Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Transfer bani USA - RO

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
Am vazut ca s-a mai discutat recent despre transferul din bani din afara inspre Romania, dar scenariul era diferit de al meu:

Dintr-un cont la o banca americana (am 3, pentru usurinta pot crea si in alta parte) as vrea sa transfer o suma mai mare intr-un cont al unei banci din Romania (cont pe care acum nu il am, dar in cel mai rau caz pot ruga o ruda/cunostinta sa isi faca cont la orice banca). Timpul de transfer nu este cel mai important, dar totusi nu mai mult de 20-30 zile.

Ce variante am, astfel incat sa nu existe taxe prea mari (daca exista care ar fi ele?) si in acelasi timp exista cumva banci US-Ro care sa se pupe mai bine, sa comunice mai usor? (Am inteles ca Chase Manhattan ar avea ceva sucursala sau partener in Romania).

De altfel stiu ca la noi peste o anumita suma (parca 10 mii) trebuie sa spui si de unde provin banii. cat de importanta este aceasta parte si repet, se taxeaza ceva?

Multumesc mult

#2
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai Banca Transilvania are corespondent in Sua pe Chase Manhattan,cel putin asta vad cand fac transferuri in US$,toate merg prin Chase Manhattan.
Dar nu conteaza banca,deoarece la un transfer normal extern dureaza cam 5 zile,iar daca bifezi urgent pe dispozitia de plata externa,atunci iti ia un comision mai maricel,dar ajunge in max 3 zile.

#3
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Eu lucrez cu Banca Transilvania.
Au in mod cert corespondent in USA (probabil Chase Manhattan cu se spune mai sus).
Transferurile RO- USA se fac in 24 de ore, in regim "normal".
Taxele (in cazul meu) sunt procentuale  (nu stiu exact valoarea) dar nu mai putin de 25 USD - eu, in orice caz, nu am platit mai mult de 25 USD la sume de pana in 5.000 USD (cea mai mare plata externa efectuata nu a depasit acesta suma).

Nu stiu care sunt taxele de transfer bancar percepute in cazul bancilor din USA.

La aceste taxe, se adauga, in tara, comisioanele de ridicare numerar, dar, in cazul in care iti faci un card de debit /credit (VISA, Mastercard, etc) la banca respectiva, ridicarea de numerar de la ATM-ul bancii este scutit de comisioane.

Asa, si mai sunt - daca nu ma insel, comisioanele de incasare.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm poti lucra cu orice banca din Romania; nu e o problema asta, insa iti recomand:
- sa alegi o banca mare (de preferinta straina) (Ex: Ing, Raiffeisen, HVB, ABN-AMRO etc)
- sa ai deja cont aici. Nu iti recomand trimiterea de bani in contul altcuiva.
- ca metoda de plata doar WIRE Transfer (SWIFT) exista si sincer costa cam mult :(
- si daca priesti 1$ va trebui sa declari ce e cu el printr-un formular catre BNR.

Iti recomand sa iti trimiti doar o parte din bani in Romania si sa lasi restul in SUA la o banca ce permite Internet Banking.
Banii din SUA ii vei putea accesa pe net sau cu cardurile; oricum ai face.. ca sa folosesti acei bani in Romania vor trebui convertiti (pt cumparaturi directe)

#5
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006

 Courage, on Sep 12 2006, 03:03, said:

Hmm poti lucra cu orice banca din Romania; nu e o problema asta, insa iti recomand:
- sa alegi o banca mare (de preferinta straina) (Ex: Ing, Raiffeisen, HVB, ABN-AMRO etc)
- sa ai deja cont aici. Nu iti recomand trimiterea de bani in contul altcuiva.
- ca metoda de plata doar WIRE Transfer (SWIFT) exista si sincer costa cam mult :(
- si daca priesti 1$ va trebui sa declari ce e cu el printr-un formular catre BNR.

Iti recomand sa iti trimiti doar o parte din bani in Romania si sa lasi restul in SUA la o banca ce permite Internet Banking.
Banii din SUA ii vei putea accesa pe net sau cu cardurile; oricum ai face.. ca sa folosesti acei bani in Romania vor trebui convertiti (pt cumparaturi directe)

Dupa niste cercetari mai amanuntine, am realizat ca transferurile prin intermediul unor firme specializate nu prea este posibil USA - Ro, din varii motive.

doar IKOBO ar face treaba dar nu te lasa sa scoti bani decat prin intermediul cardului, adica la destinatie se primeste un card cu care se scot bani de la ATM-uri, platind comision de fiecare data.

Alta varianta care ar merge este Western Union, dar nu te lasa de aici inspre Ro decat cate 3000 pe luna, iar suma este semnificativ mai mare, deci pica si asta.

Multe banci, dintre care cele la care am cont, 3 la numar (CitiBank, Bank of America si ClearviewFCU) nu lucreaza cu Romania.

Prin mandat postal, iarasi pica ca posta noastra nu lucreaza decat cu tarile UE + inca cateva intre care Ucraina, Albania si altele de aceeasi dimensiune.

Incep sa raman fara optiuni si ajung la o alta intrebare. Eu stiam ca nu ai voie sa intri in tara fara sa declari decat cu max $10,000.  Am gasit pe www.customs.ro ca ai avea voie cu max 50 de mii, dar sa declari. Daca declari o suma mai mare de 10,000 si mai mica de 50,000, ce se intampla cu banii?

Courage, spuneai ca daca as gasi o banca care sa faca wire transfer cu Ro, ar costa cam mult. Cam cat, in general, ai idee?

Multumesc mult de tot.

#6
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Deci wire transfer se face cu toate bancile.Eu asa am transferat sume mari de bani ( 60-70.000 ) si nu mai stiu comisionul ( cred ca maxim 100 de $ ,altfel ma sesizam ca ce mare e comisionul :D).Poate marr care a scris mai sus ca se face transfer normal in 24 de ore are mai mult noroc,sau poate perioada de asteptare sa intre banii e proportionala cu suma de bani trimisa.
Dupa cum spuneam,trimiti in contul de la Transilvania in regim normal si in 3-5 zile ii ai in cont.Comisionul e mai mic decat daca faci plata cu urgent.

Dar si daca ai cash la tine,doar ii declari la vama.Nu stiu la americani daca te intreaba de provenienta banilor si de scopul scoaterii din tara,dar la noi te intreaba,si cand am scos eu 25.000 pe la Otopeni acum 2 ani am completat si ceva formular.
Dar pentru un comision de 100 de dolari eu nu m-as risca sa am 20-30,000 cash la mine,si sa ma mai complic cu decalaratii in vami.
Bafta

#7
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006

 Courage, on Sep 12 2006, 10:03, said:

Hmm poti lucra cu orice banca din Romania; nu e o problema asta, insa iti recomand:
- sa alegi o banca mare (de preferinta straina) (Ex: Ing, Raiffeisen, HVB, ABN-AMRO etc)
- sa ai deja cont aici. Nu iti recomand trimiterea de bani in contul altcuiva.
- ca metoda de plata doar WIRE Transfer (SWIFT) exista si sincer costa cam mult :(
- si daca priesti 1$ va trebui sa declari ce e cu el printr-un formular catre BNR.

Iti recomand sa iti trimiti doar o parte din bani in Romania si sa lasi restul in SUA la o banca ce permite Internet Banking.
Banii din SUA ii vei putea accesa pe net sau cu cardurile; oricum ai face.. ca sa folosesti acei bani in Romania vor trebui convertiti (pt cumparaturi directe)

la ING nu trebuie sa completezi nici un formular catre BNR. primesti un telefon acasa si te intreaba care e sursa banilor. tu declari frumos ca e cadou (asta treci si cand faci wire transfer din sua). nu necesita nici macar drum pana la banca.  
totusi daca trimiti o suma foarte mare s-ar putea sa completezi ceva pentru ca poti declara cadou numai pana la o suma. evident poti face mai multe transferuri pana in suma limita  :coolspeak:

la bancpost m-au pus sa completez formular pt 200 $ si mai si credeau ca am furat din contul din UK, desi era tot pe numele meu  :death: o banca starina e evident recomandata.

Edited by vlad2006, 13 September 2006 - 19:09.


#8
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

 herlino, on Sep 13 2006, 07:56, said:

Deci wire transfer se face cu toate bancile.Eu asa am transferat sume mari de bani ( 60-70.000 ) si nu mai stiu comisionul ( cred ca maxim 100 de $ ,altfel ma sesizam ca ce mare e comisionul :D).Poate marr care a scris mai sus ca se face transfer normal in 24 de ore are mai mult noroc,sau poate perioada de asteptare sa intre banii e proportionala cu suma de bani trimisa.
Dupa cum spuneam,trimiti in contul de la Transilvania in regim normal si in 3-5 zile ii ai in cont.Comisionul e mai mic decat daca faci plata cu urgent.

Dar si daca ai cash la tine,doar ii declari la vama.Nu stiu la americani daca te intreaba de provenienta banilor si de scopul scoaterii din tara,dar la noi te intreaba,si cand am scos eu 25.000 pe la Otopeni acum 2 ani am completat si ceva formular.
Dar pentru un comision de 100 de dolari eu nu m-as risca sa am 20-30,000 cash la mine,si sa ma mai complic cu decalaratii in vami.
Bafta

100$ my ass . a costat 50$ ca sa transfer 1000$ (si binenteles ca m-au sunat de la BRD sa ma intrebe de bani :) desi eu ii scosesem pana la ora aia :D ) . nu poti sa scoti 25 000$ cash prin Otopeni sau orice alta vama pentru ca nu ai voie cu sume mai mari de 20 mii asa ca am impresia ca bati campii . a fost o emisiune cu unul care ii spala banii lui Sechelariu si ala venea cu bijuterii si alte cacaturi pt ca nu putea sa aduca o suma mai mare de 20 mii .
mai ieftin iesi cu Wester Union in cazul sumelor mari , la 1000$ comisionul este sub 50$ .

#9
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

 herlino, on Sep 13 2006, 00:56, said:

Deci wire transfer se face cu toate bancile.Eu asa am transferat sume mari de bani ( 60-70.000 ) si nu mai stiu comisionul ( cred ca maxim 100 de $ ,altfel ma sesizam ca ce mare e comisionul :D).Poate marr care a scris mai sus ca se face transfer normal in 24 de ore are mai mult noroc,sau poate perioada de asteptare sa intre banii e proportionala cu suma de bani trimisa.
Dupa cum spuneam,trimiti in contul de la Transilvania in regim normal si in 3-5 zile ii ai in cont.Comisionul e mai mic decat daca faci plata cu urgent.

Dar si daca ai cash la tine,doar ii declari la vama.Nu stiu la americani daca te intreaba de provenienta banilor si de scopul scoaterii din tara,dar la noi te intreaba,si cand am scos eu 25.000 pe la Otopeni acum 2 ani am completat si ceva formular.
Dar pentru un comision de 100 de dolari eu nu m-as risca sa am 20-30,000 cash la mine,si sa ma mai complic cu decalaratii in vami.
Bafta
Cred ca aici ai raspunsul la "problema" ta.
Eu am transferat bani din fosta BankOne (acum Chase) si in vreo 7..10 zile banii au fost in cont in RSR. Comisionul a fost pe undeva pe la vreo $25...35.  
Ai grija sa completezi exact datele contului destinatie, altfel te trezesti ca banca din Romania iti refuza transferul DUPA ce isi incaseaza un comision din suma respectiva ...  :lol: desi intrebasem inainte si au spus ca NU au comision :)
Nu-ti recomand sa umbli dupa tine cu geanta de bani si sa dai explicatii in vama... nu stii cum te faci cu o "umbra" dupa aceea...

#10
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

 dannnnny29, on Sep 13 2006, 06:34, said:

...
Multe banci, dintre care cele la care am cont, 3 la numar (CitiBank, Bank of America si ClearviewFCU) nu lucreaza cu Romania.
...
Mai fa o vizita celor de la Citibank, pentru ca ei fac transferuri bancare spre Romania. Se pare ca ai nimerit la cineva care era de novo pe la pupitru.
Eu am facut un astfel de transfer US-RO, comisionul platit fiind de $40 (comision fix). Banii au fost in contul din RO in 4 zile.

bafta!

#11
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006

 Sergiu_Q, on Sep 13 2006, 14:14, said:

mai ieftin iesi cu Wester Union in cazul sumelor mari , la 1000$ comisionul este sub 50$ .

Western Union are limita din US in orice directie de $3000 pe luna. pica

dar daca voi spuneti ca totusi Citibank sau Chase (desi aici nu am cont) fac transfer in cazul in care dai banca, contul, si probabil codul SWIFT, voi mai merge o data sa vb. aparent o alta solutie mai buna nu gasesc, pentru ca repet, cu o firma de transfer international nu se poate, Romania fiind plina de restrictii. Nu pot sa inteleg de ce sunt atatea probleme sa bagi bani in Romania, ca doar ori ii cheltuiesti ori ii tii intr-o banca, si asta e un lucru bun pentru economie. In fine, inca un drum azi la banca

#12
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

 dannnnny29, on Sep 13 2006, 15:04, said:

Western Union are limita din US in orice directie de $3000 pe luna. pica

dar daca voi spuneti ca totusi Citibank sau Chase (desi aici nu am cont) fac transfer in cazul in care dai banca, contul, si probabil codul SWIFT, voi mai merge o data sa vb. aparent o alta solutie mai buna nu gasesc, pentru ca repet, cu o firma de transfer international nu se poate, Romania fiind plina de restrictii. Nu pot sa inteleg de ce sunt atatea probleme sa bagi bani in Romania, ca doar ori ii cheltuiesti ori ii tii intr-o banca, si asta e un lucru bun pentru economie. In fine, inca un drum azi la banca
Forget about WU!

Trebuie sa transfere... insista sa vorbesti cu alt angajat, sau mergi la o sucursala mai mare!

P.S. restrictiile nu sunt impuse de Romania! sunt impuse de firmele care fac astfel de servicii, si asta in general datorita proastei reputatii pe care si-a facut-o prin "hackerii" consacrati...
Fifth Third a fost o banca (printre altele) care pentru siguranta clientilor ei, a preferat sa anuleze orice operatie cu Romania, inclusiv folosirea cardurilor de debit... mare magarie, dar asta e!

#13
aron

aron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.08.2006
Salut!
Chiar in momentul asta astept niste bani (putini cei drept) prin Western Union si am intrat pe siteul Postei Romane sa vad daca ii pot incasa acolo,
Scrie clar ca "Suma maxima ce poate fi primita este de 10.000 USD/persoana/zi."

WU prin Posta ROmana

Insa la WU sunt destul de mari taxele nu stiu exact cat.

#14
mr_know_it_all

mr_know_it_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 14.09.2006

 aron, on Sep 14 2006, 15:41, said:

Salut!
Chiar in momentul asta astept niste bani (putini cei drept) prin Western Union si am intrat pe siteul Postei Romane sa vad daca ii pot incasa acolo,
Scrie clar ca "Suma maxima ce poate fi primita este de 10.000 USD/persoana/zi."

WU prin Posta ROmana

Insa la WU sunt destul de mari taxele nu stiu exact cat.

da, in Romania atata este, 10 mii trimis/primit. doar ca alte tari, intre care si us, au alte limite. aici este 3000 limita in 30 de zile.

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Wire este cel mai curat si cel mai ieftin !

Nu exista sa nu lucreze cu banci din .ro :)

Te duci la banca din SUA si spui ca vrei sa faci un Wire Transfer si dai urmatoarele date:

Nume Beneficiar
Cont Beneficiar (format IBAN) - deschis in aceeasi valuta !, USD in cazul de fata)
Banca + sucursala
Cod SWIFT al bancii
Adresa bancii (cateodata e ceruta) - o gasesti pe site !

In max 3 zile ai banii in .ro; e prostie orice alta metoda daca vorbim de sume peste 3000 $ !

#16
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

 Sergiu_Q, on Sep 13 2006, 21:14, said:

100$ my ass [u]. a costat 50$ ca sa transfer 1000$ (si binenteles ca m-au sunat de la BRD sa ma intrebe de bani :) desi eu ii scosesem pana la ora aia :D ) . nu poti sa scoti 25 000$ cash prin Otopeni sau orice alta vama pentru ca nu ai voie cu sume mai mari de 20 mii asa ca am impresia ca bati campii . a fost o emisiune cu unul care ii spala banii lui Sechelariu si ala venea cu bijuterii si alte cacaturi pt ca nu putea sa aduca o suma mai mare de 20 mii .
mai ieftin iesi cu Wester Union in cazul sumelor mari , la 1000$ comisionul este sub 50$ .

Si ce legatura are ca ai dat 50 de $ sa transferi 1000,cand eu am zis 100 $ cand am transferat 60.000 ? !
Referitor la cati bani poti sa scoti din tara legal : fara numar :D Atata vreme cat ii ai legal si declari scopul scoaterii din tara,scoti cat vrea muschii tai,ai inteles?Cand eu sunt blindat cu toate documentele care le-ar trece prin cap sa mi le ceara,scot din tara si un milion daca ii am.Repet documente in regula pe bani si atat.A,ca nimeni nu prea risca sa aibe atatia bani la el,ii alta treaba.Nici eu nu am obiceiul sa fac "livrari" din astea,stai linistit.
Gigi Becali a iesit din tara si s-a dus in UK cu 300.000 de euro cash,la sacosa.A fost scandal,ca cum are atatia bani cash ,cum ii scoate din tara,cum etc? Pur si simplu : LEGAL.
Care ii problema? A avut documente pt provenienta banilor,la fel pt scopul banilor,si si-a asumat riscul sa aibe asa o suma mare asupra sa.Atat.
Daca ala venea cu bijuterii si alte prostii,inseamna ca nu avea cum sa justifice o anumita suma de cash la el,da?De acolo si spalarea banilor.Pt orice suma mai mare de 10.000 Euro/$ trebuie sa justifici tot la vami.

Dar tot la sfatul meu original raman : prin banca si gata,fara stres.

Alta editare : asta cu cash-ul in cazul meu se intampla acum 2 ani cred,posibil sa se fi schimbat regulamentul,in virtutea aderarii la UE,dar nu stiu sigur.

Edited by herlino, 18 September 2006 - 07:26.


#17
whitewolf

whitewolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2002
Eu am un cont la Bank of America si vreau sa transfer aproape 5000$ in Romania. I-am sunat sa-i intreb cum fac transferul. Mi-au spus ca trebuie sa ma prezint la o sucursala a lor pentru a transfera banii intr-o alta tara. Dar acum sunt in Romania deci asta pica.Nu stiu cum se face ca daca vreau ei pot sa-mi inchida contul prin telefon spunandu-le cateva informatii despre card , dar nu vor sa faca transferul.
   Mi-au spus apoi de western union dar nu prea-mi convine ca pot transfera numai 3000$/luna. Deci.. cum fac?Ce alte firme de wire-transfer mai stiti?

#18
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006
Nu te complica cu WU, wire transfers si alte alea. Fa transfer bancar electronic de la o banca la alta. Am facut multe transferuri de la banci din US (inclusiv de la BofA) spre Ro. Te duci la banca din US, ceri sa faci un transfer electronic din contul tau in contul cui vrei in Ro. Comisionul la banca din US este in jur de $40 si mi se pare ca e acelasi indiferent de suma transferata, la mine cel putin nu se schimba in functie de suma. Asta este cea mai usoara cale, dureaza 15 minute la banca din US si banii ajung in Ro in 24-48 de ore. Nu exista nici un fel de "taxe" in afara de comisionul sus mentionat in US si de comisioanele normale de extragere numerar in Ro la banca respectiva atunci cind scoti banii in Ro.
Poti sa ii duci si in sacosa daca vrei. Nu stiu despre partea romana dar in ceea ce priveste US poti sa iesi si cu milioane daca vrei atita vreme cit ii declari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate