Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

STK-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
nimsoc83

nimsoc83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2007

 donpetru, on Mar 23 2007, 18:12, said:

Cablajul l-am verificat, pare OK.
1. Ai verificat curentul de mers in gol (tipic 40mA) ?
2. Ai verificat condensatoarele de 1000p din circuit (acest tip de topologie, la STK-urile de provienienta necunoscuta impune eliminarea filtrului RC realizat cu condensatorul 1000p si 470Hmi (iti recomand sa le scoti daca nu se respecta curentul de mers in gol)?

Astept rezultatele ? SUCCES


-mai am o problema ,apmlificarea functioneaza bine,am izolat integratul de radiator...e bine sa leg masa la carcasa????
- partea de preamplificare nu imi functioneza corect.....am traf de 2x35vcc...si am alimentat "+" "masa" cu un LM7812 partea de preampl....imi da un conflict ceva...trebuie alimentare separata????????....BANUIESC DACA NU ARE MASA COMUNA NU FUNC NICI ATAT..!!!!
-va rog mult heelp... :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:   stau si ma uit si nu stiu ce sa ii mai fac...

#56
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 nimsoc83, on Apr 2 2007, 09:35, said:

-mai am o problema ,apmlificarea functioneaza bine,am izolat integratul de radiator...e bine sa leg masa la carcasa????
- partea de preamplificare nu imi functioneza corect.....am traf de 2x35vcc...si am alimentat "+" "masa" cu un LM7812 partea de preampl....imi da un conflict ceva...trebuie alimentare separata????????....BANUIESC DACA NU ARE MASA COMUNA NU FUNC NICI ATAT..!!!!
-va rog mult heelp... :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:   stau si ma uit si nu stiu ce sa ii mai fac...

1. STK-urile nu se izoleaza de radiator, nu trebuie.
2. Conflictul care iti apare se datoreaza faptului ca nu ai punct comun de masa. Acesta il realizezi alegand ca punct de referinta mediana transformatorului de 2x35V, unde vei conecta prin conductori de sectiune cel putin 1,5mm patrati toate punctele de masa, inclusiv GND-ul difuzoarelor.

#57
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

 nimsoc83, on Apr 2 2007, 09:35, said:

...am traf de 2x35vcc...si am alimentat "+" "masa" cu un LM7812 partea de preampl....
Tensiunea de intrare pentru LM 7812 este minim 14,5V si maxim 27V.
Pune in fata un LM 7824 dupa care LM 7812 .

#58
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
E cam scump ... si complicat, bit 61.

 bit 61, on Apr 2 2007, 19:58, said:

Tensiunea de intrare pentru LM 7812 este minim 14,5V si maxim 27V.
Pune in fata un LM 7824 dupa care LM 7812 .


Eu iti recomand sa renunti la 7812 si sa folosesti o rezistenta de circa 2k2-5W cu o dioda Zener, capacitor de 100nF/63VCC si 100uF/63V in paralel cu dioda. Pentru a stabiliza mai bine regimul dinamic mai monteaza o rez. de circa 10k 0,5W in paralel cu dioda Zener. Conecteaza-le dupa cum ti-am spus eu mai sus si ai grija cu punctul de masa.
Cat despre idee amicului de mai sus... prea costisitoare.

#59
nimsoc83

nimsoc83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2007

 donpetru, on Apr 2 2007, 19:09, said:

E cam scump ... si complicat, bit 61.
Eu iti recomand sa renunti la 7812 si sa folosesti o rezistenta de circa 2k2-5W cu o dioda Zener, capacitor de 100nF/63VCC si 100uF/63V in paralel cu dioda. Pentru a stabiliza mai bine regimul dinamic mai monteaza o rez. de circa 10k 0,5W in paralel cu dioda Zener. Conecteaza-le dupa cum ti-am spus eu mai sus si ai grija cu punctul de masa.
Cat despre idee amicului de mai sus... prea costisitoare.


ms mult am sa incerc astazi sa vad ce pot sa mai rezolv.....si o sa-ti spun....
--deci masa trebuie sa fie la carcasa adica (pe intrare,iesire, alimentare preamplificare)
--integratul pot sa-l las izolat daca fac punctele cu conductor la masa?sau trebuie sa fie neizolat stk-ul?


---asa trebuie sa arate schema???

Attached Files



#60
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 nimsoc83, on Apr 3 2007, 07:41, said:

ms mult am sa incerc astazi sa vad ce pot sa mai rezolv.....si o sa-ti spun....
--deci masa trebuie sa fie la carcasa adica (pe intrare,iesire, alimentare preamplificare)
--integratul pot sa-l las izolat daca fac punctele cu conductor la masa?sau trebuie sa fie neizolat stk-ul?
---asa trebuie sa arate schema???


Da, asa arata schema.
Integratul trebuie sa fie neizolat fata de radiator. Radiatorul capsulei unei STK  este facut din material conducator de electricitate cum este de ex. aluminiu, deci nu trebuie sa-l izolezi. Producatorii au adoptat aceasta solutie cu un astfel de material deoarece pe structura integratului avem 2 sau 4 tranzistoare finale care au colectori la potentiale diferite si ca drept urmare s-a apelat la aceasta solutie de radiator. Deci repet, nu TREBUIE SA-L IZOLEZI.
Masa este un punct care coincide cu legatura mediana a transformatorului din secundar (ai spus parmise ca ai doua infas de 2X25V sau 2X35). Mediana acestui transformator se leaga printr-un surub de carcasa (nu e obligatoriu de carcasa dar este recomandat ca metalul de care legi aceasta mediana sa se afle in contact cu radiatorul STK-ului). In punctul asta, care este un surub legi minusul de la ambele difuzoare sau cablu care duce la minusul mufei de legatura a difuzoarelor. Tot de acest surub legi si minusul alimentari cu stabilizatorul parametric cu dioda Zener pe care ti-am spus sa-l faci si pe care l-ai desenat.
Inca un sfat util: capacul de protectie metalic a potentiometrelor corectorului de ton se leaga toate printr-un conductor FY1,5mmp de acelasi punct de masa. Asta este o conditie foarte importanta pe care esti obligat sa o respecti mai ales daca suportul pe care sunt prinse potentiometrele nu este metalic si nu face contact cu punctul de masa.

P.S. Dioda Zener trebuie sa fie de 12V (ex. 1N4742), Tensiunea nominala pe intrarea acestui stabilizator este de aprox. 40VCC. Daca este mai mare utilizezi o rez. de 2k7-5W. Inainte sa conectezi corectorul de ton in circuit verifica daca ai pe iesirea acestui stabilizator tensiunea de 12VCC.

SUCCES

Edited by mister_rf, 04 April 2007 - 09:42.


#61
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

 donpetru, on Apr 2 2007, 20:09, said:

E cam scump ... si complicat, bit 61.
Cat despre idee amicului de mai sus.......prea costisitoare

Amice, un stabilizator din seria 78xx costa 1leu (RON).
Sau poate folosi un stabilizator din seria xx317 care costa 1,3lei.

Edited by mister_rf, 04 April 2007 - 09:42.


#62
nimsoc83

nimsoc83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2007

 donpetru, on Apr 3 2007, 14:26, said:

Da, asa arata schema.
Integratul trebuie sa fie neizolat fata de radiator. Radiatorul capsulei unei STK  este facut din material conducator de electricitate cum este de ex. aluminiu, deci nu trebuie sa-l izolezi. Producatorii au adoptat aceasta solutie cu un astfel de material deoarece pe structura integratului avem 2 sau 4 tranzistoare finale care au colectori la potentiale diferite si ca drept urmare s-a apelat la aceasta solutie de radiator. Deci repet, nu TREBUIE SA-L IZOLEZI.
Masa este un punct care coincide cu legatura mediana a transformatorului din secundar (ai spus parmise ca ai doua infas de 2X25V sau 2X35). Mediana acestui transformator se leaga printr-un surub de carcasa (nu e obligatoriu de carcasa dar este recomandat ca metalul de care legi aceasta mediana sa se afle in contact cu radiatorul STK-ului). In punctul asta, care este un surub legi minusul de la ambele difuzoare sau cablu care duce la minusul mufei de legatura a difuzoarelor. Tot de acest surub legi si minusul alimentari cu stabilizatorul parametric cu dioda Zener pe care ti-am spus sa-l faci si pe care l-ai desenat.
Inca un sfat util: capacul de protectie metalic a potentiometrelor corectorului de ton se leaga toate printr-un conductor FY1,5mmp de acelasi punct de masa. Asta este o conditie foarte importanta pe care esti obligat sa o respecti mai ales daca suportul pe care sunt prinse potentiometrele nu este metalic si nu face contact cu punctul de masa.

P.S. Dioda Zener trebuie sa fie de 12V (ex. 1N4742), Tensiunea nominala pe intrarea acestui stabilizator este de aprox. 40VCC. Daca este mai mare utilizezi o rez. de 2k7-5W. Inainte sa conectezi corectorul de ton in circuit verifica daca ai pe iesirea acestui stabilizator tensiunea de 12VCC.

SUCCES
ms mult...asa am facut si imi mege... :P
-am 2x35v cc ..si am folosit o rez de 470ohm/9w ca am incercat cu un 1,2K si numergea si un pl12v...am un egalizatot auto care are vreo 10 reglaje de la 60hz la 15000hz....funct  f. bine   :D :D :D  

-dar nu stiu ce s-a intamlat ...am folosit niste boxe mai mici de 8ohmi si  l-am probat cu semnal mai incet(mi-a mers vreo 5 ore)....mi-a iesit fum dintr-o boxa si mi sa ars un canal....imi iese pe iesire tensiunea de intrare adica 35vcc...cred ca trebuie sa schimb STK-UL ;) ;)


-asta este...oare este buna protectia asta pt statia asta:http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=21_25&products_id=152

-vreau sa-i pun si asta:http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=21_25&products_id=462

                       sau    :http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=21_25&products_id=638

...ms astept parerile tale....sarbatori fericite...

#63
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
trebuie sa schimbi STK-UL  :D

Cat despre kitul asta facut de Adelaida (http://www.adelaida....roducts_id=1520) e bunicel si ti-l recomand dar nu pentru a proteja o statie cu STK-uri. Nu stiu de ce te-ai incumetat sa faci una cu un STK pt. ca 95% din ele sunt "piratate", multe din ele nerezistand la suprasarcini tranzitorii asta din cauza ca aceste integrate au partea din etajul final dimesionata din pct. de ved. a curentului si tensiunii la limita. Eu m-am lasat de mult de STK-uri tocmai din cauza asta. Sunt si STK-uri originale dar nu isi merita banii.

"http://www.adelaida....products_id=462", un controler de volum digital interesant, ramane la alegerea ta daca vrei sa-l utilizezi. Eu unul il privesc doar ca pe un moft dedicat cu precadere solutiilor "home made" si nu profesionale.
"http://www.adelaida....products_id=638", un controler de volum cu telecomanda care merita incercat.

P.S. Daca vrei sa-ti faci un amplificator profesional iti propun sa renunti la achizitonarea unui nou STK (am inteles ca "ti-a picat" pe un canal) si sa folosesti o schema pe baza de tranzistoare bipolare sau MOS-FET in care sa implementezi o schema de protectie la DC asemenea cu cea realizata de firma Adelaida. Totodata, daca esti interesat poti sa realizezi schema cu MOS-FET-uri a lui Anthony Holton pe care o atasez mai jos:
Attached File  400W_Anthony_Holton_amplifier.rar   307.81K   246 downloads

Sarbatori fericite...si SUCCES

#64
nimsoc83

nimsoc83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2007

 donpetru, on Apr 7 2007, 15:42, said:

trebuie sa schimbi STK-UL  :D

Cat despre kitul asta facut de Adelaida (http://www.adelaida....roducts_id=1520) e bunicel si ti-l recomand dar nu pentru a proteja o statie cu STK-uri. Nu stiu de ce te-ai incumetat sa faci una cu un STK pt. ca 95% din ele sunt "piratate", multe din ele nerezistand la suprasarcini tranzitorii asta din cauza ca aceste integrate au partea din etajul final dimesionata din pct. de ved. a curentului si tensiunii la limita. Eu m-am lasat de mult de STK-uri tocmai din cauza asta. Sunt si STK-uri originale dar nu isi merita banii.

"http://www.adelaida....products_id=462", un controler de volum digital interesant, ramane la alegerea ta daca vrei sa-l utilizezi. Eu unul il privesc doar ca pe un moft dedicat cu precadere solutiilor "home made" si nu profesionale.
"http://www.adelaida....products_id=638", un controler de volum cu telecomanda care merita incercat.

P.S. Daca vrei sa-ti faci un amplificator profesional iti propun sa renunti la achizitonarea unui nou STK (am inteles ca "ti-a picat" pe un canal) si sa folosesti o schema pe baza de tranzistoare bipolare sau MOS-FET in care sa implementezi o schema de protectie la DC asemenea cu cea realizata de firma Adelaida. Totodata, daca esti interesat poti sa realizezi schema cu MOS-FET-uri a lui Anthony Holton pe care o atasez mai jos:
400W_Ant...mplifier.rar


Sarbatori fericite...si SUCCES

...ms mult

- am comandat la ADELAIDA chiturile de protectie boxee,volum digital  si releu cu telecomanda pt oprirea statiei in stand by :rolleyes:
- abia astept sa imi vina sa vad cum functoneaza   :P
- akum trebuie sa imi fac comanda si de STK....ma costa 30ron si nu vreau sa mai schimb deocamdata partea finala vreau sa o termin asa cum e, nu am nevoie e ceva mai profesional momentan....am OBS ca se aude destul de bine cu STK4241 sunt multumit...

#65
pashion_boy19

pashion_boy19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.06.2006
mei baieti si eu am o statie cu stk nu mai stiu ce serie e da vreau sa spun k suna super bine si la medii si la inalte...baremi inalte are de iti rupe urechile si bass super fin...bagate pe stk...pacat k sunt scumpe...poate doar dak ai vreunu pe acasa sau pe la vreun prieten...sau mai bn decat sa il faci u te duci in targ in vitan sau in militari si iti cumperi o statie cu stk si de firma....eu am avut 2 stati cu stk si am fost super multumit de ele ( una sony si una care exista si acum si o folosesc cu placere, akai) abia astept sa ajung acasa sa ii mai dau o blana  :P ....sau poate te intereseaza o parte de amplificare de 4x250 w facuta cu 2sc-uri  da trebuie alimentata la 120v diferential...asta e sigururl inconvenient...lasami idul tau si poate vb si dak vrei iti dau doar 2 aplifuri de 250w ;) ...bafta

#66
mihai_cotovanu

mihai_cotovanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2006
Pentru cei care vor sa stie ce este in spatele unor difuzoare cu amplificator incorporat dau cateva linkuri mai jos.
Primul este un monitor de studio produs de Yorkville YSM1P realizat cu doua LM3886 (unul pt HF si altul pentru LF). Distorsiuni de 0.05% . E un amplificator de stiudio, nu?
http://yorkville.com...man/smysm1p.pdf
Al doilea link este o incinta JBL seria EON 10 G2 cu doua Lm3886 in punte si un al treilea pt difuzoru' de "inalte".
http://www.jblproser...0Schematics.pdf

Seria EON de 15" foloseste amplificator cu transistoare pe LF si cu circuite integrate pentru HF (LM3886 sau TDA7293):
http://www.jblproser...0Schematics.pdf
http://www.jblproser...0Schematics.pdf

Sunt si modele cu LM-urile in punte-paralel dar cele mai multe firme au adoptat varianta cu tranzistoare. Cat despre protectie marea majoritate au protectie tip clipping sau limitare,  protectie la scurtcircuit si sau termica
Oricum pe langa un bon amplificator este nevoie de un bun difuzoar sau mai multe. Aproape toate incintele "serioase" sunt "biampli" adica separarea in frecventa se face inaintea amplificatoarelor.

#67
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 mihai_cotovanu, on Apr 29 2007, 23:54, said:

Primul este un monitor de studio produs de Yorkville YSM1P realizat cu doua LM3886

Pai asta este unul din monitoarele de studio care...niciodata nu as da bani pe el. Sunt mediocre. Cele mai bune monitoare sunt cele de Mackie sau QSC, cu amplificare avand la baza amplificatoare in tehnologie discreta. Ar mai fi aici de enumerat cele avand amplificatoare pe tuburi, dar cei drept, sunt prea scumpe.

#68
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006
Nu am citit tot, dar : stk = pretentios, foarte usor de ars.
tda nu se arde cu una cu doua, au destule protectii, se gasesc mai usor si sunt mai ieftine. LM-uri nu prea am folosit, am un catalog mare acasa cu amplificatoare pe baza de ic, vreo 300 pagini cu integrate si scheme utile.

Daca e nevoie o caut si va scanez, daca o gasesc.

#69
zweralex

zweralex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2007
am si eu  2 intrebari  :
unde  gasesc si eu  un  stk 4191  II     ?  
la ce bani ?  , sunt din bucuresti  , daca ati putea sa imi recomandati niste magazine   ...  multumesc

#70
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
STK 4191-2  SANYO POWER.Numai la comanda .
Cod ASWO 6727291.
Pret incepand cu 83,29 RON.
Doctor Video Bucuresti ,sector 2, 021-2110025.
Str. Viitorului nr. 154

Edited by bit 61, 15 June 2007 - 11:03.


#71
bogdi_r

bogdi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2007
salut tuturor
ma apucai si eu de construit o statie pe stk 4192II deoarece am o combina de 15 ani pe stk4301 2x22w si inca merge de numa si acuma
cat despre protectia stk'urilor... combina asta a mea are sigurante pe iesiri si ceva protectie pe undeva, nu am reusit sa o gasesc, cert este ca te poti baza pe stk'uri daca ai protectie pe iesire(ceva in plus pe langa sigurante)
Iar despre actuala mea tema e in faza finala de constructie, va anunt daca il ard sau nu :)

#72
narcis79

narcis79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.10.2003
OK.. am cam citit tot topicul asta si ca de obicei parerile sunt impartite....

Acum sa va zic eu ce am de gand sa imi fac sa vad ce reactii are lumea  B)

Vreau sa fac o statie de amplificare pe 8 canale si sa folosesc 4 STK4191. Vad pe site la Vitacom ca au 2 versiuni: STK4191II-SAN si STK4191V-SAN ambele cu terminatia aia -SAN in capat care va intreb daca vine cumva de la firma producatoare (SANYO). Unul vad ca e mai scump si nu il au pe stoc unul vad ca e mai ieftin si il au. Ziceti-mi si mie careva ce diferenta este intre cele doua II si V sau daca voua vi s-ar parea oarecum ca totusi ar fi de alea facute in drum spre noi sau mergeti pe premisa ca Vitacom totusi sunt niste baieti de incredere.. NU faceti va rog neaparat referire la pret ca sunt prea ieftine ca mi se pare mult prea irelevanta chestia asta (de unde nu stiu eu ca fac comanda la nu stiu ce firma de care nu am mai auzit care mi-l vinde cu 100RON bucata si el de fapt ii ia tot de la Vitacom sau din alta parte cu 40 lei bucata ca sa le mai iasa si lor un ciubuc... ca asa si eu as putea face si zic ca-s aduse din Japonia direct).. ma rog...
O alta nedumerire as avea eu cam ce fel de avion de transformator mi-ar trebui mie ca sa imi scoata cat curent sa le duca pe toate bine sa zicem cand im i scoate fiecare 40-45W fara sa imi scada intensitatea luminoasa a becurilor de pe statie ca suge prea mult curent si nu are de unde.... Din cate am citit eu acolo cica ar fi bine sa fie un curent de 3-4 A pt fiecare integrat in parte deci.... undeva pe la 12-16A sa imi scoata traful nu si toate astea pe cca 35V (care vine ca vg curent continuu dupa o punte si 2 condesatori de aia mai "capacitosi", deci alternativ mi-ar trebui cam 25-26V)?

Pentru inceput o sa facem abstractie de sumele folosite dar nu zic eu ca merita totusi un integrat de asta 80 lei bucata (320 lei total) ca nu imi da de mancare si nu imi tine nici de cald.. asa m-as putea bine sa ma indrept spre LM-uri care oricum sunt mai ieftine.... insa din cate stiu eu  STK sunt circuite pentru cei mai pretentiosi in ale auzului muzical.sau poate ma insel...

Astept si eu niste pareri pro si contra , in special de la cei care au mai indraznit sa faca unele proiecte de genul asta de capul lor.. chiar daca e vorba si despre o statie pe 2 canale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate