Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
2160 replies to this topic

#1963
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Pacat ca sufera atata micuta . Trebuie sa gasesti un doctor bun si sa ramai la el , stiu insa ca pana sa il gasesti poti sa dai de tot felul de "veterinari"

#1964
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
sufera si acum imi pare nespus de rau ca numai am chinuit-o si nu a iesit bine deloc pt ea...

ieri cand am vazut ca s-au deschis operatiile am inceput sa plang...
se uita cu ochisorii aia tristi la mine si statea cuminte
daca stiam ca patim asta mai bine-i lasam pinteni

Edited by deea_eea, 23 February 2011 - 10:28.


#1965
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
voi ce tip de botnita folositi?

in special pt un pui de 6 luni...noi avem 4 luni dar trece foarte repede timpul  :)

eu ma gandesc la una de piele, cele de metal nu-mi plac
si pt cand va fi mare tot din piele mi-ar placea.

#1966
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Eu folosesc acum una de material si cauciucata pe interior ..se numeste botnita safe , este foarte usor de reglat si partea din fata este libera , asa inca poate sa respire in voie

#1967
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
multumesc de raspuns
am cautat pe net si am gasit modelul de care ai zis, este foarte ok...cred ca o sa iau si eu asa

#1968
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Este foarte practic , usor de pus/dat jos , se regleaza in multe puncte , vara se poate lasa mai larg la bot , se curata usor . Mie imi place. Ai grija ce marime ii iei , nu te baga la din alea mici , pentru ca ii va creste capul

#1969
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
pai de aia m-am gandit sa intreb intai pe cei care au catei ca stiu mai bine :)

m-am uitat prin pet-shopuri dupa botnite am gasit de piele si de metal

fetita mea inca e in crestere, modelul care mi l-ai recomandat este ok se poate ajusta o pot folosi totusi o perioada mai lunga de timp
si arata bine, sa nu sperie lumea ca si asa cand aud ca-i Rottweiler incep cu oooo, am crezut ca-i lup rasa asta-i periculosa

iar pt cand termina cu cresterea cunosc pe cineva care se ocupa cu facutul de lese, hamuri si chestii de genul asta din piele anumea pt caini

Edited by deea_eea, 02 March 2011 - 12:42.


#1970
grig_sorin

grig_sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.08.2005
nu o chinui dupa acum cu botnita, mai las-o sa se bucure de copilarie. o sa ii vina mai tarziu greu dar se va obisnui. si daca te vad vecinii dupa acum cu botnita o sa spuna ca este rea ca e periculoasa...si e de ajuns sa zica un vecin asta ca dupa te stie tot cartierul

#1971
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
pai vreau doar sa incerc sa o invat cu ea, nu am de gand sa o pun cand iesim afara...decat ca esarfa :)
stiu si eu ca daca o vor vedea cu botnita se vor gandi ca musca

#1972
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
De la 6 luni o sa trebuiasca sa iesi cu ea cu botina pusa . Poti sa o inveti atunci cu ea , nu o sa iti ia mult

#1973
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdeea_eea, on 17th February 2011, 23:02, said:

marti am fost la operatia de pinteni, si azi i-am dat jos bandajele
la un piciorus s-a prins frumos operatia in schimb la celalalt intr-o parte nu s-a lipit si este iesita in afara pielea (chiar capatul)

ce sa fac?sa o las asa...
sau sa ma duc la vet sa-i mai puna o ata??se poate face fara sa o adoarma din nou...ca atunci poate se inchide asa decat sa o adoarma iarasi

taiatura mi se pare destul de lunga si i-a pus doar 2 aþe...
Intr-o carte a unui  conferentiar veterinar scrie ca pintenii se scot la varsta de 2 saptamani.

#1974
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010

View PostFreddy12, on 6th March 2011, 20:26, said:

Intr-o carte a unui  conferentiar veterinar scrie ca pintenii se scot la varsta de 2 saptamani.
eu am primit-o la varsta de 6 sapt si veterinarul mi-a zis sa astept pana termina schema de vaccinare ca nu o poate opera deoarece nu mai este imunizata pt ca nu mai papa laptic de la mama

Edited by deea_eea, 07 March 2011 - 16:58.


#1975
dradulescu

dradulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2008
Salut
Eu sunt Alma, am 8 ani si am zis sa ma fac si eu cunoscuta in randul iubitorilor de rottweiler
De freo 5 luni m-am procopsit in casa cu o aratare care este plina de energie si ma cam streseaza...este o fetita de french bulldog care abia acum are habar de unele comenzi si este dornica de a invata lucruri noi
In afara de faptul ca streseaza toata casa cu sforaitul,m-am obisnuit cu ea si o iubesc,iar in parc o invat cum sa se comporte cu prietenii mei vechi din aceeasi rasa cu mine,ca drept dovada,acum nu se joaca cu pitici de-ai ei,vrea numai rase de 5 ori mai mari ca ea sa poata sa-i zmotoceasca bine.
ma bucur ca am facut cunostiinta cu voi:)

Attached Files


Edited by dradulescu, 07 March 2011 - 20:49.


#1976
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Bine ai venit si sa iti traiasca cateii :)

#1977
xxx_xxx

xxx_xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.01.2007

View Postdeea_eea, on 23rd February 2011, 10:27, said:

sufera si acum imi pare nespus de rau ca numai am chinuit-o si nu a iesit bine deloc pt ea...

ieri cand am vazut ca s-au deschis operatiile am inceput sa plang...
se uita cu ochisorii aia tristi la mine si statea cuminte
daca stiam ca patim asta mai bine-i lasam pinteni
Da-o cu cicatrisol, e o solutie violeta si putin mai groasa, vindeca inciziile de la operatie in cateva zile (aprox. 3-5) si le vindeca fain ;)

#1978
xxx_xxx

xxx_xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.01.2007

View Postasdzxcc, on 24th January 2011, 14:27, said:

[...]
deci zici ca un rott nu are cum sa aibe 50 de kg femela si masculu 70?se vede ca nu ai vazut in viata ta un rott hranit cum trebuie!
[...]
zici ca nu trebuie sa latre frumos si sa nu lase pe nimeni sa puna mana pe el,atunci ce trebuie sa faca?sa ii zica la hot ,,pe aici,poftiti va rog,va arat eu unde se tin toate lucrurile"eu nici macar nu am paznic unde tin eu caini,dau drumu la caini in curte (2 rottweiler,2 ciobanesti germani si 2 maidaneze)nu mai intra nimeni in curte,nici macar eu pana a 2-a zi,am renuntat la paznic in favoarea cainilor,pai de cand am caini nu mia mai disparut nimic din curte!asta inseamna un caine de paza,sa muste orice intrus!

tu daca iti iei rott sa iti pazeasca x5 s-au ML in curte ce o sa faci?iti iei din parinti care au castigat 10 concursuri de frumusete?i

si ce daca parinti sunt agresivi nu poti sa educi catei sa fie cuminti?s-au care este faza?
Dragule, ce am sa-ti scriu mai jos este citat din "GENERAL GERMAN ROTTWEILER KLUB" - "http://www.adrk.de/5...nzeichen_e.htm", chiar daca o sa te dezamagesc putin:
Marks of a breed are defined in a list of traits and attributes, which is established by the responsible breeding club. Each dog should show these signs in the highest possible perfection in comparison to the ideal of this breed (breed standard). The club of this country, which is supposed to be the origin of the breed, is responsible for modifying and supplementing the breed standard
For the Rottweiler this club is the ADRK e.V.

All the other countries, as far as they are members of the Fédération Cynologique Internationale (FCI), or are associated with the FCI, are bound to acknowledge the breed marks of the originating country, which guarantees a far-reaching conformity in breeding, judging and rating of the dogs. The ADRK uses the following introducing phrase for the standard:

Rottweiler breeders aim at a dog of abundant strength, black coated with clearly defined rich tan markings, whose powerful appearance does not lack nobility and which is exceptionally well suited to be a companion, blind, security, working, and family dog.

Size: Dog 61 - 68 cm
Bitch 56 - 63 cm

Weight: Dog ca. 50 kg
Bitch ca. 42 kg

Nu stiu daca stii, insa orice abatere de la regulile astea se sanctioneza cu excluderea din standardele rasei, ori asta inseamna ca poate ar trebui sa-ti pui semne de intrebare daca al tau mascul e sau nu ROTTWEILER si daca e, ceea ce-i foarte posibil SA FIE, poate ar trebui sa-ti pui problema daca nu cumva e obez si sa iei niste masuri, eu m-am uitat putin peste pozele postate de tine si intr-adevar masculul e mare, insa nu pare de 70 KG, dar cum eu nu sunt si nici nu vreau sa devin vreun cântar virtual pe forumul asta sau pe altul, nu vreau sa fie parerea mea vis a vis de cele 70 KG, vreun punct de referinta, insa totusi eu zic sa ti cont de ce zic baietii aia in citatul de mai sus ca ei cam reprezinta rasa ROTTWEILER in lume si in functie de standardele care le fixeaza ei, un caine este calificat ca ROTTWEILER sau nu ;).
Cam atat deocamdata.
Mai am cateva comentarii de facut vis-a-vis de agresivitatea si de paza ROTTWEILER-ilor, insa asta in episodul urmator :)
Ciao tuturor!

#1979
KenayRott

KenayRott

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdeea_eea, on 23rd February 2011, 10:27, said:

sufera si acum imi pare nespus de rau ca numai am chinuit-o si nu a iesit bine deloc pt ea...

ieri cand am vazut ca s-au deschis operatiile am inceput sa plang...
se uita cu ochisorii aia tristi la mine si statea cuminte
daca stiam ca patim asta mai bine-i lasam pinteni

Cam ciudat sa se deschida operatiile...al meu nu a avut nici o problema...cred ca de vina este veterinarul...hmmmmm pacat ca esti din TM....


View Postdradulescu, on 7th March 2011, 20:48, said:

Salut
Eu sunt Alma, am 8 ani si am zis sa ma fac si eu cunoscuta in randul iubitorilor de rottweiler
De freo 5 luni m-am procopsit in casa cu o aratare care este plina de energie si ma cam streseaza...este o fetita de french bulldog care abia acum are habar de unele comenzi si este dornica de a invata lucruri noi
In afara de faptul ca streseaza toata casa cu sforaitul,m-am obisnuit cu ea si o iubesc,iar in parc o invat cum sa se comporte cu prietenii mei vechi din aceeasi rasa cu mine,ca drept dovada,acum nu se joaca cu pitici de-ai ei,vrea numai rase de 5 ori mai mari ca ea sa poata sa-i zmotoceasca bine.
ma bucur ca am facut cunostiinta cu voi:)



Bine ai venit Alma, ne bucuram sa te cunoastem:)

Edited by KenayRott, 10 March 2011 - 19:40.


#1980
xxx_xxx

xxx_xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.01.2007

View Postdeea_eea, on 22nd February 2011, 19:59, said:

nici nu mai stiu pe unde sa ma duc sunt dezamagita total de doctori.
unde am fost acum era alt doctor recomandat de o cunostiinta care a zis ca este bun, nu ne-am dus la cel cu care am facut schema de vaccinare.

dupa operatie Ada a avut doar 2 fire puse, se vede si in poza pe care am pus-o sapt trecuta.

dupa parerea mea firele au fost stranse prea tare, nu au luat in considerare ca este in crestere catelul...
si au ajuns sa fie incarnate acele fire.

ieri se vedea doar putin capatul firelor. nodul fiind prins in crusta
eu cred ca atunci cand a tras putin de fire ca sa poata baga forfecuta cu care a taiat sa desprins si pielea.

la labuta stanga unde avea pliu acela, este dezastru sa deschis toata taietura

au vrut sa-i dau doar cu un praf care ar fi ajutat la prinderea operatiei, si pana la urma au ajuns sa-i coase din nou cate o ata la labute
Deea, am si eu un ROTTWEILER de aproape 5 ani, a fost si este ingrijit de veterinarul lui ca si cum ar fi fost cainele lui si nu al meu, daca te intereseaza, eu ti-l recomand cu caldura. Iti explica ce vrei tu despre caini si despre ROTTWEILERI in special, (nutritie, silueta, comportament, dresaj, atitudine fata de el), absolut tot ce vrei sa stii, de multe ori explica mai mult decat ai tu timp disponibil insa fiind foarte interesant ce are de spus despre "copilul" tau, cel mai probabil o sa-ti faci timp sa-l asculti ;). Acum am observat ca esti din Timisoara, de aceea ma ofer tocmai acum sa ti-l recomand. Cum am scris mai sus, daa esti interesata de acest veterinar, am sa-ti dau numarul lui de telefon si adresa cabinetului printr-un mesaj privat aici pe softpedia, ca sa nu-i facem omului reclama chiar asa la vedere :D. Eu unum sunt foarte multumit de el, chiar e un om de calitate si un doctor extraordinar. Astept un semn de la tine in ambele cazuri (si daca vrei si daca nu). Sper sa se vindece cat mai curand fetita ta. PS. Sfatul cu cicatrisolul din postarea anterioara inca e valabil. O sa vezi ca cicatrisolul face minuni in cazul ranilor ;)
Ciao

rasp pt bella 27:  eu m-am hotarat sa-i dau jos pintenii pentru ca erau destul de grasuti si maricei, si la cat este de agitata exista riscul sa-i agate si sa se raneasca...
in plus cateodata parca prindea ciuda pe ei ii musca si trage de ei


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate