Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#19
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
du-te la magazin de specialitate, iti vor da sigur ce ai tu nevoie.

in completarea celor spuse deja, o idee buna ar fi sa scoti prizele, intrerupatoarele si sa le motezi la loc dupa ce termini.

#20
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
k... merci la toti pentru sfaturi. sigur imi vor fi de ajutor... daca mai vrea cineva sa completeze ceva, va rog

#21
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
o sa va pun poze cu ce a iesit :P

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
amorsa ti-o poti face singur: apa+aracet. nu trebuie sa fie foarte gros. cred ca la 900ml apa se pun 100ml aracet.

Cu respect,
EU

#23
camelia31

camelia31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.06.2007
pls help me.. spuneti-mi si mie cum se da cel mai usor tapetul jos de pe pereti.. pls.. am mare nevoie de sfatul vostru.. ce as putea folosi ? care e cea mai usoara metoda de dat tapetul jos ? pls heeeelp ! :*

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Candva, demult... pe vremea lui ceasca, aveam lipit cu aracet tapetul si l-am udat de zor cu carpe inmuiate in apa calda, apoi a iesit.. fashii, fashii.

#25
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

 sfantu.dracu, on Jun 5 2007, 17:26, said:

amorsa ti-o poti face singur: apa+aracet. nu trebuie sa fie foarte gros. cred ca la 900ml apa se pun 100ml aracet.

Cu respect,
EU
acum am revenit online. cu aprox 30ron am luat 9 l de amorsa. la cata am folosit la 3 camere, estimez ca imi mai ajunge amorsa pentru inca 3 apartamente echivalente. asa ca va zgarciti la chestii d'astea ca nu merita.
legat de prize si intrerupatoare, subscriu! e o idee buna, altfel la prima remontare de prize o sa iti ramana dungulite albe pe langa cadrul remontat.
cand dai lavabilul incearca intai sa dai pe la colturi/muchii, mai ales daca dai cu pensula in loc de trafalet pentru colturi. asa vei putea reduce numarul de locuri in care se va vedea ca ai folosit bidinea in loc de trafalet.

#26
julez

julez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.12.2006
Frate stiu ca in Romania e mai rustic asa, dar inainte sa incepi pune draga niste hartie pe jos si niste banda aveziva la intrerupatoare ca sa nu iti faci de lucru prea mult dupa ce dai cu var.

#27
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Iar daca mai ai si gauri in pereti le astupi dupa ce cureti peretii cu glet. Mai poti sa si indrepti peretii cu umplutura de glet dar inainte se da amorsa. Dupa "peticire" gletul se niveleaza cu smirghel. Pret aproximativ: 16 RON sacul.

#28
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Ma apuc si eu de zugravit pentru prima data, asa ca spuneti-mi cum sa spal peretii de un lavabil bleu, cam murdar, sa pot da apoi amorsa, gled, amora si lavabil alb (daca am inteles corect ordinea). Se spala cu apa si detergent cu bidineaua, cu o cirpa sau cum?

#29
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Si as mai folosi o solutie antimucegai, pe un perete am avut ceva probleme mai demult. Ce imi recomandati ? Nu m-as baga la o izolare deocamdata.

#30
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Chiar nu mai zugraveste nimeni ? :rolleyes:
In fine, am ajuns la zugravit, unde credeam ca e cel mai usor, dupa curatat, chituit, etc
Dar am dat de o problema: cand dau cu trafaletele pe perete, apar multe bule mici de aer care raman acolo iar cand se sparg raman mici cratere. Daca dau cu o pensula peste, arata perfect. Deci nu cred ca de vina lavabila (Danke de la Dufa). Trafaletul este unul de acelea din blanita. Sa fie prost ales?
Astept un sfat, cat mai rapid, daca se poate !

#31
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
incearca si tu sa nu dai lavabilul asa de gros. o sa vezi ca desi nu vei avea un strat consistent din prima, efectul e mult mai bun la final. deci mai subtiaza si tu un pic lavabilul, nu prea mult insa. in mod normal dupa prima trecere a trafaletului raman bule de aer pe care le spargi dupa inca o trecere-doua. La mine o incarcare de trafalet ajungea cam pentru 1mp de perete (superweiss)

#32
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Gata, am rezolvat, jumate eu, jumate meseriasii    :naughty:
Am schimbat trafaletul, se pare ca nu era cel ideal.

#33
Nae Niculae

Nae Niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 29.12.2005

 kerkyra, on Jul 20 2007, 13:57, said:

Gata, am rezolvat, jumate eu, jumate meseriasii    :naughty:
Am schimbat trafaletul, se pare ca nu era cel ideal.
Asta ma intereseaza si pe mine. Vad ca tu esti Stan-Patitu' asa ca te rog sa-mi spui ce tip de trafalet imi recomanzi.

#34
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Initial am luat un set cu gratar, un trafalet de ceva sintetic, arata ca un fel de vata, era alb. Apoi am luat unul de bumbac de la dufa, de culoare verzuie (vezi si pe site-ul lor, dufa.ro). Asta a fost mai bun, la primul contact facea acele bule dar dispareau imediat. Eu am luat doar rola, la 110.000 lei. Arata altfel decat primul, are niste fire de bumbac, celalalt era ceva incalcit. Mai sunt unele asemanatoare, albe cu cateva dungi colorate pe ele, am inteles ca si acelea sunt bune. Oricum, eu am fost plina de bune intentii, dar am abandonat dupa prima mana.  :D   Iti urez succes.

#35
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 shpampy, on Jun 5 2007, 15:09, said:

k... merci la toti pentru sfaturi. sigur imi vor fi de ajutor... daca mai vrea cineva sa completeze ceva, va rog
amorsa se poate cumpara gata facuta sau poti sa o faci chiar tu:o parte aracet doua parti apa.important de stiut e ca daca ai optat pt o vopsea gata realizata(colorata)trebuie sa folosesti o amorsa din gama vopselei sau ce-ti recomande furnizori.amorsa are rol de curatare si in acelas timp de inchegare a prafului pe perete,in plus iti ofere aderenta maxima peste vechea vopsea.

#36
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 kerkyra, on Jul 21 2007, 20:48, said:

Initial am luat un set cu gratar, un trafalet de ceva sintetic, arata ca un fel de vata, era alb. Apoi am luat unul de bumbac de la dufa, de culoare verzuie (vezi si pe site-ul lor, dufa.ro). Asta a fost mai bun, la primul contact facea acele bule dar dispareau imediat. Eu am luat doar rola, la 110.000 lei. Arata altfel decat primul, are niste fire de bumbac, celalalt era ceva incalcit. Mai sunt unele asemanatoare, albe cu cateva dungi colorate pe ele, am inteles ca si acelea sunt bune. Oricum, eu am fost plina de bune intentii, dar am abandonat dupa prima mana.  :D   Iti urez succes.
trafaletii sunt de doua feluri:interior-cu par mai scurt si exterior cu par mai lung.dungile nu-s foarte importante ci ce fel de material are in componenta,recomand role de exterior caci rezultatul e garantat la interior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate