Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Nuca de cocos

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Împins de o curiozitate ce ma macina de ani buni, si fiind azi printr-un supermarket...am facut greseala sa cumpar o nuca de cocos. Nu era mare... sa zic asa ca o grefa frumoasa, si mai lunguiata, ca o minge de rugby. Dupa ce am spart-o... m-am avantat in ea....
Surpriza a fost ca era oribila la gust. Nu avea nimic comun cu cocosul de pe prajituri...
E normal?... Sau asa trebuie sa fie. Am nimerit eu una stricata?... Sau era cat se poate de normala.

Edited by AlexIP, 11 September 2006 - 21:43.


#2
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

 bubalus, on Sep 11 2006, 19:21, said:

impins de o curiozitate ce ma macina de ani buni, si fiind azi printr-un supermarket...am facut greseala sa cumpar o nuca de cocos. nu era mare...sa zic asa ca o grefa frumoasa...si mai lunguiata...ca o minge de rugby.dupa ce am sparto... m-am avantat in ea....
surpriza a fost ca era oribila la gust. nu avea nimic comun cu cocosul de pe prajituri..
e normal?... sau asa trebuie sa fie. am nimerit eu una stricata?...sau era cat s epoate de normala.
Nu cred ca era coapta.
Eu am mancat si era super buna.
Intr-adevar, foarte tare coaja, in rest, nu am avut nimic sa-i reprosez.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Astia de obicei nu le aduc coapte si te sperii de gustul lor. :scared: Din ce zici tu se pare ca ai nimerit una dinaia. :console:

Oricum, daca esti obisnuit cu aroma de nuca de cocos din comert (din produsele sintetice colorate artificial indulcite chimic :notangel:), nu o sa iti placa nici nuca de cocos coapta. E... altfel.

Edited by AlexIP, 11 September 2006 - 21:41.


#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
pai...si cum arata cand sunt coapte? se pot recunoaste?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sunt mai pârguite :w00t:

#6
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 bubalus, on Sep 11 2006, 23:48, said:

pai...si cum arata cand sunt coapte? se pot recunoaste?
Nu prea. AI avut pur si simplu ghinion, eu am luat de multe ori si au fost OK, gustul este la fel cu cel al 'fulgilor' de pus pe prajituri (si nici nu are cum sa fie altfel, fiindca sint obtinuti din nuca de cocos data pe razatoare)

#7
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Nuca de cocos statuta nu se compara cu un avocado ranced ( :naughty:  sapun, sa pun... :D )

#8
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Nuca de cocos e super, probabil a ta a fost stricata, apropo voi cum o desfaceti? eu o tai cu bomfaierul in doua!

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Danitzi, on Sep 12 2006, 19:16, said:

Nuca de cocos e super, probabil a ta a fost stricata, apropo voi cum o desfaceti? eu o tai cu bomfaierul in doua!
m-am gandit si la aspectul asta...sa fie stricata
pe interior avea o culoare ciudata...un gri...parca ar fi fost putin mucegaita...si era acra la gust.

in plus nu avea lapte din ala in mijloc... sunt unele care nu au?

eu i-am luat varful cu un cutit zdravan...am dat in ea cum dadeau aia in filme.... nu mi-a trecut prin cap sa o tai cu bomfaierul....ma pregateam sa folosesc bormasina

#10
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

 bubalus, on Sep 12 2006, 19:22, said:

...ma pregateam sa folosesc bormasina


:lol:  , miezul trebuie sa fie alb ca laptele iar sucul cam 50 ml trebuie sa fie transparent si putin viscos, este clar ai avut o nuca stricata, mai incearca :coolspeak:

#11
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Nu prea ai cum sa-ti dai seama ce vei gasi inauntru, e bine sa nu aiba urme de mucegai, lichidul se aude daca o zgaltai.

Pentru "accesare" folosesc o surubelnita + un ciocan.In partea de sus nuca de cocos are niste adancituri mici, rotunde; acolo cedeaza coaja dupa 1-2 lovituri, apoi pot consuma laptele direct cu un pai sau se poate scurge intr-un vas.Nuca golita se executa simplu, cu ciocanul sau artistic, prin lovire de ciment, pereti si alte suprafete dure  :)

#12
Pussy_Girl

Pussy_Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 16.09.2006
babalus, sa stii ca n-ai nimerit gresit.....si eu am cumparat si la fel mi s-a intamplat, nu e buna..... :death: Cred ca cocosul de pe prajituri e prelucrat si de aia are gust asa bun..... ;) Desi nu era gri ca a ta si avea un pic de zeama, dar putina si chioara..... :o

Edited by Pussy_Girl, 16 September 2006 - 19:51.


#13
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Nuca de cocos se sparge cel mai usor lovind in mijloc, de jur imprejur, cu partea netaioasa a unui satar. Merge si cu partea ascutita de la ciocan in lipsa de satar :). Se va sparge perfect pe linia pe care ati dat cu ciocanul / satarul.

#14
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Pussy_Girl, on Sep 16 2006, 20:50, said:

babalus, sa stii ca n-ai nimerit gresit.....si eu am cumparat si la fel mi s-a intamplat, nu e buna..... :death: Cred ca cocosul de pe prajituri e prelucrat si de aia are gust asa bun..... ;) Desi nu era gri ca a ta si avea un pic de zeama, dar putina si chioara..... :o


nu tot miezul era gri... ci doar pe suprafata interioara....dinspre golul cu lichid (sa zic asa ca avea urme de gri)...in rest, miezul era alb ca laptele....sa zic asa mijlocul miezului
si nici nu a avut lichid....doar cateva picaturi...la care nici nu le-am simtit gustul

#15
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

 Danitzi, on Sep 12 2006, 19:16, said:

Nuca de cocos e super, probabil a ta a fost stricata, apropo voi cum o desfaceti? eu o tai cu bomfaierul in doua!
eu bormasina am folosit de fiecare data.... si mai apoi ciocanul. am facut doua gauri , ca sa curga lichidul mai usor. dupa ce am golit nuca, am spart-o pentru a consuma si miezul. seamana la gust intr-adevar cu fulgii din comert, numai ca evident, acestia sunt uscati si isi pierd mult din calitati.

#16
Mafioto

Mafioto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.07.2006
e sooper buna nuca de cocos :D nu se compara fratilor cu aia razuita :)

#17
christ

christ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.04.2006
nuca de cocos mi se pare mai buna coapta si aproape uscata (adica sa aiba cat mai putin lapte, dar nu uscata de tot). de obicei e putin mai usoara decat... celelalte. tre' sa verifici in partea de sus daca cele 2-3 "gauri" sunt 'virgine', ca daca a fost deja intepata...  :puke: .
pe-acolo bagi o surubelnita ca sa scurgi laptele apoi o tai cu bomfaierul sau dai cu ciocanu' (eu o pun in menghina si strang pana crapa). la inceput gustul pare putin ciudat (mai ales daca n-ai mancat decat d'aia la plic) dar daca perseverezi, ajunge sa-ti placa  :naughty:

#18
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
atunci cand o nuca de cocos este coapta, miroase frumos, are o aroma puternica, pe cand cea necoapta nu are acest miros

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate