Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Obiecte SANITARE: cada, lavoar, wc, dus..

- - - - -
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#1
Stalker

Stalker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 30.11.2001
Trebuie sa renovez casa si m-am gandit sa-mi schimb cada.
Imi trebuie o cada din aceea clasica, fara jeturi de apa sau mai stiu eu ce. Variantele sunt cateva: acril, tabla, fibra de sticla, fonta. Am inteles ca cele din acril sau fibra se cam flambeaza si sunt casante (cea de fibra). De cele din tabla ma feresc, le sare smaltul foarte usor la lovituri. Nu as opta pt aia de fonta pentru ca e greu de pus, are ceva greutate si e scumpa. Care ar fi alegerea cea mai buna ?

#2
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Ti le-ai eliminat tu singur pe toate in afara de acril. Bun? Prost? Nu stiu...dar nu mai sunt altele :)

:cya:

#3
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Eu am optat pt fonta pt ca sunt prea sarac pt lucruri ieftine. In plus am peste 100kg si nu vreau sa stric o cada din plastic la prima utilizare :-)

La urma urmei o cada nu ti-o iei in fiecare zi, iar de montat nu se pune problema sa o montezi tu. Asa ca eu iti sugerez sa faci rost de ceva banutzi si sa iti iei o cada din fonta.

Eu am luat-o din Valea Cascadelor (acum 3 ani) si a fost ok. Am ales un model cu manere pe lateral, f.comod de folosit. Alege o cada adanca, atunci cand intri in ea apa sa te poata acoperi lejer fara sa dea pe-afara.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
eu am o cadita (doar 1,2 metri din motive de spatiu) de tabla de mai mult de 4 ani si nu a sarit nici un smalt, adevarul este ca e ingropata pe exterior, din din interior nu prea are cum sa se "infunde" si ici cu pietre nu prea am dat in ea.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Recomand Fonta.
In apartamentul meau este una de tabla si mi tot timpul mi se pare ca o sa se bombeze :P

#6
CAIUSCAMILLUS

CAIUSCAMILLUS

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.09.2003
Si eu am o cada de fonta.
cada de fonta este solutia cea mai buna, dar nu si cea mai ieftina. La fel ca la radiatoare , mie imi plac cel mai mult radiatoarele de fonta Ridem care seamana foarte mult cu radiatoarele de aluminium. Dar piata romaneasca cauta marfa economica, asa ca toate lumea isi cumpara radiatoare din otel......... in Italia toata lumea isi cumpara radiatoare din fonta, si este cred cea mai mare piata de radiatoare din fonta..........
Cada de fonta cum nu o schimbi in fiecare zi, cred ca merita............ si ca meriti....... oricum majoritatea isi cumpara cazi din otel , si din cate stiu trend-ul este fibra de sticla si acryl......... dar nu sunt cine stie ce...........

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cred ca merge una de fonta..si peste 20 de ani tot cada va fi si parca e mai placut sa faci baie in ea decat in una din tabla sau mai stiu eu ce....

#8
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eu mi-am luat din fibra de sticla acum 2 ani cand mi-am aranjat casa...si sunt foarte multumit. Nu se "indoaie", nu s-a zgariat, se incalzeste instant de la apa... chiar nu inteleg de ce as fi luat o cada de fonta, care arata NET mai urat. Hidos chiar pe langa forma placuta pe care o pot avea cele din fibra de sticla (ie loc de pus capul, de sprijint bratele - ideal cand lecturezi in baie romane SF, samd).

Si oricum, in mod SIGUR nu voi dori sa fac baie tot in asa ceva peste 20 ani. Prefer sa sper ca-mi voi permite un jacuzzi ceva pana atunci :)

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
La mine in ap. e o cada din fonta...
Abia dupa... 30 de ani a trebuit sa o reconditionam (cu doua solutii speciale)!
Solutia a tinut din '97 si pana acum...
Chestia e ca nu are deloc aspect ''comercial''
Arata chiar urat pe langa noutatile pe care le-am pus in baie...

P.S. Nu am optat pentru schimbarea ei, deoarece trebuie sa ma mut, anul viitor.

#10
mulderu

mulderu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.05.2004
Recomand acrylul. este cu mult peste fonta ( material greu, fara aspect comercial, uzat moral etc..) sau fibra de sticla. Apoi, ecrylul este deocamdata singurul material care are o garantie la zgariere sau patare ( aici inckud si ingalbenirea) de peste 2 ani. O cada de 1700/1200 nu are mai mult de 20 kg cu totul. Usor de montat, +o masca laterala si arata ca la Ritz. Am o gama larga de cazi de vanzare. Daca vrei mail me on: [email protected]

#11
zmeulcelrau

zmeulcelrau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.05.2004
Aveti cumva idee de unde mai pot cumpara la ora actuala o cada NOUA de 1,70m din FONTA ? Ca se pare ca nu mai este de gasit asa ceva. Am gasit doar unele mici de 1,50 m.

Edited by zmeulcelrau, 18 October 2006 - 11:26.


#12
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

View Postzmeulcelrau, on Oct 18 2006, 12:23, said:

Aveti cumva idee de unde mai pot cumpara la ora actuala o cada NOUA de 1,70m din FONTA ? Ca se pare ca nu mai este de gasit asa ceva. Am gasit doar unele mici de 1,50 m.
ROMSTAL

#13
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007
Sper ca am deschis unde trebuia acest topic (am cautat topicuri asemanatoare dar nu am gasit).
Trebuie sa imi amenajez baia de la a la z si am ajuns la capitolul obiecte sanitare: de care, de unde? Mai bine zis imi recomandati o firma anume (Mondial, Cersanit..ce o mai fi)? Trebuie sa ma feresc de vreo firma? As vrea o cada pe colt (lungime 150-160cm, latime 80-90-100cm -de care este), o chiuveta ceva mai interesanta (eventual cu dulapior dedesubt) dar nu foarte scumpa, oglinda (eventual cu dulapior), un wc interesant si el. Daca nu gasesc sa imbin aspectul mai deosebit cu pretul (cat de cat acceptabil), atunci inclin spre pret.
Astept idei, pareri, sfaturi.

#14
kichitrosuuu

kichitrosuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.09.2005

View Postalexckriss, on Nov 20 2007, 13:15, said:

Sper ca am deschis unde trebuia acest topic (am cautat topicuri asemanatoare dar nu am gasit).
Trebuie sa imi amenajez baia de la a la z si am ajuns la capitolul obiecte sanitare: de care, de unde? Mai bine zis imi recomandati o firma anume (Mondial, Cersanit..ce o mai fi)? Trebuie sa ma feresc de vreo firma? As vrea o cada pe colt (lungime 150-160cm, latime 80-90-100cm -de care este), o chiuveta ceva mai interesanta (eventual cu dulapior dedesubt) dar nu foarte scumpa, oglinda (eventual cu dulapior), un wc interesant si el. Daca nu gasesc sa imbin aspectul mai deosebit cu pretul (cat de cat acceptabil), atunci inclin spre pret.
Astept idei, pareri, sfaturi.
     Salut,incearca la Romstal,cu toate ca lumea spune ca sunt scumpi,avem cateva reduceri importante printre care si ceramice....poate ai nevoie de montaj ,vorbim

#15
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkichitrosuuu, on Nov 20 2007, 19:23, said:

Salut,incearca la Romstal,cu toate ca lumea spune ca sunt scumpi,avem cateva reduceri importante printre care si ceramice....poate ai nevoie de montaj ,vorbim


1. aveti si cadite de dus la reduceri?
2. unde este un magazin romstal?

#16
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002

View Postelisado, on Dec 5 2007, 09:47, said:

1. aveti si cadite de dus la reduceri?
2. unde este un magazin romstal?

http://www.romstal.r...ua-Romstal.html
http://www.romstalshop.ro/

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
E foarte bine la Romstal. Marfa "buna" si scumpa.... poate cea mai scumpa de pe piata. Oricum "Chinezismele" de la Romstal sunt mai de calitate decat cele din piata dar mai scumpe. Bateriile Grohe cu 50 % mai scumpe decat in alta parte, etc....

PS: Instalatorii or sa va recomande intotdeauna firma Romstal pentru ca ei au un aranjament cu Romstalul  primind diferite servicii de la Romstal. Aveti deci mare atentie la ce va recomanda instalatorii ca-s niste smecheri. Daca nu credeti mergeti la Romstal si intrebati. Dati-va instalatori si spuneti ca vreti sa colaborati cu Romstalul , ca aveti multi clienti ...bla..bla..bla... Oricum produsele de la Romstal se gasesc in alta parte mult mai ieftine.

#18
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Salut.

Vreau să îmi cumpăr o cadă de baie din acril. Oferta la magazin este:
-China -f ieftin
-Mondial
-Ravak -mai scumpe (x3)
-etc. -mai scumpe (x4....)

A)
Am exclus China.
Întrebările mele sunt:
-Mondial sunt ok?
-Cine a cumpărat Mondial regretă?
-Pot să merg liniștit pe Mondial?
-Să mă orientez, totuși, pe ceva mai bun?
-Ce să urmăresc (să verific)?

B)
-Hidromasajul merită?
-Stau la bloc. Îmi vor bate vecinii în calorifer când voi da drumul la hidromasaj?
-Ce este de urmărit la sistemele cu hidromasaj?

Mulțumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate