Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Intrebare de incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
silviur

silviur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.05.2003
Am si eu o intrebare pt. voi, aia mai stiutori.
Vreau sa ma apuc sa invat ca lumea web design, si as vrea sa va intreb cu ce sa incep (sunt cam la 0), adica o lista cu ordinea in care ar trebui sa incep. Ex: HTML, DHTML, PHP...., voi stiti mai bine.

  Thanx

#2
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Mai intai, trebuie sa intelegi diferenta dintre Web DESIGN si Web DEVELOPMENT.
Ce-ti trebuie pentru prima optiune: ochi+mana de artist, cunostinte de cromatica, de design propriu-zis, apoi, d.p.d.v. tehnic, sa stii sa folosesti Photoshop-ul pentru editare si Corel-ul pentru creatie. Tool-uri utile mai sunt o gramada, dar cred ca astea sunt cele mai puternice din bransa.
La acest punct, sunt utile si cunostintele de HTML/DHTML, chiar si Flash.

Web DEVELOPMENT inseamna programarea din spatele interfetei, conectare cu baze de date, cu fisiere, etc. Aici ai nevoie de programare client-side (Javascript, vbScript) si server-side (ASP, PHP, Pearl etc.). Poti lua in calcul si Actionscript-ul din Flash.

Ramane ca tu sa alegi ramura pe care vrei sa te dezvolti.

#3
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Depinde dak vrei sa lucrezi intr-o firma specializata pe web devel si atunci muncesti la o PARTE a unui site sau vrei sa faci tu site-uri de la A la Z.

#4
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Mai intii trebuie sa inveti HTML de la A la Z ..
si sa fii in stare sa corectezi codul si dintr-un Notepad ..daca e nevoie ...
sa stii sa adaugi/modifici/stergi orce instructiune(TAG) din cod ...doar in notepad ..
... si dupa ce vei reusi sa faci asta (in paralel cu acumulaerea de experienta in grafica..)...
...apoi poti sa spui ca ai inceput sa cunosti tainele WebDesignului ...
  ... un bun Webdesigner e OBLIGAT sa stie sa faca asta...
si apoi dupa ce ai reusit sa faci doua - trei site-uri care sa arate binisor ...
apoi ..te poti apuca si de WebDevelopment ....php , asp ...etc ..
a te apuca de WEB DEVELOPMENT inainte de a avea cunostinte solide  Web DESIGN ... e ca si cum ... :) ...
" ... te-ai apuca sa faci omleta fara sa ai un ou ..." ..
Deci spor la treaba ....

#5
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
citeste:
http://www.useit.com/
http://usableweb.com/
http://www.usabilityfirst.com/
http://www.w3.org/WAI/
http://webdesign.abo...erms=web design

#6
Gizmo

Gizmo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.09.2003
Sincer nu cred ca e nevoie sa inveti HTML la perfectie ..... dar trebuie neaparat sa ai habar .... in rest "Thorr" avea mare dreptate in ce zicea de webdesign si utilitarele pe care ar trebui sa le folosesti .... cat despre partea de dezvoltare eu zic ca ASP.NET i-ti ofera cele mai avansate scule ....

P.S. Trebuie sa fii constient ca va dura ceva timp pana vei reusi ( cteva luni cel putin ) ...... depinde ce vrei sa faci ....

#7
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Gizmo
Nu am zis "la perfectie" ... dar nici nu cred ca doar trebuie "sa ai habar "....
In ce preiveste "( cteva luni cel putin )" ... cred ca ai glumit ... mai
ales pentru un incepator .... ii va trebuie pe putin cam un an ... ca sa
faca ceva cal umea ...

#8
Gizmo

Gizmo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.09.2003

Quote

Originally posted by clio2003
Gizmo
Nu am zis "la perfectie" ... dar nici nu cred ca doar trebuie "sa ai habar "....
In ce preiveste "( cteva luni cel putin )" ... cred ca ai glumit ... mai  
ales pentru un incepator .... ii va trebuie pe putin cam un an ... ca sa
faca ceva cal umea ...

Am zis ca depinde ce vrea sa faca .... daca vrea sa lucreze undeva ca web designer ( web developer ) nu cred ca ajunge nuci un an .... sunt prea multe chestii de invatat ...

Cat despre html daca are habar pote folosi editoare ca cel oferit de macromedia care te ajuta foarte mult .... trebuie sa fi auzit macar de toate marcajele si sa stie ce face fiecare .... nu trebuie neaparat sa fie in stare sa scrie cod html in Notepad ( asta ar fi idel )

#9
blueLotus

blueLotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 29.04.2003
in aceeasi ordine de idei ar fi bine-venit un poll, dar cum eu nu  stiu cum sa-l fac, poate il face, sa zicem, shobolanu....

iata ce cred eu ca ar fi interesant sa aflam (poate ne mkai schimbam si noi optiunile):

ce foloseste lumea si de ce? pentru:

1. web design (CorelDraw, Photoshop, ...)
2. editare html (HTML-Kit, FrontPage, ...)
3. programare (php, asp, ...)

#10
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
He he, pai s-a discutat o gramada pe tema asta, pentru fiecare caz in parte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate