Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1513
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostvRusu, on 16 octombrie 2018 - 15:21, said:

Aveti idee daca se poate zugravi tavanul cu un Pistol de vopsit electric, Panzer JS-HH12B ?
Nu stiu cum functioneaza suflanta aceea, daca are vreun furtun de alimentare a lavabilei...
tavanul? nu prea cred, dar cu siguranta nu va ramane nimic in casa nemazgalit sau gazat cu lavabila.

lasa prostiile si acopera tot cu foita de protectie, ia o tava, o lavabila buna, un trafalet pufos dar care sa nu lase zulufi pe perete si o coada de matura din lemn.

Edited by arg, 16 October 2018 - 22:49.


#1514
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Buna.
Am o nelamurire in legatura cu diluarea amorsei si lavabilei...adica cata apa sa pun in fiecare sau cat sa pun pt. cat consum.

Pt. amorsa scrie ca trebuie ''Diluabil in procent de/cu: 1:4 apa'' = 2l de amorsa = 500ml apa , 5l de amorsa=1.25l de apa ?! (chestia e ca pe bidonul de amorsa de 5l scrie ca ar iesi 25l....so...Posted Image  )


Pt. lavabila scrie ''Diluabil in procent de/cu: max 10% apa''  = la 8l lavabila =800ml apa , la 1l lavabila =100ml apa ?! e corect?

Scuze,dar chiar nu mai stiu dupa atatia ani Posted Image

#1515
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ,

peste un perete zugravit cu lavabila de ceva ani  ,pot aplica numai vopseaua  decorativa stucco ? sau trebuie sa mai dau odata peretele cu lavabil ?

Multumesc

Edited by mon08, 06 November 2018 - 14:51.


#1516
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
stergi de praf, dai amorsa si incerci pe un colt sa vezi cum "prinde" decorativa...

#1517
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc .

#1518
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Cine ma poate orienta si pe mine in domeniul alegerii lavabilei pt ca incep sa fac cu nervii !

Am renovat baia ce nu are faianta pana in tavan ci a ramas din pereti cam 80 cm + tavan. Pt ca asa a fost situatia, am dat tot gletul vechi jos si am refacut totul inapoi.

Practic

- amorsa direct pe beton dupa razuire
- asteptat o zi pt uscare
- glet Ceresit 126
- o zi uscare
- finisare cu plasa 120
- amorsa
- o zi pt uscare
- glet finisaj Ceresit 127
- o zi uscare
- finisare
- amorsa
- lavabila...si de aici a inceput circul ! Fiind vorba totusi de o suprafata destul de mica (tavanul 3x3 aproximativ + peretii fara faianta) nu m-am stresat tare de o anume marca lavabila. Am cerut la 4 kg si vanzatorul mi-a dat Kober.

Problema a aparut ca nu apucam sa fac 2 miscari cu trafaletul ca parca lavabila "ingheta" pe perete. Am presupus ca totusi o fi mare gradul de absorbtie desi am dat temeinic in urma cu o zi cu amorsa asa ca am luat-o pe zone mici si cu miscari multiple.

Surprinzator, dupa o zi uscare m-as fi asteptat la o mai buna acoperire dar era clar ca trebuia sa reiau procedura cu stratul 2. Eram convins ca de data aceasta voi putea intinde mai bine vopseaua dar fenomenul s-a repetat.
Practic cam degeaba am slefuit peretii la mare arta pt ca vopseaua pur si simplu mi-a stricat tot aspectul.

In urma cu vreo 4 ani am facut aceeasi lucrare in toata casa, si atunci am folosit Cersit dar ca lavabila am mers pe Spor/Casa Bella si rezultatul a fost de 5 stele ! Si acum daca ma uit la pereti nu-mi vine sa cred ca eu i-am scos atat de fini ...si cand imi vad baia pe care zici ca a facut cineva drifting-uri cu tractorul, imi vine sa mor.

Am folosit acum la baie fix aceleasi scule ca si in urma cu ani, inclusiv acelasi trafalet (cu "par" scurt). Ce mi-a atras atentia (din amintiri) a fost faptul ca la spalare trafalet sub jet apa, cu Spor si dupa 40 minute spalare, inca iesea din trafalet culoare ....acum la Kober in 10 minute l-am spalat luna !

Mai am o mica incapere de rezolvat prin acelasi procedeu, nu ar fi nu stiu ce pretentii dar pur si simplu vreau eu sa fiu multumit de rezultatul final ...asa ca va intreb - ce lavabile ati folosit ? Vi s-au parut unele mai bune ca altele din punctul de vedere al aplicarii ? O fi avut lotul asta Kober ceva aiurea sau pur si simplu asa este vopseaua lor ?

#1519
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
- amorsa direct pe beton dupa razuire => ianainte de amorsa dai cu matura praful jos, ce sta sa cada trebuie sa cada
- asteptat o zi pt uscare => nu dai imediat dupa ce amorsa s-a zvantat, nu asteti sa se intareasca, ca se face pelicula compacta si nu prin prinde glet-ul
- glet Ceresit 126
- o zi uscare => si mai mult, in functie de umiditatea din aer si de ventilare
- finisare cu plasa 120
- amorsa => desprafuire si pe urma amorsa
- o zi pt uscare => ca si mai sus.
- glet finisaj Ceresit 127
- o zi uscare
- finisare
- amorsa => la prima mana poti amesteca lavabila cu amorsa si scpi de o pensulare
- lavabila

#1520
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Ok, n-am trecut fiecare gest cum ar fi maturatul /periatul peretilor si alte amanunte pt ca si asa m-am intins cu postarea ...Despre marci lavabila ai vreo idee ?

Sau e precum spune vanzatorul ...."lasa dom'le ca toate sunt la fel ! ...eventual difera putin cantitatea de titan din ele..."

Edited by ncu, 09 November 2018 - 13:15.


#1521
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu am folosit blank de la dedeman, e facuta de kober pentru ei, e destul de ieftina si se aseaza bine pe perete, e alba si nu se ingalbeneste de capul ei.

#1522
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
...tind sa cred ca am nimerit eu un lot aiurea de la Kober desi are valabilitate pana in 2020.

Peretii mi-au iesit chiar foarte bine, baia dupa fiecare rand de umed am lasat-o "o zi" pt uscare adica 24 ore (usa e luata jos pt reconditionare) ...si de fapt dupa 6 ore atat gletul sau amorsa pareau deja uscate dar totusi n-am grabit lucrurile.
Am sa ma uit pt viitor si la "blank" de care amintesti... Nu e chestie de bani ca doar nu zugravesc in fiecare luna dar macar sa o pot intinde fara urme de "tractor".

In general sunt multumit de produsele lor ...am folosit recent vopsea email "alb-polar" si am fost incantat de aplicarea ei atat in varianta compresor cat si din pensula mai ales ca am folosit-o pe suprafete delicate gen sticla.

#1523
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
trabuie trafalt bun pe o coada de matura, si mana buna, altfel iar iti ies numai "labe de gasca".

Edited by arg, 09 November 2018 - 14:39.


#1524
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Doamne-trazne'l de trafalet ca doar nu dau prima oara cu el ! Am si renuntat la prelungitoare si cand am vazut ca se lasa cu efort l-am prins direct de coada.

#1525
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cu o coada de matura, buna din lemn e mult mai usor, ai forta sa controlezi apasarea, viteza etc...
fiecare cum e invatat, eu daca incerc fara coada imi cade din mana... ca nu am suficienta forta sa dau asa cum trebuie, imi oboseste mana si il scap.

#1526
dorascuP

dorascuP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.07.2016
Eu am folosit Aeria Gold si a mers foarte bine nu raman urme

#1527
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
In final am folosit Oskar ca asa s-a nimerit. Foarte multumit si de puterea de acoperire cat si de aplicarea / intinderea ei.

#1528
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.12.2004
De ce se umfla varul pe tavan/pereti?

Buna ziua, apartamentul este la ultimul etaj. Problema este doar la mine, pe casa scarii nu, la vecini nu.
De la interior spre exterior am cam asa:
1. Var - Aeria Gold (in caz ca ar conta)
2. Glet de finisaj
3. Glet de incarcatura
4. Plasa
5. Polistiren 3cm, prins cu suruburi si cu adeziv
6. Placa beton
7. Spatiu pod, aerisit
8. Placa beton cu sarpanta
9. Hidroizolatie acoperis
Problema a aparut mai grav in bucatarie, dar nu se limiteaza acolo. S-a dus si pe hol, si in dormitoare. Nu doar pe tavan, ci si pe pereti (desi mai rar). Caut o explicatie logica ca sa nu fac reparatia de 5 ori.

Attached File  DSC_2159.JPG   206.71K   82 downloads
Attached File  DSC_2150.JPG   263.86K   90 downloads

Multumesc!

#1529
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Un negru perfect cât mai negru și mai mat recomanda cineva? Mersi

#1530
Tolteanu

Tolteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.01.2019
Si eu tot Oskar am folosit si sunt multumit

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate