Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#37
infern0

infern0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 01.07.2006
deci prima oara depinde de niste factori importanti :

daca ai crepaturi i-
daca ai crepaturi iei un sac de super-glet  o gletiera si un spaclu si te apuci sa gletuiesti crepaturile. .dar inainte de a gletui da jos unde ii puscat apoi faci un pic de amorsa ...si amorsezi unde ai dat jos . Astepti sa se usuce si apoi daii gletul .. (aia depinde daca ai mai facut daca nu ai mai facut iti sugerez sa nu gletuiesti ca va iesi oribil bagati un finisor interior ) astepti sa se usuce iei hartie abraziva ( smirghel ) de granulatie mai fina. .

dupa gletuit -
daca
te grabesti sau daca ai avut huma pe pereti si nu a fost data jos in zugravelile anterioare , Va atentionez nu dati cu AMORSA pt ca va pica ! tot gletul sau dispersitul ( Vopsea lavabila )  da peste huma , deci daca aveti huma inainte sau sunteti grabit va recomand sa bagati amorsa in  VOPSEA LAVABILA  in loc de apa cu care l-ati fi diluat ..

- Zugraveala

eu recomand ca prima si prima oara sa dati un fond de alb asteptati 6-7 ore sa se usuce complet , apoi colorati Vopseaua lavabila .. si dati doar un Rand si atunci va va iesi culoarea care ati vazuto in revista sau de unde v-ati inspirat .

SUCES  !

#38
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postinfern0, on Jul 30 2007, 10:40, said:

deci prima oara depinde de niste factori importanti :

daca ai crepaturi i-
daca ai crepaturi iei un sac de super-glet  o gletiera si un spaclu si te apuci sa gletuiesti crepaturile. .dar inainte de a gletui da jos unde ii puscat apoi faci un pic de amorsa ...si amorsezi unde ai dat jos . Astepti sa se usuce si apoi daii gletul .. (aia depinde daca ai mai facut daca nu ai mai facut iti sugerez sa nu gletuiesti ca va iesi oribil bagati un finisor interior ) astepti sa se usuce iei hartie abraziva ( smirghel ) de granulatie mai fina. .

dupa gletuit -
daca
te grabesti sau daca ai avut huma pe pereti si nu a fost data jos in zugravelile anterioare , Va atentionez nu dati cu AMORSA pt ca va pica ! tot gletul sau dispersitul ( Vopsea lavabila )  da peste huma , deci daca aveti huma inainte sau sunteti grabit va recomand sa bagati amorsa in  VOPSEA LAVABILA  in loc de apa cu care l-ati fi diluat ..

- Zugraveala

eu recomand ca prima si prima oara sa dati un fond de alb asteptati 6-7 ore sa se usuce complet , apoi colorati Vopseaua lavabila .. si dati doar un Rand si atunci va va iesi culoarea care ati vazuto in revista sau de unde v-ati inspirat .

SUCES  !
CORECT!!!!!!! :D

#39
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Al meu este lipit cu prenandez de un destept.Cum il curat?

#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu glet cu tot
poate merge diluant (sau benzina)..fara flacara prin apropiere :D

#41
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Cu dalta altfel nu merge :naughty:

#42
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Spaclu si....rabdare in concluzie.

#43
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

View Postdharma148, on Aug 6 2007, 09:43, said:

Al meu este lipit cu prenandez de un destept.Cum il curat?
Cu toluen (dizolvant pentru prenadez). Atentie este f toxic.
Se gaseste la magazinele de materiale ale cismarilor.
Unul se afla pe Calea Mosilor (aproape de vechiul magazin Cocor Linga magazinul Himalaia)

#44
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

View Postcamelia31, on Jun 5 2007, 17:37, said:

pls help me.. spuneti-mi si mie cum se da cel mai usor tapetul jos de pe pereti.. pls.. am mare nevoie de sfatul vostru.. ce as putea folosi ? care e cea mai usoara metoda de dat tapetul jos ? pls heeeelp ! :*
Exista aparat special pentru dat jos tapetul ( cu aburi) dar se poate si cu cirpa inmuiata in apa fierbinte si umezit bine tapetul pe portiuni mici (1mp). Dupa ce se umfla tapetul se razuie cu un spaclu.
Apoi se da amorsa  pe perete si se gletuieste fin.

#45
florrin

florrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.06.2006

View Postinfern0, on Jul 30 2007, 11:40, said:

deci prima oara depinde de niste factori importanti :

daca ai crepaturi i-
daca ai crepaturi iei un sac de super-glet  o gletiera si un spaclu si te apuci sa gletuiesti crepaturile. .dar inainte de a gletui da jos unde ii puscat apoi faci un pic de amorsa ...si amorsezi unde ai dat jos . Astepti sa se usuce si apoi daii gletul .. (aia depinde daca ai mai facut daca nu ai mai facut iti sugerez sa nu gletuiesti ca va iesi oribil bagati un finisor interior ) astepti sa se usuce iei hartie abraziva ( smirghel ) de granulatie mai fina. .

dupa gletuit -
daca
te grabesti sau daca ai avut huma pe pereti si nu a fost data jos in zugravelile anterioare , Va atentionez nu dati cu AMORSA pt ca va pica ! tot gletul sau dispersitul ( Vopsea lavabila )  da peste huma , deci daca aveti huma inainte sau sunteti grabit va recomand sa bagati amorsa in  VOPSEA LAVABILA  in loc de apa cu care l-ati fi diluat ..

- Zugraveala

eu recomand ca prima si prima oara sa dati un fond de alb asteptati 6-7 ore sa se usuce complet , apoi colorati Vopseaua lavabila .. si dati   doar un Rand si atunci va va iesi culoarea care ati vazuto in revista sau de unde v-ati inspirat .

SUCES  !
   Subscriu si eu, cu specificarea ca in cazul in care aveti huma pe pereti cel mai bun lucru este indepartarea humei prin spalare cu solutie din apa si sapun, exista riscul ca daca prinde umezeala sa se desprinde de perete.
   Amorsa are rolul de a "spala" peretele de praf si impuritati si de a creea un strat la care sa adere vopseaua lavabila, amorsa are compozitie asemenatoare cu vopseaua lavabila si va recomand sa o dati cu bidineaua pentru a acoperii toti porii si a amesteca praful in compozitia ei(se mai poate face amorsa si din apa+lavabil in cantitati egale, dar iesiti mult mai scump). Amorsa din apa si aracet se foloseste la zugravelile cu solutii din apa si var.

#46
alinc

alinc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2006

View Postflorrin, on Aug 30 2007, 15:47, said:

Subscriu si eu, cu specificarea ca in cazul in care aveti huma pe pereti cel mai bun lucru este indepartarea humei prin spalare cu solutie din apa si sapun, exista riscul ca daca prinde umezeala sa se desprinde de perete.
   Amorsa are rolul de a "spala" peretele de praf si impuritati si de a creea un strat la care sa adere vopseaua lavabila, amorsa are compozitie asemenatoare cu vopseaua lavabila si va recomand sa o dati cu bidineaua pentru a acoperii toti porii si a amesteca praful in compozitia ei(se mai poate face amorsa si din apa+lavabil in cantitati egale, dar iesiti mult mai scump). Amorsa din apa si aracet se foloseste la zugravelile cu solutii din apa si var.

Salut!
Am un apartament in Grivita, Bucuresti.Acum 2 ani un meserias a venit si mi-a varuit apartamentul.Am facut proasta alegere sa nu dau lavabila, ci var. Mi se pare ca nu a facut treaba prea buna.De obicei, dupa ce varuia, a doua zi apareau pete galbene si umede peste care dadea din nou cu var.
Momentan sub stratul de var cred ca e huma.Nu prea mi-e clar ce e huma oricum imi pare ca o componenta comunista.
Astept sfaturi din partea voastra.Ar trebui sa dau un hartie abraziva pe pereti, apoi sa amorsez si dupa sa dau cu lavabila? Varul/Huma de sub afecteaza in vreun anume fel?
O alta chestie ar mai fi ca in unele zone, de exemplu din apropierea tocariei a inceput sa crape perete.Ce solutii aveti pentru asta? Un prieten mi-a spus ca a rezolvat asta cu glet si o plasa. Aveti idee despre ce plasa e vorba?
O alta problema pe care o am este vopseaua in ulei din bucatarie.Am un galben pe care nu pot sa il suport si as vrea sa imi spuneti daca trebuie sa aplic ceva inainte de lavabila pe pereti dupa ce slefuiesc? E posibil sa nu prinda lavabila pe vopseaua in ulei?
Va multumesc anticipat!

#47
nalexion

nalexion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2007

View Postkerkyra, on Jul 16 2007, 21:18, said:

Ma apuc si eu de zugravit pentru prima data, asa ca spuneti-mi cum sa spal peretii de un lavabil bleu, cam murdar, sa pot da apoi amorsa, gled, amora si lavabil alb (daca am inteles corect ordinea). Se spala cu apa si detergent cu bidineaua, cu o cirpa sau cum?

Buna kerkyra, si eu sunt interesat de raspunsurile la intrebarea ta in legatura cu pregatirea peretilor inainte de vopsire (in special spalarea lor) - dar vad ca nu ai primit nici un raspuns in legatura cu acest lucru, probabil is a natural thing ;)). Eu am de revopsit un apartament intreg (o camera fiind galbena si una albastra), a fost vopsit acum 5 ani tot cu lavabila, acum peretii sunt patati pe alocuri si plini de praf. Poti sa-mi impartasesti si mie din experienta ta, cum ai procedat la curatarea lor? Multumesc.

#48
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

View Postshpampy, on Jun 4 2007, 00:34, said:

Doresc sa-mi vopsesc singur o camera. Ce trebuie facut inainte de a aplica vopseaua lavabila? Peretii deja sunt vopsiti cu lavabila. Merg spalati/degresati si apoi aplicat noul strat de vopsea direct peste cel vechi sau mai trebuie facut si altceva? Merci  :D
Salut,eu imi permit sa te intreb ce ai la ora actuala pe perete?Lavabila sau Var?e foarte important?Sau calciu?te intreb pt ca poti sa faci un lucru de profesionist si tu singur si cred ca pot sa-ti dau cateva mici sfaturi pe langa celelalte!

#49
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

View Postnalexion, on Sep 18 2007, 22:42, said:

Buna kerkyra, si eu sunt interesat de raspunsurile la intrebarea ta in legatura cu pregatirea peretilor inainte de vopsire (in special spalarea lor) - dar vad ca nu ai primit nici un raspuns in legatura cu acest lucru, probabil is a natural thing ;)). Eu am de revopsit un apartament intreg (o camera fiind galbena si una albastra), a fost vopsit acum 5 ani tot cu lavabila, acum peretii sunt patati pe alocuri si plini de praf. Poti sa-mi impartasesti si mie din experienta ta, cum ai procedat la curatarea lor? Multumesc.
Daca este o lavabila simpla poti incerca sa o cureti(lavabila prin constructie este gandita sa reziste la spalat asa ca treaba cu spalatul ....cadre:)))cu spaclul sau exista pe piata soluti speciale de curatat lavabila veche.Daca vrei sa ramai la aceeasi culoare dupa ce speli pereti cu apa si dero(orcie dero in cantitate mica)foaie abraziva-spalat iara-o mana de amorsa DYOBINDER-lasi sa se usuce 6-8 ore -primil strat de lavabilA DYOPLUS(dilutie 3-5% apa pentru primul strat)-uscare 8-10 ore(important)-a doua mana...si asta e.Spor la treaba

#50
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
1. Daca ai deja lavabila si vrei sa o reimprospatezi:

a) Mai intai smirgheluiesti peretii (cu smirghel de 120 sau chiar mai fin, adica >120)
b ) Daca este cazul sa faci reparatii (denivelari sau crapaturi) incearca cu atlas si o gletiera sau spaclu mai lat (gletiera e pentru nivelarea unor zone mai mari).
c) Dupa uscarea gletului, cureti peretii de praf cu o carpa umeda (acest pas nu e obligatoriu decat daca vrei sa le faci cu simt de raspundere).
d) Dai o mana de amorsa (sau doua, dar prima diluata si a doua dupa uscarea primei maini)
e) Dai vopseaua. Eu recomand sa dai 3-4 maini mai diluate daca vrei sa iasa peretii foarte fini. Daca preferi sa iasa un fel de "coaja de portocala" (cu mici asperitati asemanatoare cojii), atunci dai 2 maini, din care prima diluata si a doua fara diluare. Modul de diluare il gasesti inscriptionat pe cutia vopselei.

Obs: mai sus observam ca unii recomandau amorsarea peretelui inainte de gletuire. Intr-adevar, exista o amorsa specifica pentru tencuieli, dar daca dai direct peste un glet vechi, nu e nevoie sa-l amorsezi. Amorsa astupa porii si in felul asta gletul nou va adera la o suprafata lucioasa...adica nu va adera bine. Gletul nou il dai direct, doar ca desprafuiesti peretii (cu o bidinea uscata si apoi stersi cu carpa umeda). Aderenta va fi mult mai buna, pentru ca intra si in porii celui vechi.

2. Daca ai huma, e clar ca trebuie sa speli peretii pana la glet dupa care reiei de la 1.a.
Spor la zugraveala!

Edited by Bean, 18 September 2007 - 21:47.


#51
nalexion

nalexion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2007

View Postdeufren, on Sep 18 2007, 22:20, said:

Daca este o lavabila simpla poti incerca sa o cureti(lavabila prin constructie este gandita sa reziste la spalat asa ca treaba cu spalatul ....cadre:)))cu spaclul sau exista pe piata soluti speciale de curatat lavabila veche.Daca vrei sa ramai la aceeasi culoare dupa ce speli pereti cu apa si dero(orcie dero in cantitate mica)foaie abraziva-spalat iara-o mana de amorsa DYOBINDER-lasi sa se usuce 6-8 ore -primil strat de lavabilA DYOPLUS(dilutie 3-5% apa pentru primul strat)-uscare 8-10 ore(important)-a doua mana...si asta e.Spor la treaba

Mutumesc mult, acum mai am o intrebare referitor la culoarea peretilor si anume: as vrea sa schimb albastru dintr-o camera intr-alta culoare, dupa ce am curatat peretii si am dat cu amorsa, am inteles bine ca mai trebuie sa aplic un strat de vopsea alba? Din albastru vreau sa fac alta culoare (una complementara de ex,) nu vreau sa-i schimb in alb. Tot legat de asta ce vopsele colorate imi recomanzi (nu vreau sa iau alba cu colorant din cauza ca nu se omogenizeaza bine oricat as amesteca cu sau fara mijloace motorizate). Am un depozit de materiale care mi-a recomandat o vopsea de la Policolor - pe care pot sa mi-o coloreze ei in diverse culori. Altele de care ar trebui sa stiu? Multumesc.

#52
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

View Postnalexion, on Sep 20 2007, 03:26, said:

Mutumesc mult, acum mai am o intrebare referitor la culoarea peretilor si anume: as vrea sa schimb albastru dintr-o camera intr-alta culoare, dupa ce am curatat peretii si am dat cu amorsa, am inteles bine ca mai trebuie sa aplic un strat de vopsea alba? Din albastru vreau sa fac alta culoare (una complementara de ex,) nu vreau sa-i schimb in alb. Tot legat de asta ce vopsele colorate imi recomanzi (nu vreau sa iau alba cu colorant din cauza ca nu se omogenizeaza bine oricat as amesteca cu sau fara mijloace motorizate). Am un depozit de materiale care mi-a recomandat o vopsea de la Policolor - pe care pot sa mi-o coloreze ei in diverse culori. Altele de care ar trebui sa stiu? Multumesc.
Salut,in primul rand as dori sa iti spun ca orcie glet de perete ,prin traducera sa,dupa uscare devine o culoare cat mai deschisa ,majoritatea gleturilor dupa uscare se duc spre culoarea alb,tocmai pentru a ajuta persoana care zugraveste sa nu aiba probleme cu fondul initial(fond inseamna peretele finisat pregatit pentru zugravit,deci deja amorsat).Ti-as recomanda ca dupa ce sa uscat amorsa sa freci bine toti pereti amorsati cu banda abraziva (dar foarte foarte bine dar nu apasat)foarte fina,iar pe urma poti da prima mana de lavabila DYOPLUS 15l plus apa 8-12% prima mana lasi sa se usuce si mai dai o mana.
Personal te-as invita personal pe Bulevardul Iuliul Maniu nr.8A(SHWOROOM DYO BALKAN)si sa stam mai mult de vorba despre culoarea dorita produslu care ti-l recomand ,O SA AI SI PAREREA UNUI INGINER IN DOMENIUL
si vizavi de ideea de a pune o culoare complementara...este ok
  Trezitiva si vedeti diferentele in domeniu,faceti diferenta CALITATE PRET.

#53
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postnalexion, on Sep 19 2007, 18:26, said:

Mutumesc mult, acum mai am o intrebare referitor la culoarea peretilor si anume: as vrea sa schimb albastru dintr-o camera intr-alta culoare, dupa ce am curatat peretii si am dat cu amorsa, am inteles bine ca mai trebuie sa aplic un strat de vopsea alba? Din albastru vreau sa fac alta culoare (una complementara de ex,) nu vreau sa-i schimb in alb. Tot legat de asta ce vopsele colorate imi recomanzi (nu vreau sa iau alba cu colorant din cauza ca nu se omogenizeaza bine oricat as amesteca cu sau fara mijloace motorizate). Am un depozit de materiale care mi-a recomandat o vopsea de la Policolor - pe care pot sa mi-o coloreze ei in diverse culori. Altele de care ar trebui sa stiu? Multumesc.
Albul se da ca sa se inlature efectul cromatic al culorii vechi (sa nu se combine cu cea noua ca rezultat vizual). Daca ai curatat atat de bine peretii incat nu se mai vede cea veche, adica pana la glet, chiar nu mai e nevoie de un strat de alb, ca - vorba aia - gletul tot alb e si el.
Daca insa se mai vede, fie ca dai un strat alb si unul colorat, fie ca dai doua straturi de aceeasi culoare, e cam aceeasi munca, doar ca scutesti ceva culoare. Dupa cum spuneai, daca sunt e vorba de 2 culori apropiate, eu cred ca doua maini din culoarea finala ar fi suficiente. Poti incerca pe o sufrafata mica de perete, undeva intr-un loc mai ascuns sa vezi cat de bine iese culoarea finala, in varianta cu 1 strat alb + 1 colorat sau doua colorate.

@deufren:
Nu stiu daca e fundamentat sfatul cu smirgheluirea amorsei, deoarece practic iar se adauga un strat fin de praf prin aceasta frecare si in felul asta se anuleaza rolul amorsei. Rol ce presupune fixarea prafului (lipirea, rigidizarea) dar si o suprafata foarte neteda. De fapt smirgheluirea trebuie facuta dupa ce s-a gletuit si inainte de a se amorsa. Practic, gletul se smirgheluieste, nu amorsa.

Edited by Bean, 20 September 2007 - 02:08.


#54
Cyclops

Cyclops

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2004
Salut,

Vin si eu cu o problema, ca am citit p'aci dar tot nu sunt lamurit, si in plus situatia la mine difera putin.

Am zugravit recent toata casa.. ma rog, renovare totala cu gresie, faianta, termopane, zugravit, etc...
Problema a intervenit aseara cand am observat nishte pete de apa la baza peretelui si se umflase lavabila. Am zis ca nu-i nimic, am pus mana pe shpaclu si m-am apucat sa racai in zona respectiva (lunga cam de 30-40 cm si lata de 10 cm) si s-a intamplat nenorocirea... a inceput sa se ia lavabila foarte usor de pe perete... am zis sa continui pana devine greu de luat ca sa pot sa repar cum trebe sa nu cada tot peretele.. si s-a tot luat pe o suprafata de 1-1,2 mp iar in unele zone s0a luat si gletul sau ce era pe perete pana la beton. Aici m-am oprit. Mentionez ca nu m-am chinuit deloc sa dau jos astea cu spaclul (alte dati cand am mai zugravit prin alte parti nu se lua asa usor.. era munca grea sa dai jos peretele cu spaclul.. iar aici a durat 2 minute sa dezbrac peretele pana la beton)

Mai departe pp ca va trebui sa "dezbrac" peretele pana la beton unde se poate.. unde vad ca e gletul "lipit bine" nu insist si dupa aia ce fac? Cu ce dau pe beton sa readuc la nivel tot peretele? pun amorsa direct pe beton si dupa aia glet? pun glet si dupa aia amorsa? sunt incurcat la faza asta :( Care e ordinea materialelor pe perete?

Multumesc anticipat.

Cu stima,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate