Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Fiabilitate VW Golf vs Mercedes Cobra

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
mircea_tdo

mircea_tdo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 20.08.2007

View Postvipunderground, on Sep 2 2007, 11:07, said:

Mircea_tdo asa te vreau frate  :D , deci spui ca se merita sa iau si eu unul , piesele de schimb unde se gasesc , adica de unde le iei tu , si in caz de vreo probleme majora unde te duci cu ea ?
tot ce iti trebuie pentru Mercedes e class(w124)te duci frumos la un magazin de piese auto dai frumusel comanda de piesa defecta si intr-o zi o ai.exceptie face face doar motoru la care piesele sunt cam piperate .dar in rest nu ai probleme.poti sa iei piese si din dezmembrari.dar nu amortizoare arcuri si alte chesti.dar fi linistit ca motoru nu te lasa.poi am 300d am facut 100000 km si am pus dekt ulei in completare si solutie de parbriz.si vreau sa zic ca are o putere in ea ceva de speriat.este o masina de vis.eu am vrut initial sa-mi iau o Skoda Octavia dar am mers cu un prieten cu un 124 si am ramas la varianta mercedes.dak nu te superi da-mi si mie id tau de mess si vb mai multe akolo
:coolspeak:

#20
vipunderground

vipunderground

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmircea_tdo, on Sep 2 2007, 19:39, said:

tot ce iti trebuie pentru Mercedes e class(w124)te duci frumos la un magazin de piese auto dai frumusel comanda de piesa defecta si intr-o zi o ai.exceptie face face doar motoru la care piesele sunt cam piperate .dar in rest nu ai probleme.poti sa iei piese si din dezmembrari.dar nu amortizoare arcuri si alte chesti.dar fi linistit ca motoru nu te lasa.poi am 300d am facut 100000 km si am pus dekt ulei in completare si solutie de parbriz.si vreau sa zic ca are o putere in ea ceva de speriat.este o masina de vis.eu am vrut initial sa-mi iau o Skoda Octavia dar am mers cu un prieten cu un 124 si am ramas la varianta mercedes.dak nu te superi da-mi si mie id tau de mess si vb mai multe akolo
:coolspeak:
asul_albastru

#21
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMAK, on Sep 2 2007, 13:06, said:

Asa ceva nu am auzit (sa cureti motorul punind apa in admisie), dar pot sa spun ce s-a intimplat in unele cazuri, cazuri reale.
Ia fa tu un serch la "water injection"

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmircea_tdo, on Sep 2 2007, 19:39, said:

tot ce iti trebuie pentru Mercedes e class(w124)te duci frumos la un magazin de piese auto dai frumusel comanda de piesa defecta si intr-o zi o ai.exceptie face face doar motoru la care piesele sunt cam piperate .dar in rest nu ai probleme.poti sa iei piese si din dezmembrari.dar nu amortizoare arcuri si alte chesti.dar fi linistit ca motoru nu te lasa.poi am 300d am facut 100000 km si am pus dekt ulei in completare si solutie de parbriz.si vreau sa zic ca are o putere in ea ceva de speriat.este o masina de vis.eu am vrut initial sa-mi iau o Skoda Octavia dar am mers cu un prieten cu un 124 si am ramas la varianta mercedes.dak nu te superi da-mi si mie id tau de mess si vb mai multe akolo
:coolspeak:


auzi, da' de unu' benzinar ce parere ai? ma incanta faptul ca e mai silentios, motoarele sunt mai ieftine, si fuge de rupe. Oare cu consumul o fi problema? am auzit ca alea mai vechi pe carburatie, se comporta bine la GPL. La ctza sunt in jur de 3000-4000 E, motor de 2000 sau 2300.

#23
mircea_tdo

mircea_tdo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 20.08.2007

View Postwiseguy76, on Sep 8 2007, 18:13, said:

auzi, da' de unu' benzinar ce parere ai? ma incanta faptul ca e mai silentios, motoarele sunt mai ieftine, si fuge de rupe. Oare cu consumul o fi problema? am auzit ca alea mai vechi pe carburatie, se comporta bine la GPL. La ctza sunt in jur de 3000-4000 E, motor de 2000 sau 2300.
sa o spun direct.pe benzina cam ''papa''.nush exact dar in jur de 10-11%.e adevarat ca motorul pe benzina e mult mai silentios ca cel pe motorina.adevarat este si faptul ca fug de mananca nori.si 124 la 3000euro nu stiu daca e cine stie ce.cu siguranta are cateva probleme.orikum eu ti-as recomanda un diesel.aku decizia iti apartine.sa ma anunti si pe mine cand iti iei masina.

#24
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postwiseguy76, on Sep 8 2007, 18:13, said:

auzi, da' de unu' benzinar ce parere ai?
Cele pe benzina au o uzura mult mai ridicata decat cele pe motorina.
La 300.000km motorul are nevoie de revizie pe cand cel pe motorina este inca in putere.
Si la cele pe motorina poti adauga GPL pt un consum mai scazut.

#25
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005

View PostAndreiRN, on Sep 10 2007, 20:45, said:

Cele pe benzina au o uzura mult mai ridicata decat cele pe motorina.
La 300.000km motorul are nevoie de revizie pe cand cel pe motorina este inca in putere.
Si la cele pe motorina poti adauga GPL pt un consum mai scazut.

Ai avut benzina si s-a stricat la 300mii si ai avut diesel si nu s-a stricat? Sau asa ai auzit pe forum la un samsar?
ORICE motor are nevoie de revzii/intretinere. Ca piesele care trebuie schimbate variaza e corect.
Eu insa cred ca intretinerea la un diesel, in medie, e mai scumpa ca la o benzinara. Chiar si daca calculam pana la 300.000km.
In functie de cum/cine merge cu acea masina poate schimba si 2 turbine in timpul asta. Si operatia nu e chiar ieftina.
Asta nu inseamna ca diesel e mai prost sau cel pe benzina mai bun. E doar o chestie de "gusturi" si "optiuni" si "buget".

#26
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Motoarele de Cobra sunt mult mai fiabile decat cele de Golf2 care au mari probleme cu chiulasele, va spun asta deoarece eu ma ocup cu piese auto SH si toata ziua sunt intrebat de chiulase de Golf2, plus ca o Cobra mai are si servo, ceea ce pe Golf2 e o aparitie rara. sincer, as prefera oricand un Golf2 pe benzina. Cobra e o legenda, am vazut una cu numere de Franta, parca nu avea nici 10 ani, asa de bine arata caroseria, cele care ruleaza pe la noi insa sunt cam ruginite si obosite rau. W124 pare o alegere mai inspirata in prezent, e totusi o masina mai moderna cu toate bubele pe care le are.

#27
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostNetFlow, on Sep 10 2007, 21:23, said:

Ai avut benzina si s-a stricat la 300mii si ai avut diesel si nu s-a stricat?
Eu insa cred ca intretinerea la un diesel, in medie, e mai scumpa ca la o benzinara.
Te contrazic aici.
Benzina este "coroziva" si uzura pistonului/cilindru este mult mai rapida in comparatie cu cele pe motorina unde combustibilul este un lubrefiant.
Intretinerea la un 300SD/SDL consta in schimbul de filtre si ulei, deci nu ai buji de schimbat.

#28
mircea_tdo

mircea_tdo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 20.08.2007

View PostTrapJaw, on Sep 10 2007, 22:07, said:

Motoarele de Cobra sunt mult mai fiabile decat cele de Golf2 care au mari probleme cu chiulasele, va spun asta deoarece eu ma ocup cu piese auto SH si toata ziua sunt intrebat de chiulase de Golf2, plus ca o Cobra mai are si servo, ceea ce pe Golf2 e o aparitie rara. sincer, as prefera oricand un Golf2 pe benzina. Cobra e o legenda, am vazut una cu numere de Franta, parca nu avea nici 10 ani, asa de bine arata caroseria, cele care ruleaza pe la noi insa sunt cam ruginite si obosite rau. W124 pare o alegere mai inspirata in prezent, e totusi o masina mai moderna cu toate bubele pe care le are.
ia explicane si noua ce bube are w124 ca eu tot nu stiu.hai lamureste-ne.

#29
mircea_tdo

mircea_tdo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 20.08.2007

View Postmircea_tdo, on Sep 14 2007, 17:24, said:

ia explicane si noua ce bube are w124 ca eu tot nu stiu.hai lamureste-ne.
iti pot zice eu 2 bube.garda joasa si asta e o problema la noi cu drumurile ,ca la o groapa mai serioasa risti sa lovessti cu baia sau cu tobele.iar a 2 buba este tractiunea pe spate iarna,in schimb vara e ok.asta e tot ce pot spune ca nu prea mi-a convenit la modelu asta.de cand am luat-o am facut 100000 km si nu prea am depistat bube.

#30
jeany

jeany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.01.2011
W123 Cobra este mașină tanc, dacă o înțelegi și apreciezi.
Nu există altă mașină să o compari, eu n-am găsit, am avut poate sute de mașini. Cele câteva Cobre mi-au întărit convingerea că sunt extrem de bine făcute, indestructibile.
Mă refer cu o întreținere minimă, adică ulei și anvelope. Atât.
Atât a fost menționat în fișa de producție la data lansării.

O mașină care te învață să conduci fără opțiuni și trucuri.


#31
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
15 ani mai târziu...

#32
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Cum plm a gasit asta topicul?Cred ca fumat ceva....

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
w123 in mintile lui costa citeva mi de euro.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 28 ianuarie 2023 - 20:40, said:

w123 in mintile lui costa citeva mi de euro.
Este la Bolintin Deal, pe str principala din sat ,un w123 de vanzare, culoare argintiu. Cere 900 eur negociabil. Sa treci pe acolo sa faci un drive test cu masina aia.Poate o cumperi

#35
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
La 900 euro înseamnă ca-i fier vechi. Iti dai seama ca nu te duci sa iei masina de epoca ... de la Bolintin!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate