Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

unde pot face carduri magnetice ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
caut niste carduri cu banda magnetica (tip card pt bancomat), dar care sa aiba trecut pe banda doar un sir de caractere (maxim 12), adica ceva ff simplu
ceva idei??

#2
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
nush de carduri cu banda magnetica...da poti sa incerci cu cele cu COD de BARE ...cum sunt cele de pe produse....sau cum sunt cele de la interfoane la blocuri.....se pot face usor...pe ceva adeziv...la imprimanta....si o lipesti pe ce vrei tu...poti sa il faci in corel(are Corel BAR CODE Wizard)...e ushor...mai greu e cu read-rul...

acum daca u vrei sa le folosesti la ceva ce tine de securitate nu e o idee buna pt ca alea contin cifrele alea....si oricine le poate duplica....in fine...revino cu niste detalii

#3
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
si card-urile magnetice pot fi citite banal, deci nici aia nu e mare securitate

#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
da' la codul de bara,,,nu iti trebuie decat OCHI si un pic de tinere de minte...sau poti sa notezi daca nu te ajuta capu'...

#5
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Eu zic ca daca vrei ceva adevarat poti face niste "smart carduri" cu PIC, si pot sa te ajut si eu putin in realizarea cardurilor si a programatorului/cititorului

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai uite la ce folosesc: pt un program de pontaj
fiecare angajat va avea un card care contine CNP-ul lui; cand vine la serviciu, baga cardul in reader, acesta citeste cnp-ul si-l trimite la un computer care retine ora la care individul a intrat in unitate...la fel si la iesire...apoi programul calculeaza cate ore a facut luna aceasta, ore suplimentare.......
cu readerele s-a rezolvat, a gasit un coleg niste chestii pe la 80$ care se conecteaza pe ps/2 si practic trimit computerului acel sir de caractere de pe banda magnetica ca si cum le-ai scrie la tastatura
am facut si un programel de test, pare ca lucreaza, numai ca nu am gasit un card cu un sir de caractere suficient de scurt (am incercat carduri bancare :), dar acestea au o groaza de caractere, si numerice si alfanumerice, prea complicat, am testat si din acelea pt intrat la cluburi, la fel, au zeci de cifre +numele...vreau o kestie ff simpla)

#7
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Daca cititorul exista ar trebui sa-ti faci inscriptorul si sa-ti dai comanda undeva pentru niste carduri blank.
La astea nu ma pricep deloc
Cu PIC se putea adapta schema de mai jos
http://fumil.freeser...art_lock-ro.htm

#8
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by aeon
nu am gasit un card cu un sir de caractere suficient de scurt (am incercat carduri bancare :), dar acestea au o groaza de caractere, si numerice si alfanumerice, prea complicat, am testat si din acelea pt intrat la cluburi, la fel, au zeci de cifre +numele...vreau o kestie ff simpla)

phai fa-ti singur....ia imiprimata..cauta un program de facut coduri de bare(k sunt MULTE..eu ti-am recomandat un wizard ce il gasesti in corel) ia niste hartie mai groasa, printeaza pe ea codul de bare...lamineaz-o...si ies niste cartele super....

#9
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
http://www.cards4u.ro/
Vezi ca exista si cititoare de carduri pe seriala (sunt mai simplu de utilizat in program).

#10
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Cel mai simplu si fara bataie de cap sunt imprimantele Eltron sau etc sau etc (bineinteles daca ai bani de investit). Un mic softulet de design si gata ai card ori cu cod de bare ori cu banda magnetica. Imprimantele de acest gen imprima tot ce vrei tu pe card(imagine, cod de bare, text, etc.) si apoi lamineaza cardul. In functie de ce tip de card ales (materialul din care este realizat) cardurile sunt pretabile pentru coduri de bare, banda magnetica, s.a.m.d.

Dar asta e o solutie profesionala si scumpa dupa cum vad. Daca ti-a facut rost prietenul tau de scanere cu 80$, inseamna ca tot ce-am scris eu mai sus nu-s au rostul!

Oricum, bafta!

#11
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002

Quote

Originally posted by DrFan
..........melamineaz-o...si ies niste cartele super....

Cum adica s-o "melamineze" ?
O sa iasa ca mobila mea din PAL melaminat ? Chiar as vrea sa stiu cum o sa transporte cardul...

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
:)
LAMINEAZ-O
:)

#13
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
si...daca programelu' tau putea sa inregistreze, prin reder, un cod mic de numere alocat unei persoane si la care sa atasheze ora la care a fost inregistrat...shtii care e dilema mea?
DE CE NAIBA NU E BUN UN NUMAR MAI MARE? (card de club/banca) adica,,,nu proceseaza reder-ul, programelul sau mintea ta ingusta?
Te-ai gandit vre-o secunda ca a le face card-uri la oameni (de pe care pot sa-si ia si salariul, si sa ponteze la munca) ar fi mult mai usor?!?

Corect me if I'm Wrong....

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se pare ca unii dau dovada de nesimtire....inchipuie-ti V3IO ca oamenii deja au carduri pt salarii si deja s-a incercat varianta de a le folosi tot pe acestea.....pb este ca trebuie sa-l aiba tot timpul la ei si il pierd ff usor, multi fiind muncitori necalificati care isi tin cardul in acasa si il iau doar in ziua de salariu...s-au pierdut o duzina de carduri, se sta dupa banca n zile....alt pb este ca dupa 2 luni de tras cardul prin cititor in fiecare zi (in unele cazuri de 10-12 ori pe zi) banda magnetica nu mai este  citita corect, sau chiar deloc....trebuie carduri ieftine iar kestia cu putine caractere este tot pt SIMPLITATE.....imi trebuie 500 carduri (de asta nici nu merita sa iau o imprimanta de carduri care va fi folosita din an in pasti), daca au cifre de la 000 la 500 ar fi ok ....de ce sa incarc o baza de date cu 'nspemii de caractere??? nu imi trebuie numele persoanei pe cardul respectiv pt ca unii pleaca altii vin si de fiecare data ar trebui sa sterg cardul si sa-i pun numele noului venit :(
nu ma intereseaza accesul securizat pe unele usi..
mai nou, incep sa ma gandesc la carduri de proximitate...

#15
PanterA

PanterA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.05.2002
am eu card writer pe 3 benzi cu low density si high density.

iti pot inscriptiona carduri magnetice (gen bancomat).
Va trebui sa ai tu cardurile blank.
sunt in BUC.
da-mi un e-mail [email protected].

#16
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003

Quote

Originally posted by aeon
mai nou, incep sa ma gandesc la carduri de proximitate...

Asta cred ca este o solutie destul de buna. Nu trebuie sa fie neaparat carduri, sunt niste 'medalioane' de tinut la gat destul de mici. Nu prea are ce sa se strice la ele. Iar de pierdut, daca ar trebui sa plateasca 500.000 pe fiecare card pierdut, cred ca nu le-ar mai pierde asa de des, nu ? :drac:

#17
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
E o chestie interesanta chestia

Acestea pot sa transmita periodic unui receptor anumite informatii de identificare, cum lipseste omul cu medaionul cum softul de monitorizare il sanctioneaza pe statul de plata :)

#18
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Nu stiu cat de mare este raza lor de actiune, cred ca este vorba de zeci de centimetri. Cand le voi mai vedea, o sa aflu exact cum se numesc si cine le produce.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate