Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Microsoft Certified Professsional

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003
Partenerii MS in Romania pt. instruire:
http://www.microsoft...x?Competence=13

Pagina MS pt. MCP:
http://www.microsoft...equirements.asp

"MCP dupa cate am inteles e primul examen, dar nu gasesc nicaieri ce cuprinde el"
Cuprinde exact ce alegi tu ca si primul tau examen la MS...

Bafta!

#56
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Va obositi degeaba cu examenele microsoft. Merita sa invatati dar daca vreti doar sa va mai adaugati o linie, doua in cv, e egal cu zero. Fara un background solid de cunostiinte tehnice va spun sigur ca nu va baga nimeni in seama. Puteti sa aveti mama certificarilor, nimeni nu se ia dupa ele. Orice angajator care are un pic de creier va va da teste practice, stiti ramaneti, nu stiti out cu toate certificarile.
Desigur daca veti MCSE, MCSA sau CISSP si vreo 2, 3 ani de experienta profesionala atunci garantat o sa se bata angajatorii pentru serviciile voastre altfel va trebui sa dovediti.
La firma la care lucrez au venit multi sa se angajeze, unii cu certificari de tot felul, cu testul in fata insa au dat gres in mod lamentabil. Ceea ce vreau sa spun este ca oricate certificari ati avea carentele in pregatire se observa dupa doar cateva intrebari. Aceste certificari ar trebui luate doar dupa ce aaveti o anumita experienta de lucru.

#57
EagleRoute

EagleRoute

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2006
salut. Sunt un student la Managementul Institutiilor Europene si ... m-am interesat si eu de diferite certificate printre care si MCP & stuff. M-am gandit sa apply pt. unele, insa nu stiu care s-ar mula sau care ar fi indicat pentru mine in ceea ce fac eu -Management-. As vrea si va rog sa ma sfatuiti din experienta voastra sau din auzite/vorbite ...  :D
    Pe viitor mi-ar placea sa lucrez in IT ... m-am gandit ca din moment ce sunt doar anul 1 am timp sa imi astern teritoriul pe care voi merge dar am nevoie de indrumare.
    Mi-ar gandit sa lucrez la SRI sau s'thing like that ...   :coolspeak:
    Legatura mea cu domeniul IT e cam asa .... recent am obtinut ECDL (European Computer Driving License) (Office + Outlook + Windows stuff) POP3 not big deal, handy stuff ... si vreau sa trech to a higher level dar asa cum ziceam nu stiu ce ar fi potrivit. Mai am si ceva cunsotinte de hardware, nu multe dar ceva este ... u know mergei cu HDD in stanga in dreapta, mi-am montat sigur pc'u cand mi-am facut comanda la Pc pe componente + ceva cunostinte HTML si cam .... atat. (nothing BIG)  :photo:
   Recent era un anunt in care Minsiterul justitiei avea niste posturi vacante printre care si " Direcția de exploatare a tehnologiei informației" care ar fi genul de job care zic eu (desi ...) mi-ar placea.

   In speranta ca ma veti ajuta cu ceva sfaturi/indrumari potrivite sau orice informatie folositoare de "problema" mea ... va salut si thx anticipated.  :rolleyes:

Cu respect, Bogdan.

" When Life Speeds by, Downshift ! "

#58
uiop

uiop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2006
:D pai...nu stiu ce legatura are facultatea aia de umplutura cu domeniul IT...ma rog, ai putea sa mergi pe partea de office, excel, access exista si ceva cetificate la microshit...oricum asta nu inseamna IT...eventual baze de date relationale. dupa cum ai pus problema nu cred ca vei primi un raspuns serios, pune mana si citeste foloseste-te de gugal si pune intrebari mai concrete.

#59
EagleRoute

EagleRoute

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2006
Uiop ...mai conceret de atat nu stiu cum puteam sa fiu.
Pe partea office am "mers" deja asa cum am si zis (Ecdl) ... lasa' tu "facultatea aia de umplutura" ( ca pt. fiecare faculta ii ca si cu maisnile " a mea e cea mai buna, amea e cea mai grea & stuff) ... ca ea cand o absolvi esti "economist" iar sunt posturi in IT unde se accepta 'economisti" insa ei sunt conditionati de posesia MCSE/MCSA & stuff de aceea intrebam de o indrumare/sfat ceva .... (iti dau si link daca vrei cu oferta de job pe exact ce ti-am zis) .... deci se poate.
Cand zici ceva prerea mea e ca tre' sa ai un "background" sa sustii ... nu doar asa ce ii vine la fiecare prin cap ca asa fiecare ii mare si tare si stie tot ...

#60
netk

netk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.12.2005
eu cred ca tu nu stii despre ce vorbesti! si recomandarea de a mai citi despre "stuff-urile" astea e destul de buna!
Tie ca economist mai mult decat office nu cred ca o sa iti trebuiasca, pentru ca doar cu astea o sa lucrezi!
Ce treaba are un MCSE cu economia?Ecdl e o chestie de umplutura care da bine la cv,atata tot.

P.S. stii macar ce cuprinde MCSE? sincer nu vad de ce un viitor economist ar vrea sa fie admin, sa invete despre windows 2003 server, active directory, group policy etc  :huh:
E ca si cum i-ai cere unui admin sa stie php ca tot IT se numeste; el stie sa iti instaleze un apache si atat, ce faci mai departe cu el e treaba ta...se numeste diviziunea muncii, probabil ca ai invatat la facultatea de management despre asa ceva...asa ca dupa parerea mea intrebarea ta nu numai ca e incompleta, dar e si lipsita de sens.

P.S. oricine stie sa citeasca isi poate monta singurul pc-ul si poate invata in cateva zile html :) .

Hai bafta! nu am vrut sa fiu foarte aspru...

Edited by netk, 19 May 2006 - 01:44.


#61
EagleRoute

EagleRoute

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2006
merci netk de info ...

intrebam de una/alta tocmai din motivul ca nu is prea informat si dea ceea am apelat la un forum sa vad ce zic unii altii si de aici , sa imi pot face eu o idee dupa.

ce am zis ca stiu sa fac asta stiu, e aproape o nimica toata, dar atata stiu deocamdata.

Si am mai intrebat pt. ca am gasit cateva anunturi de job-uri in IT in care se accepta si "economisti" doar ca, in cauzl asta ei sutn conditionati de MCSE/MCSA .... postu suna asa: "Direcția de exploatare a tehnologiei informației"  deci teoretic as putea avea un job din asta e viitor . Ideea e ca am numai 19 ani si in 3-4-5 ani de zile poti sa faci/inveti si altceva care te-ar putea avantaja .... ma rog .. u got the ideea.

neh n-ai fost aspru pt. ca da asa e, ce ai zis tu e adevarat, dar in 4-5 pana o sa intru pe piata muncii se pot face multe ...

merci inca o data. salut

p.s. astept si alte pareri/sfaturi/indrumari

Edited by mufă, 19 May 2006 - 17:47.


#62
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Din cate citesc pe aici unii credeti ca MCSA/MCSE e ceva banal, ca o sa le luati as intr-o zi de vara in care va plictisiti.Nu cred ca aveti idee cate de mult este de invatat chiar si pentru cineva cu ani de munca in spate.
Sunt mii de pagini care trebuie invatate, nu citite, + experienta in domeniu care sa iti permita sa gandesti la un nivel peste medie. Iar lucrurile astea nu se invata pe de rost.Nimic nu poate suplini experienta asta e sigur. Oricum tututor celor care va ganditi sa luati asemenea certificari va doresc bafta mai ales cu Active Directory, o sa aveti nevoie, va asigur  :D

#63
TheWizard

TheWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.03.2005

 SE7EN, on Jun 2 2006, 22:12, said:

Din cate citesc pe aici unii credeti ca MCSA/MCSE e ceva banal, ca o sa le luati as intr-o zi de vara in care va plictisiti.Nu cred ca aveti idee cate de mult este de invatat chiar si pentru cineva cu ani de munca in spate.
Sunt mii de pagini care trebuie invatate, nu citite, + experienta in domeniu care sa iti permita sa gandesti la un nivel peste medie. Iar lucrurile astea nu se invata pe de rost.Nimic nu poate suplini experienta asta e sigur. Oricum tututor celor care va ganditi sa luati asemenea certificari va doresc bafta mai ales cu Active Directory, o sa aveti nevoie, va asigur :D
pt multi suna a banalitate MCSA/MCSE, dar cand ajung si dau examenul se termina toate visele si povestile frumoase.

#64
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

 SE7EN, on Jun 2 2006, 22:12, said:

Din cate citesc pe aici unii credeti ca MCSA/MCSE e ceva banal, ca o sa le luati as intr-o zi de vara in care va plictisiti.Nu cred ca aveti idee cate de mult este de invatat chiar si pentru cineva cu ani de munca in spate.
Sunt mii de pagini care trebuie invatate, nu citite, + experienta in domeniu care sa iti permita sa gandesti la un nivel peste medie. Iar lucrurile astea nu se invata pe de rost.Nimic nu poate suplini experienta asta e sigur. Oricum tututor celor care va ganditi sa luati asemenea certificari va doresc bafta mai ales cu Active Directory, o sa aveti nevoie, va asigur  :D

Din pacate nu e chiar asa .. Personal, am invatat "the hard way", cu saptamani stat si lins la documentatie, in conditiile in care aveam experienta practica in spate. Dar trebuie sa recunosc ca daca stai si inveti raspunsurile folosind testele disponibile online, gen testking, ai sanse bune sa reusesti sa iei examenul, chiar daca nu intelegi mare lucru.

Este unul din motivele pentru care apreciez testele care au componenta practica sau la care intrebarile sunt structurate astfel incat sa nu aiba importanta daca ai si alte resurse la indemana (vezi SANS, unde testele se dau online)

#65
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
PreTXT stiu foarte bine cum sta situatia si ce resurse sunt disponibile insa am preferat sa nu le amintesc. M-am referit numai la cei care sunt pasionati si invata the "hard way", nu la cei care triseaza si care nu inteleg nimic.

#66
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
salut,

Stiti cumva care este minimul ca sa iei un examen la Microsoft? ma intereseaza in special 70-270

Edited by justasking, 29 July 2006 - 19:45.


#67
TheWizard

TheWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.03.2005
700  e pt toate examenele de la ei, iar nr de intrebari variaza de la examen la examen

#68
Irulan

Irulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.11.2003
Am o intrebare: Un certificat MCSE poate fi acceptat ca diploma de studii pt acordarea permisului de munca pt un cetatean strain care nu are studii superioare?

#69
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
dupa cate stiu eu da, dar mai asteapta si alte pareri. Nu stiu cum o sa fie acum din ianuarie, insa facultatile romanesti au fost partial recunoscute si da o facultate fie ea romaneasca cantareste destul de mult la angajare

Edited by justasking, 30 December 2006 - 13:52.


#70
ajutor

ajutor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2007

 SE7EN, on May 7 2006, 14:34, said:

Va obositi degeaba cu examenele microsoft. Merita sa invatati dar daca vreti doar sa va mai adaugati o linie, doua in cv, e egal cu zero. Fara un background solid de cunostiinte tehnice va spun sigur ca nu va baga nimeni in seama. Puteti sa aveti mama certificarilor, nimeni nu se ia dupa ele. Orice angajator care are un pic de creier va va da teste practice, stiti ramaneti, nu stiti out cu toate certificarile.
Desigur daca veti MCSE, MCSA sau CISSP si vreo 2, 3 ani de experienta profesionala atunci garantat o sa se bata angajatorii pentru serviciile voastre altfel va trebui sa dovediti.
La firma la care lucrez au venit multi sa se angajeze, unii cu certificari de tot felul, cu testul in fata insa au dat gres in mod lamentabil. Ceea ce vreau sa spun este ca oricate certificari ati avea carentele in pregatire se observa dupa doar cateva intrebari. Aceste certificari ar trebui luate doar dupa ce aaveti o anumita experienta de lucru.

Bai baiatu,tu habar nu ai despre ce vorbesti..sau vorbesti doar asa sa te bagi inseama,"cursurile Microsoft sunt 0" ma faci sa rad..pai tu te contrazici singur,daca nu stii notiunule din mcse sau mcsa nu ai ce cauta ca adminstrator de retea intr-un server windows 2000,2003 sau 2007 comprende?Cat despre diploma,daca reusesti sa ai MCSA trebuie sa iti marturisesc ca deja esti la domeniul super avansati!Ca sa nu mai zic MCSE,si tu imi zici mie ca nu se merita sa dai examenele sau sa faci cursurile  :worthy:  in primul rand ca din moment ce ai luat mcsa din experienta,testele practice de care tu vorbesti despre angajator sunt ca si cum lai intreba pe unu de clasa a x cat fac 3+9,in al doilea rand cu MCSA sau MCSE oriunde in lume esti super primit!si nu o sa vezi pe nimeni care are MCSA sau MCSE la firme din astea de 2 lei,salariul unui MCSA incepe de la minim 1500 de euro asa ca mai gandestete inainte sa spui baliverne pe net!Si legat de chestia cu "background solid" oricare care lucreaza in domeniu sau la o firma tare nu de 2 lei,are MCSA sau MCSE!Cel putin in USA sau Anglia cu MCSE e ca si cum ai zice numele lui Ronaldinio la fotbal! :thumbup: Deci un sfat:Baieti daca aveti situatia financiara buna,se merita sa faceti scolarizarea,nu aveti nimic de pierdut doar de castigat,cat despre cei care au experienta mare pot incerca direct examenele,nu o sa va para rau!MCSAsi MCSE= :inlove:

#71
ajutor

ajutor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2007
[quote name='TheWizard' date='Jun 7 2006, 22:23' post='1565063']
pt multi suna a banalitate MCSA/MCSE, dar cand ajung si dau examenul se termina toate visele si povestile frumoase.
[/quote


se7ven-habr nu are ce vorbeste,se pare ca tu stii,eu mai am un examen de dat pentru MCSA si dupa aia se7ven  :console:

#72
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007
Hi!
Am inceput si eu sa invat pentru MSCE, dupa o cartea de la ALL(w2k AD).
As avea trei chestii de care as vrea sa aflu:
1. un simulator cum au cei de la cisco exista?
2. se vorbea intr-un post anterior(f vechi, de prin 2003) de win2k_server.chm. Unde il pot gasi?
3. Un manual(sau alt material) cu explicatii despre userigrupurile build-in cu ce poate si ce nu poate fiecare sa faca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate