Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

cum sunt vazuti barbatii care poarta bijuterii?

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

Poll: Cum sunt văzuți bărbații care poartă bijuterii? (460 member(s) have cast votes)

Bijuteriile sunt pentru bărbați?

  1. Da (205 votes [44.57%])

    Percentage of vote: 44.57%

  2. Nu (255 votes [55.43%])

    Percentage of vote: 55.43%

Vote Guests cannot vote

#19
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMosotti, on Sep 6 2006, 17:04, said:

terminati cu timpeniile, ceasul nu e bijuterie. si da, cine da mii de euro pe un ceas o are mica

Man, you've got an obsession.  :huh:

#20
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Daca totusi se pune problema ca bijuteriile sunt numai pentru femei, iar barbatii care poarta aceste accesorii nu sunt vazuti bine, atunci cum ramane cu femeile care poarta lucruri specifice barbatilor?

Sa luam spre exemplu pantalonii. E un articol de vestimentatie tipic masculin.  Femeia a inceput sa ii poarte abia din secolul al XVI-lea.
Sau pantofii cu toc. Stiati ca barbatii au purtat primii pantofi cu toc? Iar acum acesti pantofi cu toc sunt atribuiti femeilor?

De ce nu este vazut bine un barbat care poarta un lant, dar o femeie care poarta jeansi e ok? De ce nu am spune si despre femeile in pantaloni ca nu sunt ok, ca isi pierd din feminitate?

#21
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Eu am si lant si bratara (din argint) si ceas. Am avut si inele (nu ghiuluri ci din alea gen verigheta) tot din argint chiar mai multe in un anumit moment dar nu am intalnit decat o fata careia sa nu ii placa. In rest toate erau macar interesate daca nu si atrase...

#22
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Ai avut niste prietene finute... :D

#23
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
intre timp am renuntat la inele...din cauza jobului.

#24
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostDokken, on Sep 6 2006, 17:12, said:

Daca totusi se pune problema ca bijuteriile sunt numai pentru femei, iar barbatii care poarta aceste accesorii nu sunt vazuti bine, atunci cum ramane cu femeile care poarta lucruri specifice barbatilor?

Sa luam spre exemplu pantalonii. E un articol de vestimentatie tipic masculin.  Femeia a inceput sa ii poarte abia din secolul al XVI-lea.
Sau pantofii cu toc. Stiati ca barbatii au purtat primii pantofi cu toc? Iar acum acesti pantofi cu toc sunt atribuiti femeilor?

De ce nu este vazut bine un barbat care poarta un lant, dar o femeie care poarta jeansi e ok? De ce nu am spune si despre femeile in pantaloni ca nu sunt ok, ca isi pierd din feminitate?

Pantalonii la femei au aparut din alte motive, unul dintre ele ar fi cel practic.
Nu confunda niste accesorii cu obiecte vestimentare, e totusi o diferenta in ceea ce priveste in primul rand utilitatea.
Mi se pare comparatia destul de fortata.

#25
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Observ cum din cauza unor maneliști exagerați ceilalți și-au făcut păreri exagerate. Cum să spui că dacă un bărbat poartă un lănțic sau brățară de aur sau argint DE BUN GUST înseamnă că face parte dintr-o subspecie sau e țăran? :w00t:

Nu-mi vine să cred în ce clișee și principii sociale gândiți :w00t:
E ca și cum ai spune că... dacă țiganii, țăranii (pentru adevărații tărani eu am toată stima), maneliștii au mașină înseamnă că toți cei care au mașină sunt la fel ca ei :w00t:

Pe mine nu mă deranjează un bărbat care poartă un anume fel de bijuterie, ci țin cont de motivul pentru care o poartă... iar în funcție de acesta cataloghez omul :w00t:

Edited by shumilica, 06 September 2006 - 16:19.


#26
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postshumilica, on Sep 6 2006, 17:19, said:

Observ cum din cauza unor maneliști exagerați ceilalți și-au făcut păreri exagerate. Cum să spui că dacă un bărbat poartă un lănțic sau brățară de aur sau argint DE BUN GUST înseamnă că face parte dintr-o subspecie sau e țăran? :w00t:

Nu-mi vine să cred în ce clișee și principii sociale gândiți :w00t:
E ca și cum ai spune că... dacă țiganii, țăranii (pentru adevărații tărani eu am toată stima), maneliștii au mașină înseamnă că toți cei care au mașină sunt la fel ca ei :w00t:

Pe mine nu mă deranjează un bărbat care poartă un anume fel de bijuterie, ci țin cont de motivul pentru care o poartă... iar în funcție de acesta cataloghez omul :w00t:

Care ar putea fi motivul pentru care un barbat ar putea purta bijuterii?

#27
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Nu este vorba de pareri exagerate, ci se insusi bunul gust. Si nu are nicio legatura cu manelistii, purtatul bijuteriilor de catre barbati iesea din tiparele bunului gust cu muuult inainte de aparitia manelelor. In plus, in tarile civilizate nu sunt manelisti si totusi, este unanim acceptat doar ceasul ca bijuterie pt barbati.

#28
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
sunt mai multe:
de show, de fiţe, pentru că i-a fost dat cadou, moştenire, cumparat dintr-o tară anume pt amintire, pentru că se simte bine cu ceva anume la gat, pentru ca pe lănţic are o cruciuliţă, sau ceva valoros dpdv sentimental, pt ca si-a format un tic si ii place sa invarta bratara pe mana in timp ce asteapta ceva :w00t:, pt ca are o anumita valoare sentimentala, pentru ca-l face sa se simta mai bine in pielea lui, pentru ca sa se dea mare, pentru ca sa straluceasca in luminile discotecii, pentru ca se asortează cu şosetele, pt că-i place marca de unde le-a luat, pt că orice altceva are si a vrut să încerce şi asta...
sau pur şi simplu pentru că:

AŞA SIMTE!

#29
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
fetili, razvan lucescu are cercel in ureche.

#30
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

View Post...easca, on Sep 6 2006, 17:24, said:

Nu este vorba de pareri exagerate, ci se insusi bunul gust. Si nu are nicio legatura cu manelistii, purtatul bijuteriilor de catre barbati iesea din tiparele bunului gust cu muuult inainte de aparitia manelelor. In plus, in tarile civilizate nu sunt manelisti si totusi, este unanim acceptat doar ceasul ca bijuterie pt barbati.

Să nu mai vorbesc de clișeul „în țările civilizate”... vorbim despre ele de parcă ele ar fi a treia planetă de la soare iar noi suntem pluto, care tocmai ce a fost exclusă din sistemul solar din care face parte și planeta a treia.
Există tipuri și tipuri, motive și motive, diferite bun gusturi, păreri moderate, exagerate sau gândite... asta nu înseamnă că trebuie să cataloghezi pe cineva din cauza unui lucru pe care tu (impersonal) l-ai întâlnit la N persoane și care a denotat același lucru (țărănism, prost gust, manelism, cum mai vreți voi să spuneți atributelor negative ale unui om) iar automat acestei n+1 persoane înseamnă că trebuie să-i pui aceeași ștampilă.
Unii oameni sunt ca niște judecători... nu știu decât să bată ciocanul.

edit:
P.S vă place cum vă cataloghez eu acum? :w00t:
cui pe cui se scoate

Edited by shumilica, 06 September 2006 - 17:03.


#31
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
E o intrebare simpla: iti plac sau nu?
Raspuns: NU!

Edited by Jaqueline, 06 September 2006 - 17:32.


#32
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Un cercelus discret poate face un tip...hot   :inlove:

#33
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postxella, on Sep 6 2006, 17:55, said:

Un cercelus discret poate face un tip...hot   :inlove:
Si un belciug in nas il face Ghita.

#34
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View Postxella, on Sep 6 2006, 17:55, said:

Un cercelus discret poate face un tip...hot   :inlove:
Doamne...sper ca nu in buric :worthy:  :w00t:

#35
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View PostNaga Queen, on Sep 6 2006, 17:58, said:

Doamne...sper ca nu in buric :worthy:  :w00t:
Nu nu, in ureche sau chiar....  :naughty:

#36
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
naga, in ureche e bine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate