Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ai facut 1000 de km pentru ca era un catzel de rasa, n-ai fi facut nici 50 de metri pentru o corcitura din fata blocului. qed :console:

#56
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

 Mosotti, on Nov 20 2006, 21:56, said:

ai facut 1000 de km pentru ca era un catzel de rasa, n-ai fi facut nici 50 de metri pentru o corcitura din fata blocului. qed :console:
Asa este, ai perfecta dreptate ! Dar cand iei semirasa-semicorcitura si te trezesti ca ti se imbolnaveste, ba chiar si moare saracul, nu stai si te gandesti ce sa alegi ? de rasa - ale carei probleme sunt cunoscute ( defecte, boli specifice etc ) sau maidanez - surprize, surprize ?
Iar cei 1000 de km erau mai mult pt increderea pe care mi-o inspira banatenii :naughty:  . Nu m-am dus in Iasi, nici in Bucuresti - desi erau destui crescatori si acolo .
Revenind, accentul pe standardul rasei l-am pus tocmai pt ca vezi unii rottie azi care bat spre doberman sau spre ciobanesc de berna ( sunt si f latosi, ceea ce la un rott nu prea exista ), ori sunt prea mari etc.

Edited by Alcatraz, 20 November 2006 - 22:41.


#57
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

 Alcatraz, on Nov 20 2006, 22:33, said:

Asa este, ai perfecta dreptate ! Dar cand iei semirasa-semicorcitura si te trezesti ca ti se imbolnaveste, ba chiar si moare saracul, nu stai si te gandesti ce sa alegi ? de rasa - ale carei probleme sunt cunoscute ( defecte, boli specifice etc ) sau maidanez - surprize, surprize ?
Iar cei 1000 de km erau mai mult pt increderea pe care mi-o inspira banatenii :naughty:  . Nu m-am dus in Iasi, nici in Bucuresti - desi erau destui crescatori si acolo .
Revenind, accentul pe standardul rasei l-am pus tocmai pt ca vezi unii rottie azi care bat spre doberman sau spre ciobanesc de berna ( sunt si f latosi, ceea ce la un rott nu prea exista ), ori sunt prea mari etc.


Asta cu exemplare latoase e cat se poate de reala...si-a luat un amic de la o canisa de prin otopeni/baneasa si are par cret cret pe spate exemplarul, conformatie de setter/caine de vanatoare si comportament identic cu irish setterul meu...nu vreti sa stiti cat a dat pe el...da e tare mandru ca are pedigree...

:roflmaofast:

#58
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

 gicuta, on Nov 21 2006, 07:50, said:

Asta cu exemplare latoase e cat se poate de reala...si-a luat un amic de la o canisa de prin otopeni/baneasa si are par cret cret pe spate exemplarul, conformatie de setter/caine de vanatoare si comportament identic cu irish setterul meu...nu vreti sa stiti cat a dat pe el...da e tare mandru ca are pedigree...

:roflmaofast:

Sa nu-ti spuna ca l-a luat de la Onul ...cine stie ce samsar de caini o fi ala de zici ca are crescatorie

#59
maxon

maxon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006

 Alcatraz, on Nov 21 2006, 20:50, said:

Sa nu-ti spuna ca l-a luat de la Onul ...cine stie ce samsar de caini o fi ala de zici ca are crescatorie
Al meu nu are pedigree...l-am luat de la un prieten a carui catelusa nu avea nici ea..dar tata-l lui era campion dupa spusele prietenului meu, nu l-as fi luat de la altcineva, insa vanzadu-l pui nu m-am mai putut dezlipi de el....
Vreau sa vad ce parere aveti despre el..adica, este sau nu rottweiler ?

[ http://img224.imageshack.us/img224/6933/dscn1319xq0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img220.imageshack.us/img220/5443/dscn1318og0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img205.imageshack.us/img205/3433/4e5trwertgmj5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img215.imageshack.us/img215/5779/dsc00220pk6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img209.imageshack.us/img209/1093/11bl3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maxon, 23 November 2006 - 12:34.


#60
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Hmmm...ochi de doberman, urechi de rottweiler, trufa de chihuahua...cum latra ? gros, pitigaiat ?...tze sa fie , tze sa fie ? Vorbim cumva de puli  ? :bigwhitegrin:
  
  :console: Relaxeaza-te ! Normal ca e rottweiler !
Sa-ti traiasca ! Ce varsta are ?

Uite si "niste" rottweileri ...  
  Attached File  36.jpg   32.69K   197 downloads
Attached File  39.jpg   59.8K   157 downloads    Attached File  324.jpg   17.08K   131 downloads

Attached File  CRW_0248.jpg   79.81K   181 downloads

Edited by Alcatraz, 23 November 2006 - 21:50.


#61
maxon

maxon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006
Mersi..!
Are un an si patru luni, d'aia ma vaitam in primul meu post de aici..mi se pare salb fata de ce am mai vazut pe net..dar mergem inainte ..e baiatu' meu si n'as renunta pentru nimic pe lume la el..Il iubim enorm..

Edited by maxon, 23 November 2006 - 23:31.


#62
marcela

marcela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2006
eu am avut cu cativa ani in urma un rotty,era mic si o jucarie,dar a ramas in ro!Acum caut,si sper intr-o zi doua,sa cumpar altul,dar nu stiu cu ce sa incep.Vad aici:hrana,calciu,vit,vaccinuri,etc,dar nu stiu,pana ma "destept"si eu,citind parerile si sfaturile voastre,ce are nevoie cand e asa mic.
Cum in general vad ca se vand cam de 8 sapt,spuneti-mi si mie:cat si ce sa-i dau sa manance,ce nu-i indicat,ce-i poate provoca diaree,voma,cat de des sa-i fac baie,si cam cat ii face bine sau ii e necesar la plimbare,acum

#63
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Iti recomand cartea din linkul de mai jos - extrem de utila pentru intelegerea rottweilerilor.

http://www.cartiagri...87/Rottweilerul

Hrana premium gen Royal Canin adecvata varstei - in cazul tau puppy.(trecerea la hrana uscata se face treptat - nu ii schimbi meniul dintr-o data...incepi cu 1/4 hrana uscata si 3/4 hrana cu care era obisnuit si cresti partile pana il treci cu totul pe hrana uscata) Vitamine in cure de 2 saptamani cu 2 saptamani pauza sau cure de o saptamana cu 3 pauza - aici veterinarul are ultimul cuvant. Calciu la fel. Branza de vaca cu morcov ras si un galbenus de ou o data pe saptamana (atentie la branza sa fie proaspata ca altfel se strica la stomac) Peste astea pui apa calda pana ajunge toata compozitia la temperatura camerei - nu ii dai branza rece si in general nimic rece gen inghetata...

Mare atentie la vaccinuri - e cel mai sensibil caine la bolile specifice...NU il scoate afara pana nu termina toate vaccinurile. In perioada de vaccinuri NU ii da lapte sau branzeturi si in general nimic nou pt el ca hrana pt ca se poate strica la stomac. Daca face diaree fugi cu el la doctor - e unul dintre primele semne ale parvovirozei.

Baie cat e mic nu e indicat...mai bine il stergi cu un prosop umed dupa care il usuci cu unul uscat. In general e deosebit de rezistent la frig si moare de caldura vara.

In rest ia notite la vet si mare grija la comportament (cartea din link te poate ajuta mult in intelegerea lui ca animal) - e foarte usor sa ti se urce in cap si sa devina stapanul casei caz in care nu te vad deloc bine...

Si inca ceva: baietii sunt mai agresivi dar femelele se bat mai rau daca se ajunge acolo si sunt mult mai greu de oprit...

Edited by gicuta, 25 November 2006 - 08:36.


#64
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

 maxon, on Nov 23 2006, 23:30, said:

Mersi..!
Are un an si patru luni, d'aia ma vaitam in primul meu post de aici..mi se pare salb fata de ce am mai vazut pe net..dar mergem inainte ..e baiatu' meu si n'as renunta pentru nimic pe lume la el..Il iubim enorm..

Puteam sa bag mana in foc ca e undeva pe la 18 luni :D ...despre faptul ca e slab, sper ca nu te referi la forme si greutate, pt ca asta e constitutia si conformatia lui . E al tau, ai grija de el, normal ca e cel mai adevarat rottie !

Gicuta, ce parere ai de Eukanuba ?Iams ? Dar Hill's ?

#65
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Nu am nici o parere pt ca vet-ul la care ma duc eu a recomandat royal canin si aia papa de cand a ajuns la mine cu mici pauze in escapade cand mananca cam de toate...de la ardei iute iute pana la piept de pui la gratar trecand prin conserve speciale pt caini si porumb copt...asta vara manca saorma, pizza sau hamsii cot la cot cu mine plus 2 iaurturi mari zilnic....dar in vama sau la munte nu prea am ce sa ii fac pt ca toata lumea o cunoaste  si e invitata la masa din oficiu. Cand venim acasa se schimba lucrurile si baga numai boabe plus branza de vaci si legume.

Nu i-a mers deloc rau cu royal canin, are o blana superba plus o digestie de invidiat si mananca destul de bine - de vioaie nu pot sa ma plang ca are energie in ea cat pentru inca 2-3 caini...la munte coboara clabucetul de 5-6 ori zilnic in weekend de exemplu eu fiind pe schiuri.... Contrar specificului rasei nu e deloc hapsana la mancare si sta castronul cu mancare in hol nonstop sa manace cand are ea chef - nu am avut timp sa ii dau la ore fixe cand era mica si asta a fost singura solutie...

Avantajul cu hrana asta premium e ca nu are coloranti deloc si conservanti aproape deloc si are ingredientele dozate in asa fel incat sa ii ofere tot ce are nevoie - cu hrana preparata de mine pierd timp si niciodata nu o sa pot sa ii ofer nutrientii necesari in cantitatile de care are nevoie. Plus ca daca i-as prepara hrana eu in modul clasic cu orez nu as scapa de curele de vitamine si calciu care costa...adica pe final tot la banii aia as ajunge...

Edited by gicuta, 26 November 2006 - 05:23.


#66
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
very nice !

#67
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
cum il pot invata pe catel refuzul hranei???

#68
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
cum pot sa scap de asa un caine cand fuge dupa mine ?  :D
Am un vecin in bloc care are un specimen de asta si e mare , iar noaptea ii da drumu in fata blocului singur cu botnita si ma fugareste sa ma rupa chiar daca are botnita si eu nu i-am facut absolut nimic, chiar ma jucam cu el cand era mai mititel, dar s-a maturizat brusc.
Fuge mai repede ca mine presupun, cum m-as putea apara de el ? Chiar daca are botnita sare pe mine si ma zgarie si imi face si hainele varza.Ma gandesc ca aveti experienta.

#69
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Te duci la stapan si calm ii comunici ca daca se mai intampla vei face plangere la politie. Daca are tendinte agresive nu ar tb scos fara lesa plus botnita. Daca nu intelege de vorba buna te duci la sectie si vb cu politistul de proximitate sa ii faca o vizita sa discute problema.

Stapanul ala merita asa ceva daca nu isi poate stapani cainele - daca sare pe un copil si cade ala cu capul de asfalt si moare?

Cu un rott plecat pe atac nu te prea intelegi din pacate...

Edited by gicuta, 01 December 2006 - 04:49.


#70
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
poi fi antena: cand vine spre tine ridici un pic genunchiu si o sa il opresti destul de usor!
da de faza cu refuzu hranei nu ma ajuta nimeni??????????????????????????????/

#71
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Asta cu refuzul trebuie s-o faci cu "ceva curent" in momeala oferita de un "strain"

#72
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
geopsi - tare as vrea sa te vad oprind un rott adult plecat pe atac cu genunchiul...si daca sare in joaca tot te poate darama usor...

refuzul de hrana se face greu si cu rabdare in timp...citeste linkul:

http://www.dresajul....=...atie&arta=2

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate