Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Loganul de 100 de cai

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
332 replies to this topic

#19
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postromaximusro, on Sep 8 2006, 10:36, said:

eu gandesc in termeni procentuali. Si orice ai spune o diferenta de pret de 30% e semnificativa

Nu prea inteleg eu logica ta dar pretul Loganului de varf e prea ridicat pentru ce ofera. Pretul corect cred ca trebuia sa fie cu 1.000, poate 1.500 mai mic. Sa-l mai scumpeasca putin ca vor vedea ei apoi vanzari.
Nu prea vad multi sa cumpere noul model cu motor cu 16v. Cei saraci nu se arunca sa dea peste 10 mii pe el, iar cei ce-si permit sa dea 10 mii se orienteaza spre ceva mai bun (Megane de exemplu).  
Nu cred ca vor avea vanzari la modelul asta, dar vom mai vedea. Motorul de 80cp diesel pare insa mult mai atractiv. Sper sa nu-l scoata la 12 mii.

#20
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu stiu exact ce motor ofera Megane in banii aia insa pana la urma ramane diferente. cei peste 3000 de euro nu sunt chiar de colo, mai ales cand iti largesti bugetul la maxim ca sa iei o masina la 10.000 de euro. nu stiu cat vor vinde din nou motor, insa s-ar putea sa fie un nivel de dotare numai pt motorul asta.. privilege parca ii spune. Sa vedem ce va aduce..

#21
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003

View Postromaximusro, on Sep 8 2006, 17:49, said:

nu stiu exact ce motor ofera Megane in banii aia insa pana la urma ramane diferente. cei peste 3000 de euro nu sunt chiar de colo, mai ales cand iti largesti bugetul la maxim ca sa iei o masina la 10.000 de euro. nu stiu cat vor vinde din nou motor, insa s-ar putea sa fie un nivel de dotare numai pt motorul asta.. privilege parca ii spune. Sa vedem ce va aduce..


Romaximus ai vazut cu ochii tai ca toti care renunta la Accent din cauza timpului de asteptare isi cumpara Megane, Focus, Opel si nu Logan. Prefera sa mai dea 1000-3000 de euro in plus si aleg alta masina. Pretul de 10.200 de euro este mare pentru cei care sunnt in targetul Loganului. Macar daca dau 10.000 de euro pe masina vor prefera cred dieselul din cauza consumului mai mic.

#22
godLESS

godLESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2004

View Postromaximusro, on Sep 8 2006, 14:58, said:

daca la 10.200 euroi primesti loganul ambition cu mp3player, cu motor euro4 si imbunatatirile aduse pana acum, eu zic ca e un pret decent. O idee cam mare, insa decent
10.200??? pai mai pun 5.000 si-mi iau mai bine un C4.

#23
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

View PostgodLESS, on Sep 8 2006, 18:12, said:

10.200??? pai mai pun 5.000 si-mi iau mai bine un C4.

sau nu mai pun nimic si-mi iau pejo 206 :coolspeak:

#24
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostgodLESS, on Sep 8 2006, 18:12, said:

10.200??? pai mai pun 5.000 si-mi iau mai bine un C4.


tu stii ce inseamna 5000 de euro????

#25
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Hmm, vad pe site la Hyundai ca noul Accent 1.6 standard este 11424E pret DDP. Fata de Logan ii lipsesc un airbag si mp3-ul. Are in schimb bancheta rabatabila.

Si daca ne aducem aminte, aceasta varianta de Accent a suferit 2 modificari de pret, in total de cca 700E DDP.

Deci daca Hyundai ai fi destepti (norocul Colibasiului ca nu sint) ar reveni la preturile initiale si chiar ar face o concurenta serioasa lu' Ambitionul de 107CP. In conditiile in care are si un motor cu tehnologie mai noua (CVVT, pistoane imbracate in grafit, 112CP)!

Realitatea este ca si daca ar fi la acelasi pret, Loganul tot se cumpara din cauza ADN-ului mioritic...e masina nationala bre! Am avut din '74 o Dacie si m-a tinut fara probleme, si mergea si cu tzuica, cum sa nu iau tot Dacie  <_<

Edited by Zetics, 08 September 2006 - 17:36.


#26
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View PostZetics, on Sep 8 2006, 18:34, said:

Am avut din '74 o Dacie si m-a tinut fara probleme, si mergea si cu tzuica, cum sa nu iau tot Dacie  <_<

Pune tu țuică în motorul de pe Logan... și vei fi fericit.

Dar dacă loganul ăsta de 100 de cai care nu are decât un motor mai bun (și nici măcar unul grozav) costă 10200 de euro... mă scuzați.
Nu știu cât de nebun ar trebui să fiu pentru a arunca atăția bani pentru așa caricatură.
(Îmi cumpăr un C5 SH și voi avea un confort și o siguranță pe care cei de la Dacia nici nu le visează)

#27
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
:D Io n-am avut niciodata Dacie, nici macar parintii, au preferat o rusoaica tzapana.

Acolo cu tzuica dadeam exemplu ce inseamna ADN-ul mioritic :D

(PS: am Accent d-ala "vechi"! Hei, tot 1.6! Si m-a facut Loganul! A mea are numai 105CP  :coolspeak: )

#28
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Pai si atunci breakul de 107 cai cit o sa coste??? departe, tare departe de declaratiile initiale. Isi mai aminteste cineva? Masina de 5000 de euro?...
Sa asteptam concurenta pe piata "masinilor de 5000 euro" ca sa nu-si mai faca de cap managementul frantuzesc al lui Logan.

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Breakul o sa fie vreo 12 mii, pentru ca cine iti va mai da tie 7 locuri la 12 mii si atata loc, etc, etc, etc. :yawn:

#30
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
10.200e pentru aceeasi masina, doar cu alt motor?  :huh: Sa fim seriosi...cine e nebun sa isi cumpere o masina de 10.200e care dupa 3 ani rugineste?!


Pentru mine (si pentru multi ca mine) diferenta consta in mai mult decat niste cifre aruncate pe o foaie de ahrtie. Desi e greu de crezut pentru unii, sunt (multi) oameni pentru care calitatea produsului face cat 500l de portbagaj, 4 boxe si un mp3-player.

#31
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
lol AlexIP that was damn funny :)

#32
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postcrz, on Sep 8 2006, 20:23, said:

Desi e greu de crezut pentru unii, sunt (multi) oameni pentru care calitatea produsului face cat 500l de portbagaj, 4 boxe si un mp3-player.

Ce portbagaj?
Că sunt altele care au portbagaj mult mai practic decât cel de Logan.
Fără banchete rabatabile și cu arcurile ălea enervante de nu poți să pui nici măcar un frigider... loganul nu e o mașină cu portbagaj mare.
E doar o mașină înaltă.
CU design de vis! Modern!

#33
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Post$eb, on Sep 8 2006, 08:28, said:

Noul Logan va prezenta o serie de modificari estetice, atat la exterior, cat si in interior, insa nu se poate vorbi inca de un adevarat face-lift. Spre deosebire de modelul actual, spoilerele, oglinzile, manetele de deschidere si baghetele usilor vor fi integrate in culoarea caroseriei, iar stalpii centrali vor fi negri. In interior, gurile de aerisire, clapetele usilor si varful levierului cutiei de viteze vor fi cromate, dand un aer mai sportiv automobilului.

mda, ce-i trebuie...sa-si dea aere :P... era de preferat autocolantul de obor :P

in rest...sucks

#34
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Cu stima va anunt ca le-am vazut pe amadoua. Tot cu stima va spun ca nu le-am fotografiat din doua motive:
1. Am stricat aparatul foto (am incercat sa il invat sa inoate).
2. Conduceam iar nevasta numai de poze/filme cu Logan n-are chef ...

Ala cu motor de 1.6 16 valve m-a depasit pe autostrada deci masina are potential :D Chiar scria pe portbagaj 1.6 16v. Insa nici un Dinamique sau altceva.
Breakul l-am vazut chiar pe langa Mioveni, venea din sens opus asa ca doar sotia mi-a spus cum arata din spate: "ca o dubitza" a fost exprimarea ei. Oricum, nu foarte urat, nici foarte frumos. O masina normala cu un pret, probabil decent.

Eu astept dieselul de 80CP ca sa ma dau si eu cu el :D

Edited by Cristist50, 08 September 2006 - 23:05.


#35
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Il astepti degeaba...in buna traditie mioveana, ii vor pune o cutie lunga "sa consume putin" si praful se alege de aia 80 de cai  :D

#36
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
ma scuzati , dar:
1. pretul de 10.200 este ESTIMATIV. adica se arunca pisica sa vada daca musca. pretul real va fi probabil in jur de 10.500 ( probabil pretul vehiculat este fara vopsea metalizata si garantie extinsa).
2. aia 107 cai daca luam regula miraculoasa a daciei de a rotunji caii putere in plus ( era un topic pe aici sau pe Dacia club) or sa fie reali in jur de 100.

pai mult hulitul accent nou de 1.4 are 97 de cai .  :confuzzled: si unul aproape la fel cu ZA Logan ( doar fara un airbag si radio-cd) are un scor de vreo 9300 cip adica vreo 11.100. diferenta este uriasa de vreo 600 de euro intre un accent si logan.  :w00t:

daca desteptii de la har nu scumpeau cu 600 de euro masina anul asta, accentul era la pret de golan! incredibil , cat de escroci sunt cei de la dacia! vand atat de scump loganul ( facut cam tot in tara) ca si o masina model nou, cu piese fabricate in corea si asamblata in turcia. RUSINE!si pe deasupra la logan ai si o garantie de rahat fata de aia de la accent. nu mai vorbesc de calitatea produsului...
@ cristist50, normal ca te-a depasit pai era in draiv test si orice manelar de la mioveni se crede acum zeu, ca e pilot de curse.sa vedeti acum accidente pe soselele patriei cu vitej "MI-AM LUAT MASINA, BA!"
brecul o sa inceapa de la 11.500 . ala o sa fie bun pt zarzavagii. se va vinde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate