Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#109
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View Postmihaim79, on Jan 21 2007, 18:31, said:

spune-mi si mie cam cit a costa abonamentul pe toate liniile pe o saptamina. Si daca se putea lua acelasi tip de abonament doar pt 3 zile. Mersi.

Abonamentul pe toate liniile (inclusiv metrou) pe o saptamana este 16 euro. Asta in cazul in care nu vrei sa ajungi undeva la periferie, situatie in care tarifele sunt mai mari. Au si abonamente pentru 3 zile la 11 euro. Gasesti mai multe informatii pe: http://www.romaturis.../biglietti.html

#110
sadovaman

sadovaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2007
Si eu plec la Roma peste 7 zile dar voi merge cu niste prieteni care au mai fost anul trecut de cel putin 2 ori.
Sper ca experienta pe care am avut-o in Grecia si Atena pe care le-am vizitat cu masina sa ma ajute. Atena pe jos mi s-a parut mai simpla decat cu auto. Cred ca la fel e si la Roma. oricum Atena - cel putin arterele mari le-am invatat intr-o zi pe jos, a doua zi mergeam pana la mama naibi pe jos si ne intorceam acas seara rupti fara harta fara nimic. A treia zi am luat masina ca nu mai puteam si am luat-o de la Macro pina la parcul Olimpic. Oricum ma vor duce ei unde e de vizitat si cred ca imi vor ajuta sfaturile voastre pt stabilirea bugetului .
Nu am gasit im acest topic ceva despre magazine, haine.
Oare sunt reduceri in perioada asta?
Sau sa astept pina in ultima zi cand voi ajunge si la Firente.
Gasesc ceva acolo sa iau mai misto?
Sau tot in Romania sunt mai ieftine mancarea si hainele?

#111
Anca_18

Anca_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.08.2006

View Postsadovaman, on Feb 2 2007, 22:34, said:

Si eu plec la Roma peste 7 zile dar voi merge cu niste prieteni care au mai fost anul trecut de cel putin 2 ori.
Sper ca experienta pe care am avut-o in Grecia si Atena pe care le-am vizitat cu masina sa ma ajute. Atena pe jos mi s-a parut mai simpla decat cu auto. Cred ca la fel e si la Roma. oricum Atena - cel putin arterele mari le-am invatat intr-o zi pe jos, a doua zi mergeam pana la mama naibi pe jos si ne intorceam acas seara rupti fara harta fara nimic. A treia zi am luat masina ca nu mai puteam si am luat-o de la Macro pina la parcul Olimpic. Oricum ma vor duce ei unde e de vizitat si cred ca imi vor ajuta sfaturile voastre pt stabilirea bugetului .
Nu am gasit im acest topic ceva despre magazine, haine.
Oare sunt reduceri in perioada asta?
Sau sa astept pina in ultima zi cand voi ajunge si la Firente.
Gasesc ceva acolo sa iau mai misto?
Sau tot in Romania sunt mai ieftine mancarea si hainele?

Reducerile sunt pana pe 18 februarie, au inceput pe 13 ianuarie.Noi ne-am intors acum 5 zile si am prins reduceri intre 20 si 70%, dar deja introduc colectiile noi. Sper sa ai noroc si sa mai gasesti, magazine au pe strada principala, via del corso , nationale dar si pe stradutele adiacente. De la super firme pana la low si medium budget . Noi am mai mers si in centrul comercial leonardo (este aproape de aeroportul fiumicino) , este un mall in care am gasit magazine pe care nu le-am vazut in centru.

#112
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View PostAnca_18, on Feb 2 2007, 22:47, said:

Reducerile sunt pana pe 18 februarie, au inceput pe 13 ianuarie.Noi ne-am intors acum 5 zile si am prins reduceri intre 20 si 70%, dar deja introduc colectiile noi. Sper sa ai noroc si sa mai gasesti, magazine au pe strada principala, via del corso , nationale dar si pe stradutele adiacente. De la super firme pana la low si medium budget . Noi am mai mers si in centrul comercial leonardo (este aproape de aeroportul fiumicino) , este un mall in care am gasit magazine pe care nu le-am vazut in centru.

Buna Anca! Am cateva intrebari despre Parco Leonardo. Voi pleca si eu sapatamana aceasta la Roma si nu stiu daca merita sa renunt la o zi de vizite pentru shopping acolo. Am doar 4 zile la dispozitie, insa recunosc ca am mai fost la Roma si am vizitat o parte din obiectivele turistice majore. E adevarat ca acolo nu iti ajung 2 saptamani ca sa vezi totul, dar Roma mi-a placut atat de mult incat sunt convinsa ca voi mai merge si cu alte ocazii. Voi ati reusit sa cumparati ceva de la Parco Leonardo? Merita un drum pana acolo?  Imi poti spune cum se ajunge pana acolo? Multumesc.

#113
Anca_18

Anca_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.08.2006

View Postcaramell, on Feb 3 2007, 23:06, said:

Buna Anca! Am cateva intrebari despre Parco Leonardo. Voi pleca si eu sapatamana aceasta la Roma si nu stiu daca merita sa renunt la o zi de vizite pentru shopping acolo. Am doar 4 zile la dispozitie, insa recunosc ca am mai fost la Roma si am vizitat o parte din obiectivele turistice majore. E adevarat ca acolo nu iti ajung 2 saptamani ca sa vezi totul, dar Roma mi-a placut atat de mult incat sunt convinsa ca voi mai merge si cu alte ocazii. Voi ati reusit sa cumparati ceva de la Parco Leonardo? Merita un drum pana acolo?  Imi poti spune cum se ajunge pana acolo? Multumesc.

Buna, eu zic ca merita , sunt peste 70 de magazine dintre care unele nu le-am vazut eu cel putin prin centru : pull&bear, bershka, cotton&silk,intersport . Plus ca lumea nu se calca pe picioare ca in centru. Noi am prins reduceri si am reusit sa stam o zi intreaga acolo. Plus ca pentru barbati oferta pare mai adunata la un loc, sotul meu a reusit sa cumpere doar din mall. Noi am avut masina inchiriata si drumul l-am scos de pe site-ul viamichelin, insa am sa revin cu detalii cum poti ajunge cu metrou+tren acolo ( vreo 8 euro dus -intors 2 persoane ) pentru ca avem niste prieteni care s-au dus ieri la parcul leonardo si au zis ca s-au descurcat usor.Ei se intorc maine seara in tara si am sa iti dau detalii cum ajungi.
Nu va recomand outletul din roma (castelo romano) pentru ca 90% din magazine sunt cele de firma , iar celelalte nu aveau o oferta care sa te atraga.Gaseai preturi mult mai bune in oras si la modele mai noi.

#114
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View PostAnca_18, on Feb 4 2007, 10:08, said:

Buna, eu zic ca merita , sunt peste 70 de magazine dintre care unele nu le-am vazut eu cel putin prin centru : pull&bear, bershka, cotton&silk,intersport . Plus ca lumea nu se calca pe picioare ca in centru. Noi am prins reduceri si am reusit sa stam o zi intreaga acolo. Plus ca pentru barbati oferta pare mai adunata la un loc, sotul meu a reusit sa cumpere doar din mall. Noi am avut masina inchiriata si drumul l-am scos de pe site-ul viamichelin, insa am sa revin cu detalii cum poti ajunge cu metrou+tren acolo ( vreo 8 euro dus -intors 2 persoane ) pentru ca avem niste prieteni care s-au dus ieri la parcul leonardo si au zis ca s-au descurcat usor.Ei se intorc maine seara in tara si am sa iti dau detalii cum ajungi.
Nu va recomand outletul din roma (castelo romano) pentru ca 90% din magazine sunt cele de firma , iar celelalte nu aveau o oferta care sa te atraga.Gaseai preturi mult mai bune in oras si la modele mai noi.

Multumesc mult Anca. Da, cred ca o sa incerc sa ajung si eu pe acolo.

#115
hades052158

hades052158

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.01.2006
O harta turistica cu Roma daca poate cineva sa scaneze si sa posteze sunt convins ca ar primi multumirile tuturor.Exista deja una postata dar calitatea pozei este destul de slaba si se inteleg cu greu denumirile.

#116
Anca_18

Anca_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.08.2006

View PostAnca_18, on Feb 4 2007, 10:08, said:

Buna, eu zic ca merita , sunt peste 70 de magazine dintre care unele nu le-am vazut eu cel putin prin centru : pull&bear, bershka, cotton&silk,intersport . Plus ca lumea nu se calca pe picioare ca in centru. Noi am prins reduceri si am reusit sa stam o zi intreaga acolo. Plus ca pentru barbati oferta pare mai adunata la un loc, sotul meu a reusit sa cumpere doar din mall. Noi am avut masina inchiriata si drumul l-am scos de pe site-ul viamichelin, insa am sa revin cu detalii cum poti ajunge cu metrou+tren acolo ( vreo 8 euro dus -intors 2 persoane ) pentru ca avem niste prieteni care s-au dus ieri la parcul leonardo si au zis ca s-au descurcat usor.Ei se intorc maine seara in tara si am sa iti dau detalii cum ajungi.
Nu va recomand outletul din roma (castelo romano) pentru ca 90% din magazine sunt cele de firma , iar celelalte nu aveau o oferta care sa te atraga.Gaseai preturi mult mai bune in oras si la modele mai noi.

Deci, calea cea mai ieftina si am inteles ca nu dureaza nici mult sa ajungi la centrul comercial leonardo este : metroul ( linia albastra) pana la statia Piramide apoi trenul FM1 ( 2 euro/persoana) si te lasa chiar la centrul comercial.

#117
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View PostAnca_18, on Feb 5 2007, 21:34, said:

Deci, calea cea mai ieftina si am inteles ca nu dureaza nici mult sa ajungi la centrul comercial leonardo este : metroul ( linia albastra) pana la statia Piramide apoi trenul FM1 ( 2 euro/persoana) si te lasa chiar la centrul comercial.
Multumesc pt detalii. Miercuri plec. Abia astept sa ajung la Roma! ;)

#118
ciupica

ciupica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2007
la hotel GIOTTO am gasit cu 375 euro 2 persoane 7 nopti


View Postcodruta, on Jan 17 2007, 17:47, said:

Unde o sa stai in Roma?


#119
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005

View Posthades052158, on Feb 5 2007, 11:25, said:

O harta turistica cu Roma daca poate cineva sa scaneze si sa posteze sunt convins ca ar primi multumirile tuturor.Exista deja una postata dar calitatea pozei este destul de slaba si se inteleg cu greu denumirile.

uite harta aici:http://www.romeguide.it/CARTINADIROMA/cartinadiroma.htm

#120
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Harta e de pe net, dar seamana cu cea pe care o am eu acasa (intr-o carte cu Roma)! Saptamana viitoare voi fi acolo.......abia astept!!! :D [ http://fonisol.com/rome/images/rome-map.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#121
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
eu plec pe 9 cu wizzair  :coolspeak:

#122
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Drum bun! Eu pe 12 tot cu ei! Deja s-a facut biletul 256 RON fara taxe asa ca zbor sigur! Ma temeam ca anuleaza cursa! De intors vad eu! Distractie maxima!!!

#123
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
cum faci cu transferul de la Ciampino la Termini ? Eu ma gandeam la Cotral+metrou de la Anagnina sau Cotral pana la statia de de tren Ciampino si-apoi cu trenul 15' pana la Termini .Asta mi se pare cea mai rapida numai ca nu stiu cat e distanta de unde te lasa bus-ul Cotral pana la st. de tren Ciampino ! STIE CINEVA ? ...nu vreau sa trag mult bagajele dupa mine...

#124
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pai la dus sigur Cotral pana la Anagnina si apoi metrou pana la Termini! Cum a spus coldpaly la topicul cu wizz air. Macar acolo stiu sigur cum e pentru ca a spus cineva care a fost. S-ar putea sa ai si tu dreptate cu metroul de la Ciampino dar nu ne riscam daca nu stim sigur (drumul cunoscut e cel mai scurt). La intors ne mai gandim, o varianta ar fi teravision (pleaca de langa gara, de asta am si ales hotelul aproape, de intors avionul e la 8,25 - cred ca si la tine la fel). Autobuzele lor sunt mai scumpe dar sunt corelate in asa fel incat sa prinzi cursa.
Pe Ciampino nu am mai fost, data trecuta am ajuns pe Fiumicino si de acolo cu Leonardo Expres.
Nu avem multe bagaje (am inteles ca te lasa numai cu un geamantan) si nici acela prea greu ca stam doar 4 zile). Drum bun!

#125
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
Drum bun si tie !! Sa speram ca n-o sa aibe intarziere mare avionul( am vazut ca s-a intamplat destul de des..) , mai ales ca vineri au anuntat 90% sanse de ploaie..

#126
hades052158

hades052158

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.01.2006
Pentru transport de la aeroport la hotel puteti incerca Rome shuttle limo.

Au preturi mai bune decat un taxi obisnuit, va asteapta soferul la aeroport cu o placuta cu numele vostru si puteti face plata direct la el cand ajungeti. Eu zic ca este destul de convenabil asa decat sa stai sa alergi cu bagajele in brate dupa tren sau taxiuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate