Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Obiecte SANITARE: cada, lavoar, wc, dus..

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#289
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
gibirit sau geberit?

#290
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005
mergi pe geberit sau grohe. restu-s glume.

#291
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 unbrutus, on 23 martie 2017 - 21:39, said:

gibirit sau geberit?

Scuze, despre Geberit este vorba.

 georgila, on 23 martie 2017 - 21:51, said:

mergi pe geberit sau grohe. restu-s glume.

Multumesc pentru recomandare. Poti sa imi dai si cateva argumenta, te rog? Sau este doar o parere pur si simplu subiectiva?

#292
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,333
  • Înscris: 29.07.2013
Eu l-am luat acum 12 ani de la o pravalie de pe Valea Cascadelor, no name, simplu (scria ceva in italiana pe el ), fara selectie la cantitatea de apa, plastic total.
L-am bagat in perete si functioneaza si acum, bine mersi.

#293
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 argonaut, on 23 martie 2017 - 22:57, said:

Eu l-am luat acum 12 ani de la o pravalie de pe Valea Cascadelor, no name, simplu (scria ceva in italiana pe el ), fara selectie la cantitatea de apa, plastic total.
L-am bagat in perete si functioneaza si acum, bine mersi.

Mulțumesc, o să căutăm zilele acestea și ceva mai ieftin. La wirquin, am renunțat din cauză că nu vine asamblat, poate găsim ceva mai ieftin asamblat direct.
Dacă ai vreo sugestie de model și firmă as fi recunoscător.

#294
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Despre produsele Kolo ce părere aveți? Am găsit ceva pe la 600RON cu tot cu vas de wc.

#295
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua,

Pana la urma am mers pe un produs de la Grohe, mai exact un set Grohe Rapid SL din 5 piese la pretul de 780 RON.

Va multumesc pentru pareri si recomandari.

#296
dgd21ro

dgd21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.06.2008
Salutare,
Daca se poate un sfat sau o recomandare pentru o cada din acril, de calitate, dimensiunile sunt cam fixe 160x70 cm
Din ce m-am mai documentat am ajuns la cateva exemple:
1-Roca Easy
2-Ideal Standard Active
3-Ravak Chrome
4-...
Buget maxim 1600 ron, ordinea enumerata este aleatorie, repet marimea 160x70 cm, ma intereseaza calitatea si durata in timp ...
Ce ma sfatuiti din cele 3 modele? Si daca aveti si alte variante, ca o completare la lista initiala ....
Multumesc si o saptamana frumoasa

#297
dgd21ro

dgd21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.06.2008
Pentru cada am ales ideal standard active, am gasit-o la lichidare stoc la pret bun 475 ron, o cada solida cu ramforsari pe margini. Am vazut si ravak, solida si ea dar pret mare. Am colindat multe magazine gen dede, leroi, brico, prakti, horn si nu am gasit ceva de calitate. In continuare voi utila baia cu ideal standard, gama tesi mi-a placut.

#298
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Să o ai sănătos, eu am aruncat una de acril care s-a spart, am jurat să nu mai pun acril, acum am de otel, italieneasca, are un smalt excelent, nu cred că are moarte.

#299
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Buna!

Avem si noi o problema cu cada/cabina de dus..

Acum 2 ani jumate cand ne-am cumparat apartamentul si l-am renovat complet, am cumparat pentru baie cabina de dus cu hidromasaj Sanotechnik (mare, 170x85, cu cada inalta), dupa ce era cam singurul brand mai serios de prin magazinele de genul Dedeman Hornbach etc, am dat 3500 ron pe ea, am zis ca ne tine minim 10 ani...Surpriza, acum 1 saptamana s-a crapat in timpul unui dus, fara sa se intample nimic (Scapat ceva etc). Norocul nostru e ca spartura e in capatul opus scurgerii, si daca ne chinuim sa ne spalam fix pe scurgere si sa nu aruncam cu apa prea tare putem inca sa o folosim fara sa curga apa pe jos pe sub ea...Initial am zis sa o reparam, dupa intrebari adresate mai multora am inteles ca nu prea se poate face nimic, cada fiind din acril, doar sa incercam cu ceva pe baza de rasina dar nu avem nici o garantie si oricum ar fi ceva temporar. Asa ca am prefera sa o schimbam acum decat sa mai asteptam.
Initial ne-am gandit sa o inlocuim cu alta cabina de dus, dar uitandu-ne prin magazine si pe net, ceva asemanator ca dimensiuni (nu tot de 170, ca ne-am chinuit sa o indesam in baie-de apartament de bloc), ci undeva pe la 150-160, pretul e tot pe la 3500 lei, si toate sunt chinezarii..Ne e frica sa luam din nou si sa se strice peste inca 2-3 ani. Personalul de prin magazine tot ne-a zis ca toate sunt proaste ca si calitate, iar de la Romstal ne-a zis o doamna draguta ca la cabinele de dus, tot ce e sub 100 de milioane e prost (Adica raman alea italienesti, etc). Adevarul e ca legea naturii spune ca in general ce vine la set mai taie din calitate la piese. Varianta cu dusul direct pe podea cade, pt ca avem doar o baie si vrem neaparat si cada (facem baie destul de rar, dar in viitorul apropiat cand vom avea un copil o sa avem nevoie), asa ca am zis ca cel mai bine ar fi sa cumparam o cada normala, si sa punem paravan pt cada pe jumatate din ea, ca sa limitam scurgerea apei pe jos in timpul dusului.

M-ar interesa daca stiti, ce marca de cada ar fi buna..momentan ne-am orientat spre Ravak. Am fost in magazinul germanquality si ne-am uitat si pe siteul lor..ei au mai multe branduri de genul care par de calitate. Suntem dispusi sa dam 10 mil pe o cada, dar macar sa stiu ca e buna. Nu vrem nici sa sarim prea mult peste, ca mai trebuie sa luam si paravan (si ala de calitate, deh), baterie, dus, etc, si sa nu mai zic ca trebuie sa punem faianta in spatele cabinei pt ca nu avem (Alti bani alta distractie). Sincer uitandu-ne acum la cazi mai atent, se vede clar ca sunt mai rezistente decat cada noastra de la cabina..M-am uitat dupa cada de ceramica ceva, in genul lavoarelor, dar nu am vazut nimic, doar acril si fonta. Fonta nu prea vrem, arata urat, e si grea, etc. Oare acrilul folosit de aceste firme mai mari e mai bun, mai rezistent? Vad ca majoritatea ofera si garantie destul de mare, 5 ani sau mai mult..fata de cabina noastra si altele, care au 2 ani garantie..

Nu am nici o idee de ce cada actuala s-a crapat, si mai ales dupa doar 2 ani jumate... in afara de calitate proasta.

Merci!

Edited by n25cris, 09 May 2017 - 13:01.


#300
iAwesome

iAwesome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.06.2010
Am nevoie de o recomandare pentru rigola de dus walk-in cu latime de 70 cm.

Am luat deja Wirquin So Low, dar o pot returna in caz ca gasesc alta mai buna la un buget de 400 lei. O sa atasez si o poza.

Attached Files


Edited by iAwesome, 27 June 2017 - 21:38.


#301
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mai bine ia o farfurie de dus de 3cm adancime

https://www.dedeman....eagra/p/3025033

Edited by arg, 27 June 2017 - 22:00.


#302
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Daca iti place asta scurta, e ok. Daca nu, au in dedeman unele tot no name la latimi mai mari. Ti-ar permite sa dai panta intr-un singur plan.

#303
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Eu asa am (tot de pe forum am aflat de ele)

https://www.kaldura....arch=rigola dus

#304
claudetta

claudetta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.06.2017
Buna ! De ce anume trebuie sa tin cont  daca vreau sa montez in baie un paravan de dus , fara cadita , direct pe gresie? e vreun adeziv special pt gresie ca sa nu se infiltreze apa la vecini ? sau chitul sa fie siliconic?  
Apreciez orice sfat :)

#305
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 claudetta, on 03 iulie 2017 - 22:48, said:

Buna ! De ce anume trebuie sa tin cont  daca vreau sa montez in baie un paravan de dus , fara cadita , direct pe gresie? e vreun adeziv special pt gresie ca sa nu se infiltreze apa la vecini ? sau chitul sa fie siliconic?  
Apreciez orice sfat :)

La ora actuală există chit de rost prin care nu pătrunde apa, impermeabil.

#306
claudetta

claudetta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.06.2017
Dar gresia nu va retine apa in timp ? Ca totusi e mai multa decat la spalatul cu mopul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate