Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#703
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Cum este mai sanatos pt organism ? Cu tapet, cu var, cu lavabila, sau nu are importanta ?

#704
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postdan_1072, on 14th October 2010, 18:51, said:

Cum este mai sanatos pt organism ? Cu tapet, cu var, cu lavabila, sau nu are importanta ?
...Cu lavabila care lasa peretele sa ' respire ".

#705
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Salutare.
Imi renovez apartamentul si am o mare dilema. As vrea sa imi fac dormitorul in 2 culori: una inchisa pe un perete si una deschisa. Tavanul ramane alb si as vrea sa combin un rosu trandafir (culoarea mai inchisa) cu un somon foarte deschis. Problema e ca nu stiu pe ce perete sa pun culoarea inchisa ... sau cum se recomanda ... eu ma gandeam sa o pun pe cel din spatele patului dar este cam mare (peste 5 metri) si imi este teama sa nu inchid prea tare camera. Mesterul care imi renoveaza si a mai facut m-a sfatuit sa o fac la geam. Problema e ca nu am mai vazut la nimeni asa ... si ma gandeam ca daca fac culoarea inchisa in spatele patului se vede numai la intrare iar cand stai in pat se vede aceeasi culoare deschisa. Voi cum mai stiti ca se face?
Mersi.

#706
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postrogue80, on 15th October 2010, 21:26, said:

Salutare.
Imi renovez apartamentul si am o mare dilema. As vrea sa imi fac dormitorul in 2 culori: una inchisa pe un perete si una deschisa. Tavanul ramane alb si as vrea sa combin un rosu trandafir (culoarea mai inchisa) cu un somon foarte deschis. Problema e ca nu stiu pe ce perete sa pun culoarea inchisa ... 

da-mi o imagine de la dormitor de ansamblu sa se vada cei doi pereti culorile aproximative si o sa iti postez cele 2 variante de vopsea pe acei pereti....o sa iti faci o idee de ansamblu cum va arata

#707
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postmatzu_2003, on 16th October 2010, 05:55, said:

da-mi o imagine de la dormitor de ansamblu sa se vada cei doi pereti culorile aproximative si o sa iti postez cele 2 variante de vopsea pe acei pereti....o sa iti faci o idee de ansamblu cum va arata

Culorile le-am alaturat folosind un program de grafica si se potrivesc ... nu asta este problema ci cum se procedeaza in principiu deoarece din cauza luminii este posibil ca ceea ce e pe hartie sa nu fie deloc ca realitatea. Am uitat sa precizez ca este o camera luminoasa. Rosu ar fi aproximativ RGB (185, 15,23) iar somon RGB (255,209,187)

Edited by rogue80, 16 October 2010 - 16:22.


#708
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002

View Postmutulica_41, on 15th October 2010, 09:52, said:

...Cu lavabila care lasa peretele sa ' respire ".

imi spuneti si mie va rog care ar fi lavabila care lasa peretele sa respire? un nume de produs ceva..

P.S. sunt pe finis cu amenajatul interior (constructie noua) si dat fiind umezeala inerenta, ma gandesc eu ca ar fi bine sa respire peretii.

Edited by XAN, 19 October 2010 - 18:22.


#709
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostXAN, on 19th October 2010, 19:19, said:

imi spuneti si mie va rog care ar fi lavabila care lasa peretele sa respire? un nume de produs ceva..

P.S. sunt pe finis cu amenajatul interior (constructie noua) si dat fiind umezeala inerenta, ma gandesc eu ca ar fi bine sa respire peretii.
Nu putem da nume pe forum, reclama e interzisa...dar exista PM ( mesaj privat)...

#710
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006
Am si eu nevoie de ajutor :). Am vrut sa schimb culoarea pe un ansamblu din rigips si o parte din vopseaua veche s-a cojit. Am razuit tot ce se putea da jos iar acum am o diferenta de nivel cum se vede in poza atasata si nu stiu cum sa fac. Am tot incercat sa dau cu smilgherul dar tot se simte la deget diferenta. Ma gandeam sa umplu acele goluri cu chit. Imi puteti recomanda ceva pentru rigips...sau alta solutie? multumesc

Attached Files


Edited by fuji, 31 October 2010 - 17:35.


#711
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006

View Postfuji, on 31st October 2010, 17:34, said:

Am si eu nevoie de ajutor :). Am vrut sa schimb culoarea pe un ansamblu din rigips si o parte din vopseaua veche s-a cojit. Am razuit tot ce se putea da jos iar acum am o diferenta de nivel cum se vede in poza atasata si nu stiu cum sa fac. Am tot incercat sa dau cu smilgherul dar tot se simte la deget diferenta. Ma gandeam sa umplu acele goluri cu chit. Imi puteti recomanda ceva pentru rigips...sau alta solutie? multumesc

masa de spaclu sau popular chit cutit.

#712
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View PostGonzZo, on 3rd November 2010, 19:27, said:

masa de spaclu sau popular chit cutit.
s-ar putea sa fie nevoie sa tragi macar de 2 ori fiindca se "trage"daca folosesti chit de cutit.

#713
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006
imi puteti recomanda cu chit de cutit bun? astept rasund prin PM ...ca sa facem reclama :)

#714
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postfuji, on 5th November 2010, 00:03, said:

imi puteti recomanda cu chit de cutit bun? astept rasund prin PM ...ca sa facem reclama :)
Il folosesc destul de rar,nu stiu daca difera mult intre ele,majoritatea crapa in strat gros si este nevoie sa-l intinzi de mai multe ori fiindca se "trage".Se intampla cateodata sa-l amestec cu putina lavabila culoarea peretelui inainte de stratul final de lavabila.

#715
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
dar un glet nu e bun ? (intreb si eu de curiozitate)
de exemplu 126 sau 127

#716
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Ba este, dar au aplicatii diferite...gletul nu e elastic ( fiind un praf amestecat cu apa), pe cand un mastic acrilic sau un chit de cutit bun, da !

#717
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Poate cineva sa-mi faca si mie un calcul estimativ cat m-ar costa aceste operatii care trebuie sa le fac(in urma unei inudatii trebuie reparat). Am urmatoarele cantitati:

-glet, ipsos la tavane si pereti in: hol(2mp); baie (1mp); living(4mp); bucatarie(1mp) deci total 8mp reparat cu glet ipsos.
-vopsea lavabila la tavane si pereti in hol(24 mp), baie (4mp); living(39mp); bucatarie(6mp),73 mp in total dat cu lavabila.

cat ar costa materialele si cat manopera ca sa stiu cam care ar fi un pret corect? Aceste masuratori sunt din procesul verbal constatator al firmei de asigurari.
Locatia Bucuresti.

Multumesc.

#718
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ce parere aveti de vopselurile de mai jos? Ma intereseaza sa aiba priza buna pe suport (glet CT126), sa fie cat de cat rezistente la umezeala ca vreau sa o aplic intr-un mediu in care vor mai sari stropi de apa pe pereti. Ce recomandati mai mult? La unele scrie si pretul!
1. http://www.polydelta...e-exterior.html
2. VOPSEA LAVABILA SILICATICA DE EXTERIOR EMEX
3. VOPSEA DECORATIVA TEXTURATA EMEX
4. VOPSEA SUPERLAVABILA DE EXTERIOR EMEX
5. VOPSEA LAVABILA SILICONICA DE INTERIOR EMEX

#719
OrangeFlavour

OrangeFlavour

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2010
Salutari!

Trebuie sa renovez apartamentul si am fost la un magazin de profil pentru a ma interesa de cata vopsea lavabila as avea nevoie pentru 3 camere. Angajatul de acolo a facut un calcul pt cei 60 mp si daca ar fi sa dau doar cu lavabil alb ar trebui sa cumpar cam 80 de litri. Mie mi se pare mult. Mai ales ca as vrea sa dau cu crem sau verzui in doua camere. Mi se pare mie sau chiar asta ar fi cantitatea reala?
Tot el ne-a recomandat vopsea Genius Pro. As dori sa stiu ce cred cei cu experienta despre aceasta marca.

De ce instrumente este nevoie pentru a da jos huma? Se spala pur si simplu cu o carpa sau exista si alte metode?
Amorsa - de la magazin a zis sa diluam 1 parte amorsa 3 parti apa. e ok asa? Si sa dam doar un strat generos de amorsa, nu doua pt ca nu va prinde lavabila.
De smilgher nu ni s-a spus nimic, am aflat de la un mos ca ar trebui sa dau si cu asa ceva. In mod sigur ce am scris este amuzant pentru unii, dar va trebui sa invat sa utilizez trafaletul si sa zugravesc :thumbup: . Sunt bine venite cateva sfaturi! :)

#720
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Masoara-ti singur supr pt fiecare culoare; ia in calcul cca 2-3 mp/ kg consum la vopsea pt fiecare culoare; de regula, cam asa se dilueaza amorsa, dar se amorseaza in f de absorbtia suportului: acolo unde trage aproape instantaneu, mai trebuie amorsat o data, de asemeni peste reparatiile pe care le faci dupa prima mana de vopsea; cnsumul la amorsa e ft variabil, dar un minim de 10mp/ lt amestec tot ai; gletul se slefuieste cu P120- P 150; lavabila ar trebui sa acopere in 2 straturi
Nu pot sa spun ca-i amuzant, dar nici nu putem sa-ti zugravim noi prin forum...mie mi-e clar ca e prima incercare la tine, si nu se stie daca o sa-ti placa ce iese...dar ar fi o dovada de bun simt sa mai frunzaresti putin prin subiect inainte de a cere mura-n gura, daca nu ai experienta deloc...Asupra marcii de vopsea eu nu ma pronunt, ca nu pot fi obiectiv, nici nu vreau...
Succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate