Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#37
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postjoannes, on Oct 12 2006, 19:45, said:

referitor la pizza din Italia: de gustibus...
dar aia e adevarata pizza, in care se pune mozzarela pe bune, prosciutto si rosii (nu bulion sau ketchup). normal ca o pizza facuta dupa aceasta retzeta, simplista cu doar 2-3 ingrediente nu o sa placa unui mancator cu alte gusturi  (ce le-asi numi pervertite), caruia, mai pe placul sau ar fi o pizza model vezuviu, cu de toate: sunca, ciuperci, masline, ceapa, rosii, ardei gras, porumb, bacon etc...

Ca sa vezi unde duce "proliferarea" unor restaurante de mina a doua, gen Pizza Hut, la o pervertire jenanta a gustului, dupa cum bine zici. Multi ajung sa compare pizza de fastfood, care e mai degraba un soi de sanvis cald cu de toate, cu pizza italiana, comparatie care din start nu isi are locul, dupa parerea mea, pentru ca avem de-a face cu mincaruri diferite. Faptul ca dau cistig de cauza celei din urma e chiar treaba, si gustul, fiecaruia, dar "cultura" gastronomica este trasa in jos; si totusi si in formarea gustului, despre care teoretic nu avem voie sa comentam, aceste fastfooduri au avut un rol determinant.

Culmea e ca am cunoscut oameni umblati, care refuzau sos de rosii, cerind ketchup la pizza, justificind nu ca asa le place, ci ca "la pizza se maninca ketchup".

#38
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
sa va spun din experienta. stiam ca italienii is in stare sa te dea afara din restaurant daca le ceri ketchup la pizza, da pana in italia nu am mancat fara ketchup (sau foarte rar). si acum mananc ketchup la pizza.
ei, prima data in italia am mancat pizza fara ketchup si parca aveam senzatia ca ii lipseste ceva. a doua oara mancam pizza fara ketchup de parca asta facusem toata viata si mi se parea delicioasa. si nu am gasit pizza proasta in roma, decat cu o exceptie, dar trebuia sa platesc tribut trufiei de a manca pizza la un restaurant central, in rest pe oriunde am mers a fost exceptionala.
si ca o picanterie: acum vreo luna mananc o pizza intr-o benzinarie (mai degraba un complex comercial cu benzinarie), unde era o pizzerie bella roma. si cer io la masa tanticii si neste ketchup. se uita aia cu neste ochi ciudati la mine si ma sparcuieste in fel si chip cum de cer asa ceva (ma cunosteam cu tantica, merg destul de des acolo). pana la urma se indura si-mi aduce ketchup. faza e ca nu ma aflam in italia ci in canada, undeva la marginea hartii, la mama zmeilor.

#39
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Eu mi-am spus sincer parerea pentru ca asa cred...despre piza....
Am inteles chestia cu cultura culinara pe care vezi doamne o au unii si altii ...nu...
Raman la ideea mea...Pizza italiana nu m-a impresionat cu nimic si promit ca data viitioare cand voi vizita Italia nici nu o sa ma mai gandesc la ea......

#40
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postdragospas, on Oct 14 2006, 17:12, said:

Eu mi-am spus sincer parerea pentru ca asa cred...despre piza....
Am inteles chestia cu cultura culinara pe care vezi doamne o au unii si altii ...nu...
Raman la ideea mea...Pizza italiana nu m-a impresionat cu nimic si promit ca data viitioare cand voi vizita Italia nici nu o sa ma mai gandesc la ea......
yeap... nu pierdeti nimic daca nu gustati pizza sau spaghetti de la mama lor... in schimb, lazania merita.

#41
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMegara, on Oct 14 2006, 20:20, said:

yeap... nu pierdeti nimic daca nu gustati pizza sau spaghetti de la mama lor... in schimb, lazania merita.
E drept că nici dacă nu intri în Panteon nu pierzi mare lucru, dar parcă e păcat.

#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmufă, on Oct 14 2006, 20:45, said:

E drept că nici dacă nu intri în Panteon nu pierzi mare lucru, dar parcă e păcat.
no, da coada vacii nu-i stampila primariei  :D

Edited by Megara, 14 October 2006 - 20:57.


#43
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostMegara, on Oct 14 2006, 19:20, said:

yeap... nu pierdeti nimic daca nu gustati pizza sau spaghetti de la mama lor... in schimb, lazania merita.

mda lazania aia e de belea... pitza si macaroanele is naspa'

#44
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Domnule MUFA inteleg ironia fina desi nu am vazut Partenonul dar ce are sula cu prefectura ? (era doar o parere)

#45
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postdragospas, on Oct 15 2006, 17:46, said:

Domnule MUFA inteleg ironia fina desi nu am vazut Partenonul dar ce are sula cu prefectura ? (era doar o parere)

are, ca una-i sula si alta prefectura, adicatelea partenonul ii unul si panteonul ii altu'.

se vede ca cultura nu-i numa' culinara...

#46
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Eu am mancat la Roma niste paste minunate, intr-un restaurant la un colt de strada. Nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt cele facute ca la carte, intr-un restaurant adevarat dupa retete traditionale.
Cat despre pizza, nu am o parere minunata pentru a majoritatea pizzelor pe care le-am mancat erau reincalzite. Nu spun ca asa este peste tot insa eu asa le-am nimerit. Pacat. Mi-ar fi placut sa mananc una aburinda, abia scoasa din cuptor. <_<

#47
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postbabyblu, on Oct 16 2006, 08:35, said:

Eu am mancat la Roma niste paste minunate, intr-un restaurant la un colt de strada. Nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt cele facute ca la carte, intr-un restaurant adevarat dupa retete traditionale.
Cat despre pizza, nu am o parere minunata pentru a majoritatea pizzelor pe care le-am mancat erau reincalzite. Nu spun ca asa este peste tot insa eu asa le-am nimerit. Pacat. Mi-ar fi placut sa mananc una aburinda, abia scoasa din cuptor. <_<

In Roma, nici eu nu am avut prea mare noroc cu mancarea, dar asta si din cauza ca am sacrificat mancatul in favoarea vizitelor, asa ca ne-am multumit cu preparate (inclusiv pizza) tip fast food - chestie pe care promit sa nu o mai fac niciodata. In schimb, in alte orase ale Italiei in care am avut mai mult timp liber la dispozitie am descoperit pastele cu fructe de mare - o nebunie (pastele erau facute in restaurant si erau atat de bune incat cred ca le-as fi putut manca si goale) si pizza margherita (pizza aia simpla de tot care a devenit brusc preferata mea. O mai stropeam cu un pic de ulei picant si gata. Si sa nu uitam de deserturi - absolut delicioase, inghetate si iaurtul cu fructe de padure care se cumpara tot din gelaterii.

#48
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Cea mai buna inghetata pe care am mancat-o la Roma a fost de la o Gelaterie de pe Insula Tiberina. Gelati con Crema, mmmm, minunata.

#49
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
joannes ce cult esti.....puteai sa imi dai mai multe detalii....
de exemplu ca panteon(eng. pantheon) e un templu inchinat tuturor zeilor in general pe cand Partenon e un templu grec situat pe Acropolis (pe care l-am vizitat si la care am crezut ca se face referire)dedicat zeitei Atena.... nono.gif

#50
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Panetonul este chiar un templu din Roma, care multa vreme a fost cea mai mare cupola din lume, fara sustinere centrala; in plus este una dintre cele mai bine pastrate constructii romane (intacte, cu tot cu acoperis). Are si vreo 2000 de ani. Numai pentru cupola aia si merita vazut. Dupa mine e una din cladirile care trebuie vazute in Roma.

#51
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postabancor, on Oct 17 2006, 10:33, said:

Panetonul este chiar un templu din Roma, care multa vreme a fost cea mai mare cupola din lume, fara sustinere centrala; in plus este una dintre cele mai bine pastrate constructii romane (intacte, cu tot cu acoperis). Are si vreo 2000 de ani. Numai pentru cupola aia si merita vazut. Dupa mine e una din cladirile care trebuie vazute in Roma.

nu te supara abancor, ti-a jucat tastatura feste, da asta a iesit frumos intr-o discutie despre Roma PANETONUUU"

#52
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
pane+tonio=panetone adica cozonac

#53
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postabancor, on Oct 17 2006, 11:33, said:

Panetonul este chiar un templu din Roma, care multa vreme a fost cea mai mare cupola din lume, fara sustinere centrala; in plus este una dintre cele mai bine pastrate constructii romane (intacte, cu tot cu acoperis). Are si vreo 2000 de ani. Numai pentru cupola aia si merita vazut. Dupa mine e una din cladirile care trebuie vazute in Roma.
Penteonul a fost templu... in evul mediu imparatul Focas l-a donat Papei Bonifaciu al IV-lea care l-a transformat in biserica crestina cu hramul Sf Maria a Martirilor.
Primul Panteon a fost construit de Agrippa in anul 27 i.Chr., ca templu dedicat tuturor zeilor protectori ai familiei Julia, in special Marte si Venus - strabunii Caesarilor potrivit unei stravechi traditii romane. In anii 118-125 a fost inlocuit de rotonda lui Hadrian. Inscriptia de pe fronton, "M. Agrippa cos tertium fecit" a fost modalitatea prin care Hadrian l-a cinstit pe Agrippa.
De-a lungul timpului, Panteonul a fost de multe ori devastat: barbarii au jefuit piesele transportabile, Constantin al II-lea a luat placile aurite ale acoperisului, Urban al VIII-lea a topit panourile de bronz ale tavanului ponticului pentru a construi un tun pentru Castelul Sant' Angelo.
Domul este cel mai mare din Europa, diametrul fiind de 43,2 m (domul basilicii San Pietro are 42 m in diametru si a fost special construit asa din respect pentru Panteon). Deschiderea circulara din mijlocul cupolei Panteonului (oculusul) are 8,3 m in diametru, iar inelul sau face parte din structura de rezistenta si asigura stabilitatea constructiei. Ponticul este sprijinit pe 16 coloane din granit, cu exceptia celor 3 din partea stanga, restul toate sunt originale. Usile masive din bronz de la intrare sunt originale din punct de vedere tehnic, dar in timpul pontificatului lui Pius al IV-lea au fost atat de bine renovate incat puteau fi considerate noi. Mai mult de jumatate din panourile policrome ce impodobesc peretii sunt originale, restul fiind reproduceri minutioase, cum e si cazul podelei de altfel.
Unul dintre atractiile Panteonului este mormantul pictorului renascentist Rafaelo Sanzio.

#54
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postjoannes, on Oct 17 2006, 19:37, said:

nu te supara abancor, ti-a jucat tastatura feste, da asta a iesit frumos intr-o discutie despre Roma PANETONUUU"

Haha, de ce sa ma supar?! Oricum, nu tastatura mi-a jucat feste, ci destele! Si ochii, ca n-am mai re-citit.

Daca cititi ce scrie Megara imediat deasupra acestui mesaj poate nu mai treceti cu vederea unul din obiectivele de baza din Roma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate