Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cactusi

- - - - -
  • Please log in to reply
328 replies to this topic

#19
madradu

madradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.07.2006
In sfarsit am reusit si eu sa-i pun pamant, dar am luat din fata blocului cred ca nu pateste nimica?

#20
iulianiliesu

iulianiliesu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.10.2006
din fata blocului:)) pai vezi tu daca o sa pateasca ceva. In fata blocului nu stiu daca este pamant potrivit pentru cactusi.

Edited by iulianiliesu, 14 October 2006 - 09:46.


#21
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
nu suport, nu imi plac deloc

#22
cafeluta

cafeluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2006
Eu am unul saracu care il ud cred ca o data la 6 luni, a stat in fri pana in noiemrie, a cazut de ...n ori si inca mai traieste.

#23
madradu

madradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.07.2006
Plante xerofile. Am patit si eu asa cu 2, ai mei nu au mai pus apa si au rezistat mult.

#24
georgevladcom

georgevladcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2006

View PostCela, on Sep 10 2006, 21:37, said:

Si bine ai facut! deoarece eu m-am luat dupa gura lumii si am lasat unul o iarna intreaga fara apa si la racoare...si s-a stafidit :(

Aerisirea camerei in care sunt asezati cactusii este obligatorie. Aerul statut este daunator plantelor.

Pamantul in care se cultiva cactusii trebuie sa lase apa sa se scurga bine si sa nu fie prea bogat in componente organice.

De exemplu, un amestec alcatuit din pamant de telina sau de gradina, pamant de frunze, turba fibroasa si nisip, la care se adauga spartura de ghivece, poate fi foarte bun.

bafta,

#25
por112

por112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.04.2006
Eu am un opuntia articulata de vreo 2 m nu-l vreti ca nu mai incape la mine nici cum. Bani nu vreau dar nici transportul nu il asigur :)

#26
greenkmer

greenkmer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2006
Attached File  SV100033.jpg   158.19K   173 downloadsAttached File  SV100035.jpg   144.33K   119 downloadsAttached File  SV100031.jpg   147.23K   187 downloadstachment]Am un cactus mare de cca 80cm acum, pe care vara il pun afara cu ghiveciul ingropat in fata unei casute de langa padure! Infloreste aproape saptamanal , la fiecare inel nou , uneori si cu cca 20 de flori. Anul acesta au aparut niste pete ruginii intr-o zona spre varf, care indica ca s-ar usca acolo. Acestea se extind pe o portiune de cca 10cm si sunt f ingrijorat de soarta lui.
:worthy: As dori in primul rand, daca poate cineva in cunostiinta de cauza sa-mi spuna ce fel de varietate este si ce se intampla cu acele pete. In caz ca are nevoie de un tratament special l-as darui bucuros unuia care poate sa-l "doftoreasca" !
Va multumesc!

#27
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Cactusul ala cred ca se numeste Echinopsis.

Trebuie sa ii pui ingrasaminte odata la 3-4 saptamani in timpul verii iar toamana si iarna mentine-o la o temperatura de 7-10 grade celsius , ud-o moderat din noiembrie pana in martie si sa aiba lumina buna.

Petele maronii nu stiu de la ce sa fie - poate din cauza cu uzi prea des sau ca duce lipsa de ingrasaminte sau temperatura prea coborata

Cica se indeparteaza partile afectate cu un cutitas si se presara asupra "ranii" o pulbere fungicida pe baza de sulf

#28
arhivecaza

arhivecaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.01.2006

View Postpor112, on Nov 4 2006, 12:55, said:

Eu am un opuntia articulata de vreo 2 m nu-l vreti ca nu mai incape la mine nici cum. Bani nu vreau dar nici transportul nu il asigur :)

Incearca pe http://www.cactusi.c...p?name=Auctions Situl Colectionarilor de Cactusi&Plante Suculente din Romania, acolo sigur il vei vinde la un pret f. bun.

O zi buna.

#29
Angela_Varzaru

Angela_Varzaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2006
Buna, sunt Angela si am acasa foarte multi cactusi de diferite specii.
Din pacate nu stiu prea multe despre ei. Mi-as dori sa pot gasi informatii despre bolile lor si tratarea acestora.
De ceva timp cactusii mei au inceput sa fie acoperiti de mici puncte ( 2-3 milimetri) albe ca de mucegai.
Se pare ca aceste puncte se inmultesc si trec usor de la o specie la alta.
Puteti sa-mi spuneti ceva despre aceasta boala si cum se poate trata?
Acesti cactusi i-am adus tocmai din Olanda si Austria si imi sunt foarte dragi. Ba chiar mi-au inflorit cativa.
Multumesc mult

Editat de catre moderator: Nu mai posta in doua locuri acelasi lucru. Iar forumul nu este sorcova. Posturile tale se vad la fel de bine scrise cu negru. Incearca sa urmezi linia caracteristica acestui forum.

Edited by Cela, 25 November 2006 - 16:54.


#30
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View PostAngela_Varzaru, on Nov 24 2006, 11:39, said:

Buna, sunt Angela si am acasa foarte multi cactusi de diferite specii.
Din pacate nu stiu prea multe despre ei. Mi-as dori sa pot gasi informatii despre bolile lor si tratarea acestora.
De ceva timp cactusii mei au inceput sa fie acoperiti de mici puncte ( 2-3 milimetri) albe ca de mucegai.
Se pare ca aceste puncte se inmultesc si trec usor de la o specie la alta.
Puteti sa-mi spuneti ceva despre aceasta boala si cum se poate trata?
Acesti cactusi i-am adus tocmai din Olanda si Austria si imi sunt foarte dragi. Ba chiar mi-au inflorit cativa.
Multumesc mult
Aceasta problema apare cand cactusii nu sunt tinuti in conditii adecvate iarna. Pe durata iernii ei pot fi scosi din pamant(mai ales exemplarele tinere) si tinuti intr-o zona umbrita, dar bine aerisita si fara exces de umezeala. Pot fi tinuti si in ghiveci, daca sunt udati cat mai rar(o data la o luna).

Edited by Cela, 25 November 2006 - 16:46.


#31
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Atentie sa nu fie vorba de un parazit extrem de periculos pentru cactusi, PAIANJENUL ROSU.

Cauta pe net, vezi ca e "nemernic" si ataca planta de la radacina.

Edited by Dex., 25 November 2006 - 16:50.


#32
distructive

distructive

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2006
poate ma puteti ajuta caut 2 cactusi si e vorba de "Trichocereus Pachanoi" mai ii zice si "Echinopsis pachanoi" sau San Pedro Cactus :) si " Trichocereus peruvianus ". Cine stie vreun magazin de cactusi sau specializat in cactusi din tara unde pot gasi

#33
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postdistructive, on Nov 27 2006, 23:46, said:

poate ma puteti ajuta caut 2 cactusi si e vorba de "Trichocereus Pachanoi" mai ii zice si "Echinopsis pachanoi" sau San Pedro Cactus :) si " Trichocereus peruvianus ". Cine stie vreun magazin de cactusi sau specializat in cactusi din tara unde pot gasi
Gradina botanica din Cluj?

#34
1adi

1adi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2006
aici sunt o parte din cactusii mei.



http://poze.acasa.ro...mp;order=0.html

#35
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostCela, on Sep 9 2006, 23:48, said:

Este adevarat ca nu trebuie sa le pui apa direct pe pamant, ci sa le-o torni in "mot" ?
Dar faptul ca iarna trebuie sa-i lasi la racoare si fara apa, pentru a inflori??

Unii (printre care si eu) ii tin chiar la frigider neudati, pe perioada iernii.

Am constatat ca infloresc daca sunt tinuti la rece, dupa ce intr-un an cand din 300 ghivece am ramas doar cu 50 din cauza gerului (mi s-a stricat instalatia de incalzire)... am avut in primavara urmatoare o explozie de flori la toti cactusii care mi-au trait... inclusiv Opuntia (limba soacrei) - care s-a umplut de flori galbene mari, dupa ce 5-6 ani, nu daduse vreun semn...

Unele accidente sunt chiar benefice.
Mai tarziu am invatat la facultate ca cei care cultiva cactusi, folosesc aceasta metoda pentru a induce vernalizarea si pentru a produce flori in anul urmator...

Recomand totusi citirea unei carti pentru ca difera de la specie la specie... la fel si udatul si solul (eu de exemplu tin unele specii de cactus numai in nisip... si le merge foarte bine. Uneori uit sa ii ud cu zilele si nu patesc nimic...  


View Postgreenkmer, on Nov 12 2006, 11:17, said:

Attachment attachmentAttachment attachmentAttached File  SV100031.jpg   147.23K   187 downloadstachment]Am un cactus mare de cca 80cm acum, pe care vara il pun afara cu ghiveciul ingropat in fata unei casute de langa padure! Infloreste aproape saptamanal , la fiecare inel nou , uneori si cu cca 20 de flori. Anul acesta au aparut niste pete ruginii intr-o zona spre varf, care indica ca s-ar usca acolo. Acestea se extind pe o portiune de cca 10cm si sunt f ingrijorat de soarta lui.
:worthy: As dori in primul rand, daca poate cineva in cunostiinta de cauza sa-mi spuna ce fel de varietate este si ce se intampla cu acele pete. In caz ca are nevoie de un tratament special l-as darui bucuros unuia care poate sa-l "doftoreasca" !
Va multumesc!

Absolut superb exemplar! Am trei dar maximul de flori simultan pe care l-am avut a fost de 4-5...

#36
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Niste cactusi

Pozele sunt de pe net, si sper sa va placa

Attached Files


Edited by Dex., 28 January 2007 - 17:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate