Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

ATEI SI ATEISM ! Ce sunt ateii de fapt ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2201 replies to this topic

#2179
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
mda,corect ar fi trebuit sa spun ca nu putem sa stim exact daca de ex: primul Andrei era ateu(aici nu ma refer numai la crestinism)
important este ca alegerea numelui in prezent ( dar si-n trecut) are legatura crestineasca/religioasa in proportii mari ,doar nu vroiati sa va cheme Homo Sapiens i8086 rtu4325  :P

#2180
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostBean, on 22nd May 2010, 15:06, said:

Mai exact si mai convingator este "care au fost atei". Caci, implicit, nici crestini nu erau.
Nu de alta, dar mi se putea invoca faptul ca erau sfinti...de alta religie.
Durerea mare este, de fapt, ca nu mai este niciun ateu pe care sa il cheme Andrei si sa fie la fel de celebru precum sfantul, asa incat mamele sa-si boteze copiii in amintirea aceluia. :rolleyes:

#2181
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003
De Alexandru ce ziceti ? :)

#2182
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postandreic, on 22nd May 2010, 15:53, said:

De Alexandru ce ziceti ? :)

Se prea poate ca necrestinul Alexandru sa fie mai celebru decat sfantul... In schimb, Napoleon, nu cred ca are niciun rival. :)

#2183
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postkaruna, on 22nd May 2010, 16:00, said:

In schimb, Napoleon, nu cred ca are niciun rival. :)
Oare Iosif, Adolf, Vladimir, Pol ori chiar Richard or avea, ce zici?  :lol:

#2184
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkaruna, on 22nd May 2010, 16:00, said:

Se prea poate ca necrestinul Alexandru sa fie mai celebru decat sfantul...
Deci am avut inspiratie buna :rolleyes:

#2185
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostBilly, on 22nd May 2010, 16:32, said:

Oare Iosif, Adolf, Vladimir, Pol ori chiar Richard or avea, ce zici?  :lol:

Iosif il are rival pe Sfantul Iosif, sotul Maicii Domnului. Dar cred ca raman in schimb celebre si fara rivalitate Vissarionovici si Stalin, pentru cine e amator... :whistling:

View Postandreic, on 22nd May 2010, 16:37, said:

Deci am avut inspiratie buna :rolleyes:

Baiatul tau, imi amintesc, da!... :OK:

#2186
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postkaruna, on 22nd May 2010, 12:40, said:

Fumi, de ce te bagi?... Nu esti in pielea mea, da?

OK,OK,OK.....Sorry,sorry,sorry....

#2187
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostBilly, on 22nd May 2010, 16:32, said:

Oare Iosif, Adolf, Vladimir, Pol ori chiar Richard or avea, ce zici?  :lol:
pai tu nu ai citit concordatul intre franta (napoleon) BRC (pius VII)? cum poti sa zici ca cineva la intrecut pe napoleon ?
iti dau un link in franceza sau engleza ca sa le studiezi si sa intelegi ?

#2188
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postarpisz, on 27th May 2010, 21:56, said:

pai tu nu ai citit concordatul intre franta (napoleon) BRC (pius VII)? cum poti sa zici ca cineva la intrecut pe napoleon ?
iti dau un link in franceza sau engleza ca sa le studiezi si sa intelegi ?
Poti sa dai in engleza, franceza, spaniola ori italiana ...  ;)

Edited by Billy, 27 May 2010 - 21:40.


#2189
bluecrime

bluecrime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.01.2008
Religia a indoctrinat si a tinut pe loc prea mult timp societatea in general.
Sunt de parere ca religia a adoptat in special protejarea "eticului" in ultima vreme si asta e singura chestie care o mai tine in picioare.

Sunt destul de necopt ca varsta, dar nu sunt deacord deloc cu nici o religie, zeu sau cei care incearca sa le sustina cu argumente formate cu mii de ani in urma.
Sa fim seriosi... evoluam cu pasi repezi (desi vom ajunge la un punct in care ne vom uita inapoi si societatea de astazi va arata ca una semi-primitiva), bazele de pe care lumea se conduce raman aceleasi.
Nu se vor scapa informatii "ingrijoratoare" sau rapoarte despre "avansul tehnologic real" catre populatie.

Alta ideea proprie pe care nu am studiat-o deloc:
Atunci cand germanii au renuntat la etic si au inceput sa faca teste pe oameni, au ajuns la concluzia ca "evreismul e o boala", curios cum?

Eu zic ca s-au facut teste pe sute de indivizii si au gasit o caracteristica generala in cazul lor. (nivelul unei susbstante organice modificata - daca ma intelegi ce zic)
Poate veti zice ca Hitler era obsedat de culoarea pielii si avea o idee stabilita.
Eu zic ca avea alte scopuri.

Eu zic ca religia nu are un fundament real, argumentat si verificabil.
Biblia e singurul ajutor in cazul ei.
Si practicantii care o sustin cu inversunare.

Ma gandesc daca in cazul in care Biblia si implicit Dumnezeu a fost un "proiect" de a tine populatia sub control.
Putem zice a a fost unul cu efect in tiiiimp. Cel mai bun de altfel.
Aberez poate. (Repet is doar ideile unui adolescent) nu am studiat nimic in amanunt.

#2190
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011

View Postbluecrime, on 6th March 2011, 14:31, said:

Religia a indoctrinat si a tinut pe loc prea mult timp societatea in general.
Sunt de parere ca religia a adoptat in special protejarea "eticului" in ultima vreme si asta e singura chestie care o mai tine in picioare.
Sunt destul de necopt ca varsta, dar nu sunt deacord deloc cu nici o religie, zeu sau cei care incearca sa le sustina cu argumente formate cu mii de ani in urma.
Sa fim seriosi... evoluam cu pasi repezi (desi vom ajunge la un punct in care ne vom uita inapoi si societatea de astazi va arata ca una semi-primitiva), bazele de pe care lumea se conduce raman aceleasi.
Nu se vor scapa informatii "ingrijoratoare" sau rapoarte despre "avansul tehnologic real" catre populatie.
Alta ideea proprie pe care nu am studiat-o deloc:
Atunci cand germanii au renuntat la etic si au inceput sa faca teste pe oameni, au ajuns la concluzia ca "evreismul e o boala", curios cum?
Eu zic ca s-au facut teste pe sute de indivizii si au gasit o caracteristica generala in cazul lor. (nivelul unei susbstante organice modificata - daca ma intelegi ce zic)
Poate veti zice ca Hitler era obsedat de culoarea pielii si avea o idee stabilita.
Eu zic ca avea alte scopuri.
Eu zic ca religia nu are un fundament real, argumentat si verificabil.
Biblia e singurul ajutor in cazul ei.
Si practicantii care o sustin cu inversunare.
Ma gandesc daca in cazul in care Biblia si implicit Dumnezeu a fost un "proiect" de a tine populatia sub control.
Putem zice a a fost unul cu efect in tiiiimp. Cel mai bun de altfel.
Aberez poate. (Repet is doar ideile unui adolescent) nu am studiat nimic in amanunt.
faptul ca vrei sa afli este un inceput bun . important este sa nu pleci de la premise gresite
defineste doctrina si apoi vorbim despre indoctrinare ... asadar nu umbla cu cuvinte la care nu le intelegi sensul - e un sfat prietenesc
propaganda ateista NU ARE NICI O BAZA si atunci incearca sa distruga ce este ok in societate . religia nu are nimic de a face cu ce spui tu
hitler a distrus evreii AVIND DOCTRINA DARWINISTA conform careia '' germanii sunt o rasa superioara'' teste pe animale '' poti sa faci . faptul ca evreii au si ei anumita vina NU INCLUDE ca sunt inferiori rasei germanice ci doar ca au pacatuit destul de grav si nu vor sa se lepede de pacat ( e o discutie lunga si nu e topicul necesar )
teoria evolutiei si big bang este o mare timpenie . ( poti sa mergi pe creatie -evolutie si sa citesti acolo mai multe )
multa iubire

si ca sa raspund la topic ATEII SUNT HABARNISTI  :lol:
multa iubire

#2191
bluecrime

bluecrime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.01.2008

View PostThe_Listener, on 6th March 2011, 15:46, said:

faptul ca vrei sa afli este un inceput bun . important este sa nu pleci de la premise gresite
defineste doctrina si apoi vorbim despre indoctrinare ... asadar nu umbla cu cuvinte la care nu le intelegi sensul - e un sfat prietenesc
propaganda ateista NU ARE NICI O BAZA si atunci incearca sa distruga ce este ok in societate . religia nu are nimic de a face cu ce spui tu
hitler a distrus evreii AVIND DOCTRINA DARWINISTA conform careia '' germanii sunt o rasa superioara'' teste pe animale '' poti sa faci . faptul ca evreii au si ei anumita vina NU INCLUDE ca sunt inferiori rasei germanice ci doar ca au pacatuit destul de grav si nu vor sa se lepede de pacat ( e o discutie lunga si nu e topicul necesar )
teoria evolutiei si big bang este o mare timpenie . ( poti sa mergi pe creatie -evolutie si sa citesti acolo mai multe )
multa iubire

si ca sa raspund la topic ATEII SUNT HABARNISTI  :lol:
multa iubire

Nu sunt asa de profund in termeni, dar ceea ce gasesc in dex imi sustine mie ideea.

Imi place ca se posteaza din 2 "tabere", oricare ar fi a doua.

Eu cred in tot ce se poate demonstra.

#2192
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View PostThe_Listener, on 6th March 2011, 14:46, said:

si ca sa raspund la topic ATEII SUNT HABARNISTI  :lol:


Si teistii sunt niste IGNORANTI!

#2193
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postmadalina26, on 06 martie 2011 - 16:04, said:




Si teistii sunt niste IGNORANTI!

E prin definitie fix invers. Ateii constata fara sa verifice, fara sa se documenteze, fara sa stie.

Mai periculosi sunt ateii care indoctrineaza pe altii. Ateii-misionari gen Dawkins. Cel mai mare misionar al ateismului.

Edited by Travertin2_0, 13 January 2018 - 15:23.


#2194
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postmadalina26, on 06 martie 2011 - 16:04, said:

Si teistii sunt niste IGNORANTI!

Dupa mine Ateii sunt aia care sunt constienti ca sunt carne si ca nu ramane decat amintirea sau istoria dupa ei, care mor si care nu cauta iluzii ca sa traiasca linistiti.

#2195
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postsmardu, on 18 mai 2018 - 19:36, said:


Dupa mine Ateii sunt aia care sunt constienti ca sunt carne si ca nu ramane decat amintirea sau istoria dupa ei, care mor si care nu cauta iluzii ca sa traiasca linistiti.
Carne esti si in momentul cand mori insa nu mai esti constient. De fapt ramane o masa amorfa de carne caruia nu-i poti spune ca e persoana. Esti doar cand esti viu. Mai precis spus, constinta/spiritul e persoana, si daca s-a stins adio iluzii/vise . Numai starea de somn e diferita in care constinta nu simte ca traieste.

#2196
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postpacopaco1967, on 18 mai 2018 - 19:43, said:

Carne esti si in momentul cand mori insa nu mai esti constient. De fapt ramane o masa amorfa de carne caruia nu-i poti spune ca e persoana. Esti doar cand esti viu. Mai precis spus, constinta/spiritul e persoana, si daca s-a stins adio iluzii/vise . Numai starea de somn e diferita in care constinta nu simte ca traieste.
Mda, cand ai o rana deschisa si vezi oasele si carnea cum atarna, nu esti carne, aham... De obicei se zice ca spiritul e vointa si curajul cuiva. Hmm, starea de somn, cand unii viseaza sau traiesc emotii produnde. yay.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate