Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

ATEI SI ATEISM ! Ce sunt ateii de fapt ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2201 replies to this topic

#2197
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postsmardu, on 18 mai 2018 - 19:36, said:

Dupa mine Ateii sunt aia care sunt constienti ca sunt carne si ca nu ramane decat amintirea sau istoria dupa ei, care mor si care nu cauta iluzii ca sa traiasca linistiti.
Dar te-ai gandit vreodata ca esti constient de ceea ce esti constient?
Tu te poti observa pe tine, carnea de porc nu prea poate asta.

Edited by Ayami, 22 May 2018 - 20:44.


#2198
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View PostAyami, on 22 mai 2018 - 20:32, said:

Dar te-ai gandit vreodata ca esti constient de ceea ce esti constient?
Tu te poti observa pe tine, carnea de porc nu prea poate asta.
Cred ca ai nevoie fie sa te uiti mai des la noutate, accidentul din Ungaria, necenzurat, fie sa mergi la morga mai des. Va pricep pe voi cu atasamante dependente si codependente, totusi, aveti nevoie de putin actiune LIVE, de aia cu matze si creieri pe sosea ca sa va vina putin mintea la cap si sa va treziti. Si mai departe, voluntari la SMURD, sa mai vedeti matze si oameni in agonie, sunt tare curios ce concluzii marete mai trageti dupa. In rest e nice sa vorbesti cat esti integru si cauti nevoi primare.

Edited by smardu, 23 May 2018 - 23:35.


#2199
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postsmardu, on 23 mai 2018 - 23:33, said:

  Va pricep pe voi cu atasamante dependente si codependente, totusi, aveti nevoie de putin actiune LIVE, de aia cu matze si creieri pe sosea ca sa va vina putin mintea la cap si sa va treziti.
In biserica noastra vine regulat o doamna care lucreaza medic pe salvare si vede in fiecare saptamana mate sau creieri. Ca ea mai sunt multe mii de alti credinciosi care au multa "actiune LIVE" si totusi nu au decazut in asa hal incat sa le "vina mintea la cap" in sensul in care folosesti tu aceasta expresie. Ei continua sa creada ca omul e mai mult decat un simplu animal, ca Dumnezeu l-a creat cu ceva mai mult decat mate si unghii.

#2200
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postpenticostalul, on 24 mai 2018 - 05:41, said:

In biserica noastra vine regulat o doamna care lucreaza medic pe salvare si vede in fiecare saptamana mate sau creieri. Ca ea mai sunt multe mii de alti credinciosi care au multa "actiune LIVE" si totusi nu au decazut in asa hal incat sa le "vina mintea la cap" in sensul in care folosesti tu aceasta expresie. Ei continua sa creada ca omul e mai mult decat un simplu animal, ca Dumnezeu l-a creat cu ceva mai mult decat mate si unghii.
Fiecare are dreptul si libertatea lui. Faptul ca cineva se posteaza dupa cum zici tu doar denota frica de moarte si greata unui viu fata de o bucata de carne. Mai departe suntem liberi sa ne regasim in orice mai presus decat noi intrucat e greu de acceptat. Mai departe, da, si mie cand mi-au murit in maini oameni, am acelasi trairi profunde, dar nu am ajung in punctul in care sa ajuns la sfinti pe pereti, e doar empatia 0 fata de semenii tai.

Mai departe, conform cartilor si realitatii, in timp ce credinciosii se roaga, soldatii mor, ulterior credinciosii se mai roaga inca odata si multumesc eterului; soldatii au murit; credinciosii nu stiu asta, ei doar vad ca sunt inca vii.

Ma amuza si religia ta pentru ca la un moment dat am luat un puscarias la stop, un om care traia doar pentru mantuire, cartea zice ca toti ne alegem un scop in viata, la fel sunt si religiile si sectele si apartenentele, ideea e sa traim in pace si liniste (ceea ce nu se v-a intampla vreodata)

Edited by smardu, 24 May 2018 - 23:34.


#2201
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsmardu, on 24 mai 2018 - 23:14, said:

... cartea zice ca toti ne alegem un scop in viata, la fel sunt si religiile si sectele si apartenentele, ideea e sa traim in pace si liniste (ceea ce nu se v-a intampla vreodata)
Nu știu de unde ai luat dumneata astfel de idei, dar te asigur că Biblia în niciun caz nu le conține în mesajul său.

#2202
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postmario_bril, on 25 mai 2018 - 07:03, said:

Nu știu de unde ai luat dumneata astfel de idei, dar te asigur că Biblia în niciun caz nu le conține în mesajul său.
Se numeste istoria religiilor, si nu are treaba cu spiritualitatea si divinitatea.
Eu doar ma amuz pe seama voastra aici, sper sa intelegeti, voi tot veniti cu idei divine, eu vin cu masa bruta, cand vezi o slujba si mortu mort "natural" ai impresia, probabil, ca doarme, cand il vezi in bucati de carne, nu iti mai este expus la nici o inmormantare, indiferent de religie.
Si mai departe, tot ca amuzament, secte sunt de cand se stie lumea, fiecare se regaseste unde si cum poate, idem traieste cum si unde poate, aberant, mie personal, mi se pare sa credem ca suntem mai presus decat ceea ce suntem. Legat de Biblii si religii sunt de acord cu cele legate de sa facem bine, atat.
De asemenea, personal cred, ca 99% nu pricep esenta scrierilor biblice etc etc. Dupa mintea mea, in toate se expun anumite comportamente, pacifiste, nicidecum legate de ceea ce vine dupa ce esti carne putrezita.

Crezi ca unui om sanatos la cap, care e educat, ii pasa ca moare? Eu personal cred ca toti sectantii va inselati, cei sanatosi mor fericiti ca au lasat ceva in urma, li se rupe lor de toate cele scrise de sectanti. Oamenii sanatosi nu isi urmeaza drumul in viata dupa scrierile altora, ci dupa scrierile lor. Oamenii mai saraci cu capu(educatia) intr-adevar au nevoie de mentori.

Cretinda nu are nici o treaba, NICI O TREABA cu religia sau orice alta forma religiosa sau spirituala.

Edited by smardu, 28 May 2018 - 23:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate