Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Obiecte SANITARE: cada, lavoar, wc, dus..

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#19
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Mai bine inlocuiti o cada cu o cabina de dus. Nu mai conteaza din ce este cadita de la cabina, se face un pat serios din nisip jos si poate tine oricat, fara sa flambeze. Cine nu a carat o cada de fonta sa scrie aici. Eu unul nu m-as baga la asa ceva. In plus mai bagi la fiecare baie apa cat incape pe langa.

#20
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004
Salut,

Am vazut azi in Practiker niste lavoare din compozit patrate, cu mobila si mi-au placut.
Acum as vrea sa stiu daca se merita sa cumpar lavoar din material compozit. Este rezistent in timp? Sau mai bune sunt cele din ceramica?

#21
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Va propun sa discutam despre cazile de baie - in cautarea unui produs de calitate, am aflat ca pe stoc sunt chinezarii pentru ca vanzatorii fac un profit urias din aceasta zona, si sunt foarte putin interesati sa aduca ceva pe comanda (produse fabricate in Europa, de exemplu)
As dori recomandari pentru un brand serios, testat de voi (fiabilitate, grad de alb, confort etc.) Pana acum am cochetat cu ideea de  ravak dar sincer, mi se par extrem de scumpe.

Edited by hanako, 10 June 2008 - 20:32.


#22
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 hanako, on Jun 10 2008, 18:31, said:

Va propun sa discutam despre cazile de baie - in cautarea unui produs de calitate, am aflat ca pe stoc sunt chinezarii pentru ca vanzatorii fac un profit urias din aceasta zona, si sunt foarte putin interesati sa aduca ceva pe comanda (produse fabricate in Europa, de exemplu)
As dori recomandari pentru un brand serios, testat de voi (fiabilitate, grad de alb, confort etc.) Pana acum am cochetat cu ideea de  ravak dar sincer, mi se par extrem de scumpe.
scumpe si.....bune.

#23
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Ce cada cu hidromasaj sa cumpar? Care ar  fi criteriile?

Cât de mare să fie? 200l ? 155? Vreau ceva de colt sau asimetrica. Una de 140x140 e sufficienta(Riviera 140)? Am vazut si de 120x120... Cineva spune aca daca e prea mare forteaza centrala termica (+consum de apa mare, evident)

Producator? As fi tentat sa aleg intre Mondial si Sanotechnik. Ce mi-ati recomanda?

Hido, aero sau combinat, cu 1 sau 2 pompe? cu diuze pt. lombar la hidro?

Materialul cazii cat ar trebui sa fie de gros? Cat de important e suportul cazii? Un prieten se plângea că vibrează așa de tare cada că se și deplasează câțiva cm  :mellow:

Cât merită  extradotările? Cascada tetiere cromoterapie curatire?

Merita sa aiba o cascada (o parte in trepte pe care sa se monteze o pipa de curgere mai lata)? Pe acolo recircula apa pompata sau se poate pune chiar bateria?

Evident că putem vorbi de game diferite de preț, eu mă refer mai sus la căzi de calitate cărora li se montează sisteme de hido-aeromasaj (nu vreau nici chinezărisme, dar nici nu-mi permit deocamdată căzi de hidromasaj specializate, care trec de 2500 RON (3500 dacă adăugăm și aeromasaj).

Pentru dusuri -discuția e similară, acolo însă pentru o baie de serviciu m-ar interesa o cadă de sticlă simplă și fiabilă+ un panou de duș simplu.

E bine ca să precizați dacă e doar o părere sau dacă folosiți un sistem de ...ani, sa stim cat cat ne putem baza ce ce spune fiecare :)

Poate pune un Admin topicul la Importante/sticky (daca merita :)

Edited by satcodx2002, 23 July 2008 - 09:18.


#24
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
De MARTplast ce parare aveti? Au o cada pe colt Manhatan care arata bine...

Edited by adi_master, 25 July 2008 - 22:04.


#25
hattyro

hattyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2008
Sunt pe cale sa cumpar o cada de baie cu hidromasaj si cromoterapie.
Cada este din acril ramforsat cu fibra de sticla. Poate sa imi spuna cineva daca materialul
este ceva de capul lui sau ar trebui sa ma reorientez spre alt material.
Va multumesc anticipat!

#26
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Majoritatea cazilor sunt facute din material acril cu ramforsari metalice. Este ok in timp, poate cu usoare denivelari aparute daca trebuie sa sustina greutati de peste 90-100 Kg.

#27
Horus_II

Horus_II

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2008

 hattyro, on Aug 6 2008, 23:04, said:

Sunt pe cale sa cumpar o cada de baie cu hidromasaj si cromoterapie.
Cada este din acril ramforsat cu fibra de sticla. Poate sa imi spuna cineva daca materialul
este ceva de capul lui sau ar trebui sa ma reorientez spre alt material.
Va multumesc anticipat!

Cine este producatorul ?

#28
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Ma intereseaza o cada simpla de baie.
Care sunt mai bune ? Cele din tabla sau cele din plastic ( sau fibra de sticla sau ce e) ?
Am vazut 2 marci- Estap (Slovacia) si Inker (Portugalia)
Ce sa aleg ?

Edited by anyidulike, 12 August 2008 - 09:30.


#29
hattyro

hattyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2008

 Horus_II, on Aug 12 2008, 09:39, said:

Cine este producatorul ?


Multzumesc de raspuns. Din pacate cei de la care cumpar stiu doar ca producatorii sunt din Italia.
Sper sa nu isi aduca aminte de Mailat tocmai la cada mea.
Cada o iau prin Aquavit/Vilux design Constanta.
O zi buna!

#30
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Intre Inker (Portugalia) si Estap (Slovacia) ce sa aleg ?
Dar intre fibra si tabla ?

#31
Horus_II

Horus_II

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2008

 anyidulike, on Aug 12 2008, 14:24, said:

Intre Inker (Portugalia) si Estap (Slovacia) ce sa aleg ?
Dar intre fibra si tabla ?

Alege fibra ... dar cea de buna calitate .
Eu personal mi-as lua o cada de la Ravak . Sunt lucrate foarte bine si au o rezistenta buna in timp .

#32
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

 Horus_II, on Aug 12 2008, 14:29, said:

Alege fibra ... dar cea de buna calitate .
Eu personal mi-as lua o cada de la Ravak . Sunt lucrate foarte bine si au o rezistenta buna in timp .

De unde stii ca sunt asa cum zici daca nu ai ?
Cat costa o asemenea cada ?

#33
Horus_II

Horus_II

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2008

 anyidulike, on Aug 12 2008, 14:35, said:

De unde stii ca sunt asa cum zici daca nu ai ?
Cat costa o asemenea cada ?

O chestie foarte simpluta ...  :rolleyes:
Le cunosc  :lol: nu neaparat Ravak, am lucrat cu mai multe firme, dar Ravak-ul mi s-a parut o gama destul de accesibila si ca pret si ca modele . Mai poti incerca si la Banos, preturile sunt mai mici si produsele sunt de calitate .
Depinde de modelul pe care-l doresti . cat priveste pretul nu este decat intr-o mica masura reprezentativ, dar sa nu uiti niciodata ca un pret mic demonstreaza destul de clar calitatea unui produs .

#34
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Subscriu. Cei de la Romstal sunt niste smecheri neseriosi.
Asociatia blocului in care locuiesc i-a contactat pentru niste lucrari de inlocuire a unei tevi de apa calda de la subsol, care s-a fisurat. In prima faza au trimis pe mail un deviz cu un anume pret. Presedintele de asociatie i-a sunat si le-a spus ca e de acod cu devizul (suma si conditiile discutate cu ei) si au stabilit ca pana la sfarsitul zilei vor veni sa se apuce de treaba. Dupa aceea in loc sa vina echipa, au sunat si au spus ca mai trebuie sa trimita un deviz, pentru o asa-zisa manopera de "defrisare" a tevii, care costa inca 200 Lei (2 mil lei vechi)... Defrisare insemnand sa o desfaca din racordurile olandeze...
Deci niste smecheri de te saturi de ei...

#35
irina1975

irina1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2008

 elfos, on Aug 12 2008, 08:37, said:

Majoritatea cazilor sunt facute din material acril cu ramforsari metalice. Este ok in timp, poate cu usoare denivelari aparute daca trebuie sa sustina greutati de peste 90-100 Kg.
cred ca daca intrati pe www.reclama.... va schimbati total opinia , specific faptul ca aceasta firma nu foloseste vopsea foloseste un smalt de cada ceramic este exact ca cel vechi . si o poti asorta cu ori ce gresie sau faianta sau set de baie .

Edited by scheleton, 22 November 2008 - 14:03.


#36
Do_K

Do_K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.01.2009

 hattyro, on Aug 6 2008, 22:04, said:

Sunt pe cale sa cumpar o cada de baie cu hidromasaj si cromoterapie.
Cada este din acril ramforsat cu fibra de sticla. Poate sa imi spuna cineva daca materialul
este ceva de capul lui sau ar trebui sa ma reorientez spre alt material.
Va multumesc anticipat!
Iti recomand cazile de la Gala (Spania). Eu am terminat cu amenajarile prin casa si vreau sa spun ca am gasit niste produse de super calitate la un magazin de pe Valea Casacadelor, care se numeste reclama. E un show-room cu ambiente si expunere k lumea a produselor si in plus au si consiliere foarte buna. Au marfa de foarte buna calitate.
Si cum spuneam, printre altele, mi-am cumparat de la ei si obiectele sanitare. Firma asta ( reclama se numeste firma si magazinul se numeste ...) aduce din Spania de la Gala niste cazi superbune. Sunt si simple si cu hidromasaj.Tot ce tine de cazile cu hidromasaj vine gata montat de la producator, nu se monteaza pe aici sistemele ca la altii.Asadar, sunt foarte sigure di toate punctele de vedere.Ca material, sunt facute din placa de acryl sanitar de 5mm grosime , armat cu fibra de stilca pe exterior(pe spate).Eu am ales un model de cada de colt, dar nu prea mare , ca nu am asa mult spatiu .Agata se cheama, are 1500x1000.Am luat-o cu hidromasaj, fiindca se pare ca e foarte benefic pentru sanatate hidromasajul asta, nu e moft asa cum cred unii care habar nu au ce e ala.
Intra pe www.... si ai sa gasesti acolo toate produsele care le pot aduce cei de la ....Daca vrei calitate, atunci acolo trebuie sa mergi.
Sau mai bine, dupa ce te uiti putin pe site la www... poti sa intrebi la magazin una alta despre produsele alea si despre ce mai ai nevoie pentru casa ( faianta, greise, mobilier de baie , baterii, etc...) si poti sa iei de la ei, pentru ca o sa vezi ca au cele mai tari branduri in materie ( Grohe, Hansgrohe, Geberit, Frattini, Folotec, Fila, Duravit, Inda, Mapisa, Keraben, Iris Ceramica, etc...). :OK:
....
Tel : ....
Email : ...

Succes!!! (Daca dadeai poate mai putine amanunte despre firme, mai mergea. Chiar asa. sub forma de prezentare promotionala 100% nu merge)

Edited by scheleton, 16 January 2009 - 00:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate