Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#19
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

View Postbutterfly, on Sep 16 2006, 00:17, said:

o sa plec si eu la roma in vacanta de Craciun... asa ca astept sugestii pentru locurile de vizitare!  :D


fa-ti o rezervare ptr o vizita la villa borghese - sculpturile de acolo sunt extraordinare

#20
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Draga mea, nici eu nu am nimerit mancarea cea mai grozava din Roma.
Am mancat in prima zi la un restaurant, langa Fontana di Trevi iar pretul mare nu justifica deloc calitatea produselor: pentru o pizza calzone, o portie de paste si o sticla de Chianti la 1/2- am platit 55 euro. Iti dai seama ca am ocolit in urmatoarele zile, restaurantele de pe langa obiective si am mers mai mult pe fast-food-uri.
Ce vreau sa mentionez, este ca la calitate cele din Romania sunt mult superioare celor din Roma, si ma refer aici la restaurantele Mc Donald's. Cel de la Piata Republica era jalnic, era asa de murdar incat nu puteai sa mananci de bazaitul mustelor, iar la cel din Piata Spania, ti se lipea pantoful de gresia de pe jos, asa de lipicios si murdar era.

Nu ma plang, am mancat la restaurantele din Romania si mai rau, in plus nu am mers acolo sa mananc.  :peacefingers:

#21
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
well..right.. Da tot ma asteptam sa mananc o pizza de sa o pomenesc toata viata!  
Despre Macdoland-urile lor, stiu ca au fost fortate de primarie sa-si adapteze stilul cladirilor dupa anturaj: deci trebuie sa arate vechi, ruinate si..de ce nu mizere  :naughty:

#22
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006

View Postabancor, on Sep 18 2006, 11:08, said:

De unde rezulta ca la tine "vizitarea" e pe planul doi. Deci e normal sa fie divergente de opinie intre tine, care ai vazut la Roma mizeria (care exista intr-adevar), autobuzele si toalele de pe oameni, si noi ceilalti, care am vazut istoria locului, forumul roman, Capitoliul, strazile, circiumile etc...

din pacate... la capitolul cu carciumile... e minunat sa le vezi si sa le vizitezi, dar trebuie sa fii cu ochii in 25 la nota de plata... si nu ma refer la taxele de 'coperto'  si alte adaosuri  [ care se zice ca-s normale in italia,  ca trebuie sa fii atent si sa te interesezi la intrare despre ele ],  ci ma refer la faptul ca , o data, m-au taxat cu apa minerala de 1,5 l in loc de cea de 0,5 l, iar, a doua oara, pur si simplu au adaugat un cotlet de 20 de euro pe nota!!!   :o

daca le-am aratat greseala, nu s-au scuzat, ci au fost pur si simplu suparati! insa, cel putin, au indreptat eroarea'!  :D

vinurile sunt bune... ar fi pacat sa le ratati...  :)

altfel, mie mi-a placut roma! hotelul a fost trei stele -dar trei intr-adevar! - cu aer conditionat (care la sfarsit de iulie este indispensabil acolo), deosebit de curat si mancarea buna dimineata, asezat destul de aproape de o linie de metrou.  cand voi dori sa vizitez roma cu alta ocazie, probabil ca nu ma voi risca in alt hotel...

Edited by funny, 08 October 2006 - 10:13.


#23
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Care este numele hotelului ,cat a costat locul si unde este amplasat te rog sa ne spui daca esti bun....

#24
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006

View Postdragospas, on Oct 8 2006, 19:52, said:

Care este numele hotelului ,cat a costat locul si unde este amplasat te rog sa ne spui daca esti bun....

il cheama 'oly' , este amplasat langa basilica san paolo si sunt cam 8 minute de mers pe jos pana la statia de metrou san paolo. cu metroul ajungi oriunde in roma. cat a costat nu stiu sa spun, pt ca a fost excursie organizata (insa nu foarte scumpa);  daca dai cautare pe google il gasesti, pt ca are site, si afli pretul in perioada de timp care te intereseaza.
e de incercat si sa obtii cazare printr-o agentie din tara; s-ar putea sa iesi mai ieftin...

Edited by funny, 08 October 2006 - 20:38.


#25
ionut23

ionut23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2006
Nu este cam departe de centru?  :huh:

#26
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006

View Postionut23, on Oct 9 2006, 09:56, said:

Nu este cam departe de centru?  :huh:

nu stiu, asta apreciaza fiecare. distantele sunt  relative, depind de 'observator' ...  :D

Edited by funny, 09 October 2006 - 19:37.


#27
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
mda, roma are farmecul ei... e un oras fantastic.
daca vreti sa vedeti ceva frumos in viata asta mergeti la roma. nu-i greu, cica toate drumurile duc intra-colo...

va recomand si hotel ara pacis. situat la cateva minute (pe jos) de san angelo, in buricul targului. totusi, cei care au gusturi de sofitel sa mearga in alta parte. hotelul este situat intr-o cladire veche, de secol tzaspe, dragutz, ospitalier, confortabil. 3 stele zice ca are si si le respecta. daca puteti camere cu vedere in gradina interioara (sau cam asa ceva, nu stiu sigur), cele ce dau spre strada au la pachet si zgomotul strazii.

#28
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View Postmkn, on Sep 15 2006, 22:15, said:

poate ne recomandati niste hoteluri cu preturi si servicii eventual.
cu ce ati zburat la ce pret?
care este suma care ar trebui alocata pentru a vizita Roma (muzee, galerii, catedrale, etc) ?

wizz a introdus curse de roma cu plecare din targu mures. acum o luna aveau pret promotional 4 milioane/2 persoane, zbor dus-intors! asa ca mi-am luat bilet. cica nu mai sunt dar iti recomand totusi sa le verifici preturile, sunt companie low cost...

hotel astrid. ai vedere spre vatican din camera, micul dejun il servesti pe terasa de pe acoperis cu tevere curgand pe sub nasul tau. e semicentral si n-ai nevoie de metrou sau taxi sa te deplasezi. 3 stele.

View Postsensuela, on Sep 28 2006, 08:03, said:

well..right.. Da tot ma asteptam sa mananc o pizza de sa o pomenesc toata viata!  
Despre Macdoland-urile lor, stiu ca au fost fortate de primarie sa-si adapteze stilul cladirilor dupa anturaj: deci trebuie sa arate vechi, ruinate si..de ce nu mizere  :naughty:

mcdonaldsul de langa spanish steps e curat, in ciuda celor declarate de cineva anterior. e si atmosfera faina, e plin mereu. desi e mare trebuie sa vanezi un loc la o masa. spre deosebire, burger king din vecinatate e pustiu si deprimant. habar n-am de ce dar asa este.

#29
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
sa mergi la roma si sa cauti mc donaldsu'. lol
cand ai atatea pizzerii de incercat... eu unul am fost fascinat de pizzeriile de la "coltu' blocului". bere moretti si pizza.

#30
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Si eu m-am intors din Roma acum 3 saptamani, asa ca inca mi-e proaspata experienta. Si pe mine m-a impresionat aspectul de oras abandonat. parca autoritatile au renuntat sa mai intretina orasul. Gropi si grafitti uimitor de omniprezente in zona veche a orasului.
E interesant sa mergi la intamplare prin oras, nu cu tinte bine precizate.
Oricum, recomand alocarea unei zile pentru vizitarea Vaticanului, cu mentiunea ca mai devreme de 17:30 nu m-as duce in basilica San Pietro. Cand am fost eu (in jurul orei 1 pm) era o mare de oameni, apoi intamplator am intrat in jurul orei 6 pm si era superb! pacat ca se pregateau sa inchida.
Recomand asigurarea cazarii inca din tara, deoarece acolo e destul de greu sa gasesti ceva convenabil. cel putin pentru mine nu a fost prea usor. Ar exista pensiunile tinute de maicute, pe langa Vatican. sunt destul de discret amplasate si daca nu stii unde sa te duci nu le gasesti, iar programul e destul de ciudat (de la 11pm se armeaza alarma-scria pe un afis la receptie). Totusi nu recomand hotelurile de pe langa Vatican, chiar daca aparent sunt mai curatele decat cele din zona Termini. Vaticanul este detul de departe de obiectivele turistice, mai putin Castelo dei Angeli.
Daca vreti sa vedeti Roma istorica investiti 22 eur/persoana intr-o cartela pentru Roma aeologica-aveti posibilitatea ca in 7 zile sa vizitati in acest pret cam 9 obiective-eu am bifat doar 6-Coloseumul, Palatinul, Termele lui Caracala, Termele lui Diocletian, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo. ar mai fi de vazut Crypta Balbi si inca 2 obiective. Detalii aici. Planificati-va judicios traseele in aceste conditii, ca aveti de umblat! mai merita vazut Musei Capitolini. Personal am fost mai impresionat de Foro Romano (gratuit!) decat de Palatino. Apoi pietele si fantanile! Nu ratati Fontana di Trevi, eventual planificati un traseu care sa va permita sa o vedeti de 2 ori: odata ziua si odata noaptea. Mai faceti un drum pe Via dei Quatro Fontane, unde veti avea ocazia sa admirati Fontana dei Tritone, cele 4 fantani dispuse in cele 4 colturi ale unei intersectii aparent banale si in capatul strazii Santa Maria Magiore. Ar mai fi ca must see si basilica San Giovanni del Lepante, fosta resedinta a papilor. chiar si dupa ce am vazut san Pietro tot m-a impresionat! nu uitati de San Pietro in Vincoli. Si daca aveti timp si va mai tin picioarele incercati sa ajungeti si la San Paolo. e in afara orasului vechi iar eu nu am reuist sa ajung. Asa ca puneti poze! :D
Mancarea e... hmm...Merita sa incercati pizza lor, dar cea mai buna am mancat-o la Spizzico, un fast food de pe langa fontana di trevi. Mancati paste, sunt delicioase! nu ratati gelatto si caffe-atentie, expresso tare! Uitati-va bine la preturi inainte de a intra sa mancati deoarece va veti trezi cu niste note de plata interesante! Nu luati sucuri si apa de la tonetele mobile de langa obiectivele turistice, ca e jaf curat.
McDonalds-urile aratau infect cam peste tot pe unde am vazut prin Roma. Desi nu sunt fan, am inceput sa le apreciez pe cele din Bucuresti!
Daca vreti cumparaturi nu v-as recomanda marile magazine. la plecare am vazut ca oferta parea mai umana in orasul "nou"

Edited by ecou, 12 October 2006 - 11:41.


#31
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Mc Donald-ul din Piata Spania nu spun ca era infect dar era murdar, spre deosebire de cel din Piata Republica care era infect.   :puke:

La cel din Piata Spania podeaua era lipicioasa, mesele erau sterse cu o carpa murdara (nu laveta) a carui loc era pe cosurile de gunoi iar la toaleta era un miros insuportabil. Nu exagerez pentru ca nu am de ce, eu una sunt fan Mc Donald's insa ala ....
Cat despre Burger King, era intr-adevar mai mereu gol si era cam deprimant.

Eu gasisem un restaurant mai sus de Porta Pia, in care mancarea era excelenta iar preturile rezonabile, 2 feluri + o bere cam 45 euro (doua persoane). :coolspeak:

#32
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
In 7 zile cat am stat in Italia (vazuta de la sud la nord) am incercat pizza cam peste tot ....si sincer sa fiu am fost dezamagit ; mai buna am mancat in RO .Despre McDomald's asa este :sunt murdare dar si clientii sunt foarte multi (sa recunoastem ca aici puteai sa-ti saturi burta la preturi mai mici ca in alte parti,asa ca.....)

#33
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006

View Postdragospas, on Oct 12 2006, 16:58, said:

In 7 zile cat am stat in Italia (vazuta de la sud la nord) am incercat pizza cam peste tot ....si sincer sa fiu am fost dezamagit ; mai buna am mancat in RO .Despre McDomald's asa este :sunt murdare dar si clientii sunt foarte multi (sa recunoastem ca aici puteai sa-ti saturi burta la preturi mai mici ca in alte parti,asa ca.....)
Sunt de acord cu tine. :OK:

#34
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
referitor la pizza din Italia: de gustibus...
dar aia e adevarata pizza, in care se pune mozzarela pe bune, prosciutto si rosii (nu bulion sau ketchup). normal ca o pizza facuta dupa aceasta retzeta, simplista cu doar 2-3 ingrediente nu o sa placa unui mancator cu alte gusturi  (ce le-asi numi pervertite), caruia, mai pe placul sau ar fi o pizza model vezuviu, cu de toate: sunca, ciuperci, masline, ceapa, rosii, ardei gras, porumb, bacon etc...

#35
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Pana acum a fost la Roma de 2 ori si am sa ma mai duc de cate ori o sa am ocazia. Timp de aproape 3 saptamani cumulat programul de vizitare a fost de la 7.30 dimineata pana la 11 noaptea. Multe dintre obiective (mai ales piete, fantani) le-am vizitat de doua ori, atat ziua cat si noaptea. Farmecul e altul de fiecare data. Cu mijloacele de transport nu m-am prea plimbat decat la obiectivele mai indepartate. Am preferat sa fac rosaturi la picioare.  Dupa 3 zile mi-am invelit degetele in leucoplast si am plecat mai departe. :) Am facut peste 2000 de poze. Cu toate acestea mai am mult de vizitat. Roma este un muzeu in aer liber si ai nevoie de luni de zile ca sa poti zice dupa aia "am vazut Roma".
Vaticanul nu trebuie ratat. La prima vizita am stat 3 zile din care o zi intreaga numai la Muzeul Vaticanului. Apoi Basilica San Pietro integral (am urcat in cupola, am vizitat tezaurul, am coborat si in catacombe). Intr-o miercuri am fost si la Audienta generala la Papa. Un fost coleg de liceu care studia la Pio Romeno si mi-a facut rost de o invitatie asa ca am putut sa stau si in fata. La a doua vizita am stat numai o zi, in care am revizitat San Pietro si catacombele.
Muzeul Vaticanului a fost si singurul muzeu care l-am vizitat. Stiam ce ma asteapta si a trebuit sa aleg. Ori vad muzee si in rest nu mai am timp de nimic, ori aleg orasul. Si am ales orasul.
La prima vizita am preferat sa ma axez mai mult pe partea istorica: Colosseumul si Palatinul, Forul Roman si Arcul lui Constantin, Forurile Imperiale (Caesar, Augustus, Nerva, Traian cu columna), Capitoliul (forma actuala este datorata lui Michelangelo), Columna lui Marcus Aurelius, Pantheonul (in care se gaseste si mormantul lui Rafaelo Sanzio), Templul lui Hadrian, Ponte Sant' Angelo, Foro Boario (2 temple din sec 2 i.Hr. foarte bine conservate, cel dreptunghiular dedicat lui Portumnus iar cel circular dedicat lui Hercule), Termele lui Caracalla, Termele lui Diocletian, Teatrul lui Marcellus, Largo di Torre Argentina, Mausoleul lui Augustus, Ara Pacis Augustae, Zidurile lui Aurelian pe care le-am vazut in mai multe puncte, Piramida lui Caius Cestius, Circo Massimo, Catacombele (San Callisto, San Sebastian, Domitillei), o zi intreaga pe Via Apia Antica plus complexul arheologic.
Dintre basilici am vazut Santa Maria del Popolo, Santa Maria sopra Minerva (in care se afla Inaltarea lui Hristos la cel a lui Michelangelo), San Paolo fuori le Mura (superba si nu trebuie ratata, construita in sec 4 pe locul unde a fost inmormantat Sf Pavel si reconstruita in sec 19 dupa ce a fost distrusa intr-un incendiu; din fericire peristilurile formate din coloane duble cu incrustatii datate in sec 13, considerate ca fiind cele mai frumoase din Roma, precum si usa din bronz din sec 11 nu au fost distruse de foc), gemenele din Piazza del Popolo (Santa Maria dei Miracoli si Santa Maria in Montesanto), Basilica San Sebastian, Trinita dei Monti din Piazza di Spagna doar pe afara caci era in renovare si la fel Santa Maria Maggiore deoarece am ajuns dupa ora 18.30 si era inchisa.
Piete si fantani: Piazza del Popolo (conceptia lui Bernini), Piazza di Spagna cu Fontana della Barcaccia (opera lui Bernini), Piazza di Trevi cu Fontana di Trevi, Piazza della Minerva (opera lui Bernini), Piazza Barberini, Piazza della Republica, Piazza Navona (aflata pe locul pe care altadata se afla stadionul lui Domitian) cu cele 3 fantani cea din mijloc (Fantana fluviilor) fiind opera lui Bernini si incununata cu un obelisc provenit din circul lui Marxentiu, Campo de' Fiori precum si Villa Borghese unde am si locuit pe perioada sederii mele la Roma.
La cea de-a doua vizita, dupa cum am spus, am mai fost o zi in Vatican, am revazut unele piete si basilici ce imi erau in drum si am urcat iarasi pe Palatin. Apoi m-am axat pe biserici: Santa Maria Maggiore, Santa Maria in Trastevere (probabil cea mai veche basilica a Romei datand de la inceputul sec 3), Sant' Andrea della Valle, San Luigi dei Francesi (Biserica Nationala a Frantei din Roma si adaposteste 3 opere a lui Caravaggio), Santa Maria della Pace, Santa Maria in Cosmedin (cel mai popular element fiind Bocca della Verita), Santa Maria in Aracoeli (construita pe vechiul templu al Junonei Moneta), San Clemente, San Pietro in Vincoli (adaposteste statuia lui Moise de Michelancelo precum si lanturile despre care, se spune, ca au fost folosite pentru a-l fereca pe Sf Petru in temnita), Santo Stefano Rotondo, Santa Maria degli Angeli e dei Martiri (construita dupa planurile lui Michelangelo si pe o buna parte din Termele lui Diocletian), Santa Maria della Vittoria (adaposteste "Extazul Sf Tereza" a lui Bernini), Sant' Andrea al Quirinale (creatie a lui Bernini), Chiesa Del Gesu (ridicata la comanda ordinului iezuitilor in sec 16). Din pacate la San Giovanni in Laterano am ajuns iar dupa ora 18.30 (ora de inchidere) dar era deschis Baptisterul (in forma ortogonala fiind si cel mai vechi din lume). Sper ca data viitoare sa o vad si sa pot urca pe Scala Santa (care se pare ca este scara casei lui Pillat din Pont pe care a urcat Isus pentru a fi judecat. Traditia spune ca scara a fost adusa de la Ierusalim de catre Sf Elena, mama Imparatului Constantin. Cele 28 de trepte sunt urcate in genunchi de catre credinciosii mai zelosi).
In ultima zi, am iesit din oras. De la Basilica San Paolo Fuori le Mura am luat trenul (statia de tren este comuna cu cea de metrou) si dupa 20 de min am coborat la statia Ostia Antica. Biletul este acelasi ca si pentru metrou si costa tot 1 euro. Desi mai toate ghidurile turistice spun ca un traseu complet de 3 ore, eu am stat 6 ore si tot mi s-a parut ca am vazut Ostia pe fuga. Data viitoare o sa imi rezerv o zi intreaga numai pentru Ostia Antica. La finele zilei am mai mers 2 statii de tren pana la Lido di Ostia, unde m-am racorit cu o baie in Marea Tireniana (aproape de locul de varsare al Tibrului). :)

Pentru cei care vor sa vada Ostia Antica... va atasez o poza facuta din avion (gasita pe net). Asta pentru a stii la ce sa va asteptati si sa va planificati bine timpul ca sa nu patiti ca mine. :D

Attached Files


Edited by Megara, 13 October 2006 - 00:07.


#36
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Oau, ce desfasurator! Superb.

Eu am stat la Roma 11 zile si am apucat sa vad aproximativ tot ce ai enumerat tu, mai putin catacombele, datorita sentimentului straniu ce l-am avut gandindu-ma ca trebuie sa cobor cativa metri in pamant si a catorva basilici.
Pe langa obiectivele enumerate de tine, eu am adaugat si o vizita la Pompei care a meritat din plin.

Ce trebuie sa stie cei ce vor merge in viitor la Roma, este ca trebuie sa ai un program bine stabilit pentru a putea vizita toate acestea. La fel ca si tine am mers continuu timp de cateva ore pe zi, cam de la 9 dimineata pana la 7 seara. Seara cand ajungeam la hotel picam lata, iar dupa doua zile aproape ca nu puteam sa ma dau jos din pat din cauza durerilor de picioare, insa a meritat toata aceasta alergatura din plin.
Sunt de acord cu tine, Roma este un superb muzeu in aer liber ce merita vizitat de la un capat la altul.

Edited by babyblu, 13 October 2006 - 09:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate