Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Afaceri cu actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Salut,

Are cineva idee daca exista site-uri care-ti permit sa tranzactionezi actiuni fara intermediari (asa cum sunt cele pentru valuta de tip forex). Mai exact vreau sa bag de unul singur bani in actiuni la Google (de exemplu) si sa le vand cand si cum vreau eu fara a fi nevoit sa apelez la brokeri. Ma gandesc sa incep initial cu o suma mica (pana in 100$) si, dupa ce invat, sa incep sa investesc mai mult.
Am uitat sa mentionez ca ma intereseaza site-uri din afara.

Multam mult.

Edited by mdc, 06 September 2006 - 17:15.


#2
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Din cate stiu eu, nu. Orice actiune pe bursa se face prin intermediul unui broker, din cunostintele mele (nu prea vaste insa in acest domeniu).
Daca vrei, poti incerca www.vanguard.ro , insa este un site romanesc. Sistemul e simplu: cumperi si vinzi actiuni prin intermediul net-ului, platind firmei un comision.

Poate te ajuta altcineva cu inf. despre site-urile din afara...

#3
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ma tem ca o singura actiune la google trece de 100$

#4
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Google a fost data ca exemplu. Banuiam eu ca sunt mai scumpe. Depinde insa si de numarul total de actiuni al companiei.
De exemplu la Microsoft o actiune este ~25$ (sper sa ma fi uitat bine).

#5
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postmdc, on Sep 6 2006, 18:14, said:

Salut,

Are cineva idee daca exista site-uri care-ti permit sa tranzactionezi actiuni fara intermediari (asa cum sunt cele pentru valuta de tip forex). Mai exact vreau sa bag de unul singur bani in actiuni la Google (de exemplu) si sa le vand cand si cum vreau eu fara a fi nevoit sa apelez la brokeri. Ma gandesc sa incep initial cu o suma mica (pana in 100$) si, dupa ce invat, sa incep sa investesc mai mult.
Am uitat sa mentionez ca ma intereseaza site-uri din afara.

Multam mult.
1. Te hotarasti pe ce piata vrei sa faci tranzactii.
2. Cauti broker ptr. acea piata.

Nu poti face tu tranzactii pe piata. Numai prin persoane agreate-brokeri, banci de investitii, etc. Nici la forex nu faci tranzactii pe piata. Doar ai impresia ca faci. De fapt doar cumperi si vinzi devize prin intermediul unei case de schimb valutar ( impropriu numit "broker"). Doar ce cu foarte multe milioane de $ au acces la piata forex.

#6
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View Postmdc, on Sep 6 2006, 19:29, said:

Google a fost data ca exemplu. Banuiam eu ca sunt mai scumpe. Depinde insa si de numarul total de actiuni al companiei.
De exemplu la Microsoft o actiune este ~25$ (sper sa ma fi uitat bine).


1. Cu 100$ nu poti incepe sa joci pe o bursa straina. Minim pt a incepe sa cumperi pe o bursa straina e recomandat 5000-10000$. Ai sa vezi ca majoritatea site-urilor cer minim 2000$ pt stocks.
2. Poti sa joci singur pe orice bursa si sa cumperi cand si cate actiuni doresti fara a apela la un broker. Iti depui banii si tranzactionezi on-line. Iei decizia SINGUR! Chiar daca ai 1.000.000$ inainte de a juca informeaza-te, informeaza-te, informeaza-te!
3. Daca vrei sa joci la bursa incepe pe bursa noastra. E mai usor!
4. Inainte de a juca pe bursa trebuie sa stii ca nu este o simpla partida de poker, ci o stiinta. NU TREBUIE SA FII UN GENIU CA SA JOCI!
5. Trebuie sa ai RABDARE!

Succes!

Edited by xkx, 09 September 2006 - 17:43.


#7
Silvinho

Silvinho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.07.2006
poti incepe cu 100$?? stiam ca pentru bvb e minim 15 milioane lei vechi...

Edited by Silvinho, 10 September 2006 - 15:48.


#8
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View PostSilvinho, on Sep 10 2006, 16:17, said:

poti incepe cu 100$?? stiam ca pentru bvb e minim 15 milioane lei vechi...

Sunt firme care nu pun limita la suma. Dar ca si pe bursele externe recomandarea si pe bvb e de minim 1000-1500 roni.

Eu unu am inceput in prima luna cu 1000 roni sa ma obisnuiesc.  Nu sunt INCA un speculator pt ca suma nu-mi permite sa fac specula; imi place sa investesc pe termen lung cel putin 6-12 luni.

#9
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Am zis ca as vrea sa investesc initial 100$ doar pentru a ma obisnui cu modul de tranzactionare. La forex unele site-uri permit crearea unor conturi demo care sa-ti permita sa tranzactionezi bani virtuali. Asta doar ca sa te obisnuiesti cu site-ul si sa inveti mai usor cum stau lucrurile.
E cineva care foloseste un sistem din asta de tranzactionare (fie el si din Romania)?

#10
fanebabanu

fanebabanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2005
Oameni buni, sa fie clar...pe orice piata reglementata se tranzactioneaza active (marfuri, actiuni, obligatiuni, valute) DOAR prin intermediar.

mai exista , intr-adevar, activele necotate ( gen actiuni care nu sunt pe bursa), acolo se intalnesc efectiv vanzatorul si cumparatorul, si stabilesc pretul prin negociere ( pe riscul lor).


P.S.

tranzactionarea virtuala e altceva...intr-adevar, acolo nu ai broker  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate