Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cactusi

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#289
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postdanutz_2009, on 24 august 2016 - 21:26, said:

Poate ai udat imediat dupa separare ... vreo 10-14 zile nu trebuiau udati!
Sa inteleg ca tu uzi cactusii mai des de 5 zile? ... vara eu ud la 7-10 zile ... uneori si
la 14 zile!

Acum (toamna) incepe a doua perioada de crestere pentru cactusi ... primavara cresc
prima oara ... sunt de preferat udari mai dese si mai putina apa cantitativ (adica sa se evite
stresul hidric) pentru o crestere importanta!

Scuzati ca ma bag in discutie poate cam tarziu ca nu am  vazut-o.  Ca -colectionar in trecut de cactusi si plante succulente cam 35 de ani  am ceva indrumari  care poate o sa va ajute daca nu in acest caz, atuncia data vitoare.
Adevarat ca -cactusii nu au nevoie de multa apa deoarece ei sunt plante care cresc in pustie arse de soare si putina apa sau deloc.
Cum am scris, nu am urmarit ultima discutie.   Ca-cactusii sa nu fiu bolnavi "moi"  si sa moara ,in primul lucru ei au nevoie de pamant nisipos sarac in materii organice. Nu trebuie sa va faceti grija.O data cand nevasta nu este acasa,bagati la cuptorul incins pamant nisipos sarac in materii organice pentru 10-15 minute.   Dupa asta curatati totul sa nu afle sefa ca v-ati facut de cap in bucataria ei.
Si vasa trebuie dezinfectata dar este de ajuns de spalat cu apa si sapun si  la urma numai cu apa. Daca este cazul,se freaca vasul  cu o perie   tare.    Toate pamanturile  ,in special cele din localitati  sunt infectate cu un vierme microscopic care se numeste Nematuda ,care ataca radacina plantei si intra in ea . Cu ei intra si bacterii si ciuperci care provoaca putrezirea cactusului din inauntru. De axeia este el "moale.

Lege-i simpla:  Planta sanatoasa,pamant steril  lumna si PUTINA apa o data pe saptamana  ,cactusul numai va creste si va fii inca si inca mai frumos.  In Israel tara mea, am avut o mare colectie de cactusi in sera dar si in gradina.  Apa de ploaie niciodata nu a provocat putrezirea lantelor deoarece  plantele si pamantul a fost meticulos sterilizat.  Cand am afdus o noua planta, legea a fost ca sau este pusa la o parte nu cu altele plante impreuna sau am scos planta din pamamantul ei, am curatat bine radacinile si dupa 4-5 zile am pus-o in pamantul preparat de mine.Sa nu aveti grija ca nici doua saptamani in afara pamantului cactusul nu va muri. Bineinteles ca ma refer la plante de cel putin 8-10 cm diametru. Cele mai mici se usuca dupa baie numai doua-trei zile .   Aveti in Romania un site a amatorilor de cactusisi suculente  care desigur o sa va ajute  cu indrumari.

#290
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
La ai mei am folosit pământ de cactuși luat din supermarket. Este foarte spongios,  îl tasez greu în jurul plantei și nu absoarbe apa ușor. Sa iau nisip și sa amestec in el,  apoi bag la cuptor sa omor eventualele ganganii?

#291
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postevreul, on 25 august 2016 - 14:02, said:

Sa nu aveti grija ca nici doua saptamani in afara pamantului cactusul nu va muri.

Cu ceva timp in urma (15-20 de ani) plantam primavara cactusi in gradina si-i scoteam din sol
in toamna ... uscam bine radacinile cu putinul pamant ramas pe ele ... inveleam in ziare plantele si
le asezam in ladite ... asa iernau f bine! ... trebuie temperaturi mici (4-8 grade) ... primavara plantam
din nou afara si plantele cresteau f bine!

View PostMuale, on 25 august 2016 - 14:06, said:

La ai mei am folosit pământ de cactuși luat din supermarket. Este foarte spongios,  îl tasez greu în jurul plantei și nu absoarbe apa ușor. Sa iau nisip și sa amestec in el,  apoi bag la cuptor sa omor eventualele ganganii?

"Pamant de cactusi" din comert nu am mai folosit de mult timp ... cand cumparam asa ceva adaugam ceva
papica (pamant de padure) si caramida sparta (max 5-6 mm) ... trebuie caramida de fabrica (bine arsa), caramida
"tiganeasca" nu e arsa bine si se "topeste" in sol in scurt timp ... caramida suge apa si o elibereaza treptat catre
plante!
Eu nu mai folosesc nisip ... prefer sort de piatra (marunt).
Nu am sterilizat niciodata pamantul! ... prin sterilizarea asta se distruge si componenta patogena dar si componenta
saprofita din pamant! ... nu prea e bine!

Nu uitati: peste o luna oprim udarile! ... bagam plantele la adapost de ploaie (dar sa fie in aer liber: balcon, copertine, etc) ... asteptam sa
se usuce bine solul... inainte de a le plasa in locul de iernare facem un tratament!

Numai bine!

#292
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostMuale, on 25 august 2016 - 14:06, said:

La ai mei am folosit pământ de cactuși luat din supermarket. Este foarte spongios,  îl tasez greu în jurul plantei și nu absoarbe apa ușor. Sa iau nisip și sa amestec in el,  apoi bag la cuptor sa omor eventualele ganganii?
Nu stiu ce sa-ti recomand ca nu stiu ce pamant "pentru cactusi" ti sa vandut.  La noi se face uz de pamant vulcanic care este bogat in materii minerale care priesc la cactusi.  Cu nisipul este problema ca acel nisip care contine sare omoara tot ce plantezi in el. Nisip curat din rauri cu apa curgatoare este minunat .Ii va lipsi cand cactusul  va  creste mai mare de 3-4 cm diametru  ingrasamant SARAC in nitrate si organice.

Stii dumneata cum se cresc cactusi din seminte ?  Cu nisip de care  se face uz la fabricaea sticlei  numai cu graunte de 0.5 mm  si apa curata.O minu8ne cum din seminte care aproape nu se vad cat de mici sunt si fara nici un ingrasamant numai lumina si apa  cresc si ajung la marimea  boabelor de mazare. Foarte important sa se "dea  apa" la inceput prin josul vasului si mai tarziu prin "sprei" fin care sa nu miste semintele de la locul lor.

Stiu ca nu ai intrebat de semanarea cactusilor dar am exploatat raspunsul sa pledez ca cea mai mare placere in a colecta cactusi este sa-i cresti singuri. Multlucru dar mare placere.  Succes

#293
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postdanutz_2009, on 25 august 2016 - 21:26, said:

Cu ceva timp in urma (15-20 de ani) plantam primavara cactusi in gradina si-i scoteam din sol
in toamna ... uscam bine radacinile cu putinul pamant ramas pe ele ... inveleam in ziare plantele si
le asezam in ladite ... asa iernau f bine! ... trebuie temperaturi mici (4-8 grade) ... primavara plantam
din nou afara si plantele cresteau f bine!



"Pamant de cactusi" din comert nu am mai folosit de mult timp ... cand cumparam asa ceva adaugam ceva
papica (pamant de padure) si caramida sparta (max 5-6 mm) ... trebuie caramida de fabrica (bine arsa), caramida
"tiganeasca" nu e arsa bine si se "topeste" in sol in scurt timp ... caramida suge apa si o elibereaza treptat catre
plante!
Eu nu mai folosesc nisip ... prefer sort de piatra (marunt).
Nu am sterilizat niciodata pamantul! ... prin sterilizarea asta se distruge si componenta patogena dar si componenta
saprofita din pamant! ... nu prea e bine!

Nu uitati: peste o luna oprim udarile! ... bagam plantele la adapost de ploaie (dar sa fie in aer liber: balcon, copertine, etc) ... asteptam sa
se usuce bine solul... inainte de a le plasa in locul de iernare facem un tratament!

Numai bine!

Cactusii sunt plante care cresc in natura in pamanturi nisipoase care aproape nu contin materii organice. Pune la cactus rahat de gaina si-l vezi mort -copt in cateva zile.  
Multi oameni cred ca acel nsip cu care se cladeste  se potriveste  la cactusi  si bineinteles asta este mare greasala. Nisip potrivit numai din ape curgatoare ceace promite ca sunt curate de saruri.

In vestul Europei si in nordul ei,in fiecare toamna se scoate cactusii din gradina,se ambaleaza dupa curatare si uscarea radacinilor in pivnite  pana la primavara.  La mine in tara nu am asa probleme. Apropo: zapada nu face rau la cactusi ci numai inghetul.

Am propus sterilizarea pamantului in cazurile cand se descopera ca sunt contaminate cu nematude si nu in orsice caz ca rutina.

Uneori se descopera tot felul de paduchi  pe cactus. Deoarece noi tinem cactusii aproape de casa, nu este destept de a face uz cu chimicale deoarece astea fac paguba si la sanatatea familii. Eu  scoteam cactusul din pamantul lui dupa ce-l udam bine ca radacinile sa nu se rupa mult cand l-am scos din pamant. Am spalat  sub apa  de la robinet cactusul  cu ajutorul unei periute  si la sfarsit l-am uscat cateva ore si m-am intors la el si cu pensula mica de pictat muiata in spirt de baut 96%  care l-am cumparat special pentru asta,am  ametit toti paduchii care inca nu s-au inecat in apa. iar spalare cu apa si uscare iar dupa cateva zile inapoi in pamant dar nu cel vechi plin cu oua de paduchi ci pamant nou.

#294
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Păduchi lanosi am avut și eu pe câțiva. Am stropit cu Actara,  la recomandarea unui crescător de cactuși. Vad ca a avut efect.
Cactuși din semințe nu am încercat încă,  nu cred ca stăpânesc bine procesul și am șanse mici de reușită.

#295
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Cactusul meu care a inflorit de doua ori  in vara asta.

Attached Files



#296
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postevreul, on 26 august 2016 - 12:51, said:

Cactusii sunt plante care cresc in natura in pamanturi nisipoase care aproape nu contin materii organice.

Evreule, incurci borcanele! Posted Image  ... nu poti sa reproduci intr-o sera conditiile din natura!
In natura, pe sol (aproape) mineral, plantele arata intr-un fel ... f deshidratate, aproape ingropate in sol, crestere
lenta, etc ... in sera, cu (putin) aport organic au o stare buna de vegetatie, o crestere rapida, etc!
Ma refer la plante crescute in bune conditii ... nu la plante rahitice, etiolate, etc.
Imi vine acum in minte exemplul cu ariocactusii: in desert sunt aproape ingropati, abia se vad dar in sera sunt
plante vegetande, spectaculoase!

View Postevreul, on 26 august 2016 - 12:51, said:

Pune la cactus rahat de gaina si-l vezi mort -copt in cateva zile.  

Nu am scris asa ceva! ... am zis ca mai completam cu pamant de padure!

View Postevreul, on 26 august 2016 - 12:51, said:

Multi oameni cred ca acel nsip cu care se cladeste  se potriveste  la cactusi  si bineinteles asta este mare greasala. Nisip potrivit numai din ape curgatoare ceace promite ca sunt curate de saruri.

Multi au folosit nisipul grosier de rau in compostul pentru cactusi ... inclusiv eu am folosit ... acum prefer
sort marunt de pietris.

#297
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postisisceanoua, on 26 august 2016 - 13:08, said:

Cactusul meu care a inflorit de doua ori  in vara asta.
Nu domnule. Sunt cactusi si sunt plante succulente/ Astea nu sunt flori de cactusi ci de suculent care depinde de familia Euphorbia. Asta este o planta grasa cu tepi dr nu cactus ci verisoara ei.  Fii atent ca sucul ei care arata ca laptele este foarte otravitor si nu este recomandat sa ajunga si i9n mica cantitate la ochii cuiva.

#298
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postdanutz_2009, on 26 august 2016 - 21:46, said:

Evreule, incurci borcanele! Posted Image  ... nu poti sa reproduci intr-o sera conditiile din natura!
In natura, pe sol (aproape) mineral, plantele arata intr-un fel ... f deshidratate, aproape ingropate in sol, crestere
lenta, etc ... in sera, cu (putin) aport organic au o stare buna de vegetatie, o crestere rapida, etc!
Ma refer la plante crescute in bune conditii ... nu la plante rahitice, etiolate, etc.
Imi vine acum in minte exemplul cu ariocactusii: in desert sunt aproape ingropati, abia se vad dar in sera sunt
plante vegetande, spectaculoase!



Nu am scris asa ceva! ... am zis ca mai completam cu pamant de padure!



Multi au folosit nisipul grosier de rau in compostul pentru cactusi ... inclusiv eu am folosit ... acum prefer
sort marunt de pietris.

M-ai bagat in borcane dar nu ma speriu.  Azi nu mmai am sera si colectie de cactusi ca am trecut adresa si locuiesc intr-un apartament cu terasa mare dar fara gradina si sera. Ce crii dumneata nu are nimica cu ce am scris eu.Cactusii in natura arata poate la tine sfrijiti si amarati dar ei arata cum arata si asa trebuie sa arate.In nici o colectie nu o sa gasesti cactusi in varsta de sute de ani si in natura-da.

Cactusii cresc incet dar cresc  chiar daca tu crezi ca cei in natura cresc mai repede. Ai facut vre-o data o plimbare in america de sud sa vezi cactusii in mediul lor natural?

Cand ai scris de borcane asta mi-a adus aminte ca in anii 70 din secolul trecut  asta mi-a adus aminte ceva care o sa-ti arate cat NU amestec eu borcanele:
In acel timp un american colectionar de cactusi a aflat de la bastinasi ca pe muntii  Andii/          se gasesc uneori cactusi sub zapada si pasarele anumiyte maqnanca fructele lor  Am citit un articol despre el, care a descoperit in continuare cateva soiuri de Sclerocactusi cum i-a chemat. In acel timp ma ocupam cu cresterea cactusilor din seminte. Hop i-am scris o scrisoare si i-am cerut daca pot cumpara de la el seminte de sclerocactusi. Domnul foarte amabil mi-a trimes cam 50 de seminte dar inca nu am vazut la cactusi asa seminte mari cam ca samburii de struguri.  i-am scris cine sunt si ce ma intereseaza .Domnul nu mi-a cerut plata ci sa fac experienta  cum sa seman aceste seminte ca el nu a reusit sa  faca din ele plante. Eu am impartit semintele in 10 serii de 5 fiecare. Cateva am pus in diferite pamanturi si altele le-am sadit dupa un timp de inghetare sau numai raceala si altele le-am pus in apa cu anumit procent de acid  azotic gandinduma ca  acele pasarele le mananca si coaja lor groasa se subtiaza cu acizii din digestia pasarelei..
La urma   , din toate acele 50 de seminte au reusit numai tri plante care semintele au fost puse pentru 20 de minute in apa cu acid azotic  5%.  I-am trimes fotografiile si americanul nu a stiut cum sa-mi multumeasca. Eu
i-am multumit ca mi-a dat ocazia sa fac aceeste cercetari.  vezi mata. Cineva ca mine nu se zapaceste cu borcanele.

#299
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postevreul, on 27 august 2016 - 16:30, said:

....  chiar daca tu crezi ca cei in natura cresc mai repede.

Am afirmat contrariul!

View Postevreul, on 27 august 2016 - 16:30, said:

....  vezi mata. Cineva ca mine nu se zapaceste cu borcanele.

E parerea ta si ti-o respect! ...
Cele scrise de tine nu au legatura cu afirmatiile mele!

Ma retrag din discutie! ... nu am timp de pierdut cu replici "interminabile" ... va doresc sa va bucurati
de cactusi plini de flori!

Numai bine!

#300
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
In general nu cred sinu fac generalitati de toate soiurile. Am vizitat si vazut multe colectii de cactusi in care erau cactusi sfrijiti si mancati de molii.  Cine iubeste aceste plante le iubeste si cand "nu arata asa de bine"
Inca ceva scurt ca esti om ocupat:   Din fire, cactusii sunt sensibili la bolii si paraziti numai cand sunt mititei.  Cand ajung la maturitate  (zeci de ani),nu-i mai omori nici cu toporul.

#301
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Am mai "cules"  un tepos
Attached File  IMG_20160906_085451.jpg   53.68K   16 downloads

#302
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View PostMuale, on 07 septembrie 2016 - 10:30, said:

Am mai "cules"  un tepos
Attachment IMG_20160906_085451.jpg
Nu draga. Ista nu este cactus ci o planta succulenta, verisoara cactusilor  care depinde de faimoasa familie a Euphorbilor.  Ai grija ca sucul lor si uneori tepile sunt otravite.  Sunt alte Euphorbii care o picatura din sucul laptos a lor  in ochi te baga in o serioasa problema.

Cactusii sunt nativi din America de sud si sudul Americei de nord. Natural numai acolo se gasesc  cactusii.   Plante succulente natural se gasesc in Africa,in special in sudul  ei..

Sunt unele familii de succulente care le poti gasi si in Israel si inAfrica de nord.    

Ia un ac si inpunge usor "cactusul tau"   . Daca la locul   Inpungerii apare putin suc laptos  , atuncia am dreptate. Daca nuapare desigur ca nu l-ai inpuns deajuns.... Hai ca am ras. Lasa planta in pace !

#303
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostMuale, on 07 septembrie 2016 - 10:30, said:

Am mai "cules"  un tepos

Pare o Euphorbia Horrida ...

#304
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Pana la ce temperatura pot fi tinuti cactusii afara ?

#305
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ai mei sunt afara si acum ... am avut si 3-4 grade ... da` erau cam uzi si-i mai las
afara pana se usuca bine pamantul sau pana se anunta 0 grade.
Afara=in balcon deschis dar acoperit sau sub o copertina.
Exista si cactusi care cer sa fie protejati de temperaturi sub 7-8 grade.

#306
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

View Postdanutz_2009, on 10 octombrie 2016 - 22:49, said:

Ai mei sunt afara si acum ... am avut si 3-4 grade ... da` erau cam uzi si-i mai las
afara pana se usuca bine pamantul sau pana se anunta 0 grade.
Afara=in balcon deschis dar acoperit sau sub o copertina.
Exista si cactusi care cer sa fie protejati de temperaturi sub 7-8 grade.

Majoritatea cactusilor rezista si cateva grade minus ca unde cresc ei natural,iarna scade temperatura  la -2-3 -4 grade. Cactusii rezista si zapada dar nu gerul romanesc . In nordul Europei cactusii sunt scosi din gradina toamna,spalati-uscati si inveliti in ziare sau hartie si pusi la beci. Primavara sunt scosi si plantati din nou in gradina.   Este vorba de cactusi nmai mari . cei mici se pun cu vaza lor o in casa sau la beci insa cu lumina aptrinsa 12 ore pe zi. Becuri speciale care se vand la pravaliile serioase de gradinarit

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate