Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Afaceri si investiti reale

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vascas

vascas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.07.2006
Rog pe toti iubitorii de afaceri sa dea cat mai multe exemple din experienta lor de afaceri sau investii care au avut sau nu, succes

O sa incep eu :)

dupa  2 saptamani de la terminarea facultatii  am investit 100$ in mine, am facut un curs de : "Initiere in antreprenoriat". Cursul a durat o saptamana( 5 zile)
Beneficiile imediate obtinute de mine la acest curs:

- cunostinte noi(oameni diversi:manageri, functionari, studenti) - crearea unui "networking"
- distractie
- impartasire experienta de lucru , afaceri



Beneficii pe termen lung:

- un fost coleg de curs a devenit clientul firmei la care sunt angajat :)

Concluzia mea: daca ai putini bani si nu stii ce sa faci cu ei, cea mai buna investitie este investitia in tine( cursuri/seminarii)

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

- cunostinte noi(oameni diversi:manageri, functionari, studenti) - crearea unui "networking"
- distractie
- impartasire experienta de lucru , afaceri
1.creearea unui/unei NETWORK, networking in engleza inseamna relationare, socializare.
2.in afara de distractie si povestiri, ceva mai concludent nu s-a intamplat ?
sa dai 100 de dolari ca intr-un final sa..'cumperi' un client, mie personal nu mi se pare mare lucru.

totusi, cu ultima parte sunt de acord

#3
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Acum depinde si ce investeste fiecare in el

#4
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
la 16 ani, am gasit un anunt pe net, dat de catre niste arabi cum ca ei cumpara livestock sheep, am gasit cu tatal meu oile respective si ne-am pus comision, i-am sunat pe arabi si inainte sa vina astia in Romania, au fost pe la mine, cei de la SIE, cum ca dle de unde ii stii tu pe arabi si ce lagaturi ai cu ei. Primul meu business strong

#5
vascas

vascas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.07.2006

View Postiepurele#####, on Sep 7 2006, 15:24, said:

la 16 ani, am gasit un anunt pe net, dat de catre niste arabi cum ca ei cumpara livestock sheep, am gasit cu tatal meu oile respective si ne-am pus comision, i-am sunat pe arabi si inainte sa vina astia in Romania, au fost pe la mine, cei de la SIE, cum ca dle de unde ii stii tu pe arabi si ce lagaturi ai cu ei. Primul meu business strong


Tare! :)

View Postspare-me, on Sep 7 2006, 14:27, said:

1.creearea unui/unei NETWORK, networking in engleza inseamna relationare, socializare.
2.in afara de distractie si povestiri, ceva mai concludent nu s-a intamplat ?
sa dai 100 de dolari ca intr-un final sa..'cumperi' un client, mie personal nu mi se pare mare lucru.

totusi, cu ultima parte sunt de acord

Eu fiind proaspat absolvent de ASE, aveam deja niste cunostinte despre contabilitate, management, finante, deci la curs n-am aflat prea multe informatii privind aceste aspecte.

Cred ca merita sa dai bani, kiar numa' pt network.

Alte beneficii: incredere in tine si spiritul tau de antreprenor :)

#6
catalinbv

catalinbv

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2006
si totusi cineva care chiar este implicat in afaceri exista ?
ca ce am auzit pana acum mi s-a parut slabut de tot - multumesc

#7
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006

Quote

ca ce am auzit pana acum mi s-a parut slabut de tot - multumesc


tu crezi ca adevaratii antreprenori stau pe forum si raspund la topicuri... cei care fac bani klumea umbla tot timpul,muncesc sa scoata banuti(asa cred eu) sau stau la birou si cauta solutia cea mai buna

#8
vascas

vascas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.07.2006

View PostCrysper, on Sep 12 2006, 13:49, said:

tu crezi ca adevaratii antreprenori stau pe forum si raspund la topicuri... cei care fac bani klumea umbla tot timpul,muncesc sa scoata banuti(asa cred eu) sau stau la birou si cauta solutia cea mai buna


de acord cu 'Crysper'
in cel mai bun caz poti sa dai de antreprenori pe site-uri de blog-uri, unde-si impartasesc experienta
de exemplu: http://raduionescu.ro/
e un tip care a termnat ASE-ul acu cativa ani.
Am fost la niste discursuri tinute de el despre succes, marketing etc. - foarte interesant.

In fiecare an se organizeaza ceva interesant de catre AviceRomania si anume TrySuccess (http://www.trysuccess.ro ). Sunt invitati oameni de succes din Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate