Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cum pot avea un site legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
si pe mine ma intereseaza chestiunea. la PFA m-am gandit si eu ca sa pot taia chitante pt reclame. Numai ca aici zice:

Pentru a desfasura o activitate economica in mod independent sau pentru a infiinta o asociatie familiala trebuie sa soliciti o autorizatie de la primaria in raza careia ai domiciliul.  Dosarul cu actele necesare trebuie sa cuprinda: bla bla bla, documente care atesta calificarea profesionala.

in cazul nostru ce documente avem ca sa ateste calificarea? si ce calificare?

Edited by b3b3lusha, 28 September 2006 - 02:35.


#20
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Depinde ce domeniu abordezi. Daca vrei sa faci webdesign exista niste scoli atestate care dau diplome pentru asa ceva. La facultati nu cred ca exista nici una care sa-ti dea o diploma ce sa corespunda exact cu codul caen. Daca vrei sa te faci pfa si sa-ti desfasori activitatea prin intermediul unui site, iti trebuie atestare pentru domeniul pe care-l vei aborda.

#21
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Nu de webdesign e vorba. Deci nu voi lua bani pe servicii de webdesign ci pe reclama pusa la mine pe site
Imi trebuie atestare pt domeniul respectiv? hmmm.... sa zicem ca o sa am o publicatie electronica.
Ce atestare imi trebuie in cazul asta?

Pe mine una ma depaseste tot ce tine de acte, hartii, primarii, camere de comert...

#22
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ca sa iei banii de pe reclama legal, trebuie sa fii firma sau pfa, eliberezi chitante, inregistrezi in conta si gata...

insa ca sa-ti faci o firma care sa se ocupe de un site trebuie sa ai atestare pentru acel domeniu(aici, informatica (cred))

#23
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

 again, on Sep 28 2006, 14:36, said:

ca sa iei banii de pe reclama legal, trebuie sa fii firma sau pfa, eliberezi chitante, inregistrezi in conta si gata...

insa ca sa-ti faci o firma care sa se ocupe de un site trebuie sa ai atestare pentru acel domeniu(aici, informatica (cred))


Pai ce chitanta sa-i tai eu lui Google ? :) Si mai exact atestatu ala in ce consta?

#24
Mafioto

Mafioto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.07.2006

 wallgames, on Sep 28 2006, 15:14, said:

Pai ce chitanta sa-i tai eu lui Google ? :) Si mai exact atestatu ala in ce consta?

Da nu spune despre asta , google te plateste pe tine nu pentru ca ai vandut ceva ... asta daca vinzi platesti la stat si trebuie sa tai chitanta ...

#25
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Lui Google nu-i tai chitanta. Oricum nu-i trebuie. Te duci doar si declari veniturile la administratia financiara.

Pentru firmele care doresc chitanta ca sa-si faca publicitate pe site-ul unor persoane fizice, contabilitatea cred ca este mai dificila. Studiati insa modul de lucru al celor de la neogen (in special contractele de prestari servicii intre persoane fizice si persoane juridice) si poate gasiti suficiente informatii acolo.

Oricum, legislatia in momentul asta mi se pare cel putin complicata si nu incurajeaza de loc freelancerii sau initiativele personale.

Edited by miromulus, 28 September 2006 - 15:12.


#26
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

 Mafioto, on Sep 28 2006, 15:20, said:

Da nu spune despre asta , google te plateste pe tine nu pentru ca ai vandut ceva ... asta daca vinzi platesti la stat si trebuie sa tai chitanta ...

deci sa inteleg ca daca ai un site si ai google neogen adbrite kontera, etc si catigi bani, ii castigi legal? ... pe astia mai trebuie sa ii declari la stat? si daca se plateste cum trebuie procedat si cat la suta din suma se plateste la stat?
Thx

Edited by wallgames, 28 September 2006 - 16:58.


#27
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005

 wallgames, on Sep 28 2006, 17:58, said:

pe astia mai trebuie sa ii declari la stat? si daca se plateste cum trebuie procedat si cat la suta din suma se plateste la stat?
Thx
Pe aia, pe care altii?

16% din profit

#28
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004

 wallgames, on Sep 28 2006, 17:58, said:

deci sa inteleg ca daca ai un site si ai google neogen adbrite kontera, etc si catigi bani, ii castigi legal? ... pe astia mai trebuie sa ii declari la stat? si daca se plateste cum trebuie procedat si cat la suta din suma se plateste la stat?
Thx
Nu mah,nu trebuie sa declari nimic,stai in banca ta.

#29
thebodo

thebodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.04.2005
deci, pana la urma, ca nu am inteles mare lucru din ce ati spus. ca sa am un site de ex care e un ghid online ( cum e sapteseri.ro sau zilesinopti.ro) si ca sa fac reclama de ex la un restaurant care vrea sa apara pe site`u meu, si n-am firma, nu pot sa fac un contract intre persoana fizica si juridica? ceva care sa`i garanteze lu ala ca`i bag reclama pe site si el sa`mi garanteze mie ca`mi da banii si sa dau si banu care tre dat la stat. sau cumva fara firma, dar legal si cu impozitele la zi ?  daca avetzi ceva documentatie sau gasiti, pls ziceti`mi si mie :) ms

#30
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005
Solutii:
1. Prin firma - se plateste la stat TVA (daca firma este platitoare de TVA) + impozit pe venit (3%, la anul va fi 2%) sau impozit pe profit (16%) , in functie de cum este inregistrata firma la Fisc. Banii ii poti retrage din firma sub forma dividentelor (si se plateste 16%) sau se pot face unele cheltuieli justificate contabil (bunurile vor apartine firmei, dar te poti folosi de ele)
2. Daca lucrezi in alta parte se poate face contract de colaborare cu cel de-al doilea. Impozitul platit este 16%. Metoda cea mai des folosita este cea in care firma plateste direct la Fisc 10% inainte de a-ti da banii, urmand ca tu sa sa platesti restul de 6% dupa regularizare cf. fisei de declaratie a veniturilor (care se face in primele luni ale anului urmator)
3. Persoana Fizica Autorizata (PFA) - trebuie sa te inregistezi la primarie. Impozitul va fi 16%.

#31
radustoica

radustoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2006
Pentru infiintarea firmei, iti recomand Infiintari societati comerciale.
Eu prin ei mi-am infiintat firma si au fost foarte ok.

Vezi si Despre infiintarea unei firme

Cheers,
R.

#32
bogdan_ash

bogdan_ash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.04.2007
Ma intereseaza si pe mine discutia ... insa nu am inteles mare lucru .
Ideea ar fi ca aproape nici o firma online nu iti da chitanta pentru serviciul prestat . Nici siteuri mari precum yahoo msn aol si altele . Sau iti dau un fel de chitanta online, ceea ce nu cred ca exista in Romania .

Tu daca vinzi publicitate la o firma din celalalt colt al tarii, ce faci , ii tai chitanta si o trimiti prin posta ?
Cine stie mai multe, poate ne lamureste si pe noi cum sta treaba cu legalitate web in Romania !

#33
kokosmin

kokosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.02.2005

 bogdan_ash, on Apr 13 2007, 12:32, said:

Tu daca vinzi publicitate la o firma din celalalt colt al tarii, ce faci , ii tai chitanta si o trimiti prin posta ?

Da, factura/ chitanta pentru cumparatorul online (produse ori servicii, nu conteaza) se poate trimite prin posta.
Impreuna cu produsul sau singura in plic, daca serviciul e prestat online.
E cazul   1. magazinelor virtuale, 2. firmele care ofera gazduire pt site-uri si trimit facturile. (asa primesc eu chitanta pt gazduire).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate