Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Idei de investitie ($2000-3000 luna)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004
Fiind un follow up la thread-ul cu 1000 euro, apelez si eu la inteligenta colectiva.

Castig lejer peste $2000 luna (freelancer, IT), vreau sa-i fac sa faca pui. Nu cer solutii utopice dar nici nu vreau sa imbatranesc langa ei  -_- . Nu sunt omul economiilor, chiar mai mult sunt "fiul risipitor", imi face placere sa-i investesc iar in caz contrar sunt expert in a-i face praf cu o viteza ce ma uimeste si pe mine :w00t: (pe vicii)

Un amanunt - ca multi altii pe pozitia mea, n-am nici o forma legala in Romania pentru ceea ce fac (deci sunt "la negru" desi fac o munca perfect legala). Am contract cu clientii mei, pentru tara respectiva, dar in Ro valoreaza zero.

Alt amanunt - Valoarea veniturilor este constanta.

Multumesc  :worthy:

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
dezvolta o afacere pe net ca tot esti freelancer

#3
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
Banii astia ti-i poti legaliza, iti faci o firma, iar la 2-3 mii venit lunar poti lua credit bancar carca.

#4
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Postiepurele#####, on Sep 9 2006, 10:28, said:

Banii astia ti-i poti legaliza, iti faci o firma, iar la 2-3 mii venit lunar poti lua credit bancar carca.

Daca o face legal pun pariu ca nu mai castiga atata! -50%

#5
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Ce afacere să faci cu un salar decent?

#6
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
decent oriunde, dar nu in romania

#7
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004

View Postcostaan, on Sep 9 2006, 15:13, said:

Ce afacere sã faci cu un salar decent?
Ai un punct de vedere bunicel si cred ca inteleg unde bati. Da, este doar un salariu decent, pentru Romania este un salariu mai mult decat excelent, si pentru Europa este un salariu peste medie. Totusi, vreau sa faca pui.

Problema e ca nu stau banii pe mine (m-am impacat cu ideea,  stiu sa-i fac da' nu stiu sa-i pun la ciorap, nu le poti avea pe toate  :peacefingers: ), lucrand la negru nu poti lua nici un credit sau leasing. In alta ordine de idei, nu-mi vine sa intru in legalitate din cauza dãrilor catre stat (nu sariti pe mine cu moralitatea, nu e cazul, inca n-am ajuns acolo, cand (inca) ai de ales intre a da unui sistem ne-eficient si a nu da, ghici ce aleg...).

Totusi, paradoxal, daca ii spui unui roman de rand cat castigi...are o reactie de genul:  :w00t:   sau :angry:
Adica pentru el inseamna bani al dracu de multi. Probabil inteleg eu prost notiunea de "mult" si "putin" dpdv al banilor. Sau poate-s rupt de realitate, nu mai stiu ce e foamea sau ce e grija zilei de maine.
Poate m-ajutati voi sa-nteleg.  :worthy:


View Postagain, on Sep 9 2006, 15:27, said:

decent oriunde, dar nu in romania
Heh, se poate trai decent si in Romania, dar ma frapeaza faptul ca totul este exagerat de scump, cu banii astia traiesti mult mai bine in alta tara. Emigrarea nu ma (mai) tenteaza momentan desi am ocazia uneori sa plec in tari mai mult decat decente. Traim niste vremuri interesante aici si vreau sa vad pe propria piele ce si cum se mai intampla in .ro

Referitor la afacere: Am o multime de idei, cunoscand marketul online foarte bine.. am idee cam pe unde sa ma bag si pe unde nu. totusi vreau SI altceva.

Am observat ca banii se fac foarte usor cand iti place ce faci si mai ales cand esti stimulat de suma. In curand o sa ma plictisesc de suma pe care o iau acum, si o sa vreau mai mult. Vreau palpitatii, stress s.a.m.d. Deocamdata doar incep ma plictisesc din cauza timpului liber, sunt obisnuit sa fiu incordat non stop si sa nu dorm noptile, am ramas in priza de la job-uri din trecut.
Am alocate 140 ore pe luna / $20 ora, care-s mai mult formale, nu ma-ntreaba nimeni cat si cum lucrez atata timp cat dau un "heads up" odata la 2 zile si-mi termin treaba foarte bine si in timp util.

OK, alta ipoteza: ma plictisesc de suma X, ajung la $5000 luna, unde investesc totusi ceva ? :)

Edited by Seinfeld, 09 September 2006 - 16:24.


#8
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004
daca nu iti vine nici o idee macar incepe un plan de economisire pentru o pensie privata ;)
da, nu o sa faca pui decat ff tarziu, dar in lipsa de altceva, e bine sa ai ce manca la batranete

#9
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004

View Postremedayin, on Sep 9 2006, 17:21, said:

daca nu iti vine nici o idee macar incepe un plan de economisire pentru o pensie privata ;)
da, nu o sa faca pui decat ff tarziu, dar in lipsa de altceva, e bine sa ai ce manca la batranete

E in plan :), asta e primul lucru care o sa-l fac de anul viitor

#10
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

View PostSeinfeld, on Sep 9 2006, 09:28, said:

Fiind un follow up la thread-ul cu 1000 euro, apelez si eu la inteligenta colectiva.

Castig lejer peste $2000 luna (freelancer, IT), vreau sa-i fac sa faca pui. Nu cer solutii utopice dar nici nu vreau sa imbatranesc langa ei  -_- . Nu sunt omul economiilor, chiar mai mult sunt "fiul risipitor", imi face placere sa-i investesc iar in caz contrar sunt expert in a-i face praf cu o viteza ce ma uimeste si pe mine :w00t: (pe vicii)

Un amanunt - ca multi altii pe pozitia mea, n-am nici o forma legala in Romania pentru ceea ce fac (deci sunt "la negru" desi fac o munca perfect legala). Am contract cu clientii mei, pentru tara respectiva, dar in Ro valoreaza zero.

Alt amanunt - Valoarea veniturilor este constanta.

Multumesc  :worthy:

Nu cred ca toata lumea sctie ce e ala "freelancer, IT" nu crezi asa ca ar trebui explicat termenul !
Apoi vezi ca exista firme specializate care te pot indruma ce , cum si in ce sa-ti investesti banii !

#11
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
Sa-ti zic cum sta treaba, strangi vreo 10,000 de parai. Faci sau platesti pe  cineva sa-ti faca un site de genu:"Mediul de lucru in diverse companii" e nisa asta fratilor.
-4000 site-ul, script si SEO
-4000 bagi in promovare la greu da in chestii inteligente, adsense deja incepe sa semene cu un fel de scamm, se plang companiile ca baga milioane de $ in adsense si nu le iese aproape nimik (daca nu ma crede cineva dau link)
-1000 iti faci firma si 1000 i ti la 'depozit'
O sa inceapa peste cateva luni sa  scoti parai si in vreo 8-9 luni daca chiar atrage chestia asta o sa-ti scoti investitia

#12
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Poti sa iti faci firma, iar apoi prin unele artificii contabile poti sa iti faci carte de munca si un salariu foarte mare. Te duci la banca, faci un credit pt garsoniera/apartament, cu banii platesti creditul, si inchiriezi si mai scoti ceva bani. Valoarea apartamentelor oricum creste...deci ei iesi destul de bine. Asta`i parerea mea...eu asa as face

#13
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Un sfat general: investeste in ceea ce te pricepi. Daca cineva te plateste pentru ceea ce faci, inseamna ca el castiga si mai bine de pe urma muncii tale.

#14
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004

View PostBold, on Sep 9 2006, 18:54, said:

Un sfat general: investeste in ceea ce te pricepi. Daca cineva te plateste pentru ceea ce faci, inseamna ca el castiga si mai bine de pe urma muncii tale.
Corect :), aplicatiile la care lucrez au in spate venture capital "gros"

#15
lokoman

lokoman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 02.06.2006
Bursa !  cauta un Broker si intra in bussines ... iti garantez ca nu o sa mai dormi noptile    :D

#16
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
http://www.francize....og_francize.asp
Nu stiu ce francize sunt acolo.
M-am uitat odata si stiu ca sunt cateva.
Orienteaza-te la ceva magazine de fornetti(nu te costa mai mult de 10000 euro, cu tot cu cuptoare).
Spatiul e esential. ;)
Si pe urma, mai vezi tu...
Incepe cu ceva mic prima oara.  :)

#17
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Eu iti spun un lucru: investeste in tine!!!!
Daca vezi ca ies bani grosi din munca ta, cine te opreste sa iti aduci ceva "acoliti" pe langa tine? Acum iei un om, se face munca mai multa sau mai repede, ies bani mai multi pe ora... si tot asa.
Daca te tine bibilica, ajungi mare si tare.

Dar mare grija la cine aduci pe langa tine.

Sporuri.. si sa ne spui peste un an cati bani castigi.... :D

#18
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Daca vrei ceva care nu fie time-consuming subscrie la un fond deschis de investitii. Ai de castigat pe termen lung.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate