Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

nevoie sa inchei o asigurare - dar unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004
cum ziceam, am nevoie sa inchei o asigurare , citez din cerintele contractuale
"Company will maintain a Commercial General Liability Insurance policy with a combined limit for each occurence of at least 500.000$".

Problema de care m-am lovit e : cine incheie astfel de asigurari in romania?

aliantz-tiriac au zis ca stiu ce e , da nu ofera asa ceva in romania, ing fac doar asigurari de viata pe la noi, so, any sugestions?

#2
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
AIG? nu stiu sigur, s-ar putea pt Romania sa ofere doar asigurari de viata,

#3
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postremedayin, on Sep 6 2006, 16:25, said:

aliantz-tiriac au zis ca stiu ce e , da nu ofera asa ceva in romania, ing fac doar asigurari de viata pe la noi, so, any sugestions?

mai incearca odata la Alianz cu alta persoana de contact. Genul asta de asigurare exista chiar si pe site-ul lor. De asemeni Asirom.

#4
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004
oky doki, multam de sfat
daca nu se incheie cu generali, mai intrebam din nou pe la alianz

Edited by remedayin, 07 September 2006 - 16:48.


#5
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
vroiams a iti recomand http://www.asigur.com/ ptr asigurari online ieftin si prompt ... dar cand am vazut despre ce suma este vorba ....... no comment :P

#6
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postremedayin, on Sep 7 2006, 17:48, said:

oky doki, multam de sfat
daca nu se incheie cu generali, mai intrebam din nou pe la alianz


Am ajuns la momentul in care trebuie sa inchei o asigurare similara pe firma. Poti te rog sa-mi comunici pe PM ce variante ai gasit si eventual persoane de contact ? Ti-am scris PM dar adresa ta nu mai este valabila.

Multumesc

#7
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postanicoara, on Sep 29 2006, 12:50, said:

Am ajuns la momentul in care trebuie sa inchei o asigurare similara pe firma. Poti te rog sa-mi comunici pe PM ce variante ai gasit si eventual persoane de contact ? Ti-am scris PM dar adresa ta nu mai este valabila.

Multumesc


Salut!

Intrucat am o firma de intermediere de asigurari, mi-ar face placere sa luam legatura in vederea obtinerii politei care te intereseaza!

#8
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Dragilor, am facut-o si pe asta! Insa destul de anevoios. Pentru ca sa mai economisiti din timp in cazul in care doriti o asigurare de raspundere producator iata cateva informatii:

In primul rand acest tip de asigurare se refera la pagubele pe care produsul vostru le poate aduce clientului fie ele materiale, comerciale sau de viata. Exemplu: detergentul gaureste rufele, dealerul trebuie sa arunce detergentul, un client se umple de bube pentru ca a imbracat un tricou spalat cu respectivul detergent.

In Romania inca nu se stie sa fi existat un astfel de eveniment (paguba) solutionat de justitie in favoarea clientului. Firmele de asigurari au mai mult de forma acest tip de asigurare in portofoliu neavind experienta si chef sa-si bata capul. Iata cele pe care le-am identificat:

Aliantz - timp de reactie mediu, pret cu 80% peste cel mai bun pret

Asirom - cel mai bun pret, atitudine de c-cat. In final am egalat pretul lor.

AIG - asigura numai pentru valori ale daunei peste 1.000.000 euro

Interamerican - asigura numai pt valori ale daunei pina la 75.000 euro

Generali -  pret apropiat de cel mai mic pret, atitudine foarte cooperanta si disponibilitate la dialog.

Asigurarea se face aplicind un procent la cifra de afaceri, nu se poate face doar pentru un anumit produs din gama. Procentul este de tipul 0,x % ( se lucreaza in miiimi). Valoarea lui variaza in functie de tipul produsului, standardele de calitate implementate, etc. Exista o valuare minima a platii anuale (costului asigurarii) sub care nu se poate coborii, aceasta este in jur de 1500 euro.

Primul pas este sa completezi un chestionar cam de 12-15 pagini cu date despre firma, produse, istoric probleme. Pe baza acestuia primesti o cotatie de pret. Exista si fransiza din paguba, paguba minima, etc.

Cateva sfaturi:

1. Nu lucrati cu brokeri de asigurari sau alti intermediari de acest gen. Pentru a incheia aceast tip de asigurare trebuie sa ai un dialog strins cu sediul central al companiei iar acestia nu au "intrare"

2. Incercati sa aveti un dialog cu persoana care stabileste costul asigurarii. Prima lor tendinta este sa calculeze un pret "asigurator" pentru ei, daca ii convingeti ca aveti un motiv serios de a face aceasta asigurare si nu este un moft / tentativa de tzeapa s-ar putea sa devina mai maleaibili in special la termene de plata sau alte componente ale politei.

Daca nu ati dedus deja, noi am semnat cu Generali ceeace va recomand si voua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate