Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows Live - un concurent aprig pentru Google?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
nimsoc

nimsoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2006
Nu stiu citi au intrat sa vada noul motor de cautare promovat de Microsoft, adica Live (Windows Live) - http://www.live.com.
Interfata cit mai simpla, in genul Google, incarca ceva mai greu decit concurentul sau iar la cautari mi se pare putin cam ciudat, pentru ca din testele pe care le-am efectuat mi-a dat niste rezultate cel putin ciudate.
Am cautat dupa Glumite, care e numele site-ului meu. Daca pe Google ajung din prima pe pagina mea, la glumite.ro , pe Live mi-a gasit pagina, oarecum... Adica a gasit un script de la Neogen, din pagina mea si doar pe ala mi l-a incarcat.
Nu mai spun de urmatoarele rezultate, care imi vedeau pagina doar pe alte site-uri, in care este inscris.
Cu siguranta are alti algoritmi de cautare, dar chiar asa?
Intersant e ca Amazon a renuntat la Google, in favoare Live, pentru motorul sau de cautare A9. Sunt curiso cit de multumiti vor fi utilizatorii sai.
Cine mai testeaza Live, sunt curios daca si voua va da rezultate la fel de ciudate.

Edited by Krumel, 15 September 2006 - 14:12.


#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
asta e o reclama complexa la glumitze? :huh:

#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
nimsoc from sibiu  :nonobad:

[ http://www.stumbleupon.com/mediumpics/459095.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

google search  :w00t:

Edited by H725, 14 September 2006 - 21:56.


#4
AUTOTRAFIC

AUTOTRAFIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.04.2006
live.com  imi place afiasarea dupa cautari in imagini

omul si-a facut cont ca sa ne inforemeze de site`ul lui,este primul lui post  :death:

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ce-mi place la live asta e ca indexeaza foarte repede paginile (mi s-a intamplat de am vazut rezultate la nici 24 de ore dupa ce am introdus contentul)

#6
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006

Quote

Windows Live - un concurent aprig pentru Google?
aidonttincsou  :rolleyes:

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
poate pentru google SEARCH , dar nu si pt tot google-ul cu toate serviciile sale

#8
Mafioto

Mafioto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.07.2006
nu-mi place de loc , nu se compara cu google ... niciodata nu-l va depasi asta e sigur !

#9
.: dbd :.

.: dbd :.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.06.2006
e mai fain live.com dar nu stiu daca vor reusi sa se integreze ca google :P

#10
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
e simplu , lucru care imi place  dar e inca mai slab decat google .

#11
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Live.com, sau noul MSN, este cel mai slab motor de cautare pe care am avut vreodata ocazia sa il vad in era moderna.

De departe.

De exemplu, ia cautati "web design language:ro" (adica "web design" din pagini in limba romana) si vedeti ce balarii poate sa scoata...  :puke: Pai comparati cu Google sau Yahoo!... daca nu cumva e o jignire la adresa lui Google sau Yahoo! sa le compari cu MSN!

Din cate mi-am dat seama, noul MSN se bazeaza aproape exclusiv pe backlinkuri si, contrar celorlalte motoare de cautare importante (Google si Yahoo!) te penalizeaza daca ai un site bine optimizat onpage. Ori erau beti cand au configurat noul search, ori, in disperare de cauza (MSN are o cota de piata pe SE de cateva procente peste tot in lume), baietii au decis sa implementeze un algoritm total pe dos fata de celelalte motoare, doar-doar or scoate la iveala cine stie ce rezultate minunate.

#12
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Lasa ca nici Google nu este departe. Deja in ultimul timp returneaza la greu pagini din wikipedia de zici ca este motoru intern de cautare wiki. Iar rezultate naspa sunt si in google gramada.

#13
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View PostDan55, on Sep 26 2006, 15:32, said:

Lasa ca nici Google nu este departe. Deja in ultimul timp returneaza la greu pagini din wikipedia de zici ca este motoru intern de cautare wiki. Iar rezultate naspa sunt si in google gramada.

neh, live-ul e o porcarie, uitati diferenta, nu vreau sa fac reclama pt ca nu am nevoie dar nu inteleg ce cauta pe live un post de radio din Martinica cand caut doar "radio slobozia"

http://www.google.co...amp;btnG=Search

http://search.live.c...i...a&FORM=BWIR

later: distrati-va cu motorul de cautare m$

http://www.sysadmind.../...id=12&cid=1

Edited by ghyo, 26 September 2006 - 17:02.


#14
aghyutza

aghyutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.12.2005
E bunicel live.com asta fiindca nu trebuie sa iti inscrii siteul pe el ti-l gaseste singur mai ales daca apare un link catre tine pe siteurile mari.... Indexarea este superba si foarte rapida... oricum se stie ca google nu va putea fi niciodata devansat.

#15
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Înainte foloseam a9.com care era bazat pe google. Puteam seta să returneze imagini și site-uri pe 2 coloane, setare ce o foloseam destul de des. După ce au renunțat la google și trecut pe live.com, pe lângă că au renunțat la setarea cu imaginile, îmi returna numai aiureli. De atunci folosesc google.

#16
cobra2extreme

cobra2extreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.06.2005
sper sa nu fiu off topic
Inainte cine avea live.com ca acuma s-a imbogatit cred.

#17
.: dbd :.

.: dbd :.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.06.2006
"Lasa ca nici Google nu este departe. Deja in ultimul timp returneaza la greu pagini din wikipedia de zici ca este motoru intern de cautare wiki. Iar rezultate naspa sunt si in google gramada."
exact ast a inceput sa ma enerveze si pe mine la Google
oricum Live.com nu are mari sanse

#18
joc

joc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 01.10.2006
Ar fi bine sa faca ceva Live, concurenta este sanatoasa si nu vrem un monopol de la Google. Chestia este ca tot ce face Microsoftu' a fost deja inventat de altii. Ei incearca sa reinventeze si chiar daca reusesc sunt deja intarziati. Parerea mea este ca Yahoo este cel mai naspa motor cu algoritm destul de ciudat si unele rezultate de ma dau pe spate. Din cauza asta yahoo a pierdut o gramada de procente la profituri in ultimul an. Sa nu uitam ca Microsoft are sistemul de operare cel mai popular din lume (si cel mai folosit browser de web, IE 7 e deja trecute de beta) iar Google cel mai tare motor de cautare. Yahoo are doar un director si cateva alte chestii care pot fi depasite.
Sa vedem ce succes va avea Vista si IE 7 care se pare ca e mai tare la securitate decat Firefox (nu ma blamati ca nu e parerea mea personala) si se va vedea daca MSN va lua ceva din piata Google.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate