentru inculţi, gigantica Burkina Fasso, din 2002 şi/sau 2004), unul din Liban şi 2 franceze, excluzându-l pe cel dedicat de români. Aşa sommet, aşa acoperire consistentă.

#344
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 5 2006, 08:08, said:

Mă rezum numai la o plătică din conserva de căcat a maestrului I.B. Lefter: ...In consecinta, in mediile politice de pe toate meridianele, evenimentul de la Bucuresti a fost tratat ca foarte important, presa consacrandu-i comentarii consistente...

Un Google search cu „sommet de la francophonie“ m-a aruncat pe un site .bf (pentru inculți, gigantica Burkina Fasso, din 2002 și/sau 2004), unul din Liban și 2 franceze, excluzându-l pe cel dedicat de români. Așa sommet, așa acoperire consistentă.
Ori nu ai fost atent si ai scris franophonie gresit, ori nu au fost actualizate datele de pe internet. Ar trebui totusi sa recunosti ca influenta si puetrea unei tari nu se obtin numai la NATO, ONU sau UE.

#345
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
franophonie, așa e, am scris greșit...

#346
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostGrigore Beleartu, on Oct 5 2006, 13:02, said:

franophonie, așa e, am scris greșit...


Ia sa nu se mai intample!! :lol:  :roflmao:

#347
dapyx>

dapyx>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.10.2006

View PostArchon, on Oct 2 2006, 14:55, said:

whoops... mea culpa :D. ai dreptate :).

sunt incepator in forum....zi-mi si mie cum compun un nou mesaj fara sa dau reply?

#348
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Da’ de ce atâta grabă?

#349
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Ia mai luati si mai citi asta. Ma rog, nici nu aveti de unde sa stiti ce presupune toata francofonia asta, proiecte, investitii etc...

Edited by fracture, 06 October 2006 - 11:08.


#350
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Am citit şi acolo. Rezultatul, o proastă gigatitrată, pe cât de agramată, pe atât de hidoasă, care scrie „vehicol“, în loc de „vehicul“ şi care are impresia că francezii au inventat săpunul, ca să nu rămână perucile ludoviciene doar la discreţia ghearelor de aur cu care-şi masau păduchii şi care uită că dacii au fost cuceriţi la mai bine de o jumătate de secol după gali, care erau tot nişte celţi, adică rude mai sărace ale geţilor.

Mă doare la bască de ifosele semiintelectuale ale unei proaste cu 10 diademe de gablonz şi de pîrţurile francofone ale miticilor de circumstanţă.

#351
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

View PostGrigore Beleartu, on Oct 9 2006, 07:31, said:

și care uită că dacii au fost cuceriți la mai bine de o jumătate de secol după gali, care erau tot niște celți, adică rude mai sărace ale geților.

no comment  :lol:  :lol:  :lol:

#352
andrei_vlad20

andrei_vlad20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2008
De ce ne numim un popor francofon daca majoritatea vorbesc engleza si nicidecum franceza? Ar trebui sa ne numim mai degraba anglofoni sau americanofoni  :huh:

#353
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Nu sunt francofil dar presupun ca e jenant sa iei intreviu in limba engleza unei personalitati de limba franceza intr-o tara presupus francofona. Mai ales cand esti TVR!

Attached Files


Edited by since2004, 30 January 2016 - 20:37.


#354
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cine n-a înțeles cã francofoneala s-a dus naibii dupã invadarea de cãtre rom...ãã...ãia...clar e rupt de realitate...trãiește înafara galaxiei...

#355
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Apropos de francofonie si limba franceza.
L-am auzit zilele trecute vorbind franceza pe Ciolos.
Vorbeste mai repede si - cred - mai bine franceza decat vorbeste Johannis germana, sau decat tace Klaus in romana...
Dezinvolt, cursiv si elevat. O franceza rafinata...

Impresionant...

Cu un astfel de prim ministru, nu ti-e rusine in lume.
Jos palaria.
Cel putin in spatiul francofon, da clasa...

Edited by sylvius, 30 January 2016 - 21:33.


#356
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View Postsince2004, on 30 ianuarie 2016 - 20:36, said:

Nu sunt francofil dar presupun ca e jenant sa iei intreviu in limba engleza unei personalitati de limba franceza intr-o tara presupus francofona. Mai ales cand esti TVR!

Lasă că şi francezii au aere...

#357
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Interesant topic.
Cum a prins el perioada aia de grație când încă nu intrasem în Uniunea Europeană și eram gazdele „sommet”-ului Francofoniei (septembrie 2006).

Tare aș vrea să se facă mai mult la nivel de stat pentru a păstra o legătură culturală privilegiată cu Franța.

#358
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
C'est pas possible mon ami, La France maintenant est "La Petite Algérie", ultima chestie pe care ne-o dorim e să le călcăm pe urme!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate