Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#685
ciury008

ciury008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.01.2010
as dori sa-mi finisez peretii la interior cu tinci si apoi sa-i zugravesc cu
lavabila
   daca careva are experienta si ma ajuta cu o idee
multam fain

#686
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postwizake, on 9th September 2010, 11:40, said:

poti sa imi spui cum se repara in mod corect in jurul geamurilor de termopan proaspat montate?
Saptamana viitoare va trebui sa fac si eu operatiunea asta, si nu vreau sa imi crape sau sa patesc altceva
consulta un nea Gigel mesteru' si te va sfatui el, sau apeleaza la el

View Postlili2007, on 9th September 2010, 20:50, said:

Salut,

Trebuie sa indepartez tapetul din sufragerie si ma apuca groaza. Anul trecut am "reusit" acest lucru in dormitor, in 3 saptamani, facand basici la degete. A trebuit sa iau fiecare cm patrat sa-l indepartez. Atunci am incercat cu otet si apa calda si sapun, dar fara prea mari rezultate, nu se inmuia intr-atat de tare incat sa dezlipesc bucati mai mari.
Asa ca va rog pe voi, cei care deja ati incercat sa ma indrumati si pe mine. Ca de citit am tot citit si aplicat, dar degeaba. Altceva inafara de otet, sapun, apa calda, lenor, perie de de sarma........

Multumesc anticipat,
altceva? trebuie sa gasesti in orice magazin de specialitate (Praktiker, Brico...) un aparat de "aburit". nu este scump si e usor de folosit
este cam cat un aspirator, dar care produce aburi si te ajuta sa inmoi tapetul apoi il dai jos cu un spaclu f usor

View Postciury008, on 9th September 2010, 22:16, said:

as dori sa-mi finisez peretii la interior cu tinci si apoi sa-i zugravesc cu
lavabila
   daca careva are experienta si ma ajuta cu o idee
multam fain
in primul rand... ce e acela "tinci"?
idee in plus decat aceea ca "sa faci la nivel totul, care ar putea fi alta?

#687
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005

View Postseptimiu80, on 9th July 2010, 17:48, said:

alchidica este in general lucioasa, eu folosesc grundul pentru vopsea tocmai pentru ca este mat si lavabila prinde mai bine. rezultatul este acelasi.


vreo recomandare? dar sa nu fie de 10 l... ca am nevoie doar ptr 1m patrat.


multam frumos!

#688
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postniggaru, on 14th September 2010, 16:19, said:

vreo recomandare? dar sa nu fie de 10 l... ca am nevoie doar ptr 1m patrat.


multam frumos!
Pt 1 mp ai nevoie cam de 100 - 150 gr, ai pipeta la tine, ca-ti dau eu?

#689
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postlili2007, on 9th September 2010, 20:50, said:

Trebuie sa indepartez tapetul din sufragerie ....

Exista in comert o rola (ca si un trafalete) care are un fel de cuie foarte ascutite,cu acea rola intepi tapetul,operatiunea este foarte simpla si usoara,apoi ori achizitionezi acea masina cu aburi (mie m-i se pare o investitie care daca nu merita daca nu te ocupi cu asa ceva) sau cumperi o solutie speciala de dat jos tapetul,este o solutie lichida care se diluiaza cu apa si apoi se aplica cu rola (trafaletul) de cateva ori sau doar o data in functie tapet.Gaurile care le face acea rola ajuta solutia sau aburul sa ajunga la adezivul cu care o fost lipit tapetul si astfel va fi foarte usor de dezlipit tapetul.Spor la munca !

#690
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Salut

Vreau sa-mi re-colorez bucataria (acum e vopsita in galben si o sa o fac o nuanta de portocaliu), si cum peretii sunt cam afumati ( se fumeaza acolo, se mai si gateste/ prajeste) si ultima zugraveala a fost acum... cred ca 5 ani, nu se mai obtin rezultate prin spalare asa ca am zis sa mai trag un strat de vopsea, alta culoare, eventual mai inchisa. Buuun, mesterii mi-au zis ca pot sa fac treaba asta foarte simplu singura (mai ales ca am mai zugravit o camera candva) si ce sa-mi cumpar; la recomandarea lor am luat amorsa (sa nu mai spal peretii inainte, sa dau cu amorsa si dupa ce se usuca direct lavabila) si vopsea, plus o "chestie" care e intr-un tub ca ala de silicon sanitar (Acryl-W) cu care sa fac mici reparatii inainte . Acum, ce vreau sa intreb, la camera cealalta pe care am zugravit-o si a iesit ok am folosit pentru "umplut crapaturi" o chestie ca un chit alb dintr-o cutie de tabla, pe care am intins-o cu un spaclu; chestia asta din tub se pare ca face acelasi lucru, doar ca atunci aveam de umplut crapaturi serioase in pereti zugraviti anterior prost, strambi, valuriti, vai mama lor (era o camera de camin) iar acum am doar o fisura in stratul de lavabila (deasupra usii, unde s-a crapat de la atata trantit al copiilor) si o portiune unde am avut lipita cu ceva superglue o ventuza pentru prosoape si cand am dezlipit-o s-a luat si o bucatica de lavabila. Cum sa procedez? pun un strat de chestie d-asta Acryl-W si il netezesc cu spaclul, astept sa se usuce dau cu amorsa si apoi cu lavabila peste?
Peretii sunt intr-o stare buna, vopseaua nu e umflata, nu e cojita (decat acolo unde am dezlipit ventuza), nu are nici o problema in afara ca e murdara rau si la spalat nu se mai curata.

#691
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
salut

mai am si eu o intrebare pt profesionisti: Ce fel de trafalete sa folosesc pentru a vopsi cu lavabila colorata astfel incat sa nu ramana urme si sa iasa uniform? Am auzit ca trafaletii de blana, cu par scurt ar fi buni. Asa este? Dar ce inseamna par scurt? Cati mm ?

Multumesc

#692
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postrox, on 24th September 2010, 12:20, said:

Salut

plus o "chestie" care e intr-un tub ca ala de silicon sanitar (Acryl-W) cu care sa fac mici reparatii inainte .Cum sa procedez? pun un strat de chestie d-asta Acryl-W si il netezesc cu spaclul, astept sa se usuce dau cu amorsa si apoi cu lavabila peste?

Mie m-i se pare ok asa,doar vsa ai grija sa nu lasi "codite" cand intinzi cu spaclu acril-ul.Asta nu poate fi smirgheluit cum poate fi Domostuck sau alt chit din cutii.

View Postwizake, on 24th September 2010, 13:57, said:

salut
Ce fel de trafalete sa folosesc pentru a vopsi cu lavabila colorata astfel incat sa nu ramana urme si sa iasa uniform? Am auzit ca trafaletii de blana, cu par scurt ar fi buni. Asa este? Dar ce inseamna par scurt? Cati mm ?
Este foarte important si lavabila pe care o folosesti si temperatura si umiditatea din aer,au si trafaletii partea lor de influenta,sunt trafaleti care "tin" lavabila mai mult decat altii,alti trafaleti lasa un anumit model pe perete la o anumita lavabila mai vascoasa sau mai lichida.Eu am mai multi trafaleti unii (de obicei cei verzi)folosesc la amorsa si mai nou cei mari albi cu ceva dungi pe ei la lavabila.Bineinteles distributia prin  tara este destul de variata.Am folosit si trafalete din lana ,a fost super dar asa de mult s-a intins pielea ca la un moment dat (au fost mai multi mp odata) nu se mai invartea decat rola de plastic fara pielea cu blana.Eu inca dupa ani buni de amenajari nu pot sa afirm ca cu un anumit trafalet iasa lavabila super,imi pare rau.

#693
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
sa incerc altfel: intentionez sa vopsesc o camera cu o vopsea lavabila care am inteles ca e putin mai vascoasa, iar in final ar trebui sa iasa un "look" satinat

ce trafalet ati folosi in locul meu ? :)

#694
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
So, am reparat (n-am lasat codite, norocul meu, ca abia seara dupa ce operatiunea era facuta am citit aici ), dat amorsa, lasat peste noapte sa se usuce si dimineata dat prima mana de lavabila (Danke de exterior, ca bucataria mea e supusa la trafic greu :P). In tot timpul executarii acestor operatiuni nu s-a intamplat nimic (am cercetat cred la milimetru fiecare perete). Ei bine, cand sa dau a doua mana, de final, la un moment dat mi s-a luat "din senin" pe trafalet o bucata de "perete" putin mai mica decat gura unei cani.... s-a dus pana la glet din ce imi dau eu seama, adica cu tot cu lavabila "veche". Bun, am dat restul peretilor fara incidente, tavan, tot, si apoi m-am scarpinat in cap si am zis.... mnoah acu' ce naiba fac, am luat un spaclu si am vrut sa vad pana unde se cojeste. Si s-a dus binisor, in toate directiile, cam juma' de metru patrat sa tot fie. Se lua ca o foaie, pur si simplu, pana la glet (gletul a ramas si arata chiar bine :) ) Cand nu s-a mai cojit am luat o bucata de smirghel, am smirgheluit marginile cat de cat sa aduc la nivel cu restul peretelui vopsit, am curatat cu o laveta umeda praful, am asteptat sa se usuce, am dat o mana de amorsa, si dupa ce s-a uscat aia si pe a doua, si maine dimineata vreau sa incerc sa dau vopsea.... acuma nu stiu cu ce sa o dau, cu trafaletul (rola) sau cu pensula?
Evident ca "gaura" e exact pe peretele cel mai vizibil si oarecum in mijloc. Paradoxul e ca in miezul gaurii ramasese o bucata de lavabila bine lipita pe care m-am muncit ceva sa o dau jos..... Nu pot sa inteleg cum s-a intamplat toata asta, ma gandeam cand am dat amorsa peste lavabila veche ca o sa se vada daca e nevoie de curatat si reparat...

#695
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
sub tapetul de hartie peste care se da direct lavabila, mai trebuie dat glet pe tot peretele, sau doar chit si banda la imbinari, apoi glet slefuit tot acolo si atat?!

#696
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postflopardu, on 27th September 2010, 19:41, said:

Este bine ce-ai scris ca se face sub tapet insa eu nu stiu tapet de hartie peste care se da cu lavabila.Adica se poate ,cu toate ca apar umflaturi care se "trag"ulterior si se poate dezlipi la imbinari dar sa pui tapet de hartie si apoi sa-l vopsesti imediat nu prea recomand.Sunt tapetele de hartie cu rumegus (Raufhaser) si tapetele din fibra de sticla care se vopsesc si necesita vopsire dupa aplicare.

#697
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
de fapt nu este un tapet de hartie ci unul din plasa de fibra de sticla, peste care se da lavabila, este un fel de plasa pt. zugraveli.
intrebarea mea era, daca aleg sa folosesc un astfel de tapet, este deajuns ca inainte de aplicarea lui pe perete sa dau:
- chit la/in rosturi si imbinari;
- sa se puna banda peste rosturi, imbinari;
- se gletuieste peste banda;
- se slefuieste;
- se da cu adezivul pt. tapetul de care vorbeam, pe toata suprafata peretelui;
- apoi tapetul;
- in final lavabila.
este suficient asa, sau este necesara gletuirea intregului perete si apoi adezivul pt. tapet, tapetul si lavabila?!

poza este de pe Dunare, de pe la Cazane? :)

Edited by flopardu, 27 September 2010 - 20:01.


#698
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Sper ca nu vorbim de plasa de fibra de sticla care se monteaza peste polistiren la exterior,eu zic ca nu si atunci continui sa-ti raspund la intrebari.
OK- chit la/in rosturi si imbinari;
OK- sa se puna banda peste rosturi, imbinari;
OK- se gletuieste peste banda;
OK- se slefuieste;
    Eu ung peretele inainte de aplica coala de tapet care va fi la randul ei data cu adeziv.In aceasta faza depinde si de perete (cat de absorbant este) si de tapet ,sunt tapete subtiri ca si fototapetele care se lungesc proportional cu timpul cat lasi adezivul pe ele.In fine in cazul tau eu as unge bine cu trafaletele tapetul (pentru fibra de sticla este adeziv special,praf sau gata preparat) si apoi peretele.
   Este lacul Vidra,pentru o drumetie de neuitat recomand drumul 67C(Transalpina),asfaltat 85%,zeci de km la 1800-2100 metri altitudine.

Edited by hulutag, 27 September 2010 - 20:52.


#699
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
asadar, spui ca insiruirea de mai sus poate fi pusa in aplicare cu rezultate bune, asta insemnand ca dupa executarea tuturor acestor operatiuni, la oricare din metodele de controlare a peretelui (rigla, bec), nu se vor vedea diferente intre bucatile de perete nedate cu chit-banda-glet, ci doar cu adeziv pt. tapetul acesta si rosturile date cu chit-banda-glet.
pereti mei sunt din fermacell este un fel de placa rigida placata cu celuloza, este mult mai dura, mai grea, mai rezistenta decat gips cartonul.
tapetul asta pt. zugraveli despre care vorbesc este de la Sto, se numeste Tap Pro.
pe tavane am gips carton normal, pt. ca fermacell-ul asta ar fi prea greu.

#700
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Nu cunosc materialul fermacell si daca este vorba de rigla,bec ma abtin de la comentarii.Si gips cartonul are imperfectiuni daca pui becul pe el.Asa cred ca am spus ca sunt ok acele operatiuni cu banda si glet nu ca nu s-ar folosi.Si sigur ca vor aparea denivelari la nivel de 1-2 mm care daca pui becul vor aparea ca niste munti.
         Intrebare :tapetul il pui pentru model,pentru a acoperi imperfectiuni ale peretelui sau pentru al proteja de ulterioare fisuri ce pot aparea in pereti?

#701
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postrox, on 24th September 2010, 12:20, said:

Salut

Vreau sa-mi re-colorez bucataria (acum e vopsita in galben si o sa o fac o nuanta de portocaliu), si cum peretii sunt cam afumati ( se fumeaza acolo, se mai si gateste/ prajeste) si ultima zugraveala a fost acum... cred ca 5 ani, nu se mai obtin rezultate prin spalare asa ca am zis sa mai trag un strat de vopsea, alta culoare, eventual mai inchisa. Buuun, mesterii mi-au zis ca pot sa fac treaba asta foarte simplu singura (mai ales ca am mai zugravit o camera candva) si ce sa-mi cumpar; la recomandarea lor am luat amorsa (sa nu mai spal peretii inainte, sa dau cu amorsa si dupa ce se usuca direct lavabila) si vopsea, plus o "chestie" care e intr-un tub ca ala de silicon sanitar (Acryl-W) cu care sa fac mici reparatii inainte . Acum, ce vreau sa intreb, la camera cealalta pe care am zugravit-o si a iesit ok am folosit pentru "umplut crapaturi" o chestie ca un chit alb dintr-o cutie de tabla, pe care am intins-o cu un spaclu; chestia asta din tub se pare ca face acelasi lucru, doar ca atunci aveam de umplut crapaturi serioase in pereti zugraviti anterior prost, strambi, valuriti, vai mama lor (era o camera de camin) iar acum am doar o fisura in stratul de lavabila (deasupra usii, unde s-a crapat de la atata trantit al copiilor) si o portiune unde am avut lipita cu ceva superglue o ventuza pentru prosoape si cand am dezlipit-o s-a luat si o bucatica de lavabila. Cum sa procedez? pun un strat de chestie d-asta Acryl-W si il netezesc cu spaclul, astept sa se usuce dau cu amorsa si apoi cu lavabila peste?
Peretii sunt intr-o stare buna, vopseaua nu e umflata, nu e cojita (decat acolo unde am dezlipit ventuza), nu are nici o problema in afara ca e murdara rau si la spalat nu se mai curata.
In principiu raspunsul e DA, dar...nici amorsa nici vopseaua nu adera pe grasimi si pe praf, si pe mine nu ma poti convinge ca nu se poate spala de grasimi....! ori cu axion, ori cu ajax, tre sa se ia cu ceva! Iar daca se ia cu vopsea cu tot, atunci dai cu amorsa ( diluata conform instructiunilor), iar dupa uscare 2 straturi de vopsea, ce vrei tu, nu fac recomandari aici

#702
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Posthulutag, on 28th September 2010, 21:03, said:

Intrebare :tapetul il pui pentru model,pentru a acoperi imperfectiuni ale peretelui sau pentru al proteja de ulterioare fisuri ce pot aparea in pereti?
il pun pt. a acoperii eventuale imperfectiuni, pt. a-l proteja de fisurile ulterioare vizibile dinspre camera si pt. a scapa de glet pe tot peretele, operatiune care lasa mult praf in urma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate